Kanada

Wycieczki Kanada - Last Minute Kanada - Wczasy Kanada

Kanada Mapa
Victoria
Victoria
Niagara Falls
Niagara Falls
Toronto
Toronto
Vancouver
Vancouver
Montreal
Montreal
Whistler
Whistler
Quebec
Quebec
Kolumbia Brytyjska
Kolumbia Brytyjska
Jukon
Jukon
Terytoria Północno-Zachodnie
Terytoria Północno-Zachodnie
Nunavut
Nunavut
Alberta
Alberta
Saskatchewan
Saskatchewan
Manitoba
Manitoba
Ontario
Ontario
Québec
Québec
Nowa Szkocja
Nowa Szkocja
Nowa Fundlandia i Labrador
Nowa Fundlandia i Labrador
Nowy Brunszwik
Nowy Brunszwik

Relacje z podróży Kanada

Z Edmonton do Vancuver I Montreal zródła Hot springs powrót znowu do Edmonton. Edmonton to małe miasto leża... czytaj dalej
Ostatnio zwiedziłam Kanadę a przy tym zajrzałam z wycieczką "pod wodospat " Niagara. Niesamowite ... czytaj dalej
Rok 2009 a szczególnie miesiąc lipiec na długo zostanie w mojej pamięci.Miałem okazję zwiedzić najciekawsze... czytaj dalej

Popularne hotele - Kanada

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


5.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.5
Słońca
Rekomendacja: 95%
Dojazd własny
1 dzień

5.1
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


Informacje i porady praktyczne - Kanada


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Od 31 grudnia 2008 r. posiadacze polskich paszportów bez cech biometrycznych są zobowiązani do ubiegania się o wizę na pobyt czasowy. Paszportami biometrycznymi są wszystkie paszporty wydawane przez władze Rzeczypospolitej Polskiej z dniem 28 sierpnia 2006 r.

Jeśli chodzi o okres,jaki można spędzić w Kanadzie w ramach ruchu bezwizowego to taką decyzję podejmuje Urzędnik Imigracyjny na granicy kanadyjskiej (na lotnisku lub lądowym przejściu granicznym). Jeżeli Urzędnik Imigracyjny nie umieści żadnej adnotacji pod stemplem wjazdowym w paszporcie, wówczas dozwolony okres pobytu wynosi sześć miesięcy od daty wjazdu do Kanady.

 
Szczepienia
Nie ma obowiązku wykonania żadnego szczepienia, zalecane jest jedynie szczepienie przeciwko tężcowi.

 
Klimat / Kiedy jechać?
Terytorium Kanady, z uwagi na swą ogromną powierzchnię, znajduje się w strefie oddziaływania trzechbardzo różniących się od siebie klimatów:
- umiarkowanego ciepłego - południowa część kraju
- subpolarnego i polarnego - północna część kraju
- górskiego – Kordyliery

Dlatego średnia miesięczna temperatura powietrza dla poszczególnych regionów jest bardzo różna i wynosi odpowiednio:
- lipiec -5°C- północ kraju
- lipiec 21°C- południe kraju
- styczeń 1-4°C- południowy - zachód kraju
- styczeń od -5 do -10°C- południowy - wschód kraju
- styczeń -20°C- środkowa część kraju
- styczeń -35°C- północ kraju

Widać więc, że w zimę najlepiej nie wybierać się do Kanady, a zwłaszcza na jej północ :) Najlepiej odwiedziny zaplanujmy w lipcu lub sierpniu.

 
Waluta
Oficjaną walutą jest dolar kanadyjski (symbol - CAD lub CAN $). Jeden dolar kanadyjski dzieli się na sto centów kanadyjskich.
 

Język
W Kanadzie obowiązują dwa oficjalne języki urzędowe – angielski i francuski. Obydwa języki mają równy status w sądach federalnych, Parlamencie, oraz innych instytucjach federalnych. Aby otrzymać kanadyjskie obywatelstwo, należy znać angielski lub francuski.

 
Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
W Kanadzie używany jest prąd zmienny o napięciu 110V i częstotliwości 60Hz. Jeśli chodzi o gniazdka, to są one takie same, jakw USA, a tym samym, zupełnie inne, niż w Polsce (dwie płaskie dziury na blaszki+ jedna okrągła dziura na bolec uziemienia/zera). Należy więc zaopatrzyć się w przejściówkę dostępną jednak w bardzo wielu sklepach ze sprzętem elektronicznym.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje

Pierwotną ludność Kanady stanowili Eskimosi i Indianie. Jej wybrzeże było badane przez żeglarzy włoskich, portugalskich, następnie francuskich, którzy ostatecznie objęli w posiadanie w imieniu króla Francji ziemie nazwane później Nową Francją (1534).
 

W XVIII w. Francja utraciła na rzecz Wielkiej Brytanii prawe wszystkie posiadłości w Kanadzie. Na początku XIX wieku kanadyjską ziemię chciało podbić USA, jednak wojna zakończyła się niepowodzeniem. Od tego momentu jednak historia Kanady to niekończący się dylemat, z kim związać się bardziej: Anglią czy Stanami Zjednoczonymi. Wszystko zależało od partii rządzącej: czy byli to konserwatyści, czy liberałowie.
 

W okresie rządów konserwatysty R.L. Bordena (1911–20) Kanada zacieśniła więzi z Wielką Brytanią i wzięła udział po jej stronie w I wojnie światowej, wysyłając do Europy swoje wojska.
 

Do II wojny światowej Kanada przystąpiła po stronie aliantów, zawarła z USA układ o wzajemnej obronie i podjęła współpracę militarną. Po wojnie pozostała sojusznikiem USA. Kanada uczestniczyła w tworzeniu NATO, do którego przystąpiła w 1949 r. W 1988 r. zawarła ze swym południowym sąsiadem porozumienie o Północnoamerykańskim Układzie Wolnego Handlu (NAFTA), do którego w 1994 r. przystąpił również Meksyk. Po wyborach 1993 władzę objęli liberałowie, sprawujący ją do 2006 r., kiedy w wyniku przedterminowych wyborów do władzy ponownie powróciła Partia Konserwatywna.
 

 
Mentalność / Tradycja

Kanada, podobnie jak południowy sąsiad, to prawdziwa mozaika kulturowa, tworzona przez liczne grupy imigrantów żyjących obok wielu ludów tubylczych. W odróżnieniu jednak od obywateli USA, którzy mają zwyczaj uważania się przede wszystkim za Amerykanów, Kanadyjczycy kładą nacisk na pielęgnowanie tradycji każdej grupy etnicznej.

Obok przeważających w społeczeństwie obywateli o korzeniach brytyjskich i francuskich żyją mniejszości zachowujące tradycje swych przodków. Do najliczniejszych należą Chińczycy, Ukraińcy, Portugalczycy, Hindusi, Holendrzy, Polacy, Grecy i Hiszpanie. Przy tak wielkiej różnorodności, Kanadyjczyków cechuje tolerancja i poszanowanie innych tradycji.

Prawdziwą mieszankę etniczną i kulturową Kanady widać również na podstawie różnorodności muzyki ludowej. Obok muzyki wywodzącej się ze szkockiej tradycji istnieje muzyka frankofońska i indiańska, tak tradycyjno-rytualna, jak i współczesna.

Pierre Berton, jeden z najwybitniejszych pisarzy kanadyjskich, podsumował mieszkańców krótko i dowcipnie: „Kanadyjczycy to ludzie, którzy potrafią uprawiać miłość w kajaku” :D

 

Religia

Zróżnicowanie religijne wśród Kanadyjczyków jest znaczne. Ok. 77% Kanadyjczyków to chrześcijanie, z czego 44% to katolicy.

Najliczniejszym wyznaniem protestanckim jest Zjednoczony Kościół Kanady (United Church of Canada), do którego należy ok. 10% populacji kraju. Ponadto na wielowiekową społeczność protestancką składają się również anglikanie (7%), baptyści (2,5%), luteranie(2%) i prezbiterianie (1,5%). Ok. 17% ludności nie deklaruje żadnej przynależności religijnej.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Kanada to kraj o ogromnej powierzchni (prawie 10 mln km2), dlatego liczba portów lotniczych przekracza numer 300. Nie wszystkie oczywiście są lotniskami międzynarodowymi i dostępnymi dla zwykłych lotów pasażerskich. Tak więc najważniejszymi dla nas będą lotniska w Toronto, Ottawie, Calgary, Montrealu, Edmonton i Vancouver.

Na żadnym z nich nie będziemy mieli żadnych problemów z wynajęciem samochodu.

Koszt wynajęcia auta w Kanadzie jest stosunkowo niski, szczególnie gdy podróżujemy w kilka osób. Ceny paliwa w Kanadzie są odrobinę wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, jednak dużo niższe niżw Europie.

Ważne: większość wynajmowanych w Kanadzie samochodów posiada automatyczną skrzynie biegów, jednak pracownicy danej wynajmującej firmy na pewno chętnie udzielą informacji, jak jej używać.  


Transport publiczny
W miastach transport publiczny jest bardzo dobrze rozwinięty i dużo tańszy od super drogich taksówek. Na dłuższe trasy możemy wybrać pociąg, autobus lub samolot.

Pociągi w Kanadzie są bezpiecznym i bardzo wygodnym środkiem transportu, jednak bardzo drogim.  Jeśli naturalne piękno nietkniętej natury jest tym, co chcemy zobaczyć, warto wybrać się w trzydniową podróż pociągiem z Toronto do Vancouver, przecinającej prerie i Góry Skaliste - pociągi wyposażone są w specjalne przeszklone wagony widokowe

Podróżowanie autobusem w Kanadzie również może być bardzo kosztowne, gdyż licencje na konkretną trasę wydawane są tylko jednemu przewoźnikowi. Należy się również przygotować na to, iż czasem podróż może zająć kilka dni z niewielką ilością przystanków.

… i chyba właśnie dlatego popularne w Kanadzie jest podróżowanie autostopem :D
 

Taksówki / Infrastruktura
Kanada posiada bardzo dobrze rozwinięty transport. Znajduje się tutaj ok. 1,5 milionów kilometrów dróg, ponad 70.000 kilometrów torów kolejowych i ponad 300 portów, które zapewniają dostęp do trasy morskiej przez Ocean Atlantycki, Spokojny i Arktyczny.

Ze złapaniem taksówki w obrębie miasta nie ma problemu, ale nasz portfel na pewno nie będzie zadowolony ;)

Parę słów o autostradach: mają liczne ograniczenia prędkości, a typowym jest blokowanie lewego pasa przez wolniej jadące auto ;)

I mała ciekawostka związana z ruchem drogowym w Kanadzie: na skrzyżowaniu bez świateł i znaków pierwszeństwa obowiązuje zasada FIFO (first in, first out) - czyli samochód, który pierwszy dojechał do skrzyżowania, pierwszy opuszcza skrzyżowanie. Jeśli dwa samochody dojadą do skrzyżowania w tym samym czasie, obowiązuje zasada - samochód z prawej ma pierwszeństwo.
Na zasady ruchu drogowego trzeba w Kanadzie bardzo uważać, gdyż każda prowincja to prawie inny kraj! Ma swój własny budżet drogowy, a więc i swoje własne prawa. Np. w Quebecu migające zielone światło oznacza możliwość skręcenia w lewo na skrzyżowaniu (tak, jak kiedyś w Polsce zielona strzałka) , zaś w Kolumbii Brytyjskiej oznacza, iż skręcając trzeba ustąpić pieszemu.

Ach, i jeszcze jedna: za jazdę 50 km/h powyżej limitu policja zabiera na tydzień samochód i prawo jazdy,a mandat to 1000-10000 CAD :D

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez Katarzyna Majszczyk
Wydarzenia

Ważnymi atrakcjami turystycznymi są: doroczny Festiwal Szekspirowski w Startford czy Calgary Stampede, czyli dwa tygodnie lipca totalnego, kowbojskiego szaleństwa w Sercu Nowego Zachodu.

Wielką imprezą w Kanadzie jest również LaFête nationale du Québec, czyli Święto Narodowe prowincji Quebec celebrowane 24 czerwca. Centralnym punktem świętowania jest parada mieszkańców i wszystkich francuskojęzycznych obywateli Kanady. Ponadto jest to czas politycznych dyskusji, paneli, wykładów, wystaw oraz koncertów. Prowincja Quebec jest również prawdziwą stolicą muzyki w czasie Festival d'été Québec, czyli Letniego Festiwalu. Jest to trochę taki nasz OpenAire w Gdyni, tylko, że trwa 11 dni, wczasie których na różnych scenach odbywa się ok. 300 koncertów. Festiwal ma dłuuugą tradycję, gdyż po raz pierwszy został zorganizowany w 1968 roku, a w rekordowym roku 2008, wzięło w nim udział 1,7 mln ludzi!. Rock, song, pop,electro, jazz, reggae, folk,...
Ostatnia wersja została edytowana przez Katarzyna Majszczyk
Wydarzenia

Ważnymi atrakcjami turystycznymi są: doroczny Festiwal Szekspirowski w Startford czy Calgary Stampede, czyli dwa tygodnie lipca totalnego, kowbojskiego szaleństwa w Sercu Nowego Zachodu.

Wielką imprezą w Kanadzie jest również LaFête nationale du Québec, czyli Święto Narodowe prowincji Quebec celebrowane 24 czerwca. Centralnym punktem świętowania jest parada mieszkańców i wszystkich francuskojęzycznych obywateli Kanady. Ponadto jest to czas politycznych dyskusji, paneli, wykładów, wystaw oraz koncertów. Prowincja Quebec jest również prawdziwą stolicą muzyki w czasie Festival d'été Québec, czyli Letniego Festiwalu. Jest to trochę taki nasz OpenAire w Gdyni, tylko, że trwa 11 dni, wczasie których na różnych scenach odbywa się ok. 300 koncertów. Festiwal ma dłuuugą tradycję, gdyż po raz pierwszy został zorganizowany w 1968 roku, a w rekordowym roku 2008, wzięło w nim udział 1,7 mln ludzi!. Rock, song, pop,electro, jazz, reggae, folk, hip-hop, funk, blues, a nawet muzyka klasyczna… na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie! Super znaną międzynarodowąimprezą, która odbywa się w Kanadzie jest TELUS World Ski & Snowboard Festival. Nazwa wskazuje nam, że będzie to nie lada gratka dla miłośników białego szaleństwa. Impreza trwa średnio 10 dni, miesiąc kwiecień, a wśród atrakcji pokazy najnowszych trików, liczne konferencje, prezentacje sprzętu i odzieży, wystawy fotograficzne oraz pokazy filmowe, wieczorami - koncerty.
 

Specjalności kulinarne

Kanadyjska kuchnia różni się od siebie w zależności od regionu, w którym przebywamy. Ogólnie mówiąc, tradycyjne dania kuchni anglojęzycznej części Kanady są ściśle związane z amerykańską i brytyjską kuchnią, podczas gdy tradycyjna kuchnia francuskojęzycznej części Kanady ewoluowała z kuchni francuskiej.

Kuchnia kanadyjska, podobnie, jak i same społeczeństwo, to mieszanka smaków z wielu stron świata, jednakże znajdziemy parę potraw, które możemy nazwać „typowo kanadyjskimi”. Będą to ostrygi, małże z jadalnymi wodorostami, homary gotowane z grilla, marynowany śledź, wołowina z duszoną fasolką i frytkami, syrop klonowany czy tarta owocowa. Jak już wspominałam, w kanadyjskiej kuchni łatwo odnajdziemy wpływy francuskie, a więc dania typu ślimak z czosnkiem, zupa z zielonego groszku, kaczka czy tradycyjne francuskie croissants. Dużo Kanadyjczyków, niestety, żywi się również typowym fast foodem, który wiadomo, skąd zalewa świat ;).

 

Styl życia

Naród nowoczesny, zamożny, żyjący dynamicznie, szczególnie w dużych miastach. Nie obcy jest im pośpiech czy ciężka praca. Kanadyjczycy raczej nie znają jednak pojęcia presji, większość ceni sobie stabilizację i nie zauważymy tutaj ciągłej pogoni za lepszym stanowiskiem czy wyższą pensją.

Kraj i jego mieszkańcy słynie również z niesłychanego bezpieczeństwa – większość osób nie zamyka domu nawet wyjeżdżając na tygodniowe wakacje!

Porządek ponad wszystko –w Kanadzie śmieci wystawia się raz w tygodniu przed i wtedy są zabierane. Przed domami nie znajdziemy przepełnionych śmietników czy bezpańskich worków z odpadami.

Kanadyjczycy rzadko spacerują i chodzą pieszo, tutaj każdy ma samochód. Dlatego też jest to naród raczej ludzi otyłych.

 

Warte zobaczenia

Kanada to kraj przeogromny, a dzięki temu i przebogaty w miejsca, które trzeba zobaczyć! Jedyny minus tego wszystkiego – wszędzie jest daleko ;(

Ale będąc w Kanadzie postarajmy się zobaczyć:

- Victoria na WyspieVancouver – bajkowe miasteczko, absolutny numer jeden Kanady!
- Calgary – miasto prawdziwych kowbojów ;)
- Dawson City – miasto gorączki złota na dalekiej północy

 

Z przyrody polecam:

- Góry Skaliste - nawet pół życia nie wystarczy, żeby je jako tako poznać. Dlatego sugeruję park Jasper w pierwszej kolejności

- Las deszczowy na Wyspie Vancouver - prawdziwa dżungla, gigantyczne sekwoje…

- Wyspy Zatokowe - mekka buddystów i ludzi o prawdziwie otwartych umysłach ;).

- Lodowiec Salmon w północnych Górach Nabrzeżnych.

- Jeziora Francois Lake i Ootsa Lake w środkowej Kolumbii Brytyjskiej - raj dla rybaków.

- Kanion Horseshoe we wschodniej Albercie

- Zorza polarna w okolicach koła podbiegunowego.

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Ameryka Północna? Polecamy hotele w Kanada. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Kanada. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Kanada. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Kanada

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index