Barcelona

Hotele: Barcelona, 2692 obiektów noclegowych

popularności ceny
Sortuj wg

W Barcelona Hotel Barcelona
5.4
Słońca
Rekomendacja 96%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Barcelona

Hotel H10 Marina Barcelona Barcelona
5.2
Słońca
Rekomendacja 98%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Ciutat de Barcelona Barcelona
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Novotel Barcelona City Barcelona
5.2
Słońca
Rekomendacja 97%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

K+K Hotel Picasso Barcelona
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Barcelona

Hotel Andante Barcelona
5.4
Słońca
Rekomendacja 97%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Barcelona

Grupotel Gran Via 678 Barcelona
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

NH Barcelona Barri Gòtic Barcelona
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Jazz Barcelona
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Barcelona

Hotel H10 Casanova Barcelona
5.2
Słońca
Rekomendacja 93%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Barcelona

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Barcelona


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Fascynuje swoim śródziemnomorskim stylem życia, kwitnącym w licznych barach, kawiarniach i lokalach. Barcelona - od tego nadmorskiego miasta otoczonego górami bije aura krajów południowych. Jest bardzo nowoczesne, a jednocześnie mocno związane z tradycją i historią. Barcelona przyciąga przede wszystkim zainteresowanych kulturą i sztuką. Znajduje się tu dobrze zachowana dzielnica gotycka, okazała secesja katalońska oraz wyróżniane licznymi nagrodami postmodernistyczne budowle. Do tego dochodzi łagodny śródziemnomorski klimat i znakomita katalońska kuchnia, która jest uważana za jedną z najlepszych i najbardziej innowacyjnych kuchni Europy.

Barcelona jest miejscem pełnym kontrastów. Tutaj właśnie znajduje się największa po Neapolu starówka w Europie. Prekursorzy tutejszych trendów są bardzo mocno związani z katalońską tradycją i historią. Katalończycy, jak żaden inny naród, potrafią doskonale łączyć ze sobą różne style. Przepięknie zdobione budynki wprost ociekają artyzmem, a tuż za ich fasadami sceneria zmienia w krajobraz, ukazujący proste życie hiszpańskich kupców.

Miasto jest cały czas w ruchu, wydaje się nieustannie zmieniać. Igrzyska olimpijskie w 1992 roku sprawiły, że Barcelona stała się nie tylko Mekką dla turystów z całego świata, ale również rajem dla architektów i inżynierów. Stolica Katalonii otworzyła się na morze. Przybrzeżne magazyny przemysłowe usunięto, dzięki czemu miasto zyskało wspaniałą, kilometrową, piaszczystą plażę.

Będąc w Barcelonie warto zobaczyć:
La Sagrada Familia - symbol modernizmu i znak rozpoznawczy Barcelony
La Rambla - tętniący życiem deptak, otoczony wieloma zabytkami
Casa Mila - dom Gaudiego, nazywany przez lokalną ludność La Pedrera

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Mentalność
Wśród mieszkańców zauważymy bardzo silne przywiązanie do swojej wspólnoty autonomicznej: większość z nich powie, że w pierwszej kolejności jest Katalończykiem, później dopiero Hiszpanem. Dlatego pielęgnuje się własne zwyczaje, a w szkołach uczy obydwu języków: hiszpańskiego i katalońskiego.
Mieszkańcy Barcelony uważają siebie za ludzi bardziej poważnych, pracowitych i oszczędnych, w przeciwieństwie do pozostałych Hiszpanów. Dlatego często są nazywani "Szkotami z Barcelony" :)

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Transport publiczny
Po Barcelonie najwygodniej będzie nam się poruszać metrem, które jest dobrze rozbudowane, naprawdę czyste i punktualne. Bilet jednorazowy to koszt 1,40 euro, jednakże zawsze warto skorzystać np. z karnetu na 10 przejazdów (ok. 15% zniżki). Możemy również zakupić Barcelona Card (Tarjeta Barcelona Card), dzięki której uzyskamy bezpłatny lub zniżkowy wstęp do wielu obiektów, jak i zupełnie bezpłatny transport.
 
Musimy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem na poznanie miasta, jest spacer.

Należy wspomnieć też parę słów o porcie w Barcelonie. Jest on oczywiście największym i najważniejszym portem całego regionu zarówno pod względem wymiany towarów, jak i obsługi ruchu pasażerskiego. Mimo to, stałe, regularne rejsy, odbywają się tylko na wyspy archipelagu Balearów.
 
Taksówki / Infrastruktura
Taksówki w Barcelonie nie należą do bardzo drogich. Wszystkie są wyposażone w taksometr, należy jednak przypilnować, żeby został on włączony. Można je “łapać”,na ulicy, liczne są również ich postoje czy można zamówić je telefonicznie (nr 1003).

Jeśli chodzi o infrastrukturę, to jest ona bardzo dobrze rozwinięta. Dostępne autostrady są płatne ,limit prędkości wynosi 120 km/godz. dla samochodów osobowych i 100 km/godz. dla autobusów.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Warte zobaczenia
Barcelona jest pełna atrakcji! Cztery dni to prawdziwe minimum, żeby poznać to miasto i choć trochę poczuć jego atmosferę i zasmakować prawdziwego nocnego życia.
 
W mieście znajduje się wiele obiektów wpisanych na listę UNESCO, między innymi jest to Casa Mila i Parque Guell: ogromny ogród-park z budynkami, rzeźbami i innymi dziełami sztuki wykonanymi z mozaiki i zaprojektowanymi przez Autonio Gaudiego i Guella. W zamierzeniach miała być to dzielnica Barcelony składająca się z 60 domów. Gdy jednak działki się nie sprzedawały, mecenas Gaudiego pozwolił mu puścić wodze fantazji przy zagospodarowywaniu tego terenu. Projekt został rozpoczęty w 1900 roku i trwał aż do śmierci Guella – 1914. 
Spacerując po parku podziwiamy styl Gaudiego, nawiązania do form organicznych, płynne, faliste linie, fantastyczne formy, zawiłe desenie i bogate efekty kolorystyczne.
 
Kolejny niezaprzeczalny symbol Barcelony to Sagrada Familia (niesamowity kościół, którego budowa została przerwana w wyniku tragicznej śmierci Gaudiego, obecnie wciąż kontynuowana... jak dla mnie, z mizernym skutkiem). 
Bryła kościoła sprawia wrażenie, jakby była zbudowana z gliny. Gaudi planował stworzyć świątynie na planie krzyża łacińskiego, z czterema strzelistymi wieżami nad każdą z trzech fasad, reprezentującymi 12 apostołów oraz zespół 5 wież w części centralnej, symbolizujących Chrystusa i ewangelistów. Po 40-tu latach budowy, kiedy zmarł, ukończona była jedna wieża, krypta, ściany apsydy i Fasada Narodzenia.

Inną znaną atrakcją Barcelony jest jego Akwarium mieszczące się w Port Vell oraz ogród zoologiczny.

Dla wielbicieli sztuki też miasto przygotowało nie lada gratkę: Muzeum Picassa czy Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, mogą poszczycić się naprawdę cennymi dziełami. Nie ma turysty, który będąc w Barcelonie nie przeszedłby się choć raz słynną ulicą Las Rambas z tysiącem sklepów, ogródków kawiarnianych, kolorowych pocztówek i zabawnych mimów.
 
Nie lada atrakcją jest również pokaz tańczących fontann (lokalizacja: podnóże wzgórza Montijuic, na samym końcu Av. Maria Cristin). Magiczne fontanny powstały jako jedna z ostatnich prac przygotowawczych do Wystawy Światowej w Barcelonie w 1929 roku.

Basen fontanny o średnicy około 50 m mieści ponad 3 mln litrów wody. Na fontannę składa się ponad 3,5 tys. dysz wyrzucających wodę oraz prawie 5 tys. kolorowych lamp. Do tego świtna muzyka na pół miasta i ... zapierający dech w piersiach efekt - gwarantowany :)

Barcelona: Przewodnik

Informacje ogólne
Barcelona
fascynuje swoim śródziemnomorskim stylem życia, kwitnącym w licznych barach, kawiarniach i lokalach. Od nadmorskiego miasta otoczonego górami bije aura krajów południowych. Jest bardzo nowoczesne, a jednocześnie mocno związane z tradycją i historią. Barcelona przyciąga przede wszystkim zainteresowanych kulturą i sztuką. Znajduje się tu dobrze zachowana dzielnica gotycka, okazała secesja katalońska oraz wyróżniane licznymi nagrodami postmodernistyczne budowle. Do tego dochodzi łagodny śródziemnomorski klimat i znakomita katalońska kuchnia, która jest uważana za jedną z najlepszych i najbardziej innowacyjnych kuchni Europy.

Ten, kto przybywa do Barcelony samolotem, może podziwiać ją już z lotu ptaka. Na północy maluje się Morze Śródziemne, po bokach otaczają metropolię łagodne łańcuchy górskie. Nowoczesne wieżowce kontrastują z plątaniną gotyckich zaułków położonych w centrum miasta. Tuż obok znajduje się sieć uliczek dzielnicy secesyjnej szachownicy przypominająca szachownicę.

Barcelona (1,5 mln mieszkańców) jest miejscem pełnym kontrastów. Tutaj właśnie znajduje się największa po Neapolu starówka w Europie. Różnorodność mieszkań w Barcelonie jest naprawdę duża, można kupić lub wynająć zarówno przestronne, jak i bardzo malutkie, jednak ceny nawet tych najmniejszych są niewyobrażalnie wysokie. Gruntu między morzem a górami ubywa, a Barcelona staje się coraz to modniejszą śródziemnomorską metropolią. Prekursorzy tutejszych trendów są jednocześnie bardzo mocno związani z katalońską tradycją i historią. Katalończycy, jak żaden inny naród, potrafią doskonale łączyć ze sobą wszelkie kontrasty. Weźmy na przykład katalońską burżuazję, która zbudowała w Barcelonie jedną z najbogatszych dzielnic secesyjnych świata. Przepięknie zdobione budynki wprost ociekają artyzmem, a tuż za ich fasadami sceneria zmienia w
krajobraz, ukazujący proste życie hiszpańskich kupców.

