Jastarnia

Hotele: Jastarnia, 230 obiektów noclegowych

Sortuj wg

Hotel Jastarnia Jastarnia
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jastarnia

Hotel Dom Zdrojowy Jastarnia
5.8
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jastarnia

Hotel Bliza Jastarnia
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jastarnia

Dom Wczasowy Dorja Jastarnia
5.1
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jastarnia

mikroKlimat Jastarnia
5.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jastarnia

Ośrodek Wypoczynkowy Posejdon Jastarnia
4.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Ośrodek Wypoczynkowy Półwysep Jastarnia
4.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Willa Przystań Jastarnia
3.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jastarnia

Hotel Aga Jastarnia
4.1
Słońca
Rekomendacja 50%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jastarnia

Pensjonat Admirał Jastarnia
3.4
Słońca
Rekomendacja 0%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Jastarnia

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Jastarnia


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Ogólnie
Jastarnia jest znaną miejscowością turystyczną położoną na Mierzei Helskiej. Ten wąski pas piaszczystego lądu każdego roku przyciąga tłumy turystów. Mierzeja Helska należy do najczęściej odwiedzanych miejsc polskiego Wybrzeża. Przez długi czas Jastarnia była niewielką wioską rybacką, której rytm życia wyznaczały kolejne połowy. Intensywny rozwój turystyki nastąpił w okresie międzywojennym. Miejscowość bardzo szybko przemieniła się w modny kurort. Do odwiedzenia zachęca malownicze usytuowanie na wąskim półwyspie wcinającym się w morze oraz wspaniały krajobraz nadmorski, piaszczyste plaże, zielone lasy, a także duża liczba atrakcji.

Szczepienia
Przy wjeździe do Polski nie obowiązują żadne szczepienia. Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Bezpłatną podstawową opiekę medyczną można uzyskać na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można jednak dodatkowo wykupić polisę ubezpieczeniową, która obejmie leczenie w szerszym zakresie.
 

Waluta
Polski złoty (PLN). Złotówka dzieli się na 100 groszy.
 
Język
Polski

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Z zasięgiem telefonów komórkowych z reguły nie ma problemów. Czasami w zależności od operatora lokalne trudności mogą się pojawić w górach lub w niewielkich miejscowościach oddalonych od większych miast. Napięcie prądu w gniazdkach zgodnie ze standardami Unii Europejskiej wynosi 230V.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Jastarnia przez stulecia była niewielką wioską rybacką. W źródłach pisanych miejscowość pojawiła się po raz pierwszy w 1378 roku pod nazwą Osterna. W 1526 roku król Zygmunta I przekazał część Helu i części Mierzei Helskiej Gdańskowi. Dokonał się wtedy podziała na Jastarnię Pucką, która pozostała katolicka i Jastarnią Gdańską - zwaną Borem, której mieszkańcy przyjęli protestantyzm Głównym zajęciem mieszkańców zamieszkujących półwysep były połowy ryb.
W 1678 roku w dokumentach po raz pierwszy pojawiła się nazwa Jastarnia.
Po I wojnie światowej Polsce przyznano tylko niewielki pas wybrzeża. Spowodowało to wzrost zainteresowania miejscowościami na wybrzeżu dotychczas nieznanymi i intensywny rozwój turystyki na tym terenie. Do tej pory w Jastarni nie było żadnego obiektu noclegowego, a nieliczni wczasowicze przybywali łodziami z Pucka.
W 1922 roku wybudowano linię kolejową Puck - Hel. Kolejna ważna inwestycja to budowa portu rybackiego w latach 1926-1930. W ciągu kilkunastu lat Jastarnia z nieznanej wioski rybackiej przemieniła się w modny kurort.
W 1973 roku Jastarnia uzyskała prawa miejskie.
 

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Najbliższe lotniska to Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Lotnisko obsługuje liczne połączenia międzynarodowe i krajowe, jak również loty czarterowe. Samochód można wypożyczyć na lotnisku. Swoje przedstawicielstwa mają tam największe firmy międzynarodowe, w tym Avis, Hertz i inne.
 
Transport publiczny
Głównym węzłem komunikacyjnym w regionie jest Trójmiasto. W sezonie letnim do Jastarni można dojechać bezpośrednim pociągiem. Poza sezonem trzeba najpierw dojechać do Gdyni i tam przesiąść się na pociąg do Jastarni. Główną stacją węzłową jest Gdynia, z której można dotrzeć pociągiem na Hel. Część pociągów wyjeżdża z Redy, do której można dojechać SKM. Na teren mierzei kursują również autobusy komunikacji publicznej, a jej uzupełnieniem są liczne linie prywatne łączące Gdynię z Mierzeją Helską.
Z Gdyni do Jastarni można również dostać się tramwajem wodnym linii 530. Rejs na trasie Gdynia-Jastarnia trwa około 75 minut. Tramwaj kursuje w okresie wakacyjnym. Spod dworca PKP Gdynia Główna do przystani tramwajów wodnych kursuje bezpłatny autobus. Bilet normalny kosztuje 14 PLN, a ulgowy 7 PLN.

