Olsztyn

Hotele: Olsztyn, 104 obiektów noclegowych

Sortuj wg

Przystań Hotel & Spa Olsztyn
5.5
Słońca
Rekomendacja 94%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Kur Olsztyn
4.9
Słońca
Rekomendacja 84%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Olsztyn

Warmiński Hotel & Conference Olsztyn
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Best Western Plus Hotel Dyplomat Olsztyn
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel Wileński Olsztyn
5.5
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Olsztyn

Hotel HP Park Olsztyn
5.1
Słońca
Rekomendacja 80%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Olsztyn

Hotel Kopernik Olsztyn
5.2
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Olsztyn

Apartamenty YachtClub Tiffi Olsztyn
4.7
Słońca
Rekomendacja 75%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Apartament Staszica  Olsztyn
5.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotelik U Sąsiada Olsztyn
5.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Olsztyn


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Szczepienia
Przy wjeździe do Polski nie obowiązują żadne szczepienia. Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Bezpłatną podstawową opiekę medyczną można uzyskać na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można jednak dodatkowo wykupić polisę ubezpieczeniową, która obejmie leczenie w szerszym zakresie.


Waluta
Polski złoty (PLN). Złotówka dzieli się na 100groszy.

Język
Język polski

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Z zasięgiem telefonów komórkowych z reguły nie ma problemów. Czasami w zależności od operatora lokalne trudności mogą się pojawić w górach lub w niewielkich miejscowościach oddalonych od większych miast. Napięcie prądu w gniazdkach zgodnie ze standardami Unii Europejskiej wynosi 230V.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
W 1334 roku Henryk von Luter założył nad Łyną strażnicę, której nadał nazwę Allenstein, wywodzącą się od pruskiej nazwy rzeki. Prawa miejskie Olsztynowi zostały nadane 31 października 1353 roku. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem Olsztyna był Jan z Łajs.
Wojny toczone między państwem polskim a zakonem krzyżackim doprowadzały do wielokrotnych zniszczeń miasta. W 1440 r. Olsztyn przystąpił do Związku Pruskiego. W 1454 roku w mieście zorganizowano powstanie przeciwko zakonowi krzyżackiemu. Olsztyn uznał zwierzchnictwo króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka, później jednak znów przeszedł pod kontrolę zakonu. Na mocy traktatu pokojowego zawartego w Toruniu w 1466 roku, Olsztyn w raz z całą Warmią znalazł się w graniach Rzeczpospolitej. Warto zaznaczyć, że ówczesnym administratorem dóbr kapituły warmińskiej był kanonik fromborski - Mikołaj Kopernik. Kolejna wojna z zakonem doprowadziła do spustoszenia miasta.
Położenie na szlaku handlowym Królewiec-Warszawa wkrótce zaowocowało znaczącym rozwojem miasta, który powstrzymały wojny z połowy XVII. Tragicznym wydarzeniem w historii miasta była epidemia dżumy z początku XVIII wieku, która wyludniła Warmię.
Po I rozbiorze Polski, Olsztyn znalazł się w zaborze pruskim. Do późniejszych poważnych zniszczeń przyczyniły się działania wojenne w trakcie kampanii napoleońskiej.
W drugiej połowie XIX wieku poczyniono wiele istotnych dla miasta inwestycji. Powstał szpital, przeprowadzono przez Olsztyn pierwszą linię kolejową, wybudowano nowoczesne wodociągi. W 1907 r. Olsztyn został zelektryfikowany, a na ulicach miasta pojawiły się tramwaje. Po I wojnie światowej w wyniku przeprowadzonego plebiscytu, Olsztyn wraz z Warmią pozostał w państwie niemieckim. W czasie II wojny światowej zabytkowa zabudowa Olsztyna została bardzo zniszczone, głównie na skutek pożaru wywołanego przez Armię Czerwoną. Po wojnie Olsztyn stał się miastem wojewódzkim.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Najbliższe lotniska to Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy położony w odległości około 210 km od Olsztyna i Lotnisko Chopina w Warszawie znajdujące się w podobnej odległości. Obydwa lotniska obsługują liczne połączenia międzynarodowe i krajowe, jak również loty czarterowe. Samochód można wypożyczyć na lotniskach. Swoje przedstawicielstwa mają tam największe firmy międzynarodowe, w tym Avis, Hertz i inne.
W pobliżu Olsztyna, około 4,5 km od centrum w kierunku południowo-zachodnim przy drodze krajowej nr 16 znajduje się Lotnisko Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. Lotnisko to obsługuje samoloty sportowe, transportu sanitarnego i małe samoloty przewożące do 20 pasażerów.

