Tel Awiw

Hotele: Tel Awiw, 203 obiektów noclegowych

popularności ceny
Sortuj wg

Hilton Tel Aviv Tel Awiw
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Dojazd własny
85 dni
 
Tel Awiw

Market House Hotel Tel Awiw
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Art Plus Hotel Tel Awiw
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Tel Awiw

Hotel Crowne Plaza Tel Aviv City Center Tel Awiw
5.2
Słońca
Rekomendacja 100%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Hotel Mercure Tel Aviv City Center Tel Awiw
5.0
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.

Hotel David Intercontinental Tel Awiw
5.0
Słońca
Rekomendacja 86%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Hotel Prima City Tel Awiw
5.1
Słońca
Rekomendacja 100%
Niestety hotelu nie ma obecnie w naszej ofercie online.
Tel Awiw

The Savoy Hotel Tel Aviv Sea Side Tel Awiw
4.9
Słońca
Rekomendacja 100%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Hotel Cinema Tel Awiw
5.9
Słońca
Rekomendacja 100%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 
Tel Awiw

Hotel Crowne Plaza Tel Aviv Beach Tel Awiw
4.5
Słońca
Rekomendacja 92%
Dojazd własny
85 dni
Cena za osobę
 

Nie znaleziono pasujących wyników. Usuń wszystkie wybrane kryteria

Informacje i porady praktyczne - Tel Awiw


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Klimat / Kiedy jechać?
Na terenie Tel Awiwu panuje klimat śródziemnomorski. Jego cechy charakterystyczne to gorące, wilgotne lata oraz chłodne deszczowe zimy. Letnie średnie temperatury są przyjemne i wynoszą 26 °C. Średnie temperatury zimą to 12 °C. Czasami jednak mogą spaść do 5 °C. Tak więc w Tel Awiwie właściwie cały rok panuje temperatura sprzyjająca podróżowaniu do tego miasta. Pewne jest, że tylko miłośnicy sportów zimowych nie znajdą tu odpowiednich dla siebie warunków, śnieg bowiem jest tu rzadkością.

Waluta
Walutą obowiązującą zarówno w mieście Tel Awiw, jak i całym Izraelu jest szekel izraelski. Wybierając się do Izraela warto zabrać ze sobą dolary lub euro, które można wymienić ma szekle w miejscowych kantorach.