Miasto jest cały czas w ruchu, wydaje się nieustannie zmieniać. Wszystko dzięki Wystawie Światowej w 1888 roku, która obudziła miasto z głębokiego snu, wstrząsnęła nim i zainaugurowała okres kwitnącej secesji. Drugi przełomowy moment nastąpił w 1929 roku podczas drugiej Wystawy Światowej. Tym razem zagospodarowano wzgórze Montjuïc. Całkowita odnowa miasta była związana z igrzyskami olimpijskimi w 1992 roku. Sprawiła, że Barcelona stała się nie tylko Mekką dla turystów z całego świata, ale również Eldoradem dla architektów i inżynierów, którzy uznali Barcelonę najlepiej odrestaurowanym miastem . Olimpiada wzbudziła euforię. Po 40 latach dyktatury miasto narodziło się na nowo i stało się jeszcze piękniejsze. Otworzyło się na morze. Przybrzeżne magazyny przemysłowe usunięto, dzięki czemu miasto zyskało wspaniałą, kilometrową, piaszczystą plażę.

Po wiosce olimpijskiej i położonej na północ dzielnicy Poble Nou, jednej z największych ruin przemysłowych, która została przemieniona w ekskluzywną i nowoczesną dzielnicę Barcelony, przyszła kolej na ... czytaj dalej
Informacje ogólne
Barcelona
fascynuje swoim śródziemnomorskim stylem życia, kwitnącym w licznych barach, kawiarniach i lokalach. Od nadmorskiego miasta otoczonego górami bije aura krajów południowych. Jest bardzo nowoczesne, a jednocześnie mocno związane z tradycją i historią. Barcelona przyciąga przede wszystkim zainteresowanych kulturą i sztuką. Znajduje się tu dobrze zachowana dzielnica gotycka, okazała secesja katalońska oraz wyróżniane licznymi nagrodami postmodernistyczne budowle. Do tego dochodzi łagodny śródziemnomorski klimat i znakomita katalońska kuchnia, która jest uważana za jedną z najlepszych i najbardziej innowacyjnych kuchni Europy.

Ten, kto przybywa do Barcelony samolotem, może podziwiać ją już z lotu ptaka. Na północy maluje się Morze Śródziemne, po bokach otaczają metropolię łagodne łańcuchy górskie. Nowoczesne wieżowce kontrastują z plątaniną gotyckich zaułków położonych w centrum miasta. Tuż obok znajduje się sieć uliczek dzielnicy secesyjnej szachownicy przypominająca szachownicę.

Barcelona (1,5 mln mieszkańców) jest miejscem pełnym kontrastów. Tutaj właśnie znajduje się największa po Neapolu starówka w Europie. Różnorodność mieszkań w Barcelonie jest naprawdę duża, można kupić lub wynająć zarówno przestronne, jak i bardzo malutkie, jednak ceny nawet tych najmniejszych są niewyobrażalnie wysokie. Gruntu między morzem a górami ubywa, a Barcelona staje się coraz to modniejszą śródziemnomorską metropolią. Prekursorzy tutejszych trendów są jednocześnie bardzo mocno związani z katalońską tradycją i historią. Katalończycy, jak żaden inny naród, potrafią doskonale łączyć ze sobą wszelkie kontrasty. Weźmy na przykład katalońską burżuazję, która zbudowała w Barcelonie jedną z najbogatszych dzielnic secesyjnych świata. Przepięknie zdobione budynki wprost ociekają artyzmem, a tuż za ich fasadami sceneria zmienia w
krajobraz, ukazujący proste życie hiszpańskich kupców.

Miasto jest cały czas w ruchu, wydaje się nieustannie zmieniać. Wszystko dzięki Wystawie Światowej w 1888 roku, która obudziła miasto z głębokiego snu, wstrząsnęła nim i zainaugurowała okres kwitnącej secesji. Drugi przełomowy moment nastąpił w 1929 roku podczas drugiej Wystawy Światowej. Tym razem zagospodarowano wzgórze Montjuïc. Całkowita odnowa miasta była związana z igrzyskami olimpijskimi w 1992 roku. Sprawiła, że Barcelona stała się nie tylko Mekką dla turystów z całego świata, ale również Eldoradem dla architektów i inżynierów, którzy uznali Barcelonę najlepiej odrestaurowanym miastem . Olimpiada wzbudziła euforię. Po 40 latach dyktatury miasto narodziło się na nowo i stało się jeszcze piękniejsze. Otworzyło się na morze. Przybrzeżne magazyny przemysłowe usunięto, dzięki czemu miasto zyskało wspaniałą, kilometrową, piaszczystą plażę.

Po wiosce olimpijskiej i położonej na północ dzielnicy Poble Nou, jednej z największych ruin przemysłowych, która została przemieniona w ekskluzywną i nowoczesną dzielnicę Barcelony, przyszła kolej na część przy ujściu rzeki Besós. Wymyślono wielkie wydarzenie – Światowe Forum Kultur 2004. Trwało ono kilka miesięcy i miało miejsce właśnie przy ujściu rzeki w zaniedbywanej do tej pory, podmiejskiej dzielnicy na północy. Powstała tam jedna z najdroższych dzielnic miasta – Diagonal Mar. Odpowiedzialni za promocję festiwalu niestety nie stanęli na wysokości zadania i widzowie nie przybyli tak licznie, jak oczekiwano. Ale od tamtego czasu na plaży prezentuje się wyróżniony wieloma nagrodami, znakomity, jaskrawoniebieski budynek forum, jeden z największych kongresowych i wystawowych centrów Europy. Ten ogromny trójkąt zaprojektowany został przez szwajcarskie biuro architektoniczne Herzog & de Meuron i robi ogromne wrażenie na odwiedzających.

Ogólny wizerunek Barcelony jest przepiękny. Już przy lądowaniu widać ogromny, mieniący się kolorami drapacz chmur Torre Abgar. To projekt dla barcelońskich wodociągów autorstwa kultowego architekta Jeana Nouvela. Tymczasem wiele skarg pojawia się ze strony ekspertów do spraw środowiska. Krytykują architektów, którzy rzekomo skupiają się wyłącznie na estetyce, pomijając kwestie bioklimatyczne. Pewnie jest w tym trochę prawdy, ale trzeba wiedzieć, że uskarżanie się na różne sprawy, zwłaszcza polityczne, to styl życia Katalończyków. Szczególnie chętnie krytykują oni władzę centralną w Madrycie. Dlaczego? Katalonia, niegdyś średniowieczne mocarstwo światowe, musiała być zawsze podporządkowana centralnej, hiszpańskiej hegemonii. Korony Kastylii i Aragonii zjednoczyły się przez małżeństwo „katolickiego króla” Ferdynanda z Izabelą, co spowodowało zerwanie przyjaźni katalońsko-aragońskiej, a Katalonia musiała kolejny raz podporządkować się władzy centralnej. W końcu znalazła się pod dyktaturą generała Franco. Chciał on skończyć z bastionem rebeliantów na północy i zniszczyć każdy możliwy ślad ich tożsamości, zaczynając od języka, który stał się zabroniony. Wprawdzie dyktatura generała Franco zakończyła się w 1975 roku, ale Katalończycy wciąż odczuwają jej skutki. Protekcja i wsparcie powinny znowu wprowadzić język kataloński na tereny wspólnoty autonomicznej – Katalonii. Ok. 75% społeczeństwa zna kataloński, jednak ponad połowa tutejszych posługuje się na co dzień językiem hiszpańskim. Trzeba wiedzieć, że perfekcyjna znajomość català należy do najbardziej cenionych umiejętności.

Barcelonę postrzega się jako ofiarę centralnej niesprawiedliwości. Kastylia była wprawdzie potężniejsza politycznie, za to Katalonia dużo lepiej rozwinięta gospodarczo. Dlatego władze i mieszkańcy Barcelony dbali o rozwój sztuki i architektury. To tłumaczy również przepych katalońskiej secesji. Wszystko musiało być bogatsze, większe i piękniejsze od tego, co znajdowało się w nieprzyjaznym Barcelonie Madrycie. Do dzisiaj niewiele się zmieniło w tym sposobie myślenia. Tylko zamiast secesyjnych głów smoków stawia się nowoczesne dzieła. Tradycja miesza się z nowoczesnością na każdym kroku. W zupełnie zmodernizowanej dzielnicy starówki Ravel, prócz legendarnej Barri Xino, portowej dzielnicy czerwonych latarni, można zetknąć się z szemranym światem prostytutek, opryszków i kanciarzy, który to zainspirowały Jeana Geneta do napisania książki „Dziennik złodzieja”. Kilka kroków dalej krajobraz zmienia się w elegancką dzielnicę artystyczną z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz bulwarem Rambla del Raval zmieniły zupełnie okolicę.

Niektórzy uważają, że wciąż postępująca modernizacja barcelońskich dzielnic ma zbyt szybkie tempo, a przy pracy, chcąc poprawić stan wielu starych budynków, nie zwraca się uwagi na piękne świadectwa historycznej przeszłości. Sławny pisarz Manuel Vázquez Montalbán (1939 – 2003), obserwując zachodzące procesy, nazywał Barcelonę „zdezynfekowaną i pasteryzowaną”. Na szczęście nie jest to do końca prawdą. Co prawda śródziemnomorska metropolia w dużym stopniu dała się wystylizować, ale do jednostajnego, nowoczesnego miasta Barcelonie jeszcze daleko. W wielu zakątkach są jeszcze sklepy i knajpy, które nie uległy modzie nowoczesności.

Każdy, kto przyjeżdża do Barcelony, niech postara się zobaczyć jak najwięcej. Gdy jednak nie uda się wypełnić planu zwiedzania, nie ma się czym martwić. Może uda się następnym razem?