Transport publiczny
Komunikacja publiczna zapewnia bezpośrednie połączenia autobusowe z największymi polskimi miastami: Trójmiastem, Warszawą i Krakowem. Oprócz połączeń krajowych organizowane są kursy na trasie Wilno– Olsztyn i Lwów–Olsztyn. Ponadto sieć Eurolines Polska organizuje połączenia międzynarodowe z Londynem, Brukselą, Kopenhagą, Paryżem, Bordeaux, Oslo, Göteborgiem, Sztokholmem i innymi miastami europejskimi.
Ponadto utrzymywane są liczne połączenia kolejowe z innymi miastami w Polsce. W mieście działa również komunikacja miejska.

Taksówki / Infrastruktura
Na terenie Olsztyna działa kilka firm taksówkarskich. Taryfa obowiązująca w dni powszednie od godz. 6.00 do 22.00 to około 2 PLN za 1km. Stawka za kurs w dni powszednie od godz. 22.00 do 6.00 oraz w dni świąteczne na terenie miasta wynosi około 3 PLN za 1km.
Na terenie Olsztyna działają obiekty noclegowe o zróżnicowanym standardzie: hotele, pensjonaty i kwatery prywatne.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
W lipcu odbywa się w Olsztynie jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce - Olsztyńskie Noce Bluesowe. Wiosną organizowane są Olsztyńskie Spotkania Teatralne czyli przegląd najciekawszych zjawisk teatralnych scen krajowych i wybranych teatrów zagranicznych, zaś w październiku - Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY, którego naczelną ideą jest prezentacja dorobku teatrów Środkowej i Wschodniej Europy. Od 1997 roku cyklicznie odbywa się Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA, a od 1974 roku coś dla miłośników poezji śpiewanej - Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję". Latem organizowany jest cykl imprez kulturalno-rozrywkowych pod nazwą Olsztyńskie Lato Artystyczne. W okresie wakacji, w każdy czwartek olsztyński zamek, obecną siedzibę Muzeum Warmii i Mazur można zwiedzać w towarzystwie Mikołaja Kopernik

