Jerozolima

Hotele: Jerozolima, 145 obiektów noclegowych

Sortuj wg

Hotel Prima Palace Jerozolima
 
 
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 
Jerozolima

National Hotel Jerusalem Jerozolima
4.8
Słońca
Rekomendacja 100%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Hostel Abraham Jerusalem Jerozolima
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel King David Jerozolima
5.6
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Hotel Eyal Jerozolima
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Hotel Hillel 11 Jerozolima
5.1
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Hotel ibis Styles Jerusalem Sheikh Jarrah Jerozolima
4.3
Słońca
Rekomendacja 80%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Leonardo Hotel Jerusalem Jerozolima
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Dan Jerusalem Jerozolima
4.8
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Inbal Hotel Jerusalem Jerozolima
4.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Jerozolima


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza

Obywatelom Polski do wjazdu na teren Izraela wystarczy paszport, ważny przynajmniej 6 kolejnych miesięcy w momencie przekraczania granicy. Przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na aktualność zdjęć w dokumentach, którymi będziemy się posługiwać. Bez wizy w Izraelu można przebywać maksymalnie 90 dni.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Izraela nie ma konieczności wykonywania żadnych dodatkowych szczepień, jednak warto zabezpieczyć się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz B, a także przed błonicą, tężcem i durem brzusznym.

Klimat / Kiedy jechać?

W Jerozolimie najdogodniejszym momentem do zwiedzania jest późna wiosna oraz wczesna jesień. Lato bywa zbyt gorące, natomiast podczas miesięcy zimowych może być już zbyt chłodno. Na środek lata przypada również szczyt sezonu, co wiąże się z tłumami turystów zalewającymi najpopularniejsze deptaki, a także z koniecznością stania w kolejkach przed zabytkami i innymi atrakcjami turystycznymi.

Waluta

Walutą obowiązującą w Izraelu jest nowy izraelski szekel. 1 szekel = agorot.

Język

Izrael posiada dwa języki urzędowe: arabski oraz hebrajski, z których głównym jest hebrajski. Wielu mieszkańców Izraela posługuje się również językiem angielskim, często na dobrym poziomie. Co więcej, na wszelkich tablicach z nazwami miast oraz kierunkami obowiązuje zapis w tych trzech językach.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych

W Izraelu powszechnie stosuje się gniazdka elektryczne o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz, jednak innego typu niż te używane w Polsce. W przejściówki można zapatrzyć się jeszcze przed wyjazdem, lub już na miejscu – w każdym z większych miast, a na pewno w Jerozolimie, można je bezproblemowo kupić.

W Jerozolimie, a w szczególności w jej centrum, nie ma problemów z zasięgiem telefonów komórkowych.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje

Początki istnienia Jerozolimy sięgają bardzo daleko w przeszłość, bo aż III tysiąclecia przed naszą erą. Miasto, początkowo małe i nieznaczące, zaczęło bardzo prężnie rozwijać od końca XI wieku przed naszą erą. Wtedy to władzę nad miastem miał przejąć Dawid, który uczynił z Jerozolimy stolicę Izraela. W związku z tym przeniósł tutaj Arkę Przymierza, co zapoczątkowało funkcjonowanie miasta jako centrum religijnego.

Po śmierci króla Dawida rządził jego syn – Salomon. To podczas jego panowania miała powstać Pierwsza Świątynia. Z czasem Jerozolima rozwinęła się nie tylko jako centrum religijne, ale również polityczne, naukowe i wojskowe.

W VI wieku przed naszą erą rozpoczął się bardzo trudny okres dla miasta i jego mieszkańców. Babilończycy, którzy napadli na Jerozolimę, zburzyli wybudowaną przez Salomona Pierwszą Świątynię, a mieszkańców przesiedlili. Wydarzenia te są początkiem tak zwanej niewoli babilońskiej. Po jej zakończeniu, Izraelici odbudowali świątynię.

Przez kilkaset lat panował względny spokój, jednak już w II wieku przed naszą erą Jerozolima została poddana próbie hellenizacji, a jej świątynię ponownie sprofanowano. Po trudnych walkach o odzyskanie niepodległości Żydzi odnieśli zwycięstwo i ustanowili własne państwo Machabeuszy, którego stolicą była oczywiście Jerozolima.

