Bułgaria Inne

Hotele: Bułgaria Inne, 1672 obiektów noclegowych

Sortuj wg


Hotel Star Bułgaria Inne
4.1
Słońca
Rekomendacja 50%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 


Hotel Shumen Bułgaria Inne
3.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Apartcomplex Olimp Bułgaria Inne
0 Opinie o hotelu
 
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

City Hotel Plovdiv Bułgaria Inne
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Hotel Elegance Bułgaria Inne
0 Opinie o hotelu
 
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Park Hotel Izida Bułgaria Inne
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Esteban Apartcomplex Bułgaria Inne
0 Opinie o hotelu
 
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 


Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje o regionie Bułgaria Inne


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Szczepienia
Nie ma szczepień obowiązkowych. Jednak zaleca się zrobienie szczepień standardowych ( Żółtaczka A, B, dur brzuszny, szczepienia przeciwko grypie)

Klimat / Kiedy jechać?
Ze względu na niewielki obszar Bułgaria ma bardzo zmienny i skomplikowany klimat. Państwo znajduje się między bardzo kontrastującymi, kontynentalną oraz śródziemnomorską, strefami klimatycznymi. Bułgarskie góry i doliny występują, jako bariery lub kanały dla mas powietrznych, które wywołują drastyczny kontrast w pogodzie na stosunkowo niewielkich odległościach. Wpływ klimatu kontynentalnego jest szczególnie widoczny zimą, ponieważ kontynentalne masy potoku powietrznego łatwo i bez przeszkód rozprzestrzeniają się po Równinie Naddunajskiej. Wtedy są obfite opady śniegu. Wpływ klimatu śródziemnomorskiego da się odczuć w całości w drugiej połowie lata. Powietrze wtedy jest gorące i suche. Efekt bariery od Gór Bałkańskich jest odczuwalny w całym kraju: w północnej Bułgarii, średnia temperatura wynosi jeden stopień mniej, i na około 192 mm (7,6 cala) jest więcej opadów, niż na nizinach południowej Bułgarii.

Waluta
Wprowadzenie euro jest zaplanowane na 2013 rok. Do tego czasu oficjalną walutą pozostaje bułgarski lew ( lev ).

Język
Język bułgarski jest językiem urzędowym Republiki Bułgaria. Tego języka używa około 8 milionów mieszkańców państwa. Język ten należy do grupy południowej języków słowiańskich.
Wszyscy Bułgarzy musieli się uczyć języka rosyjskiego w szkole do roku 1989. Obecnie większość ludzi woli go nie używać, nawet, jeżeli go dobrze zna. Angielski jest drugim najczęściej używanym językiem, zwłaszcza wśród młodzieży. Kolejnymi rozpowszechnionymi językami są niemiecki i francuski, oraz, chociaż trochę mniej, włoski i hiszpański.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Standardowe napięcie wynosi 220 V

Telefony
Pogotowie ratunkowe – 150.
Policja – 166.
Policja drogowa – 165.
Pomoc drogowa – 146.
Straż pożarna – 160.

Informacja ( numery telefonów instytucji) – 144.
Informacja ( domowe numery telefonów) – 145.
Prognoza pogody – 17

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Mentalność / Tradycja
Nawy Rok – zwyczaje i tradycje.
Obchody Nowego Roku, podobnie jak i w wielu innych krajach, zaczyna się wieczorem 31-go stycznia. Istnieje legenda, że czym bogatszy stół w rodzinie jest na Nowy Rok, tym bardziej udanym będzie rok dla całej Bułgarii. Dlatego bułgarski stół jest przepełniony daniami i przysmakami. Dekoracją stołu jest uroczysty bochenek ozdobiony obrazami winorośli i uli, pól i ogrodów. Ten, kto odnajdzie w tym bochenku monetę, będzie szczęśliwy przez cały rok. Symbolem bułgarskiego domu i zwierząt gospodarskich, zdrowia i sukcesów w nauce jest Banica – przekładaniec, który ma wewnątrz pieczone pąki kwiatowe derenia, które symbolizują wszystkie te korzyści. Czytanie modlitwy, łamanie bochenku i banicy są przywilejami najstarszego członka rodziny.
Surwakari – po północy nastolatki i młodzież ( Surwakari) pukają do drzwi domów i życzą właścicielom zdrowia, długich lat życia i sukcesów w życiu. „Surwaczka” albo gałęź derenia są niezbędnymi dodatkami dla każdego surwakari.