Taksówki / Infrastruktura
Na terenie Jastarni działa kilka firm taksówkarskich. Taryfa obowiązująca w dni powszednie od godz. 6.00 do 22.00 to około 2 PLN za 1km. Stawka za kurs w dni powszednie od godz. 22.00 do 6.00 oraz w dni świąteczne na terenie miasta wynosi około 3 PLN za 1km.
Na terenie Jastarni i w okolicach znajdują się liczne obiekty noclegowe o zróżnicowanym standardzie: hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, campingi i kwatery prywatne.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
W styczniu odbywa się Przegląd Kolęd i Pastorałek. W lutym organizowane są zawody sportowe i turnieje halowej piłki nożnej. Od niedawna w kwietniu odbywa się Festiwal Łososiowy. W czerwcu mieszkańcy Jastarni spotykają się z okazji Sobótki oraz organizowane są Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym w Płetwach. Na początku lipca w porcie rybackim w Jastarni organizowany jest Karnawał morski. Przez całe lato odbywają się liczne koncerty i imprezy rozrywkowe na plaży. Na początku sierpnia organizowane są Dni Węgorza oraz Mistrzostwa Kuźnicy w Budowaniu Budowli z Piasku.

Specjalności kulinarne
Rybołówstwo miało szczególne znaczenie dla ludzi zamieszkujących Mierzeję Helską. Kiedyś złowione ryby gotowano, prażono w garnkach bez dodatku wody i tłuszczu, pieczono na ruszcie, rzadziej smażono na patelni, na tłuszczu. Potrawy rybne przyprawiano przede wszystkim solą, pieprzem, octem, cebulą, mlekiem, mąką i śmietaną. Często przygotowywane były zupy rybne z okoni, węgorzy i karasi, sporządzane z łbów i zaprawione ikrą lub mleczkiem dorszowym zmieszanym z mlekiem. Z innych dań rybnych jadano sledze z pulkami (z ziemniakami w mundurkach) czyli jajecznicę z węgorzem.
Do popularnych zup kuchni kaszubskiej oprócz rybnych zaliczają się miodny i kwasny bonk (zupa fasolowa na słodko-kwaśno), zupa z żëłłtëch wrëków czyli z brukwi, zôcerka z obóną, brzôdowa i czôrnina (obowiązkowo przygotowywana na św. Marcina).
Samodzielnym daniem były również ziemniaki, przygotowywane na klika sposobów np. bulwë z kwasnym mlékã (ugotowane ziemniaki zalane kwaśnym mlekiem lub maślanką), pulczi (ziemniaki w mundurkach), kulanczi – kluski robione pół na pół z gotowanych i surowych ziemniaków. Do tradycyjnych potraw należał również grucholec – baba ziemniaczana, którą podawano na ciepło z surówką z cebuli i ogórka kiszonego oraz ciszka – kiszka z ziemniaków, jajek, kaszy gryczanej oraz smażonej cebuli, którą podawano podsmażoną z dodatkiem duszonej kapusty.
W kuchni kaszubskiej wyraźnie zaznaczyły się wpływy niemieckie np. podawanie sycącego, jednodaniowego posiłku tzw. eintopf. Po wojnie wiele, nowych zwyczajów wprowadziła przesiedlona ludność kresowa np. pierogi.
Na deser, którego pojawienie przypisuje się wpływom niemieckim, podawano kompoty, galaretki, w niedzielę ryż polany topionym masłem i cukrem, kuch młodzony (drożdżówka z kruszonką).

Warte zobaczenia
Atrakcją wartą zobaczenia jest już sam malowniczy krajobraz nadmorski: piękne piaszczyste plaże, wspaniałe lasy, morze oblewające mierzeję. Godzinami można spacerować wzdłuż morskiego brzegu. Dodatkową zachętą jest możliwość żeglowania i uprawiania windsurfingu. W samej Jastarni bardzo ciekawy jest neobarokowy kościół wzniesiony w okresie międzywojennym z inicjatywy księdza Pawła Stefańskiego. Uwagę zwraca marynistyczny wystrój wnętrza świątyni, a zwłaszcza ambona w kształcie łodzi jakby zawieszona na spienionych morskich falach. W centrum miasta przy ulicy Rynkowej znajduje się oryginalnie zachowana chata rybacka, w której urządzono niewielkie muzeum. Można zobaczyć przedmioty używane przez rybaków od końca XV do połowy XX wieku. Unikatowy sprzęt rybacki można również zobaczyć w bosmanacie portu, zaprezentowany w dwóch salach wystawienniczych. Trzecie, prywatne muzeum ukazujące tradycje miejscowości znajduje się przy ulicy Mickiewicza. Można tam zobaczyć zrekonstruowaną izbę rybacką z pocz. XX wieku oraz zakład szkutniczy, w którym wykonywano i remontowano łodzie rybackie. Duże zainteresowanie wzbudza kolekcja przedmiotów wyłowionych przez miejscowych rybaków w czasie morskich połowów. Wśród drzew w okolicach ulicy Zdrojowej znajduje się latarnia morska.
Między Jastarnią a Kuźnicą znajduje się Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera, na terenie którego można zobaczyć pozostałości polskich umocnień powstałych w 1939 roku w ramach Ośrodka Oporu Jastarnia.
Między Kuźnicą a Chałupami znajduje się najwęższe miejsce półwyspu o szerokości 80 metrów. W Kuźnicy można zobaczyć tradycyjny sposób połowu węgorzy za pomocą żaków. Udając się w kierunku Jastarni natrafimy na wydmę Lubeck nazwaną tak na pamiątkę niemieckiego statku, który zatonął w tych okolicach. Na wydmę prowadzi ścieżka.

