Jerozolima

Hotele: Jerozolima, 153 obiektów noclegowych

Sortuj wg

Hostel Abraham Jerusalem Jerozolima
5.2
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

National Hotel Jerusalem Jerozolima
5.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel City Center Jerusalem Jerozolima
5.8
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Zion Jerozolima
5.1
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Hotel King David Jerozolima
5.3
Słońca
Rekomendacja 83%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Hotel Hillel 11 Jerozolima
4.8
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Hebron Youth Hostel Jerozolima
4.6
Słońca
Rekomendacja 86%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Jerusalem Castle Hotel Jerozolima
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Eyal Jerozolima
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jerozolima

Hotel The American Colony Jerozolima
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Jerozolima


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza

Obywatelom Polski do wjazdu na teren Izraela wystarczy paszport, ważny przynajmniej 6 kolejnych miesięcy w momencie przekraczania granicy. Przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na aktualność zdjęć w dokumentach, którymi będziemy się posługiwać. Bez wizy w Izraelu można przebywać maksymalnie 90 dni.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Izraela nie ma konieczności wykonywania żadnych dodatkowych szczepień, jednak warto zabezpieczyć się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A oraz B, a także przed błonicą, tężcem i durem brzusznym.

Klimat / Kiedy jechać?

W Jerozolimie najdogodniejszym momentem do zwiedzania jest późna wiosna oraz wczesna jesień. Lato bywa zbyt gorące, natomiast podczas miesięcy zimowych może być już zbyt chłodno. Na środek lata przypada również szczyt sezonu, co wiąże się z tłumami turystów zalewającymi najpopularniejsze deptaki, a także z koniecznością stania w kolejkach przed zabytkami i innymi atrakcjami turystycznymi.

Waluta

Walutą obowiązującą w Izraelu jest nowy izraelski szekel. 1 szekel = agorot.

Język

Izrael posiada dwa języki urzędowe: arabski oraz hebrajski, z których głównym jest hebrajski. Wielu mieszkańców Izraela posługuje się również językiem angielskim, często na dobrym poziomie. Co więcej, na wszelkich tablicach z nazwami miast oraz kierunkami obowiązuje zapis w tych trzech językach.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych

W Izraelu powszechnie stosuje się gniazdka elektryczne o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz, jednak innego typu niż te używane w Polsce. W przejściówki można zapatrzyć się jeszcze przed wyjazdem, lub już na miejscu – w każdym z większych miast, a na pewno w Jerozolimie, można je bezproblemowo kupić.

W Jerozolimie, a w szczególności w jej centrum, nie ma problemów z zasięgiem telefonów komórkowych.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje

Początki istnienia Jerozolimy sięgają bardzo daleko w przeszłość, bo aż III tysiąclecia przed naszą erą. Miasto, początkowo małe i nieznaczące, zaczęło bardzo prężnie rozwijać od końca XI wieku przed naszą erą. Wtedy to władzę nad miastem miał przejąć Dawid, który uczynił z Jerozolimy stolicę Izraela. W związku z tym przeniósł tutaj Arkę Przymierza, co zapoczątkowało funkcjonowanie miasta jako centrum religijnego.

Po śmierci króla Dawida rządził jego syn – Salomon. To podczas jego panowania miała powstać Pierwsza Świątynia. Z czasem Jerozolima rozwinęła się nie tylko jako centrum religijne, ale również polityczne, naukowe i wojskowe.

W VI wieku przed naszą erą rozpoczął się bardzo trudny okres dla miasta i jego mieszkańców. Babilończycy, którzy napadli na Jerozolimę, zburzyli wybudowaną przez Salomona Pierwszą Świątynię, a mieszkańców przesiedlili. Wydarzenia te są początkiem tak zwanej niewoli babilońskiej. Po jej zakończeniu, Izraelici odbudowali świątynię.

Przez kilkaset lat panował względny spokój, jednak już w II wieku przed naszą erą Jerozolima została poddana próbie hellenizacji, a jej świątynię ponownie sprofanowano. Po trudnych walkach o odzyskanie niepodległości Żydzi odnieśli zwycięstwo i ustanowili własne państwo Machabeuszy, którego stolicą była oczywiście Jerozolima.

Dalsza historia Jerozolimy jest jeszcze bardziej burzliwa i obfitująca w tragiczne wydarzenia i trudne dla miasta okresy. W 30 roku naszej ery, kiedy miasto znajdowało się pod władzą rzymską, ukrzyżowano w mieście Jezusa Chrystusa. Niedługo potem, Żydzi zostali ponownie wygnani z miasta. Stało się to po zakończeniu powstania żydowskiego wniesionego przeciwko Rzymianom. Po oblężeniu Jerozolimy, a później także niemal całkowitym jej zniszczeniu, Żydzi zmuszeni byli się poddać. Druga Świątynia nie ocalała.

Żydzi mogli powrócić do Jerozolimy dopiero w IV wieku naszej ery, jednak znów zostali z niej wypędzeni kilkaset lat później, w VII wieku, kiedy miasto zostało zdobyte przez Arabów wyznających islam. Od tego czasu Jerozolima zaczęła być określana trzecim najważniejszym dla islamu (po Medynie i Mekce) miastem. W miejscu, w którym niegdyś stała Pierwsza, a później również Druga Świątynia, muzułmanie zbudowali Kopułę na Skale.

Od XVIII do XI wieku Jerozolima prawie się nie rozwijała, a raczej podupadała. Ponownie zdobyła rozgłos wraz z zakazem pielgrzymowania chrześcijan do miasta. Zakaz ten został wydany przez Turków seldżuckich. Doprowadziło to do wściekłości papieża Urbana II, który wezwał do krucjat i odzyskania Jerozolimy. Na krótko miasto zostało zdobyte przez krzyżowców i ustanowiono w nim Królestwo Jerozolimy.

W XVI wieku miasto znów przeszło w inne ręce, tym razem zostało włączone do imperium osmańskiego. Stan ten trwał aż do 1917 roku i przez cały ten okres miasto się nie rozwijało. Od 1917 do 1948 roku miasto było częścią mandatu brytyjskiego na Bliskim Wschodzie. Od 1948 roku, kiedy powstało niepodległe państwo Izrael, toczy się konflikt pomiędzy wojskami jordańskimi i izraelskimi, walczącymi o władzę nad miastem.

Religia

Izrael jest państwem wyznaniowym, a obowiązującą w nim religią jest judaizm. Planując wyjazd, należy jednak pamiętać, że Jerozolima jest centrum dla trzech najważniejszych religii świata, nie tylko judaizmu. Dlatego też zawsze należy mieć przy sobie odpowiednie ubranie zakrywające ciało oraz zachowywać się z szacunkiem, stosując się do zasad panujących w danym miejscu czy też świątyni.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów

W odległości około 50 kilometrów od Jerozolimy znajduje się międzynarodowe lotnisko Tel Awiw-Ben Gurion. Co roku obsługuje ono około 12 milionów pasażerów i jest największym portem lotniczym w kraju. Co ciekawe, jest to również jedno z najbardziej kontrolowanych lotnisk na świecie. Do Jerozolimy z lotniska można dostać się przede wszystkim autobusem, lub korzystając z taksówki.

Wypożyczalnie samochodów znajdują się na lotnisku, a także w samej Jerozolimie. Aby wynająć samochód, wystarczy posiadać polskie lub międzynarodowe prawo jazdy – są one honorowane przez 90 dni od momentu wjazdu do kraju. Po trzech miesiącach pobytu należy ubiegać się o dokument wydany przez Izrael. Wypożyczonym samochodem nie można przekraczać granic Izraela, a w szczególności nie wolno próbować dostać się nim do Zachodniego Brzegu oraz do Strefy Gazy.

Transport publiczny

Jerozolima może pochwalić się dobrze rozwiniętym systemem komunikacji miejskiej. Po mieście można podróżować korzystając z autobusów oraz tramwajów. Plany budowy metra zostały odrzucone jako mało opłacalne i zbyt drogie w wykonaniu.

Taksówki / Infrastruktura

Na ulicach Jerozolimy można spotkać ponad dwa tysiące taksówek. W mieście działa kilkanaście korporacji taksówkowych. Choć istnieje odgórnie ustalony cennik, można przed kursem umówić się z taksówkarzem na konkretną opłatę za interesujący nas kurs.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia

W Jerozolimie niemal nieustannie się coś dzieje. Choć duża część wydarzeń jest przynajmniej w małym stopniu związana z religią, odbywają się tutaj również różnego rodzaju festiwale, koncerty, wystawy itp.