Co warto zobaczyć?
O tym, że Barcelona jest „wyjątkowa dzięki swojej piękności” mówił już Don Quijote w powieści Miguela Cervantesa. Z pochwałą niestrudzonego rycerza współcześni turyści mogą się tylko zgodzić. Gdzie jeszcze znajduje się tak wiele różnorodnych zabytków w jednym miejscu? Jest tu druga, co do wielkości 'gotycka dzielnica', wspaniałe monumenty modernizmu oraz nowoczesne projekty światowej sławy architektów (od Jeana Nouvela po Normana Fostera). Barcelonę tworzy przede wszystkim sztuka i kultura. Przy tym nie są to tylko najważniejsze zabytki architektury, które oczarowują przyjezdnych. Sztuka jest nieodłącznym elementem życia i można się z nią zetknąć na ulicach i placach, w domach, na podwórkach i w parkach. Amerykański krytyk sztuki nazwał Barcelonę „największym skansenem Europy”. Warto pamiętać o ponad 50 muzeach i kolekcjach Barcelony – od światowej sławy romańskich fresków po piłkarskie trofea F.C. Barcelona. Trzeba wiedzieć, że w poniedziałki i w niedzielę po południu wiele muzeów jest pozamykanych, a w lipcu i sierpniu często otwarte są do późnych godzin wieczornych.

'Barri Gótic'
Barri Gótic, zwana sercem Barcelony, świadczy o okresie rozkwitu Katalonii jako siedziby władz śródziemnomorskich. Większość zabytków architektury pochodzi z XIV i XV wieku, kiedy to dobrobyt mieszczaństwa wpływał na rozwój budownictwa. Dopiero, gdy Barcelona utraciła swoją hegemonię, gotycka dzielnica zaczęła upadać. Do dzisiaj znajduje się tam wiele zaniedbanych budynków mieszkalnych. Nawet przygotowania do igrzysk olimpijskich w 1992 nie wpłynęły na poprawę wyglądu tej części miasta. Dopiero niedawno architekci wkroczyli do tej dzielnicy. A z nimi przybyli handlarze nieruchomościami, którzy zdają się działać na nerwy mieszkańcom dzielnicy. Żyją tu przede wszystkim ludzie starsi, studenci, artyści i imigranci. Tuż obok dziwnych sklepików ze starociami, zadymionych knajp na rogach ulic czy siedzib cyrulików, otwierają się modne butiki, szykowne bary i kawiarnie. Mimo to, krążąc pośród uliczek starówki, nadal można poczuć smak historii i życia Katalończyków.

CASA DE L’ARDACIA
Na południowej stronie Placa de la Seu, na placyku przed katedrą, leży Casa de l’Ardiaca, dom diakona. Budynek pochodzi z XII wieku, a wyremontowany został w XIV w. i dziś jest siedzibą miejskiego archiwum. Warto przyjrzeć się dziedzińcowi z gotycką studnią. Piękne, marmurowe skrzynki na listy przy wejściu (Carrer del Bisbe) powstały dzięki secesyjnemu architektowi – Lluis Domenech i Montaner.

CATEDRAL
Budowa potężnego Domu Bożego zaczęła się w XI wieku. Powstała na fundamentach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Dopiero w latach 1298-1448 katedra otrzymała swoją dzisiejszą formę, podczas gdy neogotycka, główna fasada była gotowa dopiero w roku 1890. Warto zwrócić uwagę na ławy ozdobne w centralnym punkcie świątyni. (cechą charakterystyczna hiszpańskich Kościołów). W jednej z 29 powstałych w XVI i XVII wieku kapliczek jest rzekomo przechowywany cudowny krucyfiks. Miał on za zadanie pomóc Turkom w zwyciężeniu bitwy morskiej pod Lepanto. Katedra została poświęcona męczennicy Santa Eulália, patronce miasta. Święta jest pochowana w alabastrowym sarkofagu w krypcie pod głównym ołtarzem. Warto zobaczyć również krużganek z małymi kapliczkami, ogrodami, gotycką studnią i stadem gęsi. Z krużganku można przejść do niewielkiego muzeum katedry, który eksponuje przedmioty kultu, archeologiczne znaleziska i obrazy ołtarzowe.

'MUSEU D’HISTORIA DE LA CIUTAT'
Muzeum znajduje się w gotyckim pałacu, który w 1931 roku został częściowo zburzony i odbudowany na Placa del Rei. Podczas wykopalisk natknięto się na ślady rzymskiej przeszłości Barcelony, wtedy jeszcze nazywanej Barcino (kanalizację, ulice, łaźnie, pracownie, podłogi pokryte mozaiką). To wszystko można oglądać w Muzeum Historii. Na wyższych piętrach można również zobaczyć eksponaty z czasów średniowiecza i współczesności.

'MUSEU FREDERIC MARÉS'
Rzeźbiarz Frederic Marés (1893-1991) był zapalonym podróżnikiem i kolekcjonerem sztuki. Wszystko, co zgromadził, można podziwiać w tym gotyckim budynku na Placa del Rei. Dział rzeźb z dziełami czasów rzymskich, romantyzmu, gotyku, renesansu i baroku oferuje to część najbogatszego zbioru Hiszpanii. Na wyższych piętrach znajduje się Muzeum Sentymentalizmu, wystawa przedmiotów codziennego użytku od XV wieku do współczesności.

'PALAU DE LA MÚSICA CATALANA '
W latach 1905-1908 Lluís Domenech i Montaner wzniósł pałac muzyczny w secesyjnym stylu, jedyny skarb modernizmu – „Oda do Katalonii”. Budynek cechują wystawnie ozdobione fasady, kolumny pokryte mozaikami, ukoronowane popiersiami Bacha, Beethovena, Wagnera i Palestrina. Na środku audytorium znajduje się kopuła z kolorowego szkła. Sufity, ściany i kolumny sal są pokryte ornamentami z kwiatów i pnących pędów czy smoczych głów.

PALAU GÜELL
Wczesne dzieło Antonia Gaudiego, które przyniosło mu tytuł jednego z największych architektów czasów. Budynek został stworzony w 1889 roku dla protektora i przemysłowca Eusebiego Güella.

PLACA DE SANT FELIP NERI
Malowniczy plac w gotyckiej dzielnicy to oaza pośród wielu, poplątanych uliczek starówki. Antoni Gaudí przychodził tu w czasie trwania budowy kościoła Sagrada Família. Na romantycznym placu znajduje się barokowy kościół Sant Felip Neri oraz renesansowa fasada Muzeum Butów – Museu de Calcat.

PLACA DE SANT JAUME
Na tym gotyckim placu wciąż tworzy się historia Katalonii. Już przed 2 tys. lat, gdy Barcelona była jeszcze rzymską osadą, zbiegały się tu wszystkie szlaki. Tu w 1931 została ogłoszona republika, stąd powracający z wygnania prezydent Josep Tarradellas wykrzyknął znane słowa: „ Ja sóc aquí” („Jestem znowu tutaj”). Do tej pory Katalończycy przychodzą właśnie na ten plac, by protestować, hucznie świętować lub cieszyć się z wygranej F. C. Barcelona. Warto go odwiedzić również ze względu na architekturę. Po jednej stronie stoi Palau de la Generalitat, siedziba katalońskiego rządu. Pałac został wzniesiony w latach 1403-1630. Na uwagę zasługuje piękna kopuła Sant Jordi z malowidłami na suficie oraz pełna przepychu Złota Sala Posiedzeń, do której można się dostać idąc przez czarującą oranżerię. Naprzeciwko stoi ratusz. Warto zobaczyć jego dobrze zachowaną gotycką część (XIV w.) ze wspaniałym pokojem obrad Consell de Cent (Rady Stu) i oraz dziedzińcem. Neoklasycystyczna fasada pochodzi z XIX wieku.

PLACA DE SANT JOSEP ORIOL/ PLAZA DEL PI
Obydwa place wokół Kościoła Santa María del Pi należą do najbardziej nastrojowych placów śródmieścia. Można usiąść na tarasach małych barów i kawiarni, zaglądnąć do uroczych sklepików. W niedzielę popołudniu odbywa się kiermasz obrazów.

PLACA REIAL
To jeden z najpiękniejszych zespół placyków w mieście. Powstał w latach 1848-1859 na wzór napoleońskich. Klasycystyczny kompleks ozdobiony arkadami został stworzony na miejscu byłego Klasztoru Kapucynów. W jego centrum znajduje się Studnia Trzech Gracji oraz modernistyczne latarnie Gaudíego. Z czasem plac stał się ulubionym miejscem prostytutek i handlarzy narkotyków, dopiero w latach 80. został całkowicie odnowiony. Dzisiaj znajduje się tu wiele kawiarni, lokali, klubów jazzowych i dyskotek.

PLACA DEL REI
Palau Reial Major, pałac królewski z jego wielką, gotycką salą reprezentacyjną Salo del Tinell i imponującą wieżą strażniczą, Mirador del Rei Marti oraz sąsiadujący Palau del Lloctinent (pałac zastępców, gotycka fasada, dziedziniec z epoki renesansu) z małą gotycką kopułą Santa Agata (XIV w.) tworzą wspaniałą scenerię, która w wieczornym słońcu wygląda fenomenalnie. Dzięki świetnej akustyce organizuje się tu różne koncerty. W Salo del Tinell, sali reprezentacyjnej w królewskiego pałacu, królowie hiszpańscy przyjęli Krzysztofa Kolumba powracającego z Ameryki. Tutaj zasiadywała również inkwizycja w XV wieku. Skazani za herezję byli paleni na stosie na placu tuż obok. W środku pałacu znajduje się również muzeum historii miasta.

La Ribera i 'Parc de la Ciutadella'
To, że dzielnica Ribera była w średniowieczu zamieszkiwana przez handlarzy i rzemieślników odbija się we współczesnym wyglądzie dzielnicy (wąskie uliczki i zakola bram, małe, raczej skromne domy, warsztaty). W latach 60. zaczęto naprawiać podupadające budynki. Teraz La Ribera stałą się jest bardzo modna, znajdują się tu małe, oryginalne sklepiki, pracownie projektantów mody, galerie, popularne restauracje, knajpy i kawiarnie. Parę kroków dalej znajduje się jeden z najpiękniejszych parków miasta – Parc de la Ciutadella.

CARRER DE MONTCADA
Dobrze zachowana uliczka w dzielnicy Ribera jest prawdziwym skarbem średniowiecznej architektury. jedyny parę metrów dalej znajduje się zespół pałacowy z XIV wieku z czasów rozkwitu Katalonii. Wspaniałe, drewniane bramy i dziedzińce świadczą o bogactwie i guście arystokracji. Kiedy w latach 50. kompleksowi zagrażał upadek, został on wykupiony przez miasto i gruntownie odrestaurowany. Dzisiaj w większości budynków znajdują się muzea i galerie.

'MUSEU PICASSO '
Najczęściej odwiedzane muzeum Barcelony eksponuje przede wszystkim dzieła z wczesnej fazy twórczej Pabla Picassa, tak zwany „okres niebieski”. W latach 1895-1904 malarz żył w katalońskiej metropolii, był częścią artystycznej awangardy i cyganerii, zdobywał uznanie. Picasso czuł się bardzo związany z Barceloną, zwłaszcza na wygnaniu podczas dyktatury Franca. Od lat 30. zaczął zapisywać miastu swoje obrazy, między innymi jego cykl „Harlekin”. Dopiero w 1963 roku trafiły one pod dach muzeum. Była to inicjatywa przyjaciela i sekretarza Pabla Picassa – Jaume Sabartés. Dzisiaj zbiory znajdują się w pięciu wspaniałych pałacach. Picasso podarował muzeum także swoją znaną serię „Menina” i wszystkie wczesne dzieła z domu rodzinnego w Barcelonie. Wdowa po artyście, Jacqueline, w 1981 roku oddała jeszcze ceramiki. Aktualnie muzeum jest najważniejszym obok Paryża, oficjalnym zbiorem prac Pabla Picassa.

'PARC DE LA CIUTADELLA '
Kto dzisiaj chce odwiedzić park, musi wiedzieć, że niegdyś był on znienawidzony przez Katalończyków. Został stworzony w 1715 roku przez Philippa V po jego zwycięskim oblężeniu Barcelony. Forteca służyła za więzienie dla podbitych Katalończyków. Cytadela upadła dopiero 1878 roku i na jej miejscu powstał park. W 1888 roku został wybrany na miejsce Wystawy Światowej. Przy głównym wejściu do parku stoi zamek – dawna restauracja działająca podczas Wystawy. W centrum parku znajduje się wielka kaskada z rzeźbami, w których budowie pomagał Gaudí, gdy był jeszcze studentem. Dziś jest tu ogród zoologiczny, a także siedziba katalońskiego parlamentu.

SANTA MARÍA DEL MAR
Dla wielu jest to najpiękniejszy Kościół Barcelony. Gotycka budowla fascynuje swoją prostotą. Przez misterne, polichromowane okna (XV w.) prawie pustego kościoła (ławy ozdobne i wyposażenie spłonęły podczas wojny domowej) wpada światło nadając wnętrzu niezwykły charakter. Budowla ze swoimi wysokimi kolumnami została wzniesiona w latach 1329-1384, jak na średniowieczne katedry, był to rekordowy czas. To również wyjaśnia stylistyczną jedność kościoła. Katedra, dzięki swojej akustyce jest miejscem wielu koncertów.

Eixample
Eixample powstała w XIX wieku. Prace rozpoczęły się w 1859 roku według planów Ildefonsa Cerdá, młodego, postępowego inżyniera. Marzył mu się rewolucyjny projekt według amerykańskiego wzoru: nowoczesne miasto z ulicami poprzecinanymi jak w szachownicy, a w centrum powinien stać człowiek. Jego projekty zostały jednak źle zinterpretowane. Co czyni Eixample wyjątkową dzielnicą? Na pewno budowle w katalońskim, secesyjnym stylu. W Quadrat d’Or, Złotym Kwadracie, zostało wzniesionych ponad 150 modernistycznych budowli. Ale Eixample to nie tylko skansen secesji. Sklepy, galerie, lokale, bary i uliczne kawiarnie w nowoczesnym stylu tworzą jedną z najbardziej żywych dzielnic Barcelony.

CASA AMATLLER
Budynek stworzony przez Josepa Puiga i Cadafalcha w latach 1898-1900 należy do najsłynniejszych bloków mieszkalnych w Passeig de Grácia (między ulicami Consell de Cent i Aragó), który w języku tutejszej ludności Mancana de la Discórdia oznacza jabłko niezgody. Nazwa odnosi się do sporu, które architektoniczne dzieło jest najpiękniejsze (Casa Batlló Gaudíego czy Casa Lleó Morera Lluísa Demenecha i Montanera).

'CASA BATLLÓ'
Budowla wzniesiona przez Gaudíego (1904-1906) jest częścią Mancana de la Discórdia. W 2005 roku Casa Batlló trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gaudí inspirował się przede wszystkim naturą. Łagodnie falowana fasada jest pokryta świecącą mozaiką, dziwaczne balkony i wykusze wyglądają jak kości lub maski, a kamienne kolumny jak nogi słonia. Konstrukcja dachu przypomina ogromnego gada – aluzja do alegorii Sant Jordi, patrona miasta, łowcy smoków.

CASA LLEÓ MORERA
Trzeci budynek należący do fantastycznego Mancana de la Discórdia, stworzony przez LLuísa Domenecha i Montanera (1902-1906). To kunsztownie opracowany projekt w dojrzałym stylu secesyjnym z niemalże niewyczerpaną różnorodnością elementów kwiatowych wymalowanych czy też wykonanych w kamieniu, stiuku, szkle, drewnie lub ceramice.

'CASA MILÁ/LA PEDRERA '
Najsłynniejszy dom Gaudíego ludność nazywa go La Pedrera, czyli kamieniołom. Budowla wykonana jest z naturalnego kamienia bez ścian nośnych, z masywnymi, falowanymi formami fasad, kolumnami przypominającymi pień drzewa i wygiętym jak roślina balkonem. Przy tym projekcie architekt puścił wodze fantazji. Wyjątkowy jest również dach – kominy, które wyglądają jak totemy, czasami jak żołnierze. Budynek w 1984 roku został uznany za dorobek kulturowy UNESCO. Zwiedzającym udostępniono jedno mieszkanie, taras na dachu i Espai Gaudí z multimedialnymi informacjami dotyczącymi życia i dzieł artysty. Na pierwszym piętrze często pojawiają się wystawy.

CASA TERRADES/ CASA DE LES PUNXES
Wzniesiony w 1905 roku budynek z czerwonej cegły jest dziełem Josepa Puiga i Cadafalcha. Łączy on północnoeuropejski gotyk z katalońską tradycją. Z jego sześcioma, strzelistymi wieżami, które wyglądają jak czapki czarownic (stąd przezwisko Casa de les Punxes, Dom Szpiców) budynek wygląda bajkowo.

FUNDACIÓ TÁPIES
Antoni Tápies, znaczący współczesny artysta Katalonii, otworzył w 1990 roku własne muzeum. Budynek wzniesiony przez secesyjnego twórcę Lluísa Domenecha i Montanera udzielił gościny światowej sławy zbiorom dzieł Tápiesa. Tutaj są również wystawiane dzieła międzynarodowych artystów.

'HOSPITAL DE SANT PAU '
W 1902 roku Lluís Domenech i Montaner zaprojektował nowy, jak na tamte warunki, rewolucyjny szpital miejski. Żeby pacjenci mieli szansę na szybsze wyzdrowienie na świeżym powietrzu, Lluís wybudował 26 samodzielnych pawilonów w jednym parku. Drogi łączące poszczególne budynki i pokoje służbowe zostały umieszczone nad ziemią. Lluis Domenech i Montaner wyposażył pawilony w bogatą sztukę i kolorystykę, która miała pomagać w rekonwalescencji. Uwagę przykuwają wyłożone ceramiką dachy z wieżyczkami oraz cudowna, mozaikowa hala wejściowa.

PASSEIG DE GRÁCIA
Deptak ze wspaniałymi budowlami stylu secesyjnego i pałacem, jest miejsce również znaczących dzieł modernizmu, jak np. „Pedrera” Gaudíego. Ten, kto mieszkał w Barcelonie w XIX wieku, budował mieszkanie lub dom handlowy właśnie na Passeig de Grácia. Do dzisiaj znajdują się tutaj ekskluzywne sklepy z odzieżą, sklepy jubilerskie, luksusowe hotele i wytworne restauracje.

'SAGRADA FAMÍLIA'
Świątynia Świętej Rodziny, ze swoimi ogromnymi wieżami w formie paraboli, wznoszącymi się do samego nieba, stała się symbolem modernizmu i znakiem rozpoznawczym Barcelony. Nad swoim niedokończonym dziełem i ostatnią wolą Antoni Gaudí pracował 40 lat, a ostatnie 12 lat swojego życia całkowicie poświęcił swojej budowli. Kiedy zmarł w 1926 roku katedra miała tylko absydę, jedną z wież, neogotycką kryptę i wschodnią fasadę poświęconą narodzinom Chrystusa. Nie wstrzymano prac, budowę finansowano z darowizn i biletów wstępu. Ale dokończenie dzieła okazało się niewykonalne. Gaudi każdy element architektoniczny tworzył czerpiąc inspirację z natury, religii, mistyki. Ponieważ do jego stylu pracy należało ciągłe eksperymentowanie, nie zostawił praktycznie żadnych planów na dalszą budowę katedry. W środku kościoła odwiedzający czują się, jak na wielkim placu budowy.

Raval i Rambla

W dzielnicy Raval do połowy XVIII wieku koncentrowały się klasztory, ogrody, szpitale i warsztaty rzemieślnicze. Podczas industrializacji powstały tu wielkie fabryki i kwatery robotnicze. Do początku XX wieku południowa część dzielnicy zwana Barri Xino była znana ze swoich portów i rejonu czerwonych latarni. Domy publiczne musiały ustąpić przebudowom z lat 90. Dzisiaj w dzielnicy Raval, dzielnicy kontrastów, można zobaczyć zniszczone uliczki starówki i awangardowe galerie, knajpy, speluny i historyczne budowle. Mieszkają tu przede wszystkim imigranci, projektanci mody, dealerzy narkotyków i artyści.

