Białystok

Hotele: Białystok, 56 obiektów noclegowych

Sortuj wg

ibis Styles Bialystok Białystok
5.5
Słońca
Rekomendacja 96%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Best Western Hotel Cristal Białystok
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Gołębiewski Białystok
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Białystok

Hotel 3 Trio Białystok
5.6
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Białystok

Hotel Esperanto Białystok Białystok
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Aristo Białystok
5.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Białystok

Hotel Branicki Białystok
5.0
Słońca
Rekomendacja 75%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Białystok

Apartament Saport Białystok
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Białystok

Hotel Bosir Białystok
5.9
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Białystok

Apartament Orchidea Białystok
5.9
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Białystok

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Białystok


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Szczepienia
Przy wjeździe do Polski nie obowiązują żadne szczepienia. Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Bezpłatną podstawową opiekę medyczną można uzyskać na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można jednak dodatkowo wykupić polisę ubezpieczeniową, która obejmie leczenie w szerszym zakresie.

Klimat / Kiedy jechać?
Klimat w Polsce określa się jako umiarkowany przejściowy między umiarkowanym oceanicznym na zachodzie a klimatem umiarkowanym kontynentalnym na wschodzie. W regionie Białegostoku z racji położeni we wschodniej części Polski zaznacza się wyraźny kontynentalizm klimatu, co przejawia się w bardziej ostrych zimach oraz gorętszych i suchszych latach. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, a najcieplejszym lipiec.

Waluta
Polski złoty (PLN). Złotówka dzieli się na 100 groszy.

Język
Językiem oficjalnym jest język polski. Dla regionu Białegostoku charakterystyczne jest śledzikowanie czyli tzw. miękka, melodyjna wymowa.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Z zasięgiem telefonów komórkowych z reguły nie ma problemów.Czasami w zależności od operatora lokalne trudności mogą się pojawić w górach lub w niewielkich miejscowościach oddalonych od większych miast. Napięcie prądu w gniazdkach zgodnie ze standardami Unii Europejskiej wynosi 230V.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez samotny.wędrowiec
Historia / Obyczaje
Białystok powstał jako prywatne miasto. Po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawia się w 1514 roku. W 1547 roku obszar stał się własnością rodu Wiesiołowskich. W 1645 roku stał się częścią starostwa tykocińskiego. W 1659 roku ziemie te zostały przekazane hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu w zamian za zasługi oddane w wojnie ze Szwedami. Później starostwo tykocińskie oraz Białystok otrzymała córka hetmana Aleksandra, od 1645 roku żona Jana Klemensa Branickiego. Właśnie za sprawą hetmana koronnego Jana Klemensa Branickiego, znanego z wykwintnego smaku i wystawnych balów oraz przyjęć, Białystok w XVIII w. nabrał kształtu. W centrum miasta można oglądać jego barokowy pałac i otaczające budynek ogrody. Wielki magnat nadał też charakter centrum miasta, postawił ratusz, ochronkę, „dom na rekwizyty ogniowe", czyli XVIII-wieczną straż pożarną (dzisiaj budynek Archiwum Państwowego). W nieodległej Choroszczy można zwiedzać podmiejską re...
Ostatnia wersja została edytowana przez samotny.wędrowiec
Historia / Obyczaje
Białystok powstał jako prywatne miasto. Po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawia się w 1514 roku. W 1547 roku obszar stał się własnością rodu Wiesiołowskich. W 1645 roku stał się częścią starostwa tykocińskiego. W 1659 roku ziemie te zostały przekazane hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu w zamian za zasługi oddane w wojnie ze Szwedami. Później starostwo tykocińskie oraz Białystok otrzymała córka hetmana Aleksandra, od 1645 roku żona Jana Klemensa Branickiego. Właśnie za sprawą hetmana koronnego Jana Klemensa Branickiego, znanego z wykwintnego smaku i wystawnych balów oraz przyjęć, Białystok w XVIII w. nabrał kształtu. W centrum miasta można oglądać jego barokowy pałac i otaczające budynek ogrody. Wielki magnat nadał też charakter centrum miasta, postawił ratusz, ochronkę, „dom na rekwizyty ogniowe", czyli XVIII-wieczną straż pożarną (dzisiaj budynek Archiwum Państwowego). W nieodległej Choroszczy można zwiedzać podmiejską rezydencję Branickich. W tamtym okresie Białystok był wsią liczącą nie więcej niż 40 zabudowań. W 1691 roku, syn Jana i Aleksandry Stefan M. Branicki rozpoczął budowę nowej rezydencji rodu Branickich. Za datę nadania praw miejskich przyjmuje się 1692 rok. W lutym 1749 roku król August III Sas nadał miastu prawa magdeburskie. Intensywna rozbudowa rezydencji trwała przez cały wiek XVIII. Pałac i otaczające go ogrody zaczęły budzić podziw, a rezydencja była nazywana „Polskim Wersalem”. Dwór Branickich stał się znaczącym ośrodkiem kultury. Po 1795 roku obszar znalazł się pod zaborem pruskim, a Białystok stał się stolicą departamentu. Po Kongresie Wiedeńskim zwierzchność nad obwodem białostockim przejęła Rosja. Miasto odmieniła XIX-wieczna rewolucja przemysłowa, która uczyniła z Białegostoku „Manchester Północy". Przy ul. Warszawskiej i Lipowej powstały pałacyki fabrykantów. W 1862 roku uruchomiona została magistrala kolejowa dla ruchu osobowego i towarowego między Warszawą a Petersburgiem, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu włókienniczego. Po odzyskaniu niepodległości Białystok stał się stolicą nowego województwa białostockiego. Na początku XX wieku Ludwik Zamenhof, pochodzący z Białegostoku twórca języka esperanto, określał swoje miasto istną „wieżą Babel". Mieszały się tu i plątały różne języki żyjących razem narodów, nakładały na siebie odmienne zwyczaje i religie. Chociaż dzisiaj pozostałe pamiątki po Zamenhofie i jego rodakach — białostockich Żydach — można obejrzeć w ciągu kilku godzin wędrując szlakami: Esperanto i Wielu Kultur oraz Dziedzictwa Żydowskiego, Białystok nie utracił tak wiele ze swojej różnorodności. Nawiązuje do tego aktualne logo województwa podlaskiego stworzone przez Leona Tarasewicza — najbardziej znanego za granicą współczesnego polskiego malarza.
Od stycznia 1999 roku jest stolicą województwa podlaskiego.