Od lutego do kwietnia można w Jerozolimie podziwiać rzeźby wykonane z lodu i przywiezione do miasta w ramach Międzynarodowego Festiwalu Lodu. W tym czasie organizowane są również liczne zawody w łyżwiarstwie figurowym na lodzie.

Na przełomie maja i czerwca odbywa się Festiwal Izraela. Przez trzy tygodnie można uczestniczyć w koncertach, pokazach mody, wystawach sztuki, wybrać się na dziesiątki przedstawień teatralnych oraz projekcji filmowych.

Wyjątkowym dniem w Jerozolimie jest czerwcowy Festiwal Światła. W jego trakcie można podziwiać niezwykłe, kolorowe animacje ze światła. Specjalnie na ten dzień przygotowywane są wyjątkowe oświetlenia największych zabytków w mieście, dzięki którym znane obiekty można poznać z nowej strony.

Specjalności kulinarne

W Jerozolimie można spróbować przede wszystkim dań charakterystycznych dla kuchni Izraela, takich jak falafel, szakszuka (popularne śniadanie izraelskie, złożone ze smażonych na patelni drobno krojonych kiełbasek oraz warzyw), a także malabi (rodzaj puddingu, podawany z różnorodnymi, słodkimi sosami).

Jerozolima posiada również typowe tylko dla tego miasta smakołyki. Jednym z nich są jerozolimskie bajgle, spożywane przede wszystkim w trakcie meczy piłki nożnej oraz w hotelach na śniadanie. Najbardziej jednak znaną specjalnością Jerozolimy jest danie o nazwie mixed grill. Jest to typowy przykład jedzenia ulicznego. Składa się z kurzych serc, wątróbek i śledzion, przyrządzonych na grillu wraz z cebulą, szyszkojagodami, czarnym pieprzem, kminem rzymskim, kolendrą i ostryżem. Podaje się go zazwyczaj w picie – cienkim, pszennym placku.

Warte zobaczenia

Jerozolima jest miastem prawdziwie niezwykłym, w którym warto wejść w każdą, najmniejszą nawet uliczkę. Na każdym niemal kroku widać, że jest to miasto wielkich wydarzeń historycznych przeniknięte jedyną w swoim rodzaju atmosferą. Ciężko jest zadecydować, które z zabytków i atrakcji są najciekawsze i najcenniejsze, jest ich bowiem po prostu zbyt wiele. Jedno jest pewne. W Jerozolimie każdy, nawet najbardziej wymagający turysta, znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że dla wielu jest to cel pielgrzymek, dlatego też koniecznie trzeba przestrzegać zasad panujących w pobliżu świątyń, miejsc świętych dla każdej z trzech wielkich religii.

Dla Żydów najważniejszym miejscem w mieście jest oczywiście Ściana Płaczu - fragment muru ocalały ze zburzonej przed wiekami Świątyni Jerozolimskiej. Jej nazwa nawiązuje do rozpaczy, jaka ogarnęła wiernych po zniszczeniu świątyni przez Rzymian. Do dziś religijny Żydzi tłumnie przychodzą w to miejsce aby się modlić, swoje modlitwy zapisując na karteczkach wciskanych pomiędzy kamienie muru.

Dla muzułmanów miejscem niezwykle ważnym jest Meczet Al-Aksa, zbudowanu tuż przy Kopule na Skale. Według wyznawców islamu, jest to trzecia najważniejsza na świecie świątynia muzułmańska, zaraz po Mekce i Medynie. Meczet został zbudowany w VII wieku naszej ery i charakteryzuje go niezwykły rozmach. Jest to największa budowla o charakterze religijnym w całej Jerozolimie – jednocześnie może się w niej modlić około 30 tysięcy wiernych.

Z kolei jednym z najważniejszych miejsc w Jerozolimie dla chrześcijan jest Golgota. To na niej znajduje się Bazylika Grobu Świętego, na tej górze bowiem miał być pochowany Jezus Chrystus po ukrzyżowaniu. Pierwsza bazylika została wybudowana w tym miejscu już w IV wieku naszej ery, jednak do naszych czasów przetrwała tylko częściowo – była nie tylko wielokrotnie niszczona, ale również przebudowywana i modyfikowana.

