Odessa

Hotele: Odessa, 275 obiektów noclegowych

popularności ceny
Sortuj wg

Pearl Mini-Hotel  Odessa
5.1
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Premier Geneva Hotel Odessa
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Design Hotel Skopeli Odessa
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Duke Odessa
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Odessa

Hotel Aleksandrovskiy Odessa
4.8
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Residence DRK Odessa
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Odessa

Hotel Bristol, a Luxury Collection Hotel, Odessa Odessa
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Gagarinn Odessa
4.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Odessa

Hotel Mozart Odessa
5.8
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Odessa

Hotel 52 Odessa
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Odessa

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Odessa


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza

Aby wjechać na teren Ukrainy w celu turystycznym obywatele Polski nie muszą posiadać wizy. Dotyczy to jedynie sytuacji, w której planowany pobyt jest nie dłuższy niż 90 dni. Obowiązkowo należy posiadać ważny paszport z aktualnym zdjęciem.

Szczepienia

Choć przed wyjazdem na Ukrainę nie ma konieczności wykonywania żadnych dodatkowych szczepień, to warto zabezpieczyć się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Klimat / Kiedy jechać?

Szczyt sezonu turystycznego w Odessie przypada na środek lata. Jednak osoby, które nie lubią upałów i tłumów, mogą rozważyć wyjazd późną wiosną, lub wczesną jesienią. Nie jest wtedy zimno, nie trzeba się również obawiać wyjątkowo wysokich temperatur.

Waluta

Walutą obowiązującą na terenie Ukrainy jest hrywna. 1 hrywna = 100 kopiejek.

Język

Językiem urzędowym Ukrainy jest język rosyjski. Na znajomość języka angielskiego, przynajmniej na poziomie podstawowym, można liczyć u ludzi młodych oraz ewentualnie wśród osób pracujących w punktach usługowych, znajdujących się w pobliżu atrakcji turystycznych.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych

Na terenie Ukrainy stosowany jest ten sam co w Polsce typ gniazdek elektrycznych (z napięciem 230 V i częstotliwością 50 Hz), dlatego nie ma konieczności kupowania przejściówek. W całej Odessie nie ma również problemów z zasięgiem telefonów komórkowych.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
b]Historia / Obyczaje

Miejsce, w którym obecnie znajduje się Odessa, przyciągało ludzi już około 600 tysięcy lat temu. Pierwsze osiedla powstały jednak dużo później. Wiadomo, że około IV wieku przed naszą erą było tutaj już kilka małych, greckich osad – fragmenty jednej z nich można podziwiać na Bulwarze Nadmorskim, zamknięte w ciekawych, przeszklonych konstrukcjach. Osady, choć murowane, zostały zniszczone w trakcie wielkiej wędrówki ludów, pomiędzy II i IV wiekiem naszej ery.

Późniejsze losy tych ziem nie charakteryzują się żadnymi ciekawymi wydarzeniami. Dopiero w XIV wieku powstała tutaj mała osada genueńska, która, po bitwie pod Kujalnikiem, została włączona do Złotej Ordy. Nie zapewniło to jednak miastu możliwości rozwoju, ponieważ niedługo później, już w drugiej połowie XIV wieku Złota Orda ulega rozpadowi.

O przyszłą Odessę zaczął dbać dopiero Witold Kiejstutowicz, który wzniósł tutaj pierwsze fortyfikacje. W pierwszej połowie XV wieku w Odessie powstaje zamek. Problemem były niezamieszkałe okolice ośrodka, z których nie było komu migrować do miasta. Co więcej, brak osiadłych rolników utrudniał zaopatrzenie Odessy w podstawowe produkty, takie jak żywność.

Od XV do XVIII wieku teren Odessy podlegał władzy imperium osmańskiego. W tym czasie zadbano o mocniejsze fortyfikacje. Miasto otrzymało również nową nazwę – Yeni Dunya – co znaczy „Nowy Świat” .

W 1789 roku miasto przeszło w ręce Rosjan. Katarzyna II kazała tutaj wznieść okazałe miasto, któremu nadała nazwę Chadżybej. Już kilka lat później jednak zaczęto na ośrodek mówić Odessa, nawiązując do starogreckiej osady, która rzekomo miała stanowić fundamenty miasta.

