Opinie Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor
Średnia ocen
4.5833333333333
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%


Opis Czerwony Klasztor

Informacje ogólne
Nieduża, liczaca nieco ponad 200 mieszkańców wioska przycupnęła nad Dunajcem, u ujścia do potoku Lipnik, nad ktorym leży Czerwony Klasztor-Uzdrowisko (tervenV Klator).
Najwickszą, nie dajacą się przecenić atrakcją jest klasztor. Początkowo nazywany lechnickim, z upływem czasu zmienil nazwę na dzisiejszą, z racji koloru murów. Ufundowal go w 1319 r. dla kartuzów z Klasztoriska w Slowackim Raju Kokosz Berzeviczy. Nie byla to darowizna dobrowolna, ale zadośćuczynienie za morderstwo, jakiego się dopóścił. Jak potwierdzają dokumenty, kartuzi dostali wieś Lechnicę i grunty w okolicznej Dolinie Św. Antoniego. Niewykluczone, że kiedyś w tym miejscu stał już klasztor benedyktynow. Budowa opactwa rozpocząła się w 1330 r., natomiast kościoła 30 lat poiniej. Mimo te nominalnie Czerwony Klasztor znajdował się na terenach węgierskich, cieszyl się względami Polakow. Od krolowej Jadwigi otrzymal prawa polowu ryb na obu brzegach Dunajca, młyn po polskiej stronie i kontyngent soli z Wieliczki, natomiast krakowscy mieszczanie podarowali mnichom pól Rychwaldu.
W latach 30. XV w. okolice splądrowali husyci, jednak kartuzi powoli przejmowali okoliczne dobra, finalnie zarządzali praktycznie niewielkim panstewkiem, w polowie XVI w. liczącym 12 wsi. Można sie temu dziwić, ponieważ kartuzi to zgromadzenie kontemplacyjne - zakonnicy unikali kontaktów z okoliczną ludnacią, czas spędzali na medytacjach i modlitwach, nie interesując się zyciem doczesnym.
Podczas reformacji dekretem z 1563 r. zakon na Spiszu zostal skasowany, a jego dobra przeszly w rece prywatnych wlascicieli - magnackich rodzin węgierskich. W 1699 r. odkupil je nitrzański biskup. Aż do 1704 r. Czerwony Klasztor byl w rękach prywatnych, wtedy to ówczesny wlaściciel, biskup Wladyslaw Matiaszowski, przepisał go wloskim kamedulom Kongregacji Monte Corona. Juz po roku rozpoczęły sie w tym miejscu prace budowlane; odremontowanym budynkom nadano wystroj barokowy, otoczono murem, postawiono wieżę kościelną. W klasztorze urzadzono najstarszą na Gornych Wegrzech apteke. Klasztor Kamedulow stal się znaczacym centrum kultury i nauki. Należy wspomnieć, że tu wlasnie w polowie XVIII w. powstal pierwszy przeklad Biblii na język slowacki, a również slownik slowacko-laciński.
W latach 1724-1775 tutejszą apteką opiekował się brat Cyprian, Polak z Polkowic na Blasku, ktory przez wiele lat (1724-1775) pracowal jako klasztorny lekarz i aptekarz a także był założycielem klasztornego zielnika. Ta szczególnie cenna pamiatka zawierajaca 282 rainy z rejonu Tatr i Pienin jest przechowywana w muzeum TANAP-u w Tatrzanskiej Lomnicy. Wedlug legendy zakonnik zbudowal drewniane skrzydla - pierwowzór lotni, na ktorych mial przelecieć ze szczytu Trzech Koron ponad Dunajcem.
W 1782 r. austriacki cesarz Józef II zlikwidowal wiele zakonow w tamtejszym cesarstwie austro-wggierskim, wśrod nich kamedulów. Bibliotekę wywieziono do Pesztu, wyposażenie kościola (w tym cenne rzeźby z okolo 1470 r.) sprzedano do kościola w Muszynie. Opustoszaly budynek oraz caly majatek ziemski podarowano greckokatolickiemu arcybiskupstwu w Preszowie. Klasztor powoli popadal w ruinę. W celu zabezpieczenia go go przed dalsza dewastacja, obiekt kupiło węgierskie Ministerstwo Rolnictwa.
Obecnie jest częściowo zrekonstruowany. Można zwiedzać gotycki kościół z pięknymi sklepieniami i barkową polichromią a także klasztorny podworzec z częściowo zachowanymi domami kamedulow. Utworzono tu filię muzeum ze Starej L'ubovni, w ktorym sa gromadzone kolekcje sztuki sakralnej oraz etnograficzne z Zamagurza Spiskiego. Na brzegu Dunajca wgrod 20 pieknych lip ulokowana jest zabytkowa figura Św. Antoniego z 1768 r.
Czerwony Klasztor jest lokalnym centrum turystycznym. Oprocz opactwa mieści sie tutaj dyrekcja PIENAP-u i punkt informacyjny parku, a także kemping, pole namiotowe oraz kilka pensjonattow. Rozpoczyna sie tu slowacki splyw Dunajcem, a w każdą trzecia niedzielę czerwca jest organizowany przeglad kultury ludowej Zamagurske Folklorne Slavnosti.


22 zdjęcia: Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor
od Manfred
z dnia: 01.05.2013
Czerwony Klasztor
od Manfred
z dnia: 01.05.2013

Czerwony Klasztor
od Manfred
z dnia: 01.05.2013
Czerwony Klasztor
od Manfred
z dnia: 01.05.2013

Czerwony Klasztor
od Manfred
z dnia: 01.05.2013
Czerwony Klasztor
od Manfred
z dnia: 01.05.2013
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Firma
O nas
Prasa
 
Międzynarodowa


Atrakcje turystyczne Czerwony Klasztor, infromacje o Czerwony Klasztor od urlopowiczów, - porady Słowacja Wschodnia

HolidayCheck jest
uczestnikiem programu
Rzetelna Firma.
Certyfikat potwierdza,
że firma jest wiarygodna
i godna zaufania.

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2015, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index