Kostaryka

Wycieczki Kostaryka - Last Minute Kostaryka - Wczasy Kostaryka

Kostaryka Mapa
San Jose
San Jose
Manuel Antonio
Manuel Antonio
Tambor
Tambor
Jaco
Jaco
Puntarenas
Puntarenas
Nuevo Arenal
Nuevo Arenal
Coco
Coco
Kostaryka Inne
Kostaryka Inne
Kostaryka Wybrzeże Pacyfiku
Kostaryka Wybrzeże Pacyfiku

Kostaryka - wszystkie regiony:

Popularne hotele - Kostaryka

5.8
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.9
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


5.5
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


4.7
Słońca
Rekomendacja: 86%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień


6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

Informacje i porady praktyczne - Kostaryka


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Polscy obywatele wjeżdżający na Kostarykę w celach turystycznych na okres do 90 dni nie potrzebują wizy. Muszą jednak pokazać bilet powrotny lub inny, umożliwiający kontynuację podróży. Powinniśmy być też przygotowani, że służby celne będą chciały aby im okazać środki płatnicze wystarczające na pokrycie kosztu pobytu. Obowiązku meldunkowego na Kostaryce nie ma, natomiast na granicy będziemy wypełniać formularz migracyjny.
 
Przepisy celne są podobne, jak w innych krajach Ameryki Środkowej – zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności oraz wywóz cennych okazów sztuki prekolumbijskich, fragmentów rafy koralowej itp.
 
Przy wyjeździe z Kostaryki będą od nas pobierane opłaty – jeżeli opuszczamy kraj samolotem, będzie to 26 USD, jeżeli lądowym przejściem granicznym, 6USD.


Szczepienia
Nie obowiązują nas żadne szczepienia ochronne przed wjazdem na Kostarykę. Należy jednak pamiętać o epidemii wirusa dengi, występującej na terenie całego kraju, a nasilającej się w porze deszczowej. Pamiętajmy również o zagrożeniu malarią.

Służba zdrowia w większych miastach jest na wysokim poziomie i łatwo dostępna. Koszt podstawowej wizyty lekarskiej to około 20-30 USD. Nie ma obowiązku wykupowania ubezpieczenia, a jeżeli już się na nie zdecydujemy, to zwróćmy uwagę, czy dany ubezpieczyciel ma przedstawiciela na Kostaryce.

Klimat / Kiedy jechać?
Kostaryka leży w strefie klimatu podrównikowego (część zachodnia) oraz równikowego wybitnie wilgotnego. Na wybrzeżu karaibskim obfite opady (do 5000mm) są przez cały rok, na wybrzeżu pacyficznym są one mniej obfite i występują od maja do grudnia. Na terenach nizinnych średnia temperatura w ciągu roku waha się między 25 a 28 st. C, w partiach górskich może to być nawet 18 st. C.

Jeżeli chcemy zwiedzać Kostarykę w miarę "na sucho" oraz bez tłumów turystów, najlepiej wybrać się tam w okolicach początku roku – styczeń/luty.


Waluta
Walutą Kostaryki jest colon (CRC). 1 CRC = 100 centavos.


Język
Językiem urzędowym jest hiszpański.


Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
W gniazdkach na Kostaryce jest napięcie 120 V / 60 Hz, musimy się więc liczyć z koniecznością używania przełącznika do wtyczek (na Kostaryce obowiązuje typ płaski amerykański). Najprawdopodobniej przebywając w hotelu będzie można takowe wypożyczyć.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Kilka tysięcy lat p.n.e. tereny Kostaryki zamieszkiwali myśliwi i zbieracze, a następnie ludy koczownicze. Kostaryka, ze względu na swoje położenie,stanowiła pewnego rodzaju pomost między kulturą mezoamerykańską a andyjską. Mieszkańców Kostaryki można było podzielić na Indian znad Atlantyku, uprawiających bulwy (co było ewidentnym wpływem Ameryki Południowej), oraz Indian znad Pacyfiku, którzy pod wpływem Ameryki Północnej uprawiali zboża i warzywa. Rozwój cywilizacyjny i kulturowy sprawił, że granice powoli się zacierały.
 
W połowie XVI wieku Kostarykę dopadły podboje Hiszpańskie. Kolumb, który miał nadzieję odkryć tu bogatą krainę złota, nazwał ten kraj Costa Rica. Pierwszą stolicę – Cartago – założył Juan Vasquez. XVII wiek to nieustające bunty ludności indiańskiej, w większości krwawo tłumione. Od 1839 roku Kostaryka jest niezależną republiką.
 
Jest to wyjątkowy kraj. Od połowy XX wieku nie posiada armii, a pieniądze w ten sposób zaoszczędzone przeznacza w dużej mierze na oświatę, dzięki czemu mają najniższy odsetek analfabetów w regionie. W latach 80-tych była jedynym państwem regionu bez wojen domowych, rewolucji i zamachów stanów. Prezydent spaceruje bez ochrony, a kraj ma najwyższy poziom życia w całej Ameryce Środkowej. Ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę medyczną, a długość życia ludności jest najwyższa w całej Ameryce. I jeszcze jedna rzecz godna uwagi – Kostaryka przeznacza największy na świecie odsetek kraju pod obszary chronione – aż 25%.


Mentalność / Tradycja
Mieszkańcy Kostaryki nazywają siebie Ticos. Nie mają charakteru typowych latynosów – są pogodni, ale spokojni. Ich wrodzona uprzejmość nakazuje pomóc zagubionym turystom, a o zagubienie tu nie trudno – często nie ma adresów, nazw ulic, numerów domów, więc przydaje się znajomość puntów orientacyjnych.
 
Kostarykańczycy są prawdziwymi patriotami, dumnymi ze swojego kraju, więc nie próbujmy krytykować otwarcie ich ojczyzny – dużo lepsze będą pochwały i słowa uznania. Pozytywne jest to, że nie lubią konfliktów i za wszelką cenę starają się ich uniknąć. Do tego bardzo poważnie podchodzą do respektowania praw człowieka.
 

Religia
Kostarykańczycy to w 95-ciu procentachkatolicy.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
W Kostaryce istnieją dwa lotniska międzynarodowe, w San Jose i Liberii. Oprócz tego jest sporo lotnisk lokalnych, dzięki którym sieć połączeń lotniczych w kraju jest całkiem nieźle rozwinięta (jak na taki mały kraj). Najłatwiej do mniejszych miejscowości dolecieć z San Jose jakimś małym samolotem. Główni przewoźnicy to Taca Regional, SansaRegional i Nature Air. Są one porównywalne, jeżeli chodzi o ceny, komfort i bezpieczeństwo podróży. Warto poszukać promocji, chociaż nawet bez nich możemy się przelecieć z reguły za około 100 $.
 
Wypożyczenie samochodu jest dobrym pomysłem, jeżeli chcemy zwiedzić kraj wzdłuż i wszerz, nie oglądając się na rozkłady jazdy autobusów czy samolotów. Najłatwiej wypożyczyć samochód w jednej z renomowanych firm na lotnisku lub przy większym hotelu. Warto przed zapłatą sprawdzić dokładnie stan samochodu, żeby nie być później posądzonym o spowodowanie uszkodzeń.


Transport publiczny
W Kostaryce działa wyłącznie jedna linia kolejowa – z San Jose do Heredii, więc nie powinniśmy brać pod uwagę pociągu jako środka transportu w tym kraju.
 
Najlepiej wyjdziemy na korzystaniu z komunikacji autobusowej. Jej sieć jest niedroga, bezpieczna i bardzo dobrze rozwinięta. W centrum San Jose jest kilka dworców autobusowych. Z największego, Terminalu Cola Cola, odjeżdżają autobusy w kierunku Pacyfiku, natomiast w kierunku wybrzeża karaibskiego odjedziemy z Terminalu del Caribe. Przy płaceniu za autobus niestety musimy użyć lokalnej waluty (colon), albo zapomnieć o wydanej reszcie. Należy też zadbać o kupienie biletu powrotnego – później możemy się spotkać ze sporymi utrudnieniami.
 
W miejskich autobusach nie ma biletów – płaci się kierowcy stawkę podaną na szybie autobusu.

 
Taksówki / Infrastruktura
Taksówki w Kostaryce to albo licencjonowane „taxi rojo” - taksówki czerwone, albo prywatne „taxi pirata”. Taksówki czerwone mają taksometry, jednak często należy taksówkarzowi przypomnieć o jego włączeniu – inaczej cena może być wzięta nie wiadomo skąd. Standardowa cena w licencjonowanych taksówkach to niecały 1$ za kilometr. Prywatne „taxi pirata” mogą być droższe lub tańsze, ale na pewno mniej bezpieczne. Wieczorami więc lepiej korzystać z czerwonych taksówek:) Za przejazd oczywiście możemy zapłacić w USD, jednak resztę najprawdopodobniej dostaniemy w COL. W obleganych przez turystów miejscach powinniśmy się liczyć z nieco wyższą stawką za kilometr.
 
Ruch na drogach w Kostaryce ma spore natężenie, a stan dróg pozostawia wiele do życzenia.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
W Kostaryce mamy do czynienia zarówno ze świętami państwowymi, obchodzonymi w całym kraju, jak również ze świętami lokalnymi – głównie uroczystościami na cześć patronów poszczególnych miast i wiosek. Oprócz tego warto poszukać interesujących nas wydarzeń kulturalnych – bez problemu do znalezienia w większych miastach. Organizowane są walki byków, parady, procesje. Niektóre święta:
 1 maja – Święto Pracy

15 sierpnia – Dzień Matki

15 września – Dzień Niepodległości

12 października – Dzień Kultury
 

W Kostaryce większość dni wolnych(świąt) jest przenoszona z tygodnia na kolejny poniedziałek, dzięki czemu przedłuża się weekend – bardo pomysłowe, moim zdaniem.
 

Ciekawe są też fiesty zorganizowane ku czci Czarnego Chrystusa z Esquipulas. Odbywają się one w Santa Cruz (drugi tydzień stycznia) oraz w Alajuelita. Warto też przy okazji odwiedzić festiwal muzyczny w Monteverde, odbywający się co roku od ponad 15-tu lat.
 

Specjalności kulinarne
Tak jak w całej Ameryce Środkowej, tak i w Kostaryce bardzo popularną potrawą jest Malowany Kogut – Gallo Pinto. Jest to ryż z fasolą lub ryż z fasolą i mlekiem kokosowym. Jest jednak wiele innych, ciekawszych potraw, które warto spróbować będąc w Kostaryce.
 
Zupa z pejibaye, czyli owoców o nieprzyjemnym zapachu i lekko orzechowym smaku. Zupa ta jest kremowa, delikatna i bardzo smaczna (czasami porównywana do zupy dyniowej). Kostarykański bigos to casado – wszystko na jednym talerzu. Możemy się w nim spodziewać smażonych bananów, fasoli, ryżu, kawałka mięsa albo ryby, trochę sałatki. To całkiem syta potrawa, z reguły w rozsądnej cenie. W Kostaryce często serwuje się też, znane nam głównie z Ameryki Południowej, cebiche – potrawa, której podstawą jest świeżo złowiona, marynowana ryba, obficie przyprawiona.
 
Z produktów wartych spróbowania można wymienić biały, twardy ser – Turrialba, wyroby z truskawek z okolic wulkanu Poas oraz orzeźwiający soku z owocu Cas. Czekają jeszcze na nas oczywiście miliony gatunków bananów podawane w różnej postaci.
 

Warte zobaczenia
Największym atutem Kostaryki jest przyroda, liczne parki narodowe i rezerwaty, które naprawdę warto zwiedzić. Jednym z takich miejsc jest Aerial Tram Parque Nacional Braulio Carillo, w którym wsiadamy w specjalnie skonstruowaną kolejkę linową i eksplorujemy świat w koronach drzew tropikalnych. Później przewodnik spaceruje z nami po tym lesie pokazując egzotyczne żyjątka i rośliny.
 
Z miejskich atrakcji polecam Museo de Oro w stolicy, gdzie możemy przybliżyć sobie historię i kulturę Kostaryki, jak również warto się przejść na barwny i gwarny targ owocowo – warzywny. Warto również odwiedzić jedną z wielu plantacji kaw, które oferują klientom tzw Coffee Tour.

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Ameryka Środkowa? Polecamy hotele w Kostaryka. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Kostaryka. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Kostaryka. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Kostaryka

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index