Język
Językiem urzędowym jest hebrajski i arabski. Nie ma jednak problemu z porozumiewaniem się w języku angielski.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Napięcie sieci wynosi 220V. Jeżeli mamy zapewniony nocleg w obiekcie innym niż hotelowy warto zaopatrzyć się w przejściówki do wtyczek, które mogą nie pasować do lokalnych gniazdek. W hotelach nie powinno być tego typu problemów.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Pierwsze wzmianki o mieście Jaffa pochodzą z 1470 r. p.n.e. Pojawiły się w listach relacjonujących podbój faraona Totmesa III. Informacje o porcie Jaffa znaleziono również w Biblii. Według niej Z tego właśnie miejsca Prorok Jonasz rozpoczął swą podróż do Tarszisz. W ówczesnych czasach miasto wykorzystywane było jako port, do którego król Salomon sprowadzał drzewo do budowy Świątyni Jerozolimskiej. Jaffa pełniła rolę ważnego portu jeszcze przez kolejne 4 tys. lat.
W wyniku podboju w roku 1099 przez chrześcijańskie wojska I wyprawy krzyżowej Jaffa stała się miastem portowym Królestwa Jerozolimskiego. Prawie sto lat później w 1192 miasto zdobył Ryszard I Lwie Serce. Za jego panowania rozbudowano fortyfikacje obronne miasta, które wraz z portem zostały zniszczone podczas zdobycia Jaffy przez sułtana Bajbarsa. Kolejne dzieje tego miasta nie były łaskawe dla jego mieszkańców. W 1799 na rozkaz Napoleona Bonaparte zabito prawie całą ludność . Tych, którym udało się przetrwać zdziesiątkowała epidemia dżumy. Na szczęście w kolejnych latach zwiększono ochronę miasta Jaffa co przyczyniło się do jego rozwoju oraz wzrostu populacji.
Po roku 1860 do społeczności żydowskiej w Jaffie zaczęli przybywać Żydzi z Maroka. Na piaszczystych wydmach na północ od Jaffy zaczęli się osiedlać również Żydzi aszkenazyjskich zajmujący się uprawą roli. W ten sposób powstała dzielnica Neve Tzedek. W kwietnia 1909 roku powstało drugie osiedle. Wybudowano ok. 60 domów, poprowadzono sieć wodociągową. Nowe osiedle nazwano Tel Awiw. Jednak podczas I wojny światowej z Jaffy zostali wydaleni Żydzi, co zahamowało szybki rozwój nowej osady. 1 maja 1921 podczas zamieszek zginęło i zostało rannych wielu mieszkańców miasta. Wielu Żydów po tym zdarzeniu postanowiło przeprowadzić się do Tel Awiwu, co zwiększyło jego populację do 34 tys. Miasto zaczęło się rozwijać, zaczęto je rozbudowywać. Tworzono nowoczesne trasy komunikacyjne. W 1934 roku Tel Awiw otrzymał prawa miejskie. 3 lata później wybudowano tu nowy port morski i lotniczy co umożliwiło miastu uniezależnić się od Jaffy. Niestety wciąż rosło napięcie między Żydami a Arabami mieszkającymi w Tel Awiwie W wyniku walk toczących się między tymi dwiema nacjami w Jaffie pozostało niewielu Arabów. W 1948 roku Tel Awiw pełnił rolę stolicy Izraela. Trwało to ok. 8 miesięcy. Po tym czasie stolicą Państwa ogłoszono Jerozolimę. W roku 1949 Tel Awiwu i Jaffę połączono w jedną aglomerację. W latach 60 zaczęto wyburzać starą zabudowę miasta. Zaczęły powstawać pierwsze drapacze chmur. Następnie nadszedł długi okres zastoju w rozwoju Tel Awiwu. Władze miejskie postanowiły rozpocząć działania mające na celu podniesienie statusu biednych dzielnic Tel Awiwu. Miasto ponownie zaczęło się rozwijać. Zażegnano problem dotyczącej niskiej populacji miasta. W znacznej mierze było to zasługą fali imigrantów z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Jednocześnie Tel Awiw rozwinął się w wielką aglomerację z nowoczesnymi biurowcami i centrami badawczo-naukowymi. W 1993 Tel Awiw został uznany jako metropolia globalna.

Mentalność / Tradycja
Tel Awiw, jak z resztą cały Izraela to miejsce, gdzie na co dzień bieżąca polityka przeplata się z tradycją i historią. Niestety media często kreują błędny obraz tego miejsca. Dopiero będąc tam osobiście można przekonać się, że jego mieszkańcy to otwarty naród. Izrael to również kraj imigrantów, co sprawia, że społeczeństwo jest bardzo złożone i kolorowe. Każda z przybyły tu nacji wniosła do izraelskiej kultury własną religię, tradycję, kuchnię.
 
Religia
Główną religią wyznawaną w Tel Awiwie jest judaizm. Znajduje się tu około stu synagog. Najważniejszą z nich jest Wielka Synagoga z 1926. Poza Żydami mieszkają tu katolicy i muzułmanie.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
W północnej część Tel Awiwu znajduje się krajowy port lotniczy. W 2007 podjęto jednak decyzję o zamknięciu lotniska. Teren lotniska zostanie przeznaczony pod budowę luksusowych dzielnic mieszkaniowych. Cywilny terminal pasażerski został przeniesiony na międzynarodowy port lotniczy im. Dawida Ben Guriona oddalony od Tel Awiwu ok. 15 km. Obsługuje on nie tylko loty krajowe, ale i międzynarodowe. Cieszy się ogromną popularnością szczególnie w okresie letnim. Lotnisko Tel Awiw Yafo-Ben Gurion posiada 4 terminale. Zadbano tu o udogodnienia dla osób podróżujących z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. Znajdują się tu liczne kawiarnie, restauracje, banki, kantory, bankomaty, sklepy, poczta, przechowalnia bagażu oraz dostęp do Internetu. Wszystkie loty krajowe są obsługiwane w Terminalu 1, międzynarodowe natomiast w Terminalu 3.
Na lotnisku nie ma problemu z wypożyczeniem samochodu. Takie usługi świadczą firmy: Avis, Budget, Eldan, Europcar, Hertz i Sixt. Ich biura znajdują się w Terminala 3 i są czynne 24 godziny na dobę.
Kierowca aby móc wypożyczyć samochód  musi mieć ukonczone 21 lat, posiadać ważne międzynarodowe prawo jazdy oraz kartę kredytową.
W Izraelu obowiązuje ruch prawostronny. Znaki opisane są w trzech językach (hebrajskim, angielskim i arabskim).