Dalsza historia Jerozolimy jest jeszcze bardziej burzliwa i obfitująca w tragiczne wydarzenia i trudne dla miasta okresy. W 30 roku naszej ery, kiedy miasto znajdowało się pod władzą rzymską, ukrzyżowano w mieście Jezusa Chrystusa. Niedługo potem, Żydzi zostali ponownie wygnani z miasta. Stało się to po zakończeniu powstania żydowskiego wniesionego przeciwko Rzymianom. Po oblężeniu Jerozolimy, a później także niemal całkowitym jej zniszczeniu, Żydzi zmuszeni byli się poddać. Druga Świątynia nie ocalała.

Żydzi mogli powrócić do Jerozolimy dopiero w IV wieku naszej ery, jednak znów zostali z niej wypędzeni kilkaset lat później, w VII wieku, kiedy miasto zostało zdobyte przez Arabów wyznających islam. Od tego czasu Jerozolima zaczęła być określana trzecim najważniejszym dla islamu (po Medynie i Mekce) miastem. W miejscu, w którym niegdyś stała Pierwsza, a później również Druga Świątynia, muzułmanie zbudowali Kopułę na Skale.

Od XVIII do XI wieku Jerozolima prawie się nie rozwijała, a raczej podupadała. Ponownie zdobyła rozgłos wraz z zakazem pielgrzymowania chrześcijan do miasta. Zakaz ten został wydany przez Turków seldżuckich. Doprowadziło to do wściekłości papieża Urbana II, który wezwał do krucjat i odzyskania Jerozolimy. Na krótko miasto zostało zdobyte przez krzyżowców i ustanowiono w nim Królestwo Jerozolimy.

W XVI wieku miasto znów przeszło w inne ręce, tym razem zostało włączone do imperium osmańskiego. Stan ten trwał aż do 1917 roku i przez cały ten okres miasto się nie rozwijało. Od 1917 do 1948 roku miasto było częścią mandatu brytyjskiego na Bliskim Wschodzie. Od 1948 roku, kiedy powstało niepodległe państwo Izrael, toczy się konflikt pomiędzy wojskami jordańskimi i izraelskimi, walczącymi o władzę nad miastem.

Religia

Izrael jest państwem wyznaniowym, a obowiązującą w nim religią jest judaizm. Planując wyjazd, należy jednak pamiętać, że Jerozolima jest centrum dla trzech najważniejszych religii świata, nie tylko judaizmu. Dlatego też zawsze należy mieć przy sobie odpowiednie ubranie zakrywające ciało oraz zachowywać się z szacunkiem, stosując się do zasad panujących w danym miejscu czy też świątyni.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów

W odległości około 50 kilometrów od Jerozolimy znajduje się międzynarodowe lotnisko Tel Awiw-Ben Gurion. Co roku obsługuje ono około 12 milionów pasażerów i jest największym portem lotniczym w kraju. Co ciekawe, jest to również jedno z najbardziej kontrolowanych lotnisk na świecie. Do Jerozolimy z lotniska można dostać się przede wszystkim autobusem, lub korzystając z taksówki.

Wypożyczalnie samochodów znajdują się na lotnisku, a także w samej Jerozolimie. Aby wynająć samochód, wystarczy posiadać polskie lub międzynarodowe prawo jazdy – są one honorowane przez 90 dni od momentu wjazdu do kraju. Po trzech miesiącach pobytu należy ubiegać się o dokument wydany przez Izrael. Wypożyczonym samochodem nie można przekraczać granic Izraela, a w szczególności nie wolno próbować dostać się nim do Zachodniego Brzegu oraz do Strefy Gazy.

Transport publiczny

Jerozolima może pochwalić się dobrze rozwiniętym systemem komunikacji miejskiej. Po mieście można podróżować korzystając z autobusów oraz tramwajów. Plany budowy metra zostały odrzucone jako mało opłacalne i zbyt drogie w wykonaniu.

