Dubrownik

Hotele: Dubrownik, 1285 obiektów noclegowych

popularności ceny
Sortuj wg

Hotel Rixos Libertas Dubrovnik Dubrownik
5.3
Słońca
Rekomendacja 94%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Radisson Blu Resort & Spa at Dubrovnik Sun Gardens Dubrownik
5.3
Słońca
Rekomendacja 96%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Valamar Dubrovnik President Hotel Dubrownik
5.3
Słońca
Rekomendacja 96%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Valamar Argosy Hotel Dubrownik
5.0
Słońca
Rekomendacja 94%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Valamar Lacroma Dubrovnik Dubrownik
5.1
Słońca
Rekomendacja 93%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Hotel Dubrovnik Palace Dubrownik
5.6
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Excelsior Dubrownik
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Dubrownik

Tirena Hotel Dubrownik
5.2
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Dubrownik

Grand Hotel Park Dubrownik
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Dubrownik

Importanne Resort - Hotel Neptun Dubrownik
4.7
Słońca
Rekomendacja 92%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Dubrownik


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Dubrownik i okolice
Warto przebyć daleką drogę na południe – podwoje otwiera tu istny skarbiec Chorwacji.

Krasowe góry Alp Dynarskich ciągną się wzdłuż tego wąskiego pasma wybrzeża od delty rzeki Neretvy aż po zatokę Kotor. To prawdziwy podzwrotnikowo-śródziemnomorski ogród przy granicy z Bośnią-Hercegowiną i Czarnogórą.

Centralnym punktem regionu jest stara metropolia handlowa, Dubrownik. Przez stulecia, do 1808 roku, miasto to utrzymywało status Wolnej Republiki Raguzy na weneckim, bośniacko-serbskim, osmańskim i chorwacko-węgierskim obszarze walki o wpływy. Przed stałym lądem rozciągają się Półwysep Pelješac, Wyspy Elafickie Koločep, Lopud i Šipan, a także wyspy Korčula, Mljet i Lastovo. Pełne zatoczek wybrzeża, historyczne miasteczka żeglarskie, jedne z najlepszych regionów uprawy winorośli w Dalmacji oraz Dubrownik, królowa Adriatyku, zapewniły południowej Dalmacji doskonałą koniunkturę turystyczną.

Ogólnie
„Perła Adriatyku”, światowe dziedzictwo u stóp krasowych zboczy. 50 tysięcy mieszkańców sprawia, że to niemal wielkie miasto. Tą częścią dawnej Raguzy (nazwę Dubrownik miasto nosi oficjalnie dopiero od 1918 r.), która przez cały rok przyciąga tu turystów, jest otoczone imponującym murem obronnym Stare Miasto. Właśnie w tej centralnej części dawnej Wolnej Republiki morskiej, w dużej mierze niezależnej od średniowiecza aż do początku XIX w., koncentrują się najważniejsze atrakcje miasta. W kierunku północnym rozciąga się dzisiejsza dzielnica handlowa, która łączy starówkę z dzielnicą Gruž i jej urządzeniami portowymi i stoczniowymi. Przed nimi leży porośnięty sosnowym lasem półwysep Lapad, zielone płuca miasta i dobre miejsce na spokojne wczasy nad morzem.

Na granicy / wiza
Dubrownik to chyba najbardziej znane miasto Chorwacji. Urzeka wspaniałą architekturą, wyjątkową atmosferą i malowniczością miejsc. Nazywane "Perłą Adriatyku", wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z niesłabnącą popularnością, każdego roku gości coraz więcej turystów.

Jadąc do Dubrownika ma się w pamięci zdjęcia z folderów — białe mury, czerwone dachy i szafirowy Adriatyk. Wiadomo też, ze miasto ma ciekawa historie, ze w VII wieku znajdowała się tu osada rybacka, a jej pierwszymi mieszkańcami byli Grecy oraz uciekinierzy z niedalekiego Epidaurum (Cavtat). Przybywający tu później Słowianie osiedlali się w dąbrowie leśnej (Dubrava) nad kanałem. Z czasem osady połączyły się, a kanał zasypano — dzisiaj jest główna promenada dubrownickiej Starówki (Stradun). O tym mieście mówi się, że wystarczy jedno spojrzenie, aby się w nim zakochać.

Szczepienia
Nie obowiązują żadne szczepienia.