Transport publiczny
Tel Awiw posiada dobrze rozwinięty transport miejski. Po mieście poruszać można się przede wszystkim autobusami. W centrum miasta znajdują się dwa dworce autobusowe : stary i nowy. Pierwszy obsługuje jedynie linie autobusowe Egged, które dojeżdżają nastepujących miast: Bat Jam, Cholon i Riszon le-Cijjon. Nowy dworzec autobusowy obsługuje zdecydowanie większą liczbę połączeń, co czyni go największym terminalem autobusowym w Izraelu. Większość linii komunikacji miejskiej jest obsługiwana przez autobusy Dan Bus Company. Część linii obsługiwana jest przez autobusy Egged i Kavim. Większość połączeń autobusowych Tel Awiwu kończy się w sąsiednich miastach aglomeracji Gusz Dan.m Oprócz linii autobusowej w planach jest budowa linii szybkiego tramwaju, która jeszcze bardziej usprawni komunikację publiczną miasta. Jej długość wyniesie 22 km. Liczyć będzie 33 przystanki. Połączy Bat Jam, Jafę, centrum Tel Awiwu z Bnei Brak i Petach Tikwa. Po mieście można poruszać się również rowerem. Łączna długość dróg rowerowych wynosi 45,5 km.

Taksówki / Infrastruktura
Taksówki są bardzo często wybieranym środkiem transportu w Tel Awiwie. Często usługi transportowe świadczone są przez prywatnych przewoźników, nieoznakowanymi samochodami. Poruszanie się taksówkami jest bardzo wygodne i stanowi ciekawą alternatywę dla autobusów. Cena przejazdu taksówką może być niższa jeśli jednocześnie podróżuje kilka osób. Ceny usług oferowanych przez taksówkarzy wzrastają w czasie szabatu. Dzieje się tak ze względu na wstrzymany ruch autobusowy podczas świąt.Taksówkę mozna zamówić telefonicznie albo zatrzymać na ulicyOpłata za przejazd po mieście jest naliczana według taksometru. Opłata za kurs poza miastem jest ustalona odgórnie przez Ministerstwo Transportu.
Taryfa początkowa w mieście to 9.10 ILS Przeciętnie koszt kursu to około 20 ILS.
Dodatkową opłatę trzeba ponieść za zamówienie taksówki przez telefon oraz bagaż. Jest to kolejno koszt : 3.5 ILS oraz za 2.9 ILS.
Taryfa nocna jest wyższa od 25% i zaczyna się o 21.01 a kończy o 5.29 nad ranem.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Tel Awiw jest głównym ośrodkiem kulturalnym Izraela. Aż 18 z 35 najważniejszych izraelskich ośrodków kultury znajduje się w Tel Awiwie. Ponad połowa wystawianych w kraju przedstawień odbywa się właśnie w tym mieście. Najważniejszym teatrem jest Izraelski Teatr Narodowy Habima, działający w Tel Awiwie od 1931 roku. Codziennie wystawia się tu do czterech sztuk. Wiele koncertów i przedstawię teatralnych odbywa się w nowoczesnym Centrum Sztuk Scenicznych. Tu swoją siedzibę ma Opera Izraelska, w której występował sam Placido Domingo.
Największą sceną miejską jest Audytorium Fredrica R. Manna, która jest w stanie pomieścić nawet 3 tys. widownię. Tu swą siedzibę ma Izraelska Orkiestra Symfoniczna. Centrum Tańca i Teatru Suzanne Dellal Siedziba zespołów tanecznych Inbal i Bat Sheva oraz teatru Neve Tzedek mieści się w Centrum Tańca i Teatrze Suzanne Dellal
Liczne miejskie kina mają wiele do zaoferowanie miłośnikom filmów. W Tel Awiwie co rocznie odbywa się również kilka festiwali filmowych, w tym Festiwal Animacji, Komików i Karykatur, Festiwal Filmu Studenckiego, Festiwalu Filmu i Video.