Specjalności kulinarne
Tradycyjna kuchnia opierała się, podobnie jak na innych terenach, na produktach z gospodarstwa rolnego, rybołówstwa i zbieractwa. Podobnie jak inne ziemie zaboru pruskiego, również region Warmii i Mazur został objęty przymusem uprawy ziemniaków.
Na śniadanie, w porze zimowej jadano groch z kapustą okraszony słoniną lub ziemniaki kraszone olejem i surową kapustę, czasami kaszę, zacierki ze skwarkami albo z mlekiem. Na obiad konsumowano strawę czyli duszoną na gęsto marchew, kapustę lub brukiew, okraszoną skwarkami, masłem lub olejem z dodatkiem razowego chleba. Przygotowywano również kluski z mąki pszennej lub żytniej, z surowych tartych ziemniaków, kraszone skwarkami. Do klusek przyrządzano tez zaklepkę czyli zupę z kwaśnego mleka lub maślanki z dodatkiem mąki. W dni, w które nie obowiązywał post, na drugie danie jadano czasami gotowane mięso z ziemniakami podlanymi rosołem. Na kolację czyli zieczerzę, w zależności od pór roku, wykonywanych prac polowych oraz obowiązujących postów jadano breję ze skwarkami i kiełbasą, w czasie żniw mięso, w niedzielę jajecznicę na boczku. Jesienią najczęściej gotowano czerninę z drobiu.
Z kwaśnego mleka sporządzano twaróg, który jadano wymieszany ze śmietaną, z dodatkiem cebuli, kminku albo cukru. Tak przygotowany biały ser nazywał się kizą na Mazurach. Z mięsa sporządzane były mocno wędzone kiełbasy, oraz woszty z krupów czyli kaszanki.
Powszechnym napojem, przyjętym zwyczajem niemieckim, była kawa zbożowa, przyrządzana z ziaren jęczmienia. Jednym z ulubionych napojów był tzw. lenkwar czyli napój ze sfermentowanego miodu z wodą, z dodatkiem ziaren jałowca, musujący lekko gorzkawy.
Wśród popularnych dań o lokalnej proweniencji, jadanych przez lepiej sytuowanych obywateli w źródłach wymienia się : klopsiki królewieckie z mielonej cielęciny w sosie kwaśno-korzennym z dodatkiem kaparów lub sardeli; lidzbarskie klinki (Heilsberger Keilchen), wywodzące się z wpływów niemieckich kluski z kartofli surowych i gotowanych w kształcie klina, podawane ze skwarkami z wysmażonego na maśle boczku i smażoną cebulą czy szynka z kożuszkiem (Schmandschinken) czyli plastry wędzonej szynki uduszone w sosie śmietanowym.
Popularne były również plińce lub plince (Flinsen) jedzone z solą, cebulą, śmietaną, cukrem lub przecierem jabłkowym i smażone na patelni ajerkuchy czyli naleśniki czasami nazywane flincami, w różnych wariantach z jabłkiem, na maślance czy słoninie. Często jadane były różnorodne ryby: sielawy, flądry, węgorze zwłaszcza wędzone, w postaci zup np.: zupa z jazgarzy lub faszerowane na sposób żydowski, urozmaiceniem w jadłospisach były również raki. Podobnie jak na Kaszubach przyrządzane były śledzie matiesy w śmietanie z cebulą i jabłkiem albo tzw. ślepe śledzie czyli sama cebula ze śmietaną czy jajka w musztardowym sosie, schab pieczony lub galaretka z wieprzowych nóżek i czernina z podrobami.
Współcześnie Warmię i Mazury zamieszkuje przede wszystkim polska ludność napływowa z zachodniej Białorusi, Wileńszczyzny i północnego Mazowsza. Liczbę rodowitych Warmiaków szacuje się na około 10 tysięcy, a Mazurów na kilkanaście tysięcy. W miejscowych restauracjach serwuje się wiele potraw wywodzących się właśnie z tradycji powojennych, które przybyły z nowymi mieszkańcami tych terenów. Należą do nich: dzyndzałki warmińskie czyli rodzaj małych pierożków podobnych do kołdunów, faszerowanych mięsem wieprzowym z czosnkiem lub z farszem z surowej wołowiny, również z dodatkiem łoju, wereszczaki - schab w kawałkach, podsmażony na słoninie i zalany kwasem buraczanym lub bulionem, pokuczaj – smażone wieprzowe kule, maczane w jajku i obtaczane w pokrojonej bułce, farszynki – placki ziemniaczane z farszem z mięsa wieprzowego. W menu nie powinno zabraknąć również różnorodnych zup rybnych i innych potraw z ryb: szczupak po warmińsku, pieczony z ziemniakami pokrojonymi w plastry lub szczupak smażony z sosem cebulowo-grzybowym, lin w śmietanie, sandacz z szyjkami rakowymi, pulpety z płotek po warmińsku zalewane przetartymi warzywami i różnorodnie przygotowane pstrągi, sielawy, sieje, leszcze, okonie.

Warte zobaczenia
Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Kapituły Warmińskiej, znajdujący się przy ulicy Zamkowej. Zamek został wzniesiony w XIV wieku w stylu gotyckim. Obecnie znajduje się w nim siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Jednym z administratorów zamku był Mikołaja Kopernik. Przy ulicy Staromiejskiej można zobaczyć pozostałości murów obronnych, które kiedyś otaczały miasto. Bardzo ładnie prezentuje się Wysoka Brama, jedyna pozostała z trzech prowadzących do miasta. Przy ulicy Staszica wznosi się Kościół Św. Jakuba zbudowany w drugiej połowie XIV wieku. W centrum Starego Miasta zlokalizowany jest Stary Ratusz z XIV wieku, obecnie siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Warto również zwrócić uwagę na inne obiekty architektury sakralnej, jak znajdujący się w dzielnicy Gutkowo Kościół Św. Wawrzyńca, Kościół Chrystusa Króla przy ulicy Wyspiańskiego, Kościół ewangelicko-augsburski pw. Chrystusa Zbawiciela.
Szczególną atrakcją jest obserwatorium, znajdujące się w wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 roku na wzgórzu Świętego Andrzeja oraz drugie co do wielkości planetarium w Polsce, mieszczące się przy al. Piłsudskiego. Na terenie Olsztyna działają: Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyński Teatr Lalek, poza tym filharmonia i liczne galerie sztuki.

