Bahamy

Wycieczki Bahamy - Last Minute Bahamy - Wczasy Bahamy

Bahamy Mapa
Freeport [Grand Bahama]
Freeport [Grand Bahama]
Nassau
Nassau
Paradise Island
Paradise Island
Bahamy
Bahamy

Bahamy - wszystkie regiony:

Popularne hotele - Bahamy

Informacje i porady praktyczne - Bahamy


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez JKPodróżnik
Ogólnie
Zielone perły w turkusowym morzu: Bahamy to perfekcyjne miejsce do kąpieli i odpoczynku. Baja mar, „płytkie morze”, tak właśnie ochrzcili te tereny hiszpańscy zdobywcy. Bahamy stanowią północną część Karaibów. W turkusowych wodach w okolicach Zwrotnika Raka leży około 700 dużych i ponad 2000 cayos, lub cays, malutkich wysp koralowych. Jednak tylko około 30 z nich jest zamieszkałych, i zaledwie 15 z nich ma hotele i restauracje. Zatem Karaiby to wymarzony cel dla turystów, lubiących odpoczynek w stylu Robinsona Crusoe. Wyspy są idealne do pływania, nurkowania, surfowania. Bahamy zamieszkiwane są obecnie przez ponad 300 000 ludzi. Ponad 85 % tych ludzi stanowią potomkowie niewolników z zachodniej Afryki, którzy zostali tu przetransportowani przez właścicieli plantacji. Większość Bahamczyków żyje na dwóch wyspach: New Providence ze stolica w Nassau i na Grand Bahama. Pozostałe wyspy są sporadycznie zasiedlone. Gospodarka na wyspach koralowy...
Ostatnia wersja została edytowana przez JKPodróżnik
Ogólnie
Zielone perły w turkusowym morzu: Bahamy to perfekcyjne miejsce do kąpieli i odpoczynku. Baja mar, „płytkie morze”, tak właśnie ochrzcili te tereny hiszpańscy zdobywcy. Bahamy stanowią północną część Karaibów. W turkusowych wodach w okolicach Zwrotnika Raka leży około 700 dużych i ponad 2000 cayos, lub cays, malutkich wysp koralowych. Jednak tylko około 30 z nich jest zamieszkałych, i zaledwie 15 z nich ma hotele i restauracje. Zatem Karaiby to wymarzony cel dla turystów, lubiących odpoczynek w stylu Robinsona Crusoe. Wyspy są idealne do pływania, nurkowania, surfowania. Bahamy zamieszkiwane są obecnie przez ponad 300 000 ludzi. Ponad 85 % tych ludzi stanowią potomkowie niewolników z zachodniej Afryki, którzy zostali tu przetransportowani przez właścicieli plantacji. Większość Bahamczyków żyje na dwóch wyspach: New Providence ze stolica w Nassau i na Grand Bahama. Pozostałe wyspy są sporadycznie zasiedlone. Gospodarka na wyspach koralowych jest prawie niemożliwa, rybołówstwo i wydobycie soli, zapewniają miejsce pracy tylko niektórym mieszkańcom. Dlatego państwo szuka zbawienia w turystyce i bankowości. Nassau i Freeport, stanowią główne miejsca turystyki. Dla szukających spokoju, polecamy takie miejsca jak Abaco lub Eleuthera. Piaszczyste plaże i lśniąca woda zachęca turystów do odwiedzin. W Nassau i Freeport można znaleźć bez problemu informację turystyczną.

Na granicy / wiza
Osoby planujące podróż na Wyspy Bahama w celach turystycznych nie muszą martwić się o wizę, gdyż na pobyt do 90 dni nie jest ona potrzebna. Pamiętajmy jednak, że przy wjeździe na teren Wysp Bahama, potrzebować będziemy paszportu ważnego na co najmniej 6 miesięcy licząc od daty powrotu, biletu powrotnego lub uprawniającego do dalszej podróży oraz wykazać się wystarczającą ilością środków finansowych na okres pobytu. Na teren kraju bez cła można wwieźć: 50 sztuk cygar, 200 sztuk papierosów, 453 g tytoniu oraz 1 litr napojów alkoholowych. Przy wyjeździe natomiast zwolnione z cła są towary zakupione na sumę nie większą niż 600 USD.

Szczepienia
Nie ma obowiązkowych szczepień, ale jak w wielu przypadkach, zaleca się zaszczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typ A, błonicy, tężcowi, polio i durowi brzusznemu. Opieka medyczna jest na dobrym poziomie, choć musimy pamiętać, że na mniejszych, odległych wysepkach może być o nią nieco trudniej.