ANTIC HOSPITAL DE LA SANTA CREU
Jedyny w swoim rodzaju, gotycki ośrodek szpitalny został wybudowany w 1401 roku. Do 1926 roku służył jako centralny szpital. W jednej z sal zmarł sławny architekt Antoni Gaudí. Dzisiaj znajduje się tam Biblioteca de Catalunya (niepubliczna). Warto zobaczyć romantyczny dziedziniec.

CENTRE DE CULTURA CONTEMPORÁNIA (Centrum sztuki współczesnej)
Stara i nowa architektura tworzą niezwykłą kompozycję. Fasada i dziedziniec stanowią pozostałości po sierocińcu (1802), szklana obudowa to dzieło współczesności.

'MUSEU D’ART CONTEMPORANI' (Muzeum sztuki współczesnej)
Ten awangardowy budynek (1995) powstał dzięki Amerykaninowi, Richardowi Meierowi. częściowo lśniący i elegancki obiekt mocno kontrastuje z ponurymi uliczkami starego miasta.

'RAMBLA '
Na tej krótkiej drodze między Placa de Catalunya i portem można zobaczyć różne oblicza miasta. Tu najbardziej czuć atmosferę, życie i historię Barcelony. Przez Ramblę przewijają się tłumy ludzi. Gospodynie domowe i goniący pracownicy, muzycy uliczni i zainteresowani kulturą, zwiedzający operę i bezdomni, prostytutki, kabalarze i kieszonkowcy – Rambla to niezwykłe miejsce. Panuje tutaj uliczny chaos. Tu organizuje się wystawy, turyści często padają ofiarą oszustów, tutaj również świętuje się wygraną F.C. Barcelona. Historyczne budowle stoją tuż obok zaniedbanych hoteli i luksusowych schronisk, a modernistyczny pałac i sklepy w stylu secesyjnym obok nędznych barów szybkiej obsługi i kiczowatych stoisk z pamiątkami.
Rambla położona na terenach wyschniętego koryta rzeki aż do XVIII wieku znajdowała się poza murami miasta. Tutaj powstawały klasztory i szkoły. Dopiero w XIX wieku stała się okazałym bulwarem, na którym zamieszkała burżuazja. Tutaj toczyła się wojna domowa, anarchiści podkładali bomby, arystokracja chodziła do opery Liceu, a później na drugi koniec Rambli – Meublés – gdzie do dzisiaj kwitnie przestępczość i prostytucja.

SANT PAU DEL CAMP
Mały, piękny zespół klasztorny na obrzeżach Barri Xino został wzniesiony w X wieku na pustym polu. Należy on do niewielu z zachowanych, romańskich budowli Barcelony. Kościół jest jednonawowy, prosty, z pięknym, czarującym ogrodem, będącym oazą spokoju w środku głośnego i pędzącego, wielkiego miasta.

Barceloneta i Stary Port
Ta dzielnica zasłynęła jako część rybacka Barcelony. Ze swoimi wąskimi uliczkami i rozwieszonymi między domami sznurkami na bieliznę przypomina starówkę Neapolu. W powstałej nad plażą w 1753 roku dzielnicy mieszkali rybacy, marynarze i robotnicy portowi. Z upadkiem rybołówstwa i żeglug morskich przed ok. 100 laty, Barceloneta powoli chyliła się ku upadkowi. Mimo to pozostało tu wiele małych tawern, barów i restauracji rybackich. Restaurację można znaleźć na każdym kroku. Podczas odbudowy związanej z olimpiadą sportową, również tutaj dokonano wielu zmian. Stary port między Barcelonetą i Ramblą został całkowicie przebudowany, usunięto stare hale magazynowe, które do tej pory zasłaniały widok na morze, a w ich miejscu stworzono deptak z restauracjami. Od dawna Moll de la Barceloneta jest ulubionym miejscem mieszkańców miasta. Szczególnym uznaniem cieszy się Palau del Mar, była hala magazynowa, która mieści dziś bary i Muzeum Historii Katalonii.

'AQUÁRIUM '
Można tu zobaczyć ponad 8 tys. zwierząt i roślin ze wszystkich mórz świata, z rafami koralowymi i biotopem. Atrakcją największego europejskiego akwarium jest akrylowy tunel o długości 80 m, dzięki któremu zwiedzający mogą kroczyć przez gigantyczne oceanarium, podczas gdy mieszkańcy morza przepływają tuż nad nimi. Największe wrażenie robią rekiny.

MONUMENT A CRISTÓBAL COLOM
Kiedy Kolumb powrócił z Ameryki w 1493 roku, został serdecznie przywitany w porcie Barcelony. Pamiątkowa kolumna w stylu korynckim o wysokości ok. 60 m powstała w 1888 roku z okazji Wystawy Światowej. Z platformy widokowej rozciąga się wspaniały widok na port oraz starówkę.

MUSEU MARÍTIM (Muzeum żeglugi morskiej)
Muzeum wzniesiono w Drassanes, jednej z największych i najpiękniejszych stoczni świata. W kompleksie zbudowanym w XIII i XIV wieku mogło cumować ponad 30 statków jednocześnie. Wielkie wrażenie robią rekonstrukcje znaczących okrętów w oryginalnej wielkości.

Plaża, pory olimpijski i forum
Odnowa miasta z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku podarowało mu atrakcyjne plaże z palmami. Rozciągają się one z Barcelonety w stronę północy aż do wioski olimpijskiej (Vila Olimpica). Odnowiony został również port. Z Barcelonety rozciąga się widok na najmłodsze dzieła architektoniczne Barcelony, m.in. na futurystyczny, uroczyście otwarty w 2006 roku budynek gazowni, zaprojektowany przez znanego architekta Enrica Mirallesa (1955-2000) i Benedetta Tagliabue. Za sprawą Franka Gehry’ego powstała ogromna rzeźba – ryba z brązu o długości ok. 50 m – której wygląd zmienia się w zależności od padania promieni słonecznych. Rzeźba stoi na plaży przed „Bliźniaczymi Wieżami” olimpijskiej wioski – luksusowym hotelem Arts i wielokrotnie wyróżnianym nagrodami biurowcem. Podczas, gdy w wiosce roi się od restauracji, budek i barów, na północy jest już bardzo spokojnie. Na dalszych północnych terenach (Diagonal Mar) dwaj architekci, Jacques Herzog & Pierre de Meuron, w 2004 roku wybudowali jaskrawoniebieskie, wyróżniane licznymi nagrodami audytorium i miejsce wystaw. Razem z halą kongresową naprzeciwko tworzą największe centrum kongresowe w Europie. Wysokościowiec w formie cygara został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela na zamówienie wodociągów miejskich. Postmodernistyczna budowla Torre Agar mierzy 142 m wysokości.

GRÁCIA
Tutaj można jeszcze odczuć aurę spokojnej wsi. Małe domy i zakłady rzemieślnicze, knajpy na rogach i lokale, sklepy spożywcze, kawiarnie, place, tarasy można spotkać na każdym kroku. Najpiękniejszy plac dzielnicy to Placa del Sol. W latach 90. w Grácia powstał alternatywny ruch kulturowy Barcelony.

Inne dzielnice

'CAIXA FORUM'
Fundacja La Caixa ma w posiadaniu jeden z najważniejszych zbiorów sztuki współczesnej Europy. Ponad 800 dzieł (od Josepha Beuys po Sue Williams) jest prezentowanych w pięknie odrestaurowanej fabryce tekstyliów Casaramona. Jest to budynek w stylu secesyjnym zaprojektowany przez Josepa Puiga i Cadafalcha.

COSMOCAIXA (Muzeum Nauki)
Interaktywne Muzeum Nauki jest po wielu latach rozbudowy jednym z największych, najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych muzeów Europy. W zrekonstruowanej amazońskiej dżungli pada tropikalny deszcz, są również krokodyle.

'FUNDACIÓ JOAN MIRÓ' (Fundacja Joan Miró)
Fundacja została założona w 1975 roku przez samego artystę. Jego przyjaciel Josep Lluís Sert, jeden z najważniejszych architektów modernizmu, zaprojektował jedyne w swoim rodzaju, piękne muzeum na Montjuïc. Otwarta, jasna, śródziemnomorska konstrukcja z patio i tarasami tworzy idealną harmonię z krajobrazem, ukazując prace Joana Miró we wspaniałym świetle. Można tu obejrzeć pełen zarys prac katalońskich awangardzistów, od dziecięcych rysunków po obrazy dojrzałych twórców. W stałych zbiorach znajdują się również grafiki, kilimy, ceramiki, rzeźby.

KRYPTA DE LA COLONIA GÜELL
Nawet, gdy z zaplanowanej budowy kościoła powstała tylko krypta, zalicza się ona do najlepszych dzieł Antonio Gaudíego. Dla wielu ta fantastycznie skomplikowana krypta bez żadnego kąta prostego, jest najśmielszym i najnowocześniejszym projektem artysty. Niedokończony kościół stoi w centrum założonego przez producenta tekstyliów Eusebia Güella osiedla robotniczego i fabryki Colonia Güell.

MONTJUIC
Katalończycy nie mogą sobie wyobrazić życia bez tego wzgórza (173 m). Tutaj rozgrywała się losy Katalonii. Kastylijscy oblężniczy wykorzystali w XVII znajdującą się na szczycie wieku fortecę (dzisiaj Muzeum Wojska) i trzymali miasto w szachu. Jeszcze podczas dyktatury Franca twierdza była okrutnym więzieniem. Dzisiaj Montjuïc należy do jednego z najatrakcyjniejszych ośrodków wypoczynkowych Barcelony. Przekształcenie rozpoczęło się wraz z Wystawą Światową w 1929 roku. Dzieła dokończono z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.

'MUSEU NACIONAL D’ART DE CATALUNYA' (Muzeum Sztuki Katalońskiej)
Od 2004 roku kompletna sztukę Katalonii znajduje się pod jednym dachem. Zbiory romańskiej sztuki mają wartość unikatowych. Najważniejszą częścią wystawy są koloroweromańskie freski. Pochodzą z zagrożonych upadkiem kościołów i kaplic katalońskich Pirenejów. W muzeum są prezentowane na odtworzonych apsydach i ołtarzach. Imponujące są również zbiory sztuki gotyckiej. Do tego dochodzą obiekty z renesansu i baroku, dzieła katalońskich modernistów końca XIX i początku XX wieku oraz sztuka współczesna. Zwiedzającym udostępniono również prywatną część kolekcji Thyssen-Bornemisza – zarys europejskiej historii sztuki od średniowiecza po wenecki, późny barok. Na zwiedzanie tego ogromnego muzeum powinno się zarezerwować przynajmniej trzy godziny.

PARC DEL LABERINT
Klasycystyczny ogród jest dziełem z końca XVIII wieku. Został stworzony przez Marquisa von Alfarrás. Zwiedzający jest zazwyczaj zaskoczony swawolnymi rzeźbami amorów, kaskad, mostków, studzien i małych jeziorek. Zachwyca także marmurowa świątynia zbudowanym na wzór włoski. Pomimo zaniedbania wciąż czaruje swoim urokiem. W centrum stoi piękny, arabeskowy Pałac Marquisa z modernistycznymi elementami. W cyprysowym labiryncie można się zgubić.

'PARC GÜELL '
Domy jak z bajek, figury smoków, ogromne groty, na skos wykute arkad – założony przez Gaudíego malowniczy park, podziwiał już Salvador Dalí, a w 1984 roku park trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Innowacyjne dzieło Gaudíego, na zlecenie jego protektora Eusebiego Güella, miało być właściwie wspaniałym osiedlem. Ośrodek świadczy o prawdziwym, uniwersalnym geniuszu Gaudíego jako architekta, artysty i rzemieślnika. W centrum stoi podtrzymywany przez doryckie kolumny taras (wcześniej planowano tu targ), pod którym znajduje się hala. Z tarasu rozciąga się wspaniały widok na powyginany mur. Został wykonany, jak wiele dzieł Gaudíego, techniką Trencadís (mozaika z kolorowych szkiełek i ceramiki). Wszędzie występują symboliczne motywy i rzeźby, np. smok, który według podań greckich budzi do życia pozaziemskie wody. Park jest wyjątkowym połączeniem architektury i natury. Na jego obszarze znajduje się również Muzeum Gaudíego.

'POBLE ESPANYOL' (Hiszpańska wioska)
Obiekt wybudowany na wzgórzu Montjuïc z okazji mającej miejsce w 1929 roku Wystawy Światowej. Znajdują się tu wszystkie formy architektury charakterystyczne dla hiszpańskich regionów. Po spacerze między uliczkami wioski warto chwilę odpocząć i wypić zimnego drinka w jednej z tamtejszych kawiarni. Oprócz wielu restauracji, barów, klubów i lokali muzycznych i kawiarni, znajduje się tu lokal flamenco. Obok sklepów z tandetą stoją także zakłady rzemieślnicze oraz muzeum. Latem wioska staje się miejscem wielu koncertów.

'TIBIDADO '
Najwyższy punkt miasta ma 500 m wysokości. Sama jazda publicznym niebieskim tramwajem jest już ogromnym przeżyciem. Na ostatniej stacji czekają bary i restauracje z pięknymi ogrodami z widokiem na miasto. Jeden wagonik kolejki linowej jedzie dalej na szczyt aż do parku rozrywki i wieży telewizyjnej.

TORRE DE COLLSEROLA (Wieża telewizyjna)
Zbudowana z okazji Olimpiady w 1992 roku wieża telewizyjna jest dziełem znanego architekta Normana Fostera. Z góry rozciąga się piękny widok (przy dobrej pogodzie do 70 km) na miasto. Szklana winda dowozi zwiedzających do platformy widokowej, znajdującej się 115 m nad ziemią.

Wycieczki i podróże

Śladami Salvadora Dalego
Ta dwudniowa wycieczka po „Trójkącie Dalego” między Púbol, Figueres i Portem Lligat jest niezapomnianą przygodą dla wszystkich fanów Salvadora.

Tuż za granicami Barcelony leży średniowieczny Zamek Púbol, który został umeblowany przez samego artystę z myślą o ukochanej muzie malarza – Gali. W pałacu można obejrzeć meble, obiekty, obrazy, rysunki i inne podarunki mistrza dla swojej ekstrawaganckiej żony, dziwaczny ogród wraz z rzeźbami słoni z pajęczymi nogami oraz niezwykłym zbiorem ubrań Gali. Kolejnym ważnym punktem wycieczki jest Teatro-Museu Dalí w Figueres, będącym jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów Hiszpanii. Światowej sławy artysta i ekscentryk Salvador Dalí (1904-89) urodził się właśnie w Figueres. W byłym teatrze Dalí stworzył sobie swój własny pomnik – gigantyczną syntezę sztuk. Udekorowany betonowymi jajkami budynek ukazuje fantastyczny wszechświat surrealistów. Jadąc do Port Lligat, oczom ukazuje się krajobraz północnej Costa Bravy ze stromo opadającymi, szczelinowatymi ścianami skalnymi. Najpiękniejszym miejscem na nocleg jest malownicze Cadaqués z białymi domami, romantycznymi uliczkami z kamiennymi schodkami, kawiarniami i tarasami. Urok miasta ściągnął niegdyś do siebie takich twórców, jak Dalí, Picasso czy Magritte. Rezydencja Dalego w sąsiednim Porcie Lligat leży odosobniona przy małej zatoce, między łodziami rybackimi a oliwnym gajem. W latach 1930-1960 Dali wraz ze swoją żoną mieszkali w rybackiej posiadłości, składającej się z 6 chatek. Do obejrzenia, prócz pracowni Dalego, są również pokoje prywatne, biblioteka oraz dziwaczny ogród. Kontynuując wycieczkę dojeżdża się do Cap de Creus. Ok. 10 km od Portu Lligat znajduje się wschodni wierzchołek Hiszpanii z latarnią morską i restauracją. Widok z tarasu na wybrzeże zapiera dech w piersiach.

Katalońska podróż po zamkach
Założony w 1158 roku klasztor Cystersów de Creus uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Katalonii, wybudowany na pagórkowatym terenie w prowincji Tarragona. Warte zobaczenia są kościoły klasztorne z XII i XIII wieku z pięknym, gotyckim krużgankiem (XIV w.), jak również ogromna sala sypialna. Może nie najpiękniejszym, ale jednym z najważniejszych klasztorów Hiszpanii jest Monestir Santa Maria de Poblet. W roku 1991 został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za 1,5 km murów fortecznych leżą wieże, bramy, budynki, place – całe klasztorne miasteczko. Ten, kto nie stroni od turystycznego zgiełku barów, stoisk z pamiątkami, hoteli i restauracji, powinien odwiedzić klasztor Benedyktynów Montserrat. Przede wszystkim ze względu na jego historyczne znaczenie – w średniowieczu klasztor ten był duchowym centrum Hiszpanii, a podczas dyktatury Franca stał się schronieniem dla ruchu oporu. Wybudowany w 880 roku został zniszczony podczas wojen napoleońskich. Wprawdzie nowe budynki nie są architektonicznymi arcydziełami, ale tłumy turystów zmierzają tutaj z innego powodu – Morenety – figury czarnej Madonny (XII wiek), patronki Katalonii, która króluje za głównym ołtarzem. Ku jej czci gregoriańskie pieśni wykonuje chór ok. 50 chłopców. Jednak udanie się w tamte strony opłaca się również ze względu na naturę. Klasztor leży w bardzo pięknym, szczelinowatym masywie skalnym.

Podróże z dziećmi
Dzieci kochają zwierzęta, kolejki górskie, czarodziejskie sztuczki i czekoladę. Jest jedno miasto, które da im to wszystko – Barcelona!

AQUARIUM
Główną atrakcją jest ogromny, podwodny tunel, który pozwala zobaczyć z bliska rekiny, ośmiornice i inne ryby. W interaktywnej akwarium dzieci mogą odkrywać podwodny świat Morza Śródziemnego, uruchamiając wszystkie zmysły od wzroku po dotyk.

BOSC DE LAS FADES
Zaczarowany las zamieszkany przez gnomy, wróżki i inne istoty z bajek można odwiedzić w jednej kawiarni tuż obok muzeum figur woskowych.

'COSMOCAIXA'
Najmłodsi (3-9 lat) w specjalnym interaktywnym dziale muzeum nauki, poznają tajniki pogody, światła i laseru. W części Toca toca! dzieci mogą dotykać roślin i zwierząt, znajdujących się w ich naturalnym otoczeniu.

MUSEU DE LA XOCOLATA
Można tu spróbować pysznej czekolady, ale również dowiedzieć się wszystkiego o historii kakao.

'PARC ZOOLOGIC '
W Parc de la Ciutadella znajduje się zoo z dużym otwartym wybiegiem, tresowanymi delfinami i kucykami. Wynajęcie bryczki lub rejs łódką po jeziorze to ciekawa atrakcja dla każdego.

EL REI DE LA MAGIA
Do sklepu z akcesoriami magicznymi należy również małe muzeum sztuki czarowania. Tutaj odbywają się także pokazy sztuczek magicznych.

PORT AVENTURA – PARK ROZRYWKI
To największy hiszpański ośrodek rekreacyjny w Tarragonie z kolejkami, parkiem wodnym, centrum zabaw (możliwością zostawienia dzieci pod opieką) i wieloma innymi atrakcjami.

PARK ROZRYWKI I MUZEUM AUTOMATÓW DO GIER TIBIDABO
Karuzele, diabelski młyn, kolejki – każdy znajdzie coś dla siebie! Ten niezwykły park rozrywki z panoramą na Barcelonę obejmuje także muzeum lalek i automatów do gier Museu dels Automate.