Relacje z podróży Jerozolima

Od wielu lat miałem taki plan, aby na swojej 33 urodziny udać się podczas urlopu do miejsc gdzie przebywał ... czytaj dalej

Opinie Jerozolima

Zdecydowanie Polecam!Hotel polecany
Liora Studios Jerusalem, Jerozolima, Mechoz Jeruschalajim / Bezirk Jerusalem
5.9
Słońca
Duże, przestronne pokoje. Kuchnia świetnie urządzona jest wszystko co potrzeba do codziennego funkcjonowania. Czysto i nowocześnie. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Do Ra lokalizacja w okolicy dużo sklepów Polecam! Czytaj dalej opinię
listopad 17
,
DAWID, Wiek 26-30, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 4 razy

Ogólnie OK, ale uwaga na obsługęHotel nie jest polecany
Addar Hotel, Jerozolima, Mechoz Jeruschalajim / Bezirk Jerusalem
4.1
Słońca
Hotel jest całkiem nieźle usytułowany w mieście. Do Ściany Płaczu spokojnie mozna dojść pieszo w około 30 minut. Hotel jest ładny i całkiem dobrze urządzony (jak na Izrael). Niestety najwiekszym minusem jest obsługa lub podejście do gości. Brak jakichkolwiek ustępstw/zmian na prośbe gości. Dodatkowo, w związku z obecną sytuacją polityczną w Izraelu rozważałem rezygnację z wyjazdu do Jerozolimy. Na stronie MSZ pojawiły się oficjalne ostrzezenia, że może być niebezpiecznie i należy zachować ost... Czytaj dalej opinię
styczeń 18
,
Kamil, Wiek 31-35, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 2 razy

Najtańszy hostel w mieścieHotel polecany
Hebron Youth Hostel, Jerozolima, Mechoz Jeruschalajim / Bezirk Jerusalem
4.6
Słońca
Hebron Youth Hostel to prawdopodobnie najtańszy hostel w Jerozolimie, za miejsce w pokoju wieloosobowym płaciliśmy 12,5$. Ma też chyba najlepsze położenie w samym centrum starego miasta (kilka kroków o Bazyliki). Hostel ma niesamowitą atmosferę m.in codziennie o 18 dostajemy darmową kolację. Uwaga: miejsce tylko dla osób które nie potrzebują luksusów. Warunki są bardzo podstawowe, brak kompletnej pościeli - do przykrycia koce. W hostelu większość gości to Polacy. Ogólnie polecam na 1-2 noce... Czytaj dalej opinię
styczeń 18
,
Weronika, Wiek 26-30, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 3 razy

Dobre miejsce na krótki pobyt, raczej dla młodych.Hotel polecany
Hebron Youth Hostel, Jerozolima, Mechoz Jeruschalajim / Bezirk Jerusalem
4.4
Słońca
Niewątpliwą zaletą hostelu Hebron jest zawsze sympatyczna osoba na recepcji znająca język angielski, można się bez problemu dogadać, uzyskać pomoc czy zostawić bagaże na czas zwiedzania miasta. Obiekt udostępnia kuchnię. Pokoje wieloosobowe i prywatne, łazienki wspólne. Standard różny - a to niedomykające się drzwi, a to zepsuty kran, ale ogólnie wszystko funkcjonuje. Miejsce raczej dla młodych backpakersów, którym nie przeszkadzają drobne niedostatki. Pościel czysta, łazienki też doglądane n... Czytaj dalej opinię
styczeń 18
,
Mateusz, Wiek 26-30, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 3 razy

Śniadanie z widokiem na JerozolimęHotel polecany
Hotel Seven Arches Jerusalem, Jerozolima, Mechoz Jeruschalajim / Bezirk Jerusalem
5.4
Słońca
Hotel okazał się przestronny, czysty i cichy. Pokój dobrze przygotowany i wyposażony (czajnik, filiżanki, kawa i herbata, woda mineralna). Łazienka posprzątana, gorąca woda, ręczniki. Pościel przyjemna, czysta. W pokoju cicho, wystarczająca ilość miejsca na ubrania i rzeczy osobiste. Śniadanie dość smaczne i urozmaicone (owoce, coś na słodko, mleko, płatki, kiełbaski, jajecznica, warzywa surowe i marynowane, sery), w formie szwedzkiego stołu. Z okien sali jadalnej piękny, rozległy widok na Je... Czytaj dalej opinię
styczeń 18
,
Mateusz, Wiek 26-30, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 1 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Jerozolima, wakacje Jerozolima, urlop Jerozolima ferie Jerozolima, hotel Jerozolima oraz wycieczki Jerozolima. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index