Taksówki / Infrastruktura

Na ulicach Jerozolimy można spotkać ponad dwa tysiące taksówek. W mieście działa kilkanaście korporacji taksówkowych. Choć istnieje odgórnie ustalony cennik, można przed kursem umówić się z taksówkarzem na konkretną opłatę za interesujący nas kurs.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia

W Jerozolimie niemal nieustannie się coś dzieje. Choć duża część wydarzeń jest przynajmniej w małym stopniu związana z religią, odbywają się tutaj również różnego rodzaju festiwale, koncerty, wystawy itp.

Od lutego do kwietnia można w Jerozolimie podziwiać rzeźby wykonane z lodu i przywiezione do miasta w ramach Międzynarodowego Festiwalu Lodu. W tym czasie organizowane są również liczne zawody w łyżwiarstwie figurowym na lodzie.

Na przełomie maja i czerwca odbywa się Festiwal Izraela. Przez trzy tygodnie można uczestniczyć w koncertach, pokazach mody, wystawach sztuki, wybrać się na dziesiątki przedstawień teatralnych oraz projekcji filmowych.

Wyjątkowym dniem w Jerozolimie jest czerwcowy Festiwal Światła. W jego trakcie można podziwiać niezwykłe, kolorowe animacje ze światła. Specjalnie na ten dzień przygotowywane są wyjątkowe oświetlenia największych zabytków w mieście, dzięki którym znane obiekty można poznać z nowej strony.

Specjalności kulinarne

W Jerozolimie można spróbować przede wszystkim dań charakterystycznych dla kuchni Izraela, takich jak falafel, szakszuka (popularne śniadanie izraelskie, złożone ze smażonych na patelni drobno krojonych kiełbasek oraz warzyw), a także malabi (rodzaj puddingu, podawany z różnorodnymi, słodkimi sosami).

Jerozolima posiada również typowe tylko dla tego miasta smakołyki. Jednym z nich są jerozolimskie bajgle, spożywane przede wszystkim w trakcie meczy piłki nożnej oraz w hotelach na śniadanie. Najbardziej jednak znaną specjalnością Jerozolimy jest danie o nazwie mixed grill. Jest to typowy przykład jedzenia ulicznego. Składa się z kurzych serc, wątróbek i śledzion, przyrządzonych na grillu wraz z cebulą, szyszkojagodami, czarnym pieprzem, kminem rzymskim, kolendrą i ostryżem. Podaje się go zazwyczaj w picie – cienkim, pszennym placku.

Warte zobaczenia

Jerozolima jest miastem prawdziwie niezwykłym, w którym warto wejść w każdą, najmniejszą nawet uliczkę. Na każdym niemal kroku widać, że jest to miasto wielkich wydarzeń historycznych przeniknięte jedyną w swoim rodzaju atmosferą. Ciężko jest zadecydować, które z zabytków i atrakcji są najciekawsze i najcenniejsze, jest ich bowiem po prostu zbyt wiele. Jedno jest pewne. W Jerozolimie każdy, nawet najbardziej wymagający turysta, znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że dla wielu jest to cel pielgrzymek, dlatego też koniecznie trzeba przestrzegać zasad panujących w pobliżu świątyń, miejsc świętych dla każdej z trzech wielkich religii.

Dla Żydów najważniejszym miejscem w mieście jest oczywiście Ściana Płaczu - fragment muru ocalały ze zburzonej przed wiekami Świątyni Jerozolimskiej. Jej nazwa nawiązuje do rozpaczy, jaka ogarnęła wiernych po zniszczeniu świątyni przez Rzymian. Do dziś religijny Żydzi tłumnie przychodzą w to miejsce aby się modlić, swoje modlitwy zapisując na karteczkach wciskanych pomiędzy kamienie muru.

Dla muzułmanów miejscem niezwykle ważnym jest Meczet Al-Aksa, zbudowanu tuż przy Kopule na Skale. Według wyznawców islamu, jest to trzecia najważniejsza na świecie świątynia muzułmańska, zaraz po Mekce i Medynie. Meczet został zbudowany w VII wieku naszej ery i charakteryzuje go niezwykły rozmach. Jest to największa budowla o charakterze religijnym w całej Jerozolimie – jednocześnie może się w niej modlić około 30 tysięcy wiernych.