Specjalności kulinarne
Kuchnia izraelska jest bardzo zróżnicowana. Dominują w niej potrawy arabskie, środkowowschodnie i śródziemnomorskie. Arabskie akcenty widoczne w izraelskich daniach to chleb pita, siekane mięso zawijane w cienkie rurki (tzw. marokańskie cygara), kurczak pieczony z migdałami i przyprawami (mussachan). Kosztując izraelskiej kuchni da się zauważyć w niej wpływ tureckich imigrantów. Daniem, które przyjęło się wśród mieszkańców Izraela jest tahini. Ta turecka pasta przyrządzana jest z sezamu oliwy i czosnku, nierzadko z dodatkiem natki pietruszki. Charakterystycznym śródziemnomorskim deserem podawanym w izraelskich domach i restauracjach jest baklava- cienkie plastry ciasta przekładane masą orzechowo - migdałową i nasączonych miodem.

Warte zobaczenia
Tel Awiw ma wiele zabytków i atrakcji, które należy zobaczyć odwiedzając to miasto. Z całą pewnością należy do nich Białe Miasto Tel Awiw. Jest to największy kompleks prawie 5 tys. budynków wzniesionych w stylu Bauhaus, w międzynarodowym w mieście Tel Awiw-Jafa. Nazwa tego największego na świecie skupiska budynków modernistycznych wzięła się od koloru większości z należących do kompleksu budowli. W to jedyne w swoim rodzaju miejsce zostało wpisane w 2003 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnym miejscem zasługującym na uwagę jest Port w Jafie. Jest to jeden z najstarszych portów morskich na świecie. Według mitologii greckiej do jednej ze skał w porcie przykuta była księżniczka Andromeda. Port to również doskonałe miejsce na zakupy. Targowisko zorganizowane w historycznych dokach oferuje bardzo bogaty asortyment. Inne najbardziej znane stworzone przez człowieka zabytki to pochodzący z 1812 roku Meczet Mahamoudia z fontanna wybudowaną dla pielgrzymów.
Oprócz zabytków główną atrakcją miasta są piękne plaże. Prawie 14 km odcinek wybrzeża z drobnym białym piaskiem to doskonałe miejsce dla miłośników plażowania oraz sportów wodnych. Latem wokół plaż skupia się życie nocne. Będąc w tym mieście można skorzystać z oferty licznych firm turystycznych i wybrać się wycieczkę po Tel Awiwie. Miasto można zwiedzić również na własną rękę Utworzone szlaki spacerowe, oznaczone kolorem pomarańczowo-zielonym, umożliwiają w bezpieczny i aktywny sposób zobaczyć najciekawsze obiekty. W sumie w mieście istnieją trzy trasy spacerowe i jedna przeznaczona dla turystów zmotoryzowanych. Trasy wycieczkowe mają zazwyczaj swój finał w muzeach, a tych w Tel Awiwie nie brakuje. Jednym z najważniejszych miejsc tego rodzaju jest tzw. „miasto muzeów”. W kompleks Muzeum Ziemi Izraela wchodzi m.in. muzeum etnografii, folkloru, muzeum szkła i miedzi. Również w tym mieście znajduje się największe w Izraelu Muzeum Sztuki.

Opinie Tel Awiw

NiespodziankaHotel polecany
Embassy Hotel Tel Aviv, Tel Awiw, Mechoz Tel-Aviv / Bezirk Tel Aviv
4.3
Słońca
... Embassy Hotel Tel Aviv Przyjeżdżając do hotelu nie robi on z zewnątrz dobrego wrażenia. Stary ... budynek nie do końca hotelowe wejście zaczyna sie od drugiego piętra. Lobby recepcyjne również nie powala ... . Najlepsze w tym hotelu są jednak pokoje, bardzo wygodne przestronne i funkcjonalnie wyposażone ... . Nie ma się czego doczepić. Śniadania bardzo kontynentalne ale na moje potezeby wystarczające. ... Czytaj dalej opinię
maj 16
,
Wojciech, Wiek 26-30, samemu
Opinie czytano 34 razy

Wieża Babel w centrum Ramat GanHotel polecany
Leonardo City Tower Hotel Tel Aviv, Tel Awiw, Mechoz Tel-Aviv / Bezirk Tel Aviv
4.7
Słońca
... Leonardo City Tower Hotel Tel Aviv Ten bezoosobowy hotel moloch kojarzący się z Wieza Babel ma dwie ... zalety - polozony jest blisko firmowych biur w tej dzielnicy i oferuje dobre sniadania. Pokoj jak ... na obrazku, lazienka ok, ale caly czas towarzyszylo mi przeświadczenie ze hotelowe pokoje polozone na ... wyższych pietrach tego hotelu molocha sa wręcz idealna sceneria do nakręcenia horroru, w którym ... Czytaj dalej opinię
listopad 16
,
Joanna, Wiek 41-45, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 24 razy

Idealna lokalizacja, bardzo miła obsługaHotel polecany
Crown Sea Hostel, Tel Awiw, Mechoz Tel-Aviv / Bezirk Tel Aviv
5.4
Słońca
... Crown Sea Hostel Spałem w tym hostelu w trakcie kilkudniowego wyjazdu do Tel Avivu. Apartament ... czysty, wygodne łóżko, dobrze działąjące wifi. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację - bardzo blisko ... plaży. Przemiła obsługa. Zdecydowanie polecam! ... Czytaj dalej opinię
maj 17
,
Jakub, Wiek 31-35, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 10 razy

Idealna lokalizacja, blisko plażyHotel polecany
Hotel Mercure Tel Aviv City Center, Tel Awiw, Mechoz Tel-Aviv / Bezirk Tel Aviv
5.6
Słońca
... Hotel Mercure Tel Aviv City Center Idealna lokalizacja. Blisko plazy i przystanku autobusowego ... . Bardzo dobre sniadania, darmowe WIFI. W hotelu jednak nie ma baru, jest za to darmowa woda, kawa i ... ciastka prez cala dobe. W poblizu sklepy i restauracje. ... Czytaj dalej opinię
czerwiec 17
,
Piotr, Wiek 36-40, samemu
Opinie czytano 5 razy

Dla amatorów Tel AvivuHotel polecany
Apartments Dizengoff Suites Tel Aviv, Tel Awiw, Mechoz Tel-Aviv / Bezirk Tel Aviv
4.8
Słońca
... Apartments Dizengoff Suites Tel Aviv Dobra lokalizacja w tętniącym zyciem centrum miasta. Pieszo na ... plażę Gordon i Frishman. w sąsiedztwie dużo architektury w stylu bauhaus. Apartamenty dość ... kompaktowe juz nie pierwszej świeżosci, ale mają wszystko co potrzebne przy krótkim pobycie, m.in. ... niewielką kuchnie umożliwiającą samodzielne przygotowanie posiłków. ... Czytaj dalej opinię
styczeń 16
,
Miroslaw, Wiek 46-50, samemu
Potwierdzono dowodem rezerwacji
Oceniający jest klientem HolidayCheck lub przedstawił dowód swojego pobytu
Opinie czytano 4 razy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Polecamy podróże Tel Awiw, wakacje Tel Awiw, urlop Tel Awiw ferie Tel Awiw, hotel Tel Awiw oraz wycieczki Tel Awiw. Najświeższe informacje i najlepsze hotele oraz ich oceny, a wszystko po to, aby Wasz urlop był piękny i niezapomniany

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
City index