Religia
Na terenie Białegostoku funkcjonuje 36 parafii Kościoła rzymskokatolickiego. Miasto jest siedzibą metropolii i archidiecezji białostockiej. W Białymstoku zamieszkuje duża liczba osób wyznania prawosławnego. Miasto jest siedzibą diecezji białostocko-gdańskiej, jednej z 6 diecezji kościoła prawosławnego w Polsce. Dużą grupę stanowią muzułmanie, głownie Tatarzy. W mieście działa Muzułmańska Gmina Wyznaniowa. Istnieje również parafia luterańska i inne zbory protestanckie.

Transport

Dla Białystok nie istnieje jeszcze żaden wpis. Podziel się z innymi urlopowiczami informacjami, które posiadasz na temat tego miasta i zabaw się w przewodnika!

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez samotny.wędrowiec
Wydarzenia
W Białymstoku organizowanych jest szereg wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym, które mają na celu pielęgnowanie i rozpowszechnianie miejscowych tradycji. Przed Wielkanocą odbywa się Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, w czerwcu Jarmark na Jana, w lipcu Podlaska Oktawa Kultur, we wrześniu Targi Rzeźby Ludowej, Tkaniny Dwuosnowowej i Kowalstwa. Nie brakuje również imprez o tematyce współczesnej: w maju organizowane są: Festiwal Piosenki Poetyckiej, Dni Sztuki Współczesnej, poza tym Jesień z Bluesem, Festiwal Polskiej Kultury Niezależnej UNDERGROUND.pl. Tradycje i kultura Białegostoku powstawały na styku różnych narodowości, kultur i wyznań. W mieście zamieszkują przedstawiciele różnych mniejszości narodowych, etnicznych i wyznaniowych. W styczniu tradycyjnie odbywa się Przegląd Kolęd Prawosławnych, w marcu Podlaskie Dni Kultury Muzułmańskiej , ponadto Ogólnopolski Festiwal "Piosenka Białoruska", Święto Kultury Białorus...
Ostatnia wersja została edytowana przez samotny.wędrowiec
Wydarzenia
W Białymstoku organizowanych jest szereg wydarzeń o charakterze kulturalno-rozrywkowym, które mają na celu pielęgnowanie i rozpowszechnianie miejscowych tradycji. Przed Wielkanocą odbywa się Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia, w czerwcu Jarmark na Jana, w lipcu Podlaska Oktawa Kultur, we wrześniu Targi Rzeźby Ludowej, Tkaniny Dwuosnowowej i Kowalstwa. Nie brakuje również imprez o tematyce współczesnej: w maju organizowane są: Festiwal Piosenki Poetyckiej, Dni Sztuki Współczesnej, poza tym Jesień z Bluesem, Festiwal Polskiej Kultury Niezależnej UNDERGROUND.pl. Tradycje i kultura Białegostoku powstawały na styku różnych narodowości, kultur i wyznań. W mieście zamieszkują przedstawiciele różnych mniejszości narodowych, etnicznych i wyznaniowych. W styczniu tradycyjnie odbywa się Przegląd Kolęd Prawosławnych, w marcu Podlaskie Dni Kultury Muzułmańskiej , ponadto Ogólnopolski Festiwal "Piosenka Białoruska", Święto Kultury Białoruskiej, Dni Kultury Rosyjskiej, Festyn pn. „Bandarouskaja Haściounia”, Festiwal Piosenki Polskiej i Białoruskiej „Białystok – Grodno”, Podlaskie Dni Bajramowe, Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej, Festiwal Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej.