Z kolei jednym z najważniejszych miejsc w Jerozolimie dla chrześcijan jest Golgota. To na niej znajduje się Bazylika Grobu Świętego, na tej górze bowiem miał być pochowany Jezus Chrystus po ukrzyżowaniu. Pierwsza bazylika została wybudowana w tym miejscu już w IV wieku naszej ery, jednak do naszych czasów przetrwała tylko częściowo – była nie tylko wielokrotnie niszczona, ale również przebudowywana i modyfikowana.

Relacje z podróży Jerozolima

Od wielu lat miałem taki plan, aby na swojej 33 urodziny udać się podczas urlopu do miejsc gdzie przebywał ... czytaj dalej

Opinie Jerozolima

Duży i ładny apartament w centrumHotel polecany
Sweet Inn Apartamenty, Jerozolima, Izrael
5.4
Słońca
Apartament zlokalizowany jest w nowym budynku mieszkalny; bardzo blisko jednej z głównych ulic w centrum Jerozolimy MIeszkanie jest bardzo duże: dwie sypialnie i salon; niestety kanapa się nie rozkłada kuchnia jest w pełni wyposażona; dwie łazienki Czytaj dalej opinię
listopad 16
,
Hubert, Wiek 31-35, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 15 razy

Dobra lokalizacja we wschodniej JerozolimieHotel polecany
Hotel ibis Styles Jerusalem Sheikh Jarrah, Jerozolima, Izrael
4.6
Słońca
Hotel zlokalizowany we wschodniej Jerozolimie w większości Arabskiej. Obsługa też arabska, ale przykładająca się do swoich obowiązków. Usytuowanie pozwala dojść na pieszo do Starego Miasta w około 10-15 minut co nie stanowi problemu. Blisko hotelu na niedalekiej ulicy jest też przystanek autobusowy z którego można wsiąść do miejskich i zamiejskich autobusów. Pokoje zlokalizowane w hotelu mieszczą się na kilku piętrach a na samym dachu zlokalizowany jest taras z widokiem na okolicę. Trochę p... Czytaj dalej opinię
grudzień 16
,
Jakub, Wiek 31-35, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 17 razy

Dobra baza wypadowa po JerozolimieHotel polecany
Hotel ibis Styles Jerusalem Sheikh Jarrah, Jerozolima, Izrael
4.2
Słońca
Hotel optymalny jako baza wypadowa na zwiedzanie miasta oraz okoliczne wycieczki. Blisko hotelu dworzec autobusowy regionalny (na część wschodnią) a jeszcze bliżej przystanek autobusowy około 8 różnych linii. Odległość spacerowa od bramy Heroda do Starego Miasta (około 10 minut). Pokoje przytulne, łazienki czyste, śniadania przeciętne, ale głodnym się nie wyjdzie. Hotel godny polecenia. Brak restauracji czy baru w hotelu, ale dosłownie 10 m od hotelu jest restauracja ChocolatePizza- posiadają... Czytaj dalej opinię
grudzień 16
,
Tomasz, Wiek 36-40, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 16 razy

Przyjazne miejsce.Hotel polecany
Rob's Place, Jerozolima, Izrael
5.6
Słońca
Jest to mieszkanie w bloku wynajmowane przez sympatycznego Roba. W mieszkaniu 3 pokoje, łazienka, kuchnia i salon do wykorzystania. Dobre miejsce wypadowe na zwiedzanie Jerozolimy, czy też Morza Martwego. Panuje studencka atmosfera, dużo imprez. Czytaj dalej opinię
styczeń 17
,
Maciej, Wiek 26-30, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 20 razy

To bardzo dobry hotel z przyzwoitym śniadaniemHotel polecany
Hotel Commodore, Jerozolima, Izrael
5.1
Słońca
Na piechotę dojdziesz do starej Jerozolimy, niedaleko znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą. Łóżka są wygodne choć w lutym wieczorami jest chłodno więc trzeba włączyć ogrzewanie. Śniadania smaczne. W ciągu dnia darmowa kawa i herbata. Godny polecenia Czytaj dalej opinię
luty 17
,
Hubert, Wiek 26-30, para
Opinie czytano 4 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Jerozolima, wakacje Jerozolima, urlop Jerozolima ferie Jerozolima, hotel Jerozolima oraz wycieczki Jerozolima. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index