Klimat / Kiedy jechać?
Wyspy Bahama znajdują się w strefie wilgotnego klimatu równikowego, kształtowanego pod wpływem wiejących tu orzeźwiających pasatów. Przez cały rok temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza. Najwyższych temperatur możemy się spodziewać w okresie od czerwca do września (27-29 stopni Celsjusza). Wtedy jednak na Bahamach panuje pora deszczowa i rozpoczyna się (trwający do listopada) okres zagrożenia huraganami. Dlatego najlepszym okresem na wyjazd na archipelag jest bezdeszczowa zima (grudzień-kwiecień). Jest wtedy co prawda trochę chłodniej (22-25 stopni), ale za to możemy być pewni, że żadne anomalie pogodowe nie zakłócą nam pobytu. Temperatura wody przy brzegu prawie nigdy nie spada poniżej 22 °C, Bahamy mają także najczystszą wodę na świecie – gdzieniegdzie widać dno na głębokości ponad 60 metrów.

Waluta
Obowiązującą na Bahamach walutą jest dolar bahamski. 1 BSD = 100 centów. Na Wyspy Bahama najlepiej jednak wyjechać zaopatrzonym w euro bądź dolary amerykańskie i na miejscu dokonać wymiany gotówki na lokalną walutę. Można to zrobić oczywiście w bankach i kantorach, ale również w punktach walutowych na lotniskach i w hotelach. Na terenie archipelagu akceptowane są karty kredytowe (Visa, MasterCard, American Express, Diners Club) oraz czeki podróżne. Bankomaty znajdują się w większych miejscowościach turystycznych.

Język
Językiem urzędowym na Bahamach jest angielski. W użyciu jest również lokalny język kreolski oraz, głównie wśród migrantów zarobkowych, hiszpański, portugalski i haitański.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Napięcie elektryczne w sieci wynosi 120 V (częstotliwość 60 Hz). Gniazdka elektryczne są tego samego typu jak w USA (typ A i B). Po pierwsze musimy zatem sprawdzić, czy nas sprzęt będzie działał przy obniżonym napięciu. Po drugie zaś powinniśmy zaopatrzyć się w stosowny adapter, by przystosować wtyczki do tamtejszych kontaktów.

Na Bahamach zasięg będą miały tylko trzyzakresowe telefony komórkowe. Przed wyjazdem upewnijmy się zatem co do parametrów naszej komórki. Poza tym należy zarejestrować numer w tamtejszym urzędzie telekomunikacji (Bahamas Telecommunications Corporation).

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Bahamy odkryte zostały podczas wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Przemierzając Ocean Atlantycki dotarł on do jednej z wysp archipelagu, którą objął w imieniu królowej Hiszpanii i nazwał San Salvador. Rdzenną ludność – Indian Arawaków – Hiszpanie przesiedlili jako niewolników na pobliską Kubę i Haiti. W XVII w. na Bahamach pojawili się pierwsi osadnicy brytyjscy. Od 1627 Anglicy zaczęli sprowadzać tutaj niewolników z Afryki. W roku 1692 rozpoczął się długi konflikt Hiszpanów z Anglikami o Bahamy, w wyniku którego w 1719 roku wyspy zostały przejęte przez Wielką Brytanię. Formalnie jednak kolonią brytyjską stały się dopiero ponad 60 lat później, bo w 1783 roku. W tym czasie stały się także kryjówką i przystanią piratów. Po II wojnie światowej na wyspach lokowano amerykańskie i brytyjskie bazy morskie. W roku 1964 na skutek ruchów niepodległościowych wyspy otrzymały autonomię wewnętrzną. Trzy lata później przeprowadzono pierwsze wolne wybory powszechne. W 1973 roku Bahamy uzyskały niepodległość. Formalnie stanowią monarchię konstytucyjną i są członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Mentalność / Tradycja
Populacja Bahamów jest aż w 85% czarnoskóra, pozostałą część stanowią biali (12%), mniejszości tworzą Azjaci i Latynosi (pozostałe 3% ludności). Tradycyjna kultura Bahamów wywodzi się z głównie z wierzeń i zwyczajów afrykańskich niewolników i jest ciągle żywa, choć mieszkańcy są w zdecydowanej większości chrześcijanami. Wiara jest mocno obecna w życiu mieszkańców Bahamów. Mówi się nawet, że to jeden z najbardziej religijnych krajów na świecie

Ważną częścią lokalnego kolorytu jest gawędziarstwo. Opowiadane są zazwyczaj zabawne historie, pełne humoru, ale z morałem. Bardzo istotną częścią lokalnej kultury jest muzyka, szczególnie raeggae, calypso, soca. Najbardziej oryginalnym muzycznym stylem na Bahamach jest, wywodzący się z terenów Turksu i Caicos rake-and-scrape. W muzyce tego typu jako specyficzny instrument muzyczny wykorzystywana jest piła. Tradycyjne bahamskie rzemiosło to przede wszystkim wyplatanie ze liści palmowych kapeluszy, koszów na owoce, sieci rybackich i mat. Wyroby te można nabyć na przykład na targu w stolicy.