Specjalności kulinarne
Podlasie słynie z potraw z ziemniaka. Koniecznie trzeba spróbować babki ziemniaczanej, przygotowywanej z ziemniaków, mąki, jaj, podsmażonej słoniny i ewentualnie cebuli lub kiszki ziemniaczanej, gdzie masą otrzymaną z ziemniaków i słoniny, sadła lub podsmażonego boczku oraz przypraw wypełnienia się jelita wieprzowe, a później piecze. Inne specjały to placki ziemniaczane i kartacze czyli duże kluski ziemniaczane o wrzecionowatym kształcie, które wypełnia się mięsnym farszem. Na stole wigilijnym pojawia się kutia (kucia), która tradycyjnie przygotowywana była z ziaren pszenicy (obecnie częściej z pęczaku), które się gotowało, a później mieszało z makiem i miodem. Szczególnie godne polecenia są przepyszne sery korycińskie.

Warte zobaczenia
Do najciekawszych zabytków należy Pałac Branickich, przykład rezydencji magnackiej w stylu późnobarokowym. Aktualnie trwają prace nad rekonstrukcją ogrodów, które mają na celu przywrócenie stanu z XVIII wieku. Rezydencja znajduje się w centralnej części miasta, obecnie w pałacu mają swoją siedzibę władze Uniwersytetu Białostockiego. Warto przejść się reprezentacyjną ulicą Białegostoku - Rynkiem Kościuszki, gdzie znajduje się Ratusz pochodzący z połowy XVIII wieku ze zwracającą uwagę wieżą zegarową. Warto zwrócić uwagę na budynek cekhausu, naprzeciwko którego stoi pomnik Józefa Piłsudskiego. Na rogu przy ulicy Kościelnej wznosi się monumentalna Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP, którą tworzą dwa połączone ze sobą budynki kościoła starego i nowego. Na terenie Parku Centralnego znajduje się Cerkiew św. Marii Magdaleny, jeden z najstarszych budynków sakralnych na terenie Białegostoku. Z kolei przy ulicy Lipowej stoi Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy. Przy ulicy Dojlidy Fabryczne mieście się Pałac Hasbacha oraz Pałac Rüdigerów, później Lubomirskich. Można zobaczyć również pozostałości XIX-wiecznych fabryk włókienniczych Chany Marejn, Wolfa Zilberblatta, Nowika i Beckera. Obecnie mieszczą się w nich galerie handlowe. Przy ulicy Pięknej znajduje się budynek Synagogi Piaskower. Warto wybrać się również na przedstawienie do Białostockiego Teatru Lalek. W Białymstoku działa Opera i Filharmonia Podlaska, Muzeum Podlaskie, Muzeum Wojska, Galeria Arsenał oraz Galeria im. Sleńdzińskich, Przy drodze do Augustowa we wsi Osowicze zaraz za miastem znajduje się bardzo ciekawy skansen skansen - Białostockie Muzeum Wsi.