1 stycznia to święto św. Wasila, dlatego, że w Bułgarii tego dnia świętują swoje imieniny: Wasil, Wasilka, Weselina, Weselin.

Bułgarzy potrząsają głową z boku na bok, gdy mają na myśli "tak" i kiwają, gdy mają na myśli "nie". Czasami oni starają się nie używać tych gestów (lub mówią, co one znaczą), jeśli wiedzą, że rozmawiają z cudzoziemcami.


Religia
Bułgaria jest tradycyjnym państwem chrześcijańskim od czasu przyjęcia chrześcijaństwa w 865 roku, a dominującym jest Bułgarski Kościół Prawosławny. Islam również się przyjął w Bułgarii w czasie panowania tureckiego na Bałkanach. Katolicyzm ma swoje korzenia w tym kraju od czasów średniowiecza, a protestantyzm pojawił się tu w 19 wieku.
Pomimo wielu religii, w przeciwieństwie do zachodnich Bałkanów, w Bułgarii nie było żadnej znaczącej konfrontacji między chrześcijaństwem a islamem ( jak to miało miejsce w byłej Jugosławii w latach 1990-ch i 2000-ch latach). Wspólnoty religijne w kraju pokojowo współistnieją ze sobą. Wolność wyznania i równość religii jest wpisana do Konstytucji Bułgarii, jako niezbywalne prawo każdego obywatela.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Transport punliczny
W miastach Bułgarii są sieci autobusów, minibusów i trolejbusów. Metrem i tramwajem można się przejechać w stolicy Bułgarii - Sofii. Z jednego miasta do drugiego można dojechać rejsowym autobusem lub pociągiem. Są pociągi ekspresowe i pasażerskie. Do Bułgarii można dojechać jak pociągiem, tak i samolotem. Wielu również dojeżdża tu autobusem. Jest tu również rozwinięty transport samochodowy, chociaż budowa dróg w Bułgarii jest droga ze względu na zróżnicowany teren i góry. W dłuższe podróży taniej wybierać się autobusem. W miejscowościach wypoczynkowych warto przejechać się na mini-pociągu, który bardzo często jest nazywany małą lokomotywą. Można wypożyczyć rower lub samochód. Ponadto, bardzo ciekawą będzie przejażdżka rikszą rowerową lub romantyczna przejażdżka wozem konnym.

Taksówki / Infrastruktura
Oczywiście, w Bułgarii są do Państwa dyspozycji również taksówki, które są tu w tradycyjnym żółtym kolorze. Płatność w taksówkę jest dokonywana na podstawie licznika. Należy pamiętać, że w nocy taksówki mają inną taryfę, która jest droższa od dziennej.
Można powiedzieć, że Bułgaria jest krajem górzystym, gdyż na jej terytorium znajduje się wiele gór. Na północy rozciąga się Równina Naddunajska, na której się znajdują niskie pagórki, Bałkańskie góry przecinają Bułgarię z zachodu na wschód, a góry Rodopy, Rila i Pirin znajdują się na południowym zachodzie i południu. Do gór Stara Płanina przylega Górnotracka nizina. W dolinach rzek i wzdłuż Morza Czarnego znajdują się największe miasta Bułgarii. Plaży na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego są piaszczyste, z drobnoziarnistym złotym piaskiem.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Bułgarski Festiwal Róż
Pierwszy Festiwal Róż został zorganizowany w 1903 roku. Obecnie ten Festiwal odbywa się w dwóch miastach – Karłowe i Kazanłyku. Ale najbardziej widowiskowym jest festiwal w Dolinie Róż. Główną ideą tego festiwalu jest pokazanie tego jak się wydobywa bułgarskie "płynne złoto". Również, obecni na Festiwalu mogą wziąć udział w zbieraniu płatków róż, oraz robieniu wieńców. Wielu rzemieślników prezentują swoje produkty (dywany, garnki) na targach, gdzie również można spróbować potraw narodowych i słynny różowy likier. Podczas parady Róż jest wybierana Królowa Róż.