Opinie Jastarnia

Hotel JastarniaHotel polecany
Hotel Jastarnia, Jastarnia, Pomorskie
5.7
Słońca
... Hotel Jastarnia Pokoje oraz lazienka bardzo czyste, nowoczesnie urzadzone, cale wyposazenie nie ... nosi znamion dlugotrwalego uzycia. Obsluga wyjatkowo uprzejma i pomocna. Doskonale sniadania. Kilka ... minut spacerem i jestesmy juz na plazy. N amiejscu mozna skorzytsac z spa wynajac rowery. Po pobycie ... pozostalo nam bardzo dobre wrazenie. Zdecydowanie polecam ... Czytaj dalej opinię
maj 16
,
Mariusz, Wiek 41-45, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 53 razy

Nie polecam!Hotel nie jest polecany
Apartamenty Marina Jastarnia, Jastarnia, Pomorskie
2.0
Słońca
... Apartamenty Marina Jastarnia Wielkie rozczarowanie, cena nieadekwatna do poziomu obslugi obiektu ... , apartamenty czyste bo dosc nowe niestety ukryte koszty miedzy innymi za sprzedanie "czystego ... apartamentu" musimy zaplacic 100zl dodatkowo za firme sprzatajaca. Obiekt nastawiony na pobranie jak ... najwiekszej ilosci pieniazkow od gosci, wewnetrzny regulamin stanowiacy o roznych oplatach i karach ... Czytaj dalej opinię
lipiec 17
,
Iwona, Wiek 36-40, wczasy rodzinne
Opinie czytano 62 razy

Fajny hotel, udany pobyt w atrakcyjnej cenieHotel polecany
Hotel Jastarnia, Jastarnia, Pomorskie
5.8
Słońca
... Hotel Jastarnia Udany urlop w dobrym hotelu, pokój w wysokim standardzie, wyposażenie wygląda na ... nowe, jedzenie smaczne, obsługa w hotelu na wysokim poziomie, ceny przystępne. Z przyjemnością tam ... wrócimy. ... Czytaj dalej opinię
maj 17
,
Artur, Wiek 31-35, wczasy rodzinne
Opinie czytano 25 razy

Bardzo udany wyjazd wielkanocnyHotel polecany
Hotel Jastarnia, Jastarnia, Pomorskie
5.9
Słońca
... Hotel Jastarnia Hotel bardzo przyjemny. Świetnie położony w centrum urokliwej miejscowości. Blisko ... zarówno na plaże od strony otwartego morza jak i nad zatokę i molo. Hotel nowy i zadbany. Bardzo ... pomocna obsługa. ... Czytaj dalej opinię
kwiecień 17
,
Witold, Wiek 31-35, wczasy rodzinne
Opinie czytano 1 razy

Ośrodek Półwysep w JastarniHotel polecany
Ośrodek Wypoczynkowy Półwysep, Jastarnia, Pomorskie
4.3
Słońca
... Jastarni przy stacji PKP Jastarnia-Wczasy. Jest bardzo blisko plaży (około 200 m przez las) i zatoki ... Ośrodek Wypoczynkowy Półwysep Ośrodek Wypoczynkowy Półwysep znajduje się około 1 km od centrum ... ( po drugiej strony jedynej drogi około 500 m ). Same domki są duże i przytulne ale najlepsze czasy ... mają już za sobą. Przy każdym domku jest miejsce parkingowe. Wyposażenie: dwa łóżka jednoosobowe na ... Czytaj dalej opinię
sierpień 16
,
Piotr, Wiek 19-25, wczasy rodzinne
Opinie czytano 5 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Jastarnia, wakacje Jastarnia, urlop Jastarnia ferie Jastarnia, hotel Jastarnia oraz wycieczki Jastarnia. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index