Po śmierci Katarzyny II inwestycje w Odessie zostały wstrzymane, aż do momentu, w którym władzę w mieście objął książę Richelieu. Stało się to na początku XIX wieku i to z tego okresu pochodzi wiele zabytków, jakie możemy oglądać do dziś.

Wraz z rewolucją przemysłową w XIX wieku Odessa zyskała kilkaset tysięcy nowych mieszkańców. Znajdowali oni zatrudnienie w fabrykach oraz nowych zakładach przemysłowych. Rozwój został znacznie przyspieszony przez otwarcie połączenia kolejowego.

Niestety Odessa mocno ucierpiała w czasie wieku XX. Pierwsze poważne zniszczenia nadeszły wraz z pierwszą wojną światową, podczas której miasto zaatakowano od strony Morza Czarnego. W czasie drugiej wojny natomiast Odessa był oblężona przez 73 dni, po których zmuszona była się poddać. Do dziś nie udało się odbudować części zniszczonych wtedy kamienic, a wiele z nich wymaga pilnego i gruntownego remontu.

Religia

Ponad połowa Ukraińców deklaruje się jako chrześcijanie, z czego zdecydowana większość to prawosławni. Na terenie Ukrainy można spotkać również niewielkie społeczności żydowskie.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów

W odległości około 11 kilometrów od Odessy znajduje się międzynarodowy port lotniczy Odessa. Działa od 1961 roku i co roku obsługuje około 1 milion pasażerów. Z lotniska można się dostać do Odessy korzystając z komunikacji miejskiej, lub wynajmując taksówkę. Przejazd trwa od 15 do 20 minut.

Choć wypożyczanie samochodów na Ukrainie nie jest skomplikowane (wystarczy posiadać międzynarodowe prawo jazdy), to nie poleca się turystom podróżowania po kraju w ten sposób. Część dróg jest w bardzo złym stanie. Co więcej, w niektórych miejscach brakuje dobrego oznakowania. Jednym słowem, trzeba bardzo dobrze znać trasy, aby móc się sprawnie po nich poruszać. W Odessie często zdarzają się korki, co dodatkowo przemawia za korzystaniem z usług transportu publicznego.

Transport publiczny

Komunikacja miejska w Odessie znacznie ułatwia poruszanie się po tym mieście, jednak nie można o niej powiedzieć, że jest nowoczesna. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są linie autobusowe, tramwajowe oraz trolejbusowe. Część taboru jest niestety mocno zniszczona. Bilety można kupować kioskach, lub bezpośrednio w pojeździe – u konduktora.

Taksówki

W Odessie działają zarówno państwowe korporacje taksówkowe, jak i prywatni przewoźnicy. Tych pierwszych jest, jak na tak duże miasto, stosunkowo mało, dlatego też najłatwiej jest o taksówkę prywatną. Trzeba jednak pamiętać, że nie obowiązują w nich odgórne cenniki. Przed wejściem do samochodu zawsze należy ustalić cenę za przejazd, inaczej bowiem możemy narazić się na bardzo duże koszty.

Alternatywnym, nieco tańszym od taksówek sposobem poruszania się po Odessie sposobem, jest wybranie dojazdu marszrutką. Są to mikrobusy, zatrzymujące się w miejscach wskazanych przez pasażerów. Są tańsze niż taksówki i droższe niż komunikacja miejska.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia

Choć najchętniej turyści przyjeżdżają do Odessy w trakcie lata, aby móc nacieszyć się słońcem i bliskością morza, to warto również przybyć tutaj na Sylwestra. Miasto co roku organizuje huczne obchody Nowego Roku. Szczególnie warty uwagi jest w tym czasie Bulwar Nadmorski, niemal zalany dekoracyjnymi światełkami i ozdobami.

W ciągu roku w mieście organizowane są wydarzenia takie Dzień Odessy, w trakcie którego odbywa się parada, a także Dzień Humoru, w trakcie którego mieszkańcy Odessy przebierają siebie i swoje samochody w kolorowe stroje.

Specjalności kulinarne

W Odessie można spróbować niemal wszystkich specjałów typowej kuchni ukraińskiej. Są to dania przeważnie mączne, a także zrobione na bazie kaszy i mięsa. Bardzo popularną przekąską, zarówno na ulicy jak i w podróży, są pierogi z ciasta drożdżowego, nadziewane ziemniakami, kapustą z grzybami, jajkiem lub też mięsem.

Na ulicach sprzedawany jest bardzo smaczny kwas chlebowy, rozlewany na miejscu do kubeczków plastikowych.