Opinie Olsztyn

Nad jeziorem, odpoczynek i jedzenie poza hotelemHotel polecany
Przystań Hotel & Spa, Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
4.3
Słońca
... Przystań Hotel & Spa Przystań Hotel&Spa, Olsztyn. Dość ładne miejsce. Bezproblemowy, bezpłatny ... parking. Dobre spa, fajny basen, miły masaż Obsługa restauracji - fajna, starają się Bardzo duży wybór ... na śniadanie, ok Recepcja do poprawy - trochę to wszystko opornie idzie i warto popracować nad ... profesjonalizmem i byciem miłym Dość przeciętne jedzenie a la carte w hotelu - kolacja dania słaba ... Czytaj dalej opinię
luty 16
,
Jakub, Wiek 31-35, para
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 160 razy

Blisko centrumHotel polecany
Best Western Plus Hotel Dyplomat, Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
5.4
Słońca
... : nie przyjmuje płatności kartą). Hotel dość drogi jak na sieć BW, szczególnie, że Olsztyn nie jest ... Best Western Plus Hotel Dyplomat Ten hotel chyba od niedawna działa w ramach sieci Best Western ... . Położony w samym centrum miasta, w starej kamienicy przy niedużej uliczce. Wystrój stylizowany na ... retro, żadnego szkła z aluminium, bliżej obrazkom hoteli z filmów o rzeczywistości międzywojennej. Sam ... Czytaj dalej opinię
lipiec 16
,
Rimwid, Wiek 51-55, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 75 razy - 100% pomocna

Dobry hotel w Olsztynie poza centrumHotel polecany
Omega Hotel Olsztyn, Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
4.7
Słońca
... Omega Hotel Olsztyn Hotel Omega znajduje się w Olsztynie nad jeziorem Ukiel. Hotel ma ładne ... położenie, aczkolwiek ja byłem w październiku więc pogoda już była słabsza. Hotel znajduje się poza centrum ... , więc bez samochodu byłoby raczej ciężko. Wyposażenie pokoju zdecydowanie standardowe, ale było ... czysto, schludnie i wygodnie. Odniosłem wrażenie, że było trochę chłodnawo, ale być może jeszcze sezon ... Czytaj dalej opinię
październik 16
,
Tytus, Wiek 36-40, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 99 razy

Typowy hostel w centrum OlsztynaHotel polecany
Hostel Olsztyn, Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
4.6
Słońca
... Hostel Olsztyn Hostel Olsztyn to nowy obiekt na hotelowej / hostelowej mapie Olsztyna. Znajduje się ... w prywatnej kamienicy przy placu Pułaskiego niedaleko od dworca kolejowego. Hostel oferuje pokoje ... wieloosobowe, ale za niewielką w sumie dopłatę można sobie wykupić gwarancję spędzenia nocy samemu w ... pokoju. Wyposażenie pokoi jest absolutnie podstawowe, czyli piętrowe łóżka, jakaś szafka, stolik ... Czytaj dalej opinię
listopad 16
,
Tytus, Wiek 36-40, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 44 razy

Przeciętny apartament w OlsztynieHotel polecany
Apartamenty Olsztyn, Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
4.4
Słońca
... Apartamenty Olsztyn Apartamenty Olsztyn są jednym z wielu miejsc noclegowych, z których korzystałem ... w Olsztynie. I niestety jednym ze słabszych. Apartamenty znajdują się w nowym budynku, w jednej z ... bocznych dzielnic Olsztyna. Do środka wchodzi się używając wcześniej otrzymanego kodu. Apartament ... , który otrzymałem to de facto pokój z łazienką, niestety niezbyt wygodny. Do plusów należy zaliczyć ... Czytaj dalej opinię
czerwiec 17
,
Tytus, Wiek 36-40, wczasy rodzinne
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 49 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Olsztyn, wakacje Olsztyn, urlop Olsztyn ferie Olsztyn, hotel Olsztyn oraz wycieczki Olsztyn. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index