Klimat / Kiedy jechać?
Nadmorska część Chorwacji leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lato jest suche i gorące z dużą liczbą dni słonecznych i wysokimi temperaturami w lipcu i sierpniu. Jest to również okres z największą liczbą turystów. Mogą się pojawić problemy ze znalezieniem zakwaterowania i należy być przygotowanym na oczekiwanie w kolejkach na prom. Dla osób lubiących spędzanie czasu w klubach i dyskotekach jest to najlepszy okres na wyjazd. Dla amatorów zwiedzania i pieszych wędrówek, z pewnością najlepszymi miesiącami będą: maj, czerwiec i wrzesień. Jest ciepło, słonecznie i nie trzeba przedzierać się przez tłumy. W pasie nadmorskim zima jest deszczowa, a wzdłuż wybrzeża wieje wtedy zimny i porywisty wiatr bora.

Waluta
Kuna

Język
Chorwacki

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
220V

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Początki miasta sięgają czasów, kiedy na terenach skalistej wysepki istniała osada rybacka, założona przez uciekinierów z rzymskiej kolonii, chroniących się przed plemionami barbarzyńskimi. W VII wieku intensywnie zaczęli się osiedlać tu Słowianie, głównie nad brzegiem kanału, naprzeciwko wysepki. W XIII wieku osady połączyły się w jedno miasto, a kanał został zasypany. Obecnie biegnie tamtędy ulica Starego Dubrownika. Do 1204 roku miasto znajdowało się pod zwierzchnictwem Bizancjum, później Wenecji, Węgier i Turcji. Dzięki zręcznej dyplomacji, Dubrownik cieszył się statusem wolnej republiki kupieckiej i był nazywany Ragusą. Głównym zajęciem ludności było rybołówstwo, rolnictwo i handel. Dubrownik pośredniczył w wymianie handlowej między Półwyspem Bałkańskim i Apenińskim. W mieście rozwijała się architektura, nauka i kultura. W 1520 roku Dubrownik został zniszczony przez trzęsienie ziemi, a kolejne miały miejsce w XVII wieku. W 1806 roku Dubrownik był okupowany przez wojska napoleońskie, a dwa lata później Napoleon odebrał miastu status republiki. Dubrownik został przyłączony do Prowincji Iliryjskiej. Po ustaleniach kongresu wiedeńskiego został włączony do Austrii, a później Austro-Węgier. W 1918 rokumiasto stało się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a później Jugosławii.

Mentalność / Tradycja
Mieszkańcy Dubrownika są bardzo dumni z historii miasta i jego długich tradycji. Wiele z nich zostało wykorzystanych w turystyce, jako dodatkowy elemeny zachęcający przybyszy do przyjazdu.


Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Lotnisko zlokalizowane jest w odległości 25 km od centrum miasta. Można na nie dotrzeć autobusem z dworca. Lotnisko posiada połączenia ze wszystkimi większymi miastami europejskimi, większość jednak w sezonie. W okresie letnim można dolecieć również bezpośrednio z Warszawy. Samochód można bez problemu wynająć na lotnisku lub w mieście.
 
Transport publiczny
Jeżeli chodzi o przemieszczanie się po samym mieście, to raczej nie będziemy potrzebowali żadnego środka lokomocji. Do atrakcji turystycznych możemy dotrzeć pieszo. Z Dubrownika możemy dotrzeć bez problemu do innych reginów Chorwacji. Do dyspozycji są liczne połączenia autobusowe i promowe. Z miasta odjeżdżają autobusy dalekobieżne do Rijeki, Zadaru i Zagrzebia. Regularnie kursują autobusy do Splitu i okolicznych miejscowości.
 
Taksówki / Infrastruktura
Taksówkę można złapać bezpośrednio na ulicy, zamówić przez telefon lub wziąć z postoju. Z reguły wszystkie hotele, restauracje, biura turystyczne i biura podróży mają ulotki miejscowych firm.Taksówki są dość drogie. Raczej bez problemu znajdziemy również miejsce noclegowe. Ceny hoteli są bardzo zróżnicowane i zależne od standardu obiektu.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Każdego roku w sierpniu odbywa się Letni Festiwal "Libertas", podczas którego organizowane są liczne przedstawienia teatralne, wystawy i koncerty muzyki poważnej. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnym w regionie i w kraju. Uroczyście obchodzi się święto patrona miasta św. Błażeja, przypadające na 3 lutego, kiedy to święci się w kościołach tzw. błażejki - świece, chleb, wodę, wino i owoce. W lutym hucznie obchodzony jest karnawał.