Warte zobaczenia

W Odessie warte zobaczenia obiekty mieszczą się często w otoczeniu pięknych, ale mocno zaniedbanych kamienic. Tak jest w przypadku budynku Filharmonii w Odessie, zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku. Obiekt ten ma bardzo ciekawą architekturę, przy jego projektowaniu wzorowano się bowiem na Pałacu Dożów z Wenecji.

Obiektem podobnego charakteru, jednak znacznie większym i bardziej reprezentatywnym, jest Teatr Opery i Baletu, noszący pełną nazwę Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu w Odessie. Jest to najstarszy teatr w mieście. Co ciekawe, jedną z osób kierujących pracami budowlanymi był Polak, Feliks Gąsiorowski.

Ciekawą i tajemniczą atrakcją miasta jest sieć katakumb, rozciągająca się niemal pod całą Odessą. Do tej pory nie udało się zbadać wszystkich korytarzy, wiadomo jednak, że mają one łącznie ponad 2500 tysiąca kilometrów.

Pomimo atrakcji wymienionych powyżej, najbardziej rozpoznawalnym symbolem Odessy są… schody. Noszą one nazwę Schodów Potiomkinowskich, nawiązującą do buntu na pancerniku Potiomkin. Zostały zbudowane jako symboliczne wejście do miasta. Obecnie schody posiadają 192 stopnie.

Opinie Odessa

Pobyt w hostelu Dream MiniHotel polecany
Dream mini Hostel Odessa, Odessa, Ukraina
5.2
Słońca
... Dream mini Hostel Odessa Miałem okazję nocować w hostelu, podczas weekendowego zwiedzania Odessy ... . Świetna lokalizacji blisko centrum. Czysto, wygodnie, miła obsługa. Dobry dojazd do plaży. Pokój duży ... , przestronny. ... Czytaj dalej opinię
listopad 16
,
Łukasz, Wiek 26-30, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 25 razy

Bardzo udany pobytHotel polecany
Pearl Mini-Hotel , Odessa, Ukraina
5.0
Słońca
Fajny hotel położony blisko centrum i plaży w Odessie. Czyste przestronne pokoje, ciekawie urządzone i dobrze wyposażone - czajnik, suszarka. Bardzo smaczne śniadania i miła oraz pomocna obsługa. Czytaj dalej opinię
maj 16
,
Konrad, Wiek 31-35, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 15 razy

Hotel o niezłym standardzieHotel polecany
Pearl Mini-Hotel , Odessa, Ukraina
5.0
Słońca
Hotel o niezłym standardzie położony blisko centrum i wybrzeża. Bardzo smaczne śniadania.Pokój był przestronny, dobrze wyposażony o ciekawym wystroju wnętrza. Obsługa uczynna i profesjonalna. Czytaj dalej opinię
maj 16
,
Marcin, Wiek 36-40, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 21 razy

Fajny hotel o niezłym standardzieHotel polecany
Pearl Mini-Hotel , Odessa, Ukraina
4.9
Słońca
Fajny hotel o niezłym standardzie położony relatywnie blisko morza i plaży miejskiej w Odessie. Jednocześnie odległość od centrum to około 15 minut na piechotę. Pokoje czyste i fajnie urządzone a obsługa bardzo miła. Czytaj dalej opinię
maj 16
,
Stefan, Wiek 36-40, przyjaciele
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 6 razy

Nowy czysty hotel blisko portuHotel polecany
Hotel Ekaterina II, Odessa, Ukraina
5.7
Słońca
Hotel w dosyć starym budynku, wejście od podwórka - wieczorem może wyglądać zniechęcająco. Sam hotel jest jednak fantastyczny- nowy i czysty oraz z klimatem nawiązującym co czasów Katarzyny II. Bardzo smaczne śniadanie serwowane w klimatycznej sali z widokiem na port i morze (hotel zajmuje dwa ostatnie pietra kamienicy) - nawet gdyby śnniadania były skromne to warto byłoby je zjeść żeby podelektować sięwidokiem. Hotel połozony pomiędzy portem a centrum - niedaleko opery. Stosunek ceny do jako... Czytaj dalej opinię
czerwiec 15
,
Wojciech, Wiek 31-35, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 6 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Odessa, wakacje Odessa, urlop Odessa ferie Odessa, hotel Odessa oraz wycieczki Odessa. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index