Atrakcja turystyczna Obóz Koncentracyjny Oświęcim

Opinie Obóz Koncentracyjny Oświęcim

Opinie - Obóz Koncentracyjny Oświęcim
Kategoria: Warte zobaczenia
Podkategoria: Muzeum
Średnia ocen
4.75
5.7
Słońca
Rekomendacja 95%


Opis Obóz Koncentracyjny Oświęcim

Charakterystyka ogólna
Konzentrationslager Auschwitz to miejsce szczególne. Symbol terroru, ludobójstwa i bestialstwa XX w. Ten największy obóz zagłady w dziejach ludzkości został utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, a głównym powodem jego utworzenia była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących już więzień. Początkowo miał być jednym z wielu obozów pracy, jakie naziści tworzyli od początku lat 30. W 1939 r. powstał pierwszy projekt nowego obozu, który 27 kwietnia 1940 r. został ostatecznie zaakceptowany przez najwyższe władze SS. W 1942 r, już po znacznym powiększeniu, obóz zmienił się także w ośrodek Endlasung der Judenfrage ("ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej"), czyli nazistowskiego planu wymordowania Żydów zasiedlających tereny okupowane przez III Rzeszę. Dokładnej liczby ofiar Auschwitz nie da się ustalić: SS zniszczyło prawie całą dokumentację, a większość tego, co przetrwało, wywieźli sowieci. Przyjmuje się, że ogółem zamordowano tu 1,5 mln ludzi 28 narodowości, z czego około 90% stanowili Żydzi. Franciszek Piper, historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, twierdzi, że do obozu przywieziono co najmniej 1,3 mln osób: 1,1 mln Żydów, ok. 150 tys. Polaków, ok. 23 tys. Cyganów, ok. 15 tys. jeńców radzieckich oraz ok. 25 tys. osób innej narodowości. W Auschwitz zginęło lub przebywało wiele cenionych osób. Jednym z męczenników obozu Auschwitz-Birkenau był ojciec Maksymilian Maria Kolbe, który 10 października 1982 roku został ogłoszony przez papieża Jana Pawła II świętym. Więźniem obozu był też Władysław Bartoszewski, pisarz, historyk i dyplomata. Trafił do obozu we wrześniu 1940 roku w wieku 18 lat. Na szczęście już w kwietniu 1941 r. został uwolniony w wyniku zabiegów PCK w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu.
Po wojnie tereny obozu zmieniono w muzeum i miejsce pamięci oraz uznano za Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów. W 1979 r. miejsce wpisano na Listę UNESCO, by przestrzegało przed fanatyzmem, skrajnym nacjonalizmem i rasizmem, a pamięć o zbrodniczych działaniach nazistowskich Niemiec nigdy się nie zatarła.

Konzentrationslager Auschwitz składał się z kilku obozów: macierzystego Auschwitz I w Oświęcimiu, Birkenau (Auschwitz II) w Brzezince, Monowitz (Auschwitz III) w Monowicach i blisko 40 mniejszych podobozów. Wiosną 1942 r. naziści zaczęli w Auschwitz stosować śmiercionośny gaz: cyklon B.
Auschwitz I i Birkenau, których tereny udostępniono zwiedzającym, są oddalone od siebie o 3,5 km (kursuje bezpłatny autobus, warto jednak pokonać ten odcinek pieszo). Auschwitz I przetrwał niemalże w takim stanie w jakim opuścili go naziści; jest główną częścią placówki. W barakach przygotowano ekspozycje dotyczące obozowego życia i zagłady więźniów. W Brzezince przetrwała rampa kolejowa, na której lekarze SS przeprowadzali selekcje przybyłych więźniów, pozostałości komór gazowych, krematoriów, prymitywne baraki i kilometry kolczastych drutów.
Obóz w Auschwitz można zwiedzać. Jest to jednak trudne przeżycie dla każdego, należy więc się do niego odpowiednio przygotować i być świadomym tego, co zobaczymy. Mamy trzy możliwości zwiedzania:

 - zwiedzanie ogólne (czas zwiedzania ok. 3,5 godz.): zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau: baraki więźniarskie, rampa wyładowcza, ruiny komór gazowych i krematoriów II lub III. Cena: 25 zł (bilet zwykły), 20 zł (bilet ulgowy), 40 zł (bilet zwykły, zwiedzanie w j.obcym), 30zł (bilet ulgowy, zwiedzanie w j.obcym) 
- zwiedzanie studyjne jednodniowe (czas zwiedzania ok. 6 godz.): specjalistyczne zwiedzanie obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau poszerzone o wybrane wystawy narodowe oraz tzw. Centralnej Sauny i ruin komór gazowych i krematoriów IV i V.
- Zwiedzanie studyjne dwudniowe (czas zwiedzania 8 godz.): zwiedzanie wystawy stałej i wybranych wystaw narodowych oraz obiektów na terenie obozu Auschwitz I; zwiedzanie całego terenu obozu Auschwitz II-Birkenau wraz z ruinami komór gazowych i krematoriów II-V, barakami mieszkalnymi i sanitarnymi oraz budynku tzw. Centralnej Sauny.


300 zdjęcia: Obóz Koncentracyjny Oświęcim

Obóz Koncentracyjny Ośw...
od Tiberiu
z dnia: 01.10.2014
Obóz Koncentracyjny Ośw...
od Tiberiu
z dnia: 01.10.2014

Obóz Koncentracyjny Ośw...
od Tiberiu
z dnia: 01.10.2014
Obóz Koncentracyjny Ośw...
od Tiberiu
z dnia: 01.10.2014

Obóz Koncentracyjny Ośw...
od Tiberiu
z dnia: 01.10.2014
Obóz Koncentracyjny Ośw...
od Tiberiu
z dnia: 01.10.2014
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opine Obóz Koncentracyjny Oświęcim: 21

6.0
Słońca
Poruszające miejsce, warte odwiedzenia. Bardzo miła Pani Przewodnik. Zwiedzanie pierwszej części ze słuchawkami. W cenie biletu jest również możliwość przejechania autobusem do Brzezinki. Czytaj dalej opinię
wrzesień 14,
Klaudia, Wiek 26-30

1.0
Słońca
Przyjechałem do obozu zapalić symbolicznie znicz pod ścianą straceń ,i co mnie zaskoczyło ?, 25 zł bilet wstępu . Jak można zarabiać na tragedii Narodowej. To nie lunapark. A może przebrać obsługę obozu w mundury niemieckie, będzie bardziej realistycznie , i kasować po 50 zł. Polecam cmentarz na Powązkach w Warszawie, atrakcja turystyczna tylko bez biletów wstępu (na razie). Czytaj dalej opinię
sierpień 12,
Dariusz, Wiek 46-50

6.0
Słońca
Auschwitz i Auschwitz II Birkenau dwa obozy koncentracyjne działające w okresie II wojny światowej. Cóż można więcej napisać o tym miejscu niż zostało już napisane. Bywam często w obu obozach z racji bliskości tego miejsca od mojego miejsca zamieszkania i mojej pasji do fotografowania. Warto choć raz przyjechać w to miejsce bo jak ktoś powiedział najważniejsza jest pamięć i największą tragedią może być zapomnienie. Przed przyjazdem warto jednak zapoznać się ze stroną internetową obozu a zwłaszcza z warunkami zwiedzania aby wybrać dla sie... Czytaj dalej opinię
maj 11,
Wojtek, Wiek 31-35

Alternatywne oferty hoteli w okolicy

5.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 3,6 km


Firma
O nas
Prasa
 
Międzynarodowa


Atrakcje turystyczne Obóz Koncentracyjny Oświęcim, infromacje o Obóz Koncentracyjny Oświęcim od urlopowiczów, - porady Małopolskie

HolidayCheck jest
uczestnikiem programu
Rzetelna Firma.
Certyfikat potwierdza,
że firma jest wiarygodna
i godna zaufania.

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2015, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index