Specjalności kulinarne
W Dalmacji dominują potrawy z ryb i owoców morza: krewetki, kalmary, ośmiornice. Przyrządza się je gotowane, smażone lub grillowane. Jako dodatek serwuje się sałatki ze świeżych warzyw. Popularnym składnikiem w kuchni jest oliwa z oliwek. Z mięs przyrządza się: cielęcinę, jagnięcinę, wieprzowinę, najczęściej z rożna. Odpowiednikiem włoskiej szynki prosciutto jest chorwacka pršut, do tego wiele gatunków serów i oliwki. Bardzo popularnym napojem jest kawa, w tym włoskie espresso. Z deserów warto spróbować kroštuli, a z napojów alkoholowych oczywiście wino.
 
Warte zobaczenia
Stare miasto
Harmonijna struktura starego centrum miasta oraz liczne zabytki architektury i sztuki czynią z Dubrownika historyczną metropolię kulturalnego dziedzictwa śródziemnomorskiego świata. Najlepiej wybrać się z Gruž albo Lapad autobusem liniowym aż przed Bramę Pile po zachodniej stronie. Obok bramy znajduje się jedno z wejść na długi, otwarty dla zwiedzających mur obronny.

Przez Bramę Pile z posągiem patrona miasta, Sv. Vlaho (św. Błażeja) droga prowadzi najpierw w lewo do Kaplicy Zbawiciela (Sv. Spas) i kościoła franciszkanów. Pomiędzy nimi znajduje się wąskie przejście do klasztoru franciszkanów. Przed Bramą Pile znajduje się ulubiony punkt spotkań młodzieży i turystów, pokryta płaską kopułą Wielka Fontanna Onufrego, ozdobiona 16 fontannami.

Tutaj zaczyna się Placa, zwana również Stradun, główna reprezentacyjna ulica. Przecina ona zasypany morski kanał, który dawniej dzielił osiedla Ragusa i Dubrava. Niezwykle skromne, pozbawione balkonów rzędy domów z naturalnego kamienia wybudowano na zniszczonych podczas trzęsienia ziemi pałacach po obu stronach Placa. Ulica kończy się otoczonym reprezentacyjnymi budynkami placem Luža z Małą Fontanną Onufrego i Kolumną Rolanda, średniowiecznego bohatera symbolizującego wolny rynek i przywileje handlowe. Barokowa fasada należy do kościoła Sv. Vlaho, naprzeciwko zaś leży pałac Sponza.

Od frontu stoją przy placu Luža jedna obok drugiej: miejska wieża zegarowa, neogotycki budynek teatru i kawiarni miejskiej oraz Pałac Rektorów. Kilka kroków dalej wznosi się imponująca katedra Velika Gospa.

Mur obronny
Dubrownik z lotu ptaka i szeroka panorama morza; najpiękniejsza późnym popołudniem, gdy dachówki na dachach domów starówki błyszczą czerwono w promieniach nisko stojącego na niebie słońca.

Klasztor franciszkanów
Wewnętrzny dziedziniec klasztoru otoczony jest krużgankiem wspartym na filigranowych kolumnach. W krużganku znajduje się założona w 1317 r. apteka, zachowana wciąż jeszcze w pierwotnym stanie (jedna z najstarszych w Europie) i klasztorna biblioteka.

Pałac Rektorów
To tutaj jeden z członków szlachty miejskiej, w całkowitej izolacji od rodziny i świata zewnętrznego, zajmował się podczas miesięcznej kadencji zarządzaniem republiką. Zgodnie z duchem Dubrownika, również ten pałac cechuje harmonijne piękno bez zbędnego przepychu. Dzisiejsze muzeum miejskie dokumentuje dawne życie codzienne republiki: dokumenty, pieczęcie, pieniądze, broń, ubrania, sprzęt domowy, obrazy i klucze do bram miejskich.

Pałac Sponza
W tej XVI-wiecznej budowli wspaniale spotykają się późny gotyk i renesans. Do pałacu, zbudowanego jako urząd celny, handlarze zwozili towary ze wszystkich stron świata.

Sv. Vlaho
Na ołtarzu tego barokowego kościoła znajduje się szczególny skarb: złocona srebrna figura patrona miasta, św. Błażeja.

Velika Gospa
Monumentalne wnętrze tej barokowej katedry kryje cenne malowidła, m.in. znajdujące się na głównym ołtarzu dzieło Tycjana „Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny”. W bogatym skarbcu wśród 138 relikwii znajduje się również ujęta w kształt bizantyńskiej korony czaszka św. Błażeja.