Specjalności kulinrane/b]
Kuchnia bułgarska powstała pod wpływem Europy Południowo-Wschodniej, jak również Turcji, Grecji i państw Bliskiego Wschodu. Dania kuchni bułgarskiej różnią się w każdym z regionów, ze względu na geograficzną specyfikę kraju oraz klimat, które wpływają na wzrost różnych rodzajów owoców, warzyw i ziół.
Najbardziej znaną przystawką jest tarator - chłodnik z jogurtu, ogórków, orzechów włoskich, koperku, czosnku. Szkembe czorba ( shkembe chorba) - słynne bułgarskie flaczki. Bobowa czorba (Bob chorba) - zupa fasolowa. Ulubione sałaty i przyprawy to salata obczarska, jutika, ljutenica, salata szopska oraz salata śnieżanka. Popularne dania główne -musaka (pieczona z bakłażanem), giuwiecz (mięso, cebula, czerwona papryka, marchew, bakłażany, pomidory, ziemniaki), sarmi (rolki z liści winogron lub kapusty).
Bułgarzy lubią chleb, ciasta i słodyczy. Niektóre z nich to są banista(roztrzepane jajka, bułgarski ser feta czy syrena, ciasto), chleb pita,chałwa, kadaif, baklawa. Napoje tradycyjne: wino, Rakija (wódka z winogron), mastika (zazwyczaj miesza się ją z Mientą, dla zrobienia tradycyjnego koktajlu), Mienta (słodki likier miętowy), piwo i ajran.

Warte zobaczenia
Jeździec z Madary
Mała miejscowość Madara znajduje się 14 km od Szumenu. To miejsce było zamieszkane jeszcze w epoce neolitu. A w III wieku p.n.e. Madara była miejscem osady trackiej.
Jednym z głównych zabytków kultury starożytnie, który przetrwał do dnia dzisiejszego, jest Jeździec z Madary. Ponad tysiąc lat temu, w VII wieku, nieznany artysta wyrzeźbił ogromną wypukłorzeźbę w rozmiarach 2,6 x3,1 m na klifie, znajdującej się na wysokości 23 m. wypukłorzeźba przedstawia naturalnej wielkości jeźdźca na koniu, biegnącego psa i lwa, którego jeździec przebija włócznią. Interesujące jest w tym obrazie to, że artyście się udało pokazać ten ruch. Odkrył tą wypukłorzeźbę w 1872 roku naukowiec i podróżnik Feliks Kanic. Istnieje wiele wersji o tym, kogo przedstawia ta wypukłorzeźba. Z roku 1971 Jeździec z Madary znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeździec z Madary jest jednym z symboli kraju, a jego wizerunek jest bity na bułgarskich monetach.

Grobowiec tracki w Swesztari
Grobowiec tracki w Swesztari znajduje się 40 km na północ od Razgrada. Znajduje się na liście zabytków światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Grobowiec został odkryty w 1982 roku 2,5 km od wioski Swesztari. Został zbudowany grobowiec, mniej więcej w pierwszej połowie III wieku p.n.e., dla trackiego władcy i jego żony. Długość grobowca wynosi 7,2 m, a szerokość - 6,25 m.
Rezerwat przyrody Srebyrna
Srebyrna znajduje się 16 km na zachód od Silistry i 1 km od Dunaju.
Srebarna (Srebyrna) Сребарна (Сребырна) jest bułgarskim rezerwatem przyrody, znajdującym się na liście UNESCO, jako pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Na brzegach jeziora Srebyrna rośnie trzcina, która ma 6-7 m wysokości.
Tutaj mieszka ponad 160 gatunków ptaków, 6 gatunków ryb oraz 35 gatunków płazów. Tutaj się gnieżdżą rzadkie pelikany kędzierzawe. Należy zaznaczyć, iż to jest jedno z czterech miejsc w Europie, gdzie te ptaki się gnieżdżą.

Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe - Bułgaria Inne

Opinie Bułgaria Inne

Wymarzone wakacje!Hotel polecany
Hotel Edelweiss, Bansko, Bułgaria Inne
6.0
Słońca
W hotelu Edelweiss spędziliśmy nasze 7 dniowe, cudowne wakacje na początku lipca 2016 roku. Lecieliśmy z biura Net Holiday. Polecamy z całego serca! Jesteśmy bardzo zadowoleni z wybranej przez nas oferty i z pewnością skorzystamy z ofert tego biura jeszcze nie jeden raz. Hotel spełnił nasze oczekiwania dzięki czemu kolejny nasz urlop mogliśmy zaliczyć do tych bardzo udanych. Dostaliśmy pokój z widokiem na basen, a w oddali widzieliśmy morze. Warunki bardzo korzystne, przestronny pokój, duże ł... Czytaj dalej opinię
lipiec 16
,
Anna, Wiek 19-25, przyjaciele
Opinie czytano 80 razy

Wieczory magii!Hotel polecany
Hotel Royal, Borovez, Bułgaria Inne
4.5
Słońca
Hotel Royal wystaje ponad innymi hotelami i robi naprawdę duże wrażenie. Kilkanaście pięter, basen otwarty i zamknięty, plac zabaw dla dzieci, kilka restauracji. Piękny hol, w którym można było zagrać w bilard. Hotel czysty i zadbany, Panie codziennie niezauważenie wymieniały ręczniki i sprzątały. Jedzenie średnio smaczne, duży wybór potraw, lody, napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Goście głównie z Nimiec i Polski, Pokój akurat trafił się bez balkonu, to jego minus, ale bardzo dobrze zaproj... Czytaj dalej opinię
wrzesień 15
,
Karolina, Wiek 19-25, przyjaciele
Opinie czytano 38 razy

Hotel niedopracowanyHotel nie jest polecany
Hotel Royal, Borovez, Bułgaria Inne
3.1
Słońca
Hotel to po prostu wysoki blok, położony w ładnej okolicy koło plaży i miasteczka. W pokoju za mała szafa, nie działające wtyczki kontaktowe, lecz widok zdecydowanie najładniejszy jaki można było mieć. Basen główny brudny, a dla dzieci bardzo mocno chlorowany. Animatorzy bardzo nieciekawie prowadzą animacje z widoczną nie chęcią. Sprzątanie na dobrym poziomie. Hotel widać nastawiony na studentów, którzy przyjechali poimprezować na ,,tańszą Ibize''. Wszystko wydaje się robione na odwal. Dla st... Czytaj dalej opinię
sierpień 16
,
Olga, Wiek 14-18, wczasy rodzinne
Opinie czytano 30 razy

Nadzwyczajny hotel na bułgarskiej prowincjiHotel polecany Zdjęcia hotelu
Spa Hotel Ata, Varshets, Bułgaria Inne
5.6
Słońca
Hotel zaskoczył mnie jakością obsługi, wyżywienia i standardem wogóle. Poziom obsługi, dbałość o klienta, czystość, znajomość języków wśród obsługi przekroczyły wszelkie liczne dotychczas doświadczenia z Bułgarii. Położony w górach ok. 100 na północ od Sofii w małym uzdrowiskowym miasteczku Varshets. Okolica cicha i spokojna, wymarzone miejsce do odpoczynku nawet czynnego. Hotel posiada rozbudowane zaplecze SPA. Dwa baseny wewnętrzny i zewnętrzny utrzymywane w super czystości. Możliwość wypoż... Czytaj dalej opinię
wrzesień 16
,
Aleksander, Wiek 61-65, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 26 razy

Super lokalizacjaHotel polecany
Hotel Elite Palace, Plovdiv, Bułgaria Inne
5.7
Słońca
Hotel w bardzo dobrej lokalizacji. Blisko ścisłego centrum. Bardzo miła i sympatyczna pani w recepcji. Pokój z tv z bardzo dużym wyborem programów telewizyjnych i łazienką. Minusem były mrówki w łazience. Czytaj dalej opinię
wrzesień 16
,
Marcin, Wiek 31-35, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 44 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wakacje do Bułgaria Inne? Na HolidayCheck znajdziesz informacje o hotelach w Bułgaria Inne oraz wycieczki. Najnowsze infromacje i najlepsze porady oraz wycieczki do Bułgaria Inne. Wszystko po to, aby Twoje wakacje były piękne i niezapomniane. Zanim wyjedziesz na wakacje, dowiedz się więcej o Bułgaria Inne

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Region index