SZLAKI TEMATYCZNE
Część białostockich zabytków została zaznaczona na turystycznych szlakach tematycznych: Szlaku rodu Branickich, Szlaku białostockich fabrykantów, Szlaku białostockich świątyń, Szlaku architektury drewnianej. Niepowtarzalny charakter miasto zawdzięcza Branickim. Spuściznę jaką po sobie zostawili można zobaczyć na Szlaku rodu Branickich.
Szlak białostockich fabrykantów jest historią fabrykanckiej prosperity Białegostoku. Historia ludzi — fabrykantów i ich sukcesów, zapisanych w pozostałościach po zakładach, pałacach i dworkach — rezydencjach fabrykantów, które zachowały się do dziś.
Niewiele jest takich miast na świecie, gdzie obok siebie od wieków żyli zgodnie wyznawcy tylu religii. W Białymstoku żyje najwięcej prawosławnych w Polsce, a do wybuchu II wojny światowej niemal połowę jego ludności stanowili Żydzi. Od przeszło trzech stuleci w mieście zamieszkują muzułmanie, a od ponad dwóch wieków ewangelicy. Styk wielu religii i wielu narodowości pokazuje szlak białostockich świątyń.
Białystok to również urok drewnianej architektury. Współczesna stolica województwa podlaskiego to miasto, w którym piękno zaklęte jest w drewnie. Pozostałości architektury drewnianej w Białymstoku są wspomnieniem XIX i XX wieku, które podziwiać można na szlaku architektury drewnianej.

Relacje z podróży Białystok

O tym, że nie warto wyjeżdżać za granicę Polski, aby zobaczyć coś interesującego, coś naprawdę pięknego prz... czytaj dalej

Opinie Białystok

Pozytywne zaskoczenieHotel polecany
ibis Styles Bialystok, Białystok, Podlaskie
5.8
Słońca
... ibis Styles Bialystok Dobre położenie, zaskakująco dobra i tania restauracja, przyzwoite śniadania ... , duży i z dobrym widokiem pokój - to wszystko sprawiło że bardzo dobrze zapamiętam pobyt w tym ... hotelu. Jedyny minus - obsługa choć miła i starająca się, potrzebuje nabrać trochę doświadczenia, bo ... byłam świadkiem jak do gości zachowywała się zbyt poufale, zamiast po prostu profesjonalnie. ... Czytaj dalej opinię
sierpień 17
,
Monika, Wiek 26-30, wczasy rodzinne
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 8 razy

Nowy hotel przy galeriiHotel polecany
ibis Styles Bialystok, Białystok, Podlaskie
5.2
Słońca
... ibis Styles Bialystok Nowy hotel bezpośrednio przy galerii handlowej. Pokoje nowocześnie i kolorowo ... urządzone. Wygodne łóżko i spora łazienka. Śniadanie w hotelach tej sieci jest standardowo wliczone ... w cenę pokoju - duży wybór i smaczne dania. ... Czytaj dalej opinię
listopad 17
,
Agnieszka, Wiek 41-45, wczasy rodzinne
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 5 razy

Znakomity hotel na zwiedzanie BiałegostokuHotel polecany
ibis Styles Bialystok, Białystok, Podlaskie
4.8
Słońca
... ibis Styles Bialystok Kolejny pobyt w hotelu Ibis w Białymstoku. Hotel świetnie położony ... , dysponujący podziemnym, bezpłatnym parkingiem. Oferuje bardzo dobre śniadania i fantastyczny widok na miasto ... z wyżej położonych pokoi. ... Czytaj dalej opinię
kwiecień 17
,
Tomasz, Wiek 46-50, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 1 razy

Nowy hotel w centrum BiałegostokuHotel polecany
ibis Styles Bialystok, Białystok, Podlaskie
5.2
Słońca
... ibis Styles Bialystok To nowy hotel, który ubogaca bazę hotelową w Białymstoku. W pobliżu są sklepy ... , restauracje i obiekty kulturalne. W pobliżu są przystanki autobusowe ułatwiające poruszanie się ... po całym mieście. Mało miejsca do zjedzenia śniadania, kiedy przychodzi więcej ludzi. Pokój w ... wersji standardowej , prosty, ale wystarczający. ... Czytaj dalej opinię
lipiec 16
,
Elżbieta, Wiek 51-55, wczasy rodzinne
Opinie czytano 1 razy

Weekendowy Bialystok nie zawiódłHotel polecany
ibis Styles Bialystok, Białystok, Podlaskie
4.9
Słońca
... ibis Styles Bialystok Bardzo przyjemny hotel - upgrade pokoju do wyższego piętra, wygodne poduszki ... , a rano bardzo przyzwoite śniadanie - ogólnie polecam na weekend :) Dodatkowo hotel ma wyjątkowo ... niezłą lokalizację. ... Czytaj dalej opinię
grudzień 17
,
Tomasz, Wiek 26-30, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 1 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Białystok, wakacje Białystok, urlop Białystok ferie Białystok, hotel Białystok oraz wycieczki Białystok. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index