Opinie Dubrownik

Oaza w pobliżu DubrownikaHotel polecany
Grand Hotel Park, Dubrownik, Dalmacja
6.0
Słońca
Hotel składający się z kilku budynków, bardzo komfortowy, wyposażony zarówno w basen odkryty jak i kryty, kilka kroków od pięknej plaży. Na terenie również tereny parkowe. Mieliśmy pokój w Villa Park, składający się z sypialni i livingroomu. W pobliżu promenada z przeróżnymi restauracjami. Hotel co prawda położony dość daleko od starego Dubrownika, ale jest bardzo dogodny autobus, który po około 10 minutach dowozi turystów do bram miasta, a po męczącym dniu zwiedzania zapewnia relaks i regene... Czytaj dalej opinię
wrzesień 16
,
Elwira, Wiek 56-60, para
Opinie czytano 20 razy

Piękny pokój w zabytkowym domu z kamieniaHotel polecany
Dubrovnik Limestone House, Dubrownik, Dalmacja
5.0
Słońca
Pensjonat znajduje się w najstarszym domu przy tej ulicy. Pokój raczej mały, ale ładnie urządzony. Widok na dziedziniec z ogrodem. Parking dostępny w cenie (to ważne bo parkingi w Dubrowniku są bardzo drogie, ok. 20 kn za godzinę). Łazienka duża, choć starszawa. W pobliżu piekarnia z bardzo dobrymi wyrobami (świetne miejsce na śniadanie - można tam kupić i zjeść na werandzie w pensjonacie, gdzie śniadania nie są dostępne). Do starego miasta można dojść w 10 minut. Czytaj dalej opinię
maj 15
,
Adam, Wiek 31-35, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 19 razy

FajnyhotelHotel polecany Zdjęcia hotelu
Valamar Dubrovnik President Hotel, Dubrownik, Dalmacja
5.5
Słońca
Hotel odnowiony w 2014 r. w związku z tym wszystko jest w bardzo dobrym stanie i czyste. Podczas naszego pobytu dużą grupę gości stanowili goście z Azji na zorganizowanych wycieczkach. Mieliśmy pokój deluxe. Sam pokój był duży, nowoczesny, czysty z dużą łazienką, TV, wifi, lodówką czy klimatyzacją. Nasz pokój był na 6 piętrze, jednak de facto to był parter, gdyż hotel jest zbudowany tarasowo. Co więcej przed rezerwacją na pytanie o piętro,na których te pokoje są ulokowane, dostałem informację... Czytaj dalej opinię
październik 16
,
Marek, Wiek 36-40, wczasy rodzinne
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 24 razy

1 noc w bardzo przyjemnym hoteluHotel polecany
Hotel Ivka, Dubrownik, Dalmacja
5.1
Słońca
Spędziliśmy 1 noc w Hotelu Ivka w Dubrovniku. Bardzo fajny stosunek jakości do ceny w porównaniu z innymi hotelami w tym mieście. Bardzo miła i pomocna obsługa oraz smaczne śniadanie. Hotel nie znajduje się bardzo blisko centrum, jednak my podróżowaliśmy samochodem, więc nie sprawiło to nam problemu. Czytaj dalej opinię
lipiec 15
,
Hubert, Wiek 26-30, wczasy rodzinne
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 6 razy

Czyściutko i bezosobowoHotel polecany
Apartament and Room Kapelica, Dubrownik, Dalmacja
5.5
Słońca
Hotel mieści się obok nieczynnej kapliczki, więc jest raczej cicho. 10 minut wspinaczki od bramy głównej prowadzącej do Starego Dubrownika. Superczysto, każdy pokoik ma na zewnątrz dwa krzesełka i stoliczek. Bardzo ładny, kwitnący ogródek. Sypialnia z aneksem kuchennym (plus stolik do jedzenia). Szafa, porządne materace, cicho. Przed pokojem ogród różany oraz widok na Białą Basztę. Czysto! Właścicielka kompletnie bez kontaktu. Odpowiada na pytania i odchodzi. Lodowata i sprawna. Mówi po angie... Czytaj dalej opinię
maj 16
,
Grzegorz, Wiek 46-50, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 6 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Dubrownik, wakacje Dubrownik, urlop Dubrownik ferie Dubrownik, hotel Dubrownik oraz wycieczki Dubrownik. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index