Na co warto uważać?
Jazda samochodem po Barcelonie
Samochód najlepiej zostawić w domu. W godzinach szczytu bardzo ciężko jest poruszać się po mieście. Miejsca parkingowe w śródmieściu są ciasne, zadaszone parkingi są drogie, a za nieprawidłowe parkowanie można sporo zapłacić. Cenne rzeczy pozostawione w samochodzie mogą stać się łatwym łupem dla złodziei. Uwaga na czerwone światła, zwłaszcza w centrum! Trzeba koniecznie pamiętać o domykaniu okien i drzwi w samochodzie. W przypadku zgubienia kluczyków warto szybko zmienić zamki.
Palenie
Palenie w biurach, bankach, centrach handlowych i publicznych placówkach jest zabronione.
W lokalach są wyznaczone strefy dla palących.
Kieszonkowcy
Ze względu na wzrost kradzieży kieszonkowych i napadów warto zachować szczególną ostrożność podczas nawet podczas spacerów. Pieniądze i karty kredytowe lepiej nosić blisko ciała i na wszelki wypadek zrobić kserokopię dokumentów. Starówka to miejsce bardzo popularne miejsce kradzieży. Zazwyczaj kieszonkowcy pracują we dwójkę: jeden odwraca uwagę, drugi zabiera torebkę. Nocny spacer po starym mieście oraz podróż metrem jest dość ryzykowna. Turystę można poznać po przewodniku, dlatego warto mieć w ręku jakąś hiszpańską gazetę.
Strój
Zwiedzanie kościołów w krótkich spodniach lub też z odkrytym brzuchem w katolickiej Katalonii uchodzi za nietakt. Plażowy strój podczas obiadu w restauracji również nie zostanie dobrze odebrany.
Uwaga, oszuści!
Nie warto przyjmować zaproszeń do ulicznych gier losowych, bo i tak skończy się ona przegraną. W mieście, zwłaszcza w Rambla, działa wiele zorganizowanych gangów naciągaczy. Nie warto również wchodzić do sklepów z tanimi pamiątkami. Większość z nich pochodzi z Tajwanu.

Święta i wydarzenia

W Barcelonie świętuje się chętnie, często, bogato i obficie. Prawie wszystkie zabawy są zakorzenione w religii. Katalończycy są mistrzami sztucznych ogni. Nie na darmo mówi się o ich skłonnościach do wybryków. Festiwale i inne wydarzenia kulturalne to świadectwo radosnego usposobienia mieszkańców Barcelony!

Święta wolne od pracy
1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Trzech Króli
Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny
1 maja Święto pracy i Zielone Świątki
24 lipca – Święto św. Jana
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
11 września – Święto Narodowe Katalonii
24 września – La Merce
12 października – Dzień odkrycia Ameryki
1 listopada – Dzień wszystkich Świętych
6 grudnia – Dzień Konstytucji Narodowej
8 grudnia – Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny
25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie

Święta i festiwale
Styczeń
Cavalca de Reis – procesja Trzech Króli przez śródmieście (5 stycznia).
Marzec
- Międzynarodowy rajd starych samochodów ze wspaniałą paradą między Barceloną a Sitges (pierwsza niedziela miesiąca).
- Maratnó de Catalunya – start i meta: Plaça d'Espanya (trzecia niedziela miesiąca).
Kwiecień
23 kwietnia – Sant Jordi, czyli Dzień książki – na cześć św. Jerzego, patrona Katalonii, mieszkańcy miasta podarowują sobie czerwoną różę. Na ulicach i placach sprzedawane są książki tańsze o 10%. Całe miasto ożywa, szczególnie centrum oraz Rambla.
Od kwietnia do czerwca
Primavera del Disseny/ Primavera Fotográfica – międzynarodowe biennale designu i fotografii.
Maj
Salón Internacional del Cómic – międzynarodowy targ komiksów na dworcu Estació de França (połowa maja).
Czerwiec
- Sonar – International Festival of Advanced Music and Multimedia Arts jest jednym z najważniejszych, awangardowych festiwali. Łączy muzykę techno z interaktywnymi instalacjami (połowa czerwca).
- Nit de San Joan – całe miasto świętuje najkrótszą noc w roku (23/24 czerwca) skacząc przez płonące ognie.
Lipiec/sierpień
Międzynarodowy Festiwal Kultury – koncerty, przedstawienia, teatr tańca i występy gwiazd.
Wrzesień
24 września – Festa de la Mercè – święto ludowe na cześć patronki Barcelony. Podczas festiwalu można zobaczyć castells, wieże z ludzi, parady ogromnych figur, smoki ziejące ogniem i tańczące diabły.
Październik-grudzień
Międzynarodowy festiwal jazzu –koncerty w Palau de la Música, audytorium i Luz de Gas.
Grudzień
Fira de Santa Llúcia – szopki i jarmark świąteczny przed gotycką katedrą (początek 23 grudnia).

Dania i napoje
Charakter Katalończyków widoczny jest w ich kuchni, wahający się między seny i rauxa, między rozsądkiem i gwałtowną fantazją. Warto spróbować wszystkiego, słodko-pikantnych kombinacji ryb, mięs, które po katalońsku brzmią mar i muntanya, morze i góry. Kaloryczne dania i specjalności z kiełbasy, dziczyzny, grzybów leśnych, jagnięciny czy roślin strączkowych przygotowuje się w głębi kraju. Potrawy znad wybrzeża są zdecydowanie lżejsze i są to świeże ryby i owoce morza. Talent do tworzenia fantazyjnych potraw ze zwykłych produktów jest szczególną cechą kuchni katalońskiej – obok baskijskiej jest uważana za najlepszą kuchnię Hiszpanii. Katalończyk Ferrano Adrià, założyciel restauracji El Bulli, został uznany najlepszym kucharzem świata!

Katalonia jest krainą wina. Najważniejszy rejon uprawy leży na południe od Barcelony w Penedès. Warto spróbować lekkich, owocowych i białe wina Penedès. Najlepsze czerwone wina Katalonii pochodzą z Priorat. Są ciemne, gęste i aromatyczne, niektóre należą do grupy najlepszych win całego świata. Po jedzeniu zamawia się café i copes, kawę i szklaneczkę koniaku, wódki albo likieru. Katalończycy chętnie spędzają czas przy stole, również po jedzeniu. Posiłek służy nie tylko najedzeniu się, to okazja to wspólnych spotkań i miłego spędzenia czasu. W Hiszpanii jada się późno: wieczorami od około 21.00 i nigdy przed 14.00. Na tle innych posiłków śniadanie wypada skromnie. Zazwyczaj jest to kawa z mlekiem i rogalik pospiesznie zamówione w jednym z barów. Bary te, zależnie od pory dnia, służą jako kawiarnie, bary szybkiej obsługi, restauracje i knajpy. Tutaj ludzie spotykają się na kawę albo piwo. Wyglądają trochę jak wielkie pokoje dzienne, a spotkania ze znajomymi to obowiązkowy punkt dnia każdego Katalończyka. Należy zwrócić uwagę na to, że w Hiszpanii nie ma zwyczaju przysiadania się do czyjegoś stolika. Również osobne rachunki nie są tu mile widziane. W wielu restauracjach warto zarezerwować stolik, szczególnie w piątki i soboty. W niedziele i święta wiele lokali jest pozamykanych, szczególnie w lipcu i sierpniu. Większość restauracji czynna jest popołudniami od 13.00 do 16.00 i wieczorem od 21.00 do 24.00. Wiele znanych i polecanych lokali znajduje się na starówce.

Kawiarnie i bary
Ganges są to tradycyjnie bary mleczne, w których można zamówić gorącą czekoladę, kawę i świeże ciasta. Kawiarnie są często otwarte od rana do późnego wieczora i oferują również przekąski.

'BAR DEL PI '
To połączenie kawiarni z cyganerią. Znajduje się na starówce.
'CAFE DE L’OPERA '
Historyczna kawiarnia Barcelony przy operze jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Barcelony. Wnętrze wypełnia styl secesyjny z oryginalnymi lustrami.
'CAFE D’ESTIU '
Pełne nastroju miejsce w ogrodach gotyckiego pałacu króla.
'GRANJA VIADER'
W najstarszym barze mlecznym Barcelony można dostać pyszne serniki i orxata (mleko migdałowe).
'MAURI '
Pyszne ciasta, ekskluzywne kanapy, dekoracja w stylu rokoko – to wszystko znaleźć można w otwrtej od 1870 roku restauracji Mauri.
'MESÓN DEL CAFÉ'
Kawiarnia z najstarszym ekspresem do kawy jest malutka i zazwyczaj przepełniona.
'MIRABLAU'
Leży na wzgórzu Tibidado z zapierającym dech w piersiach widokiem na Barcelonę.
'SCHILLING '
Nowoczesna kawiarnia z artystyczną atmosferą. Przyjemna, ale i głośna.
'TEXTIL-CAFÉ'
Urocza kawiarnia w średniowiecznym patio w Muzeum Tekstyliów. Podawane są ciasta i niewielkie potrawy, również obiady.
'XOCOA '
Wypieki, torty i czekoladki tej znakomitej kawiarni zdobywają podniebienia od ponad 100 lat.

Tawerny i bodegi

'CAN MARGARIT '
To oryginalna tawerna w byłej stajni. Dzięki świetnej atmosferze i prostym daniom, w Can Margarit jest zawsze pełno ludzi.
'ORÍGENS 99,9%'
Można tu spróbować najróżniejszych katalońskich specjalności. Porcje są raczej małe, podobnie jak ceny. Typowe produkty można również nabyć w sklepiku obok. Wnętrze zaprojektowano w stylu rustykalnym.
EL PORTALO
Ludowa tawerna w gotyckiej dzielnicy, która zyskała popularność w 1860 roku.
'ELS QUATRE GATS '
Legendarny lokal artystów, w którym bywał Picasso i katalońska cyganeria.
SAGARDI-EUSKAL TAWERNA
Na kilkumetrowym barze są prezentowane apetyczne, baskijskie przystawki.
'LA VINYA DEL SENYOR'
Winiarnia położona na szczególnie ładnym średniowiecznym placu. Znajduje się tu ogromny wybór pierwszej klasy wina oraz katalońskiego szampana, podawanego w odpowiedni sposób.
'EL XAMPANYET'
W rustykalnym barze można zamówić cavas, wina, szampana oraz pyszne przekąski.

Restauracje € € €
'ABAC'
Wyśmienita, śródziemnomorska kuchnia Xaviera Pellicera.
ALKIMIA
Już rok po otwarciu szef kuchni Jordi Vilá otrzymał gwiazdkę Michelina.
'BOTAFUMEIRO '
Restauracja serwująca tradycyjną, galicyjską kuchnię dla fanów ryb i skorupiaków. Niewielkich ilości potraw można spróbować przy barze.
'CA L’ISIDRE'
Na zielonym tarasie należącym do dawnego teatru można zjeść doskonale przyprawione klasyczne potrawy katalońskie. Można mieć pewność, że podane do obiadu wino będzie idealnie dobrane do potrawy.
'CAN MAJÓ '
Restauracja z pięknym tarasem znajduje się na plaży Barcelony. Znana jest z potraw z ryb, ryżu i skorupiaków.
'CAN SOLÉ'
Tradycyjna restauracja słynie z dań rybnych i potraw zwanych paella. Miejsce to jest lubiane przez artystów i polityków.
'CASA LEOPOLDO '
Istnieje od Wystawy Światowej z 1929 roku. Pomimo kiepskiego położenia (ponura uliczka dzielnicy Barri Xino) w restauracji panuje bardzo przyjemna atmosfera, a katalońska kuchnia zachwyca wszystkich.
COMERC 24
Posiadająca gwiazdkę Michelina to restauracja z mistrzowsko przygotowanymi przekąskami. Trudno się dziwić, w końcu szef kuchni Carles Abellán wiele lat pracował z legendarnym Ferranem Adriá.
'HOFMANN '
Ze szkoły kucharskiej Hofmanna wychodzi wielu znanych szefów kuchni. Często zaskakują swoją fantazją i niezwykłymi umiejętnościami.
MOO
Jedną z najlepszych restauracji w Gironie prowadzą bracia Roca, nagrodzeni dwiema gwiazdkami Michelina. Istnieje możliwość zamówienia połowy porcji.
'ROIG ROBÍ '
W tym prostym, ale i eleganckim wnętrzu można spróbować doskonałej katalońskiej kuchni. Szczególnie godne polecenia są potrawy z ryb i ryżu.
SAÜC
Młody, nagrodzony Xavier Franco zrobił furorę swoimi współczesnymi wersjami katalońskich przepisów. To doskonały przykład łączenia tradycji z nowoczesnością.
'TRAGALUZ '
Wielokrotnie nagradzane wnętrze współtworzył sławny projektant Mariscal.

Restauracje € €
'AGUT '
Lokal na starówce stworzony w latach 20.
BESTIAL
Szczególnie zachęcają jej wielkie i piękne tarasy. W restauracji króluje kuchnia włoska.
'BRASSERIE FLO '
Duży i modernistycznie urządzony lokal przypomina paryską brasserie. W menu znajdują się potrawy kuchni katalońskiej z domieszką francuskiej, np. ostrygi z Galicji i Francji.
'CAFÉ DE L’ACADÉMIA '
Mała kawiarnio-restauracja mieści się w historycznych murach. Kuchnia: katalońsko- śródziemnomorska.
'CAL PEP '
W bufecie tego często przepełnionego lokalu można dostać ryby i owoce morza. Wszystko jest przygotowywane na oczach gości. Konieczna rezerwacja miejsc!
CUINES SANTA CATERINA
W miejscu wyremontowanej hali targowej można zjeść śniadanie, raczyć się tapas, popijać soki, skosztować kuchni śródziemnomorskiej, azjatyckiej, jak i wegetariańskiej. Wszystko produkty pochodzą z targu i są przygotowywane na miejscu.
'ESPAI SUCRE '
W tej nietypowej restauracji serwowane są najpiękniejsze desery. Zarówno dania główne, jak również sałatki są przygotowane ze słodkich produktów. Restauracja jest bardzo popularna, dlatego konieczna jest rezerwacja z tygodniowym wyprzedzeniem.
LIMBO
W niewielkim menu znajduje się kilka pysznych potraw, a na klientów czeka sympatyczna obsługa.
PITARRA
To miły lokal na starówce z długą, rodzinną tradycją. Kuchnia: katalońska
'SALERO '
Salero to przykład połączenia kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej i azjatyckiej.
' SANTA MARIA '
Młody szef kuchni tej nowoczesnej restauracji z przekąskami, potrafi wykazać się talentem. Potrawy są pyszne, ale i niedrogie. Panuje tu bardzo przyjazna atmosfera.
'SEMPRONIANA '
Pod niezwykłym wystrojem kryje się oryginalna restauracja z nowatorską, katalońską kuchnią.
'SET PORTES '
Dobra, katalońska, domowa kuchnia w przytulnej atmosferze starówki, oddalona tylko o parę kroków od portu.
'LA VENTA '
Zimą, na podgrzewanych tarasach tej pięknej restauracji, można rozkoszować się nie tylko śródziemnomorską kuchnia, ale również panoramą i świeżym powietrzem Tibidado. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
'SHOKO '
To mieszanka śródziemnomorskiej i azjatyckiej kuchni. Z restauracji i klubu rozciąga się widok na morze. Jest to najczęściej odwiedzany taras w mieście.

Restauracje €
'AGUA '
Restauracja w pięknym stylu z widokiem na morze, gdzie serwowane są potrawy kuchni śródziemnomorskiej. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
ÁNIMA
Nowocześnie i oryginalnie urządzona restauracja posiada bardzo Kreatywnych kucharzy, którzy przyrządzają dania na oczach gości.
'L’ANTIC FORN '
Rodzinny lokal leży o parę kroków od dzielnicy Rambla. Obiady są tanie i zawsze świeże.
LA BELLA NAPOLI
Wyśmienite pizze są tutaj przyrządzane na oczach klientów i wypiekane w kamiennych piecach. Ta restauracja we włoskim stylu jest bardzo lubiana przez miejscowych. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.
'CA L’ESTEVET '
To rustykalny lokal w artystycznym klimacie. Kuchnia: katalońska.
'CAN CULLERETES '
Najstarsza restauracja miasta została otwarta w 1786 roku i od zawsze była miejscem spotkań literatów i artystów, których obrazy i fotografie wiszą na ścianach lokalu. Kuchnia: katalońska.
'EL CONVENT '
Znajduje się na starówce w budynku z 1713 roku, tuż za 'targiem Boqueria'. Umeblowane antykami wnętrze dodaje restauracji niezwykłego uroku. Kuchnia: katalońska.
EGIPTE
To starsza restauracja na ulicy Rambla. Katalońskie specjalności przygotowywane są z produktów pochodzących z targu Boqueria.
IMPREVIST
Restauracja połączona jest z galerią. Kuchnia: Śródziemnomorska.
LAIE CAFÉ
Literacka kawiarnia z piękną oranżerią otwarta jest przez całą dobę.
'MAMACAFÉ'
W nowoczesnej, śródziemnomorskiej kawiarnio-restauracji, znajdującej się w dawnej hali magazynowej, można dostać również dania wegetariańskie.
'PINOTXO '
W tym skromnym barze na targu Boqueria już od 6 rano można kupić świeże pyszności, które bywają dostępne tylko w najlepszych lokalach miasta. Często jadają tu również kuchar

zamknij

Relacje z podróży Barcelona

Każdy człowiek, niezależnie od wieku, ma swoje ulubione miejsca na ziemi, które chętnie odwiedza i czuje si... czytaj dalej
Była to podróż marzeń.. bo spełniło się jedno z moich najskrytszych.. - pojechać do Hiszpanii i Portugalii.... czytaj dalej
Swieżo po przyjezdzie z lotniska w Gironie o godzinie 12 zaczęłam zwiedzać. Noc jest najlepszym momentem by... czytaj dalej

Opinie Barcelona

PolecamHotel polecany
Hotel Novotel Barcelona City, Barcelona, Katalonia
5.0
Słońca
... Hotel Novotel Barcelona City Bardzo dobry hotel, położony w dogodnej lokalizacji. Śniadanie bardzo ... obfite, obsługa spełnia wszystkie prośby żeby zadowolić gosci ... Czytaj dalej opinię
luty 18
,
Łukasz, Wiek 36-40, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 0 razy

WartoHotel polecany
Ilunion Barcelona, Barcelona, Katalonia
5.0
Słońca
... Ilunion Barcelona Bardzo dobry hotel, położony w dogodnej lokalizacji. Śniadanie bardzo obfite ... , obsługa spełnia wszystkie prośby żeby zadowolić gosci ... Czytaj dalej opinię
luty 18
,
Łukasz, Wiek 36-40, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 0 razy

Bardzo doby hotel w centrumHotel polecany
Hilton Barcelona, Barcelona, Katalonia
5.0
Słońca
... Hilton Barcelona Hotel jest rewelacyjny. Pięknie położony w centrum miasta, świetny widok z okna ... , ładny i przestronny pokój, a do tego rewelacyjna łazienka. Zdecydowanie polecam zarówno na pobyt ... służbowy, jak i na odpoczynek. Bardzo fajny basen i strefa relaksu. Przepyszne śniadania. ... Czytaj dalej opinię
styczeń 18
,
Edyta, Wiek 31-35, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 0 razy

Dobry hotel w spokojnej okolicyHotel polecany
Hotel Holiday Inn Express Barcelona City 22@, Barcelona, Katalonia
4.2
Słońca
... Hotel Holiday Inn Express Barcelona City 22@ Bardzo fajny obiekt - zadbany i położony w ciekawej ... okolicy. Zdecydowanie wart odwiedzenia. Smaczne śniadania oraz wygodne pokoje. Łazienka dobrze ... wyposażona. Personel bardzo miły oraz świetnie mówiący po angielsku. ... Czytaj dalej opinię
styczeń 18
,
Edyta, Wiek 31-35, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 0 razy

Rewelacyjna lokalizacjaHotel polecany
Hotel Novotel Barcelona City, Barcelona, Katalonia
5.2
Słońca
... Hotel Novotel Barcelona City Hotel usytuowany w ścisłym centrum miasta. Wszędzie można dojść ... piechotą. Bardzo dobrze skomunikowany z całym miastem,. Piękne pokoje, bardzo dobre śniadania i miły ... personel na recepcji. Polecam! ... Czytaj dalej opinię
styczeń 18
,
Michał, Wiek 26-30, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 0 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Barcelona, wakacje Barcelona, urlop Barcelona ferie Barcelona, hotel Barcelona oraz wycieczki Barcelona. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index