Religia
Przeważająca część mieszkańców Bahamów to chrześcijanie różnych wyznań. Największą grupę stanowią baptyści (27,6%). Oprócz tego na archipelagu mieszkają również katolicy (15,7%), anglikanie (8,8%), zielonoświątkowcy (8,5%), adwentyści (6,9%), metodyści (5,2%). Na wyspach zachowały się również tradycyjne wierzenia Obeah spokrewnione z haitańskim Voodoo i kubańską Santerią.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Między wyspami można przemieszczać się drogą wodną lub lotniczą. Dominującym środkiem transportu dla turystów jest lotnictwo, obsługiwane głównie przez nowoczesny port lotniczy Nassau. Na całym archipelagu czynne są 22 lotniska (w tym międzynarodowe), oprócz Nassau m. in. Freeport, Eleuthera. Tam też znajdują się główne porty morskie.

Najlepszą formą przemieszczenia się na wyspach jest samochód, które można wypożyczyć na przykład na lotnisku w Nassau. Obowiązuje ruch lewo stronny. Do trzech miesięcy dozwolone jest posługiwanie się krajowym prawem jazdy, honorowane jest też prawo jazdy międzynarodowe.

Transport publiczny
Transport pomiędzy wyspami odbywa się za pomocą promów wycieczkowych i taksówek wodnych. Na wyspach nie ma linii kolejowych. W stolicy Bahamów kursują autobusy, którymi można dojechać niemal w każde miejsce w obrębie miasta. Poza Nassau, cho
funkcjonuje transport za pomocą minibusów, najwygodniej zaopatrzyć się we własny środek lokomocji, np. samochód, skuter, czy motocykl.

Taksówki / Infrastruktura
Przylatując do Nassau musimy liczyć się z tym, że jedynym sposobem przedostania się do miasta jest (oprócz wynajętego samochodu) taksówka. Przejazd taksówką z lotniska do hotelu w centrum Nassau kosztuje około 30 BSD i nie podlega negocjacji. Pamiętajmy jednak, że wiele hoteli oferuje jeden przejazd darmowy w ramach pakietu wypoczynkowego. Należy się jednak upewnić, czy dany kierowca taksówki jest objęty tą umową.

Sieć drogowa jest dosyć dobrze rozwinięta. Z 3370 km dróg ponad połowa (57%) posiada utwardzoną nawierzchnię.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Oprócz tradycyjnego kalendarza świąt chrześcijańskich, na Bahamach hucznie obchodzone są również:
Dzień Niepodległości (10 lipca) – rocznica proklamacji niepodległości w 1973 roku.
Święto "Fox Hill" (drugi wtorek sierpnia) – święto upamiętniające zniesienie niewolnictwa, uroczystości mają miejsce w okolicach Fox Hill, kilka kilometrów od stolicy Bahamów.
Dzień Wyzwolenia (pierwszy poniedziałek sierpnia) – upamiętnia wyzwolenie brytyjskich niewolników w 1834 roku.
Dzień Odkrycia (12 października) – święto to upamiętnia datę przybycie Krzysztofa Kolumba na archipelag.

Przede wszystkim wart polecenia jest jednak doroczny Festyn Junkanoo od dawna wpisany w tradycję tego kraju. Odbywa się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Nok. Odbywają się wtedy uliczne parady. Miasta rozbrzmiewają muzyką reggae, dzwonkami i wszędzie widać tańczących, przebranych w bajecznie kolorowe stroje mieszkańców, którzy swoją radością zachęcają turystów do wspólnej zabawy. W podobny sposób lokalna ludność świętuje inne ważne dni dla społeczności Bahamów. Organizuje się wtedy na przykład regaty połączone z zabawą, śpiewem i muzyką. Na wyspach mają też miejsce festiwale związane z jedzeniem, na przykład Festiwal Krabowy (na Andros) lub Święto Ananasa (Eleuthera). To kolejna okazja do imprezy i wesołej parady przy dźwiękach calypso, soca lub stylu rake-and-scrape. Ponadto w maju odbywa się słynny tygodniowy Caribbean Musik Festival.

Specjalności kulinarne
Bahamy są państwem wyspiarskim, więc podstawą tamtejszej kuchni są oczywiście ryby i owoce morza. Ze względu jednak na nizinne ukształtowanie wysp i urodzajne gleby, na archipelagu rozwinęło się również rolnictwo. Produkty takie jak trzcina cukrowa, warzywa i egzotyczne owoce są uzupełnieniem miejscowej diety. Dodatkowo popularne jest również mięso z tamtejszych hodowli kóz i owiec. Wyłowione ryby, skorupiaki, mięczaki a nawet glony są przygotowywane przez wyspiarzy na wiele różnych sposobów i podawane z warzywami lub owocami. Przebywając na Bahamach możemy do woli delektować się świeżo złowionymi ostrygami. Z innych propozycji mamy kraby, homary i ryby podawane z kaszką kukurydzianą (grits), a także ryżem, cebulą, pomidorami i lokalnie występującą rośliną strączkową – pigeon pea czyli niklą indyjską. W kuchni bahamskiej można odnaleźć szerokie wpływy afrykańskiej sztuki kulinarnej, takie dania jak fufu (kulki z gotowanych, mielonych warzyw), moi moi (rodzaj puddingu z warzyw) powstały wszak w zachodniej Afryce. . Jeśli chodzi o wpływy europejskie, to jednym z popularniejszych dań lokalnych jest, znana z Hiszpanii paella z podpiekanego ryżu z owocami morza. Warto spróbować lokalnego piwa, np. Kalik lub Sands i obowiązkowo skosztować któregoś z typowych karaibskich kolorowych drinków, np. słynnego Bahama Mama (biały rum, rum 151, likier kokosowy, Creme de Cassis, grenadyna i sok grejpfrutowy).

Styl życia
Tutejsi mieszkańcy pracują głównie w miejscach związanych z ruchem turystycznym, ale zajmują się również produkcją soli, rolnictwem i rybołówstwem. Natomiast wolny czas spędzają w wodzie, kasynie, restauracji lub na dyskotece. Z jednej strony Bahamy uległy już częściowej amerykanizacji. Z drugiej jednak czuć tutaj jeszcze specyficzną karaibską atmosferę. Ludzie są uśmiechnięci, optymistycznie nastawieni do życia, otwarci. Nie dziwmy się, gdy ktoś zaczepi nas na ulicy, tylko po to, by dowiedzieć się skąd przyjechaliśmy i chwilę porozmawiać. Taka już natura miejscowych. Chyba mają rację, gdy mówią, że „Na Bahamach jest lepiej”.

Warte zobaczenia
Kultowym zabytkiem Bahamów są ruiny antycznego miasta Bimini, które uważa się za pozostałości zaginionej Atlantydy. Szukając śladów zamierzchłej przeszłości warto wybrać się na Cat Island, gdzie oprócz pięknych sześćdziesięciometrowych klifów, można zobaczyć także jaskinie Indian z plemienia Arawak, pochodzące z czasów przedkolumbijskich. Z trochę mniej odległymi czasami wiążą się równie pasjonujące historie korsarzy. Wszak w XVIII wieku Bahamy były siedzibą piratów, do dziś z wyspą wiąże się wiele ciekawych legend i opowiastek o skarbach i bogactwach tu przez nich ukrytych. Przebywając na archipelagu koniecznie zwiedźmy stolicę. Największym zabytkiem Nassau jest słynny Fort Fincastle, który przez wieki stanowił główną warownie obronną miasta. W Nassau mieszczą się również interesujące muzea, takie jak Pompey Museum, gdzie znajdują się historyczne eksponaty z czasów niewolnictwa na Bahamach. W mieście można też podziwiać kolonialne zabudowania. Ale turyści przybywają tutaj nie tylko ze względu na pasjonującą historię regionu. Głównymi atrakcjami turystycznymi stolicy Bahamów są nowoczesne hotele, kasyna, baseny i kluby golfowe. Nassau posiada połączenie z Rajską Wyspą, która jest najbardziej ekskluzywną częścią Bahamów. Rajska Wyspa może poszczycić się najlepszymi klubami i burzliwym życiem nocnym. Szukającym tego rodzaju rozrywek oprócz Nassau i Rajskiej Wyspy można polecić również wyjazd na Wielką Bahamę, gdzie znajdują się słynne kurorty wypoczynkowe Freeport i Port Lucaya, niejednokrotnie nazywane drugim Las Vegas. Przebywając na wyspie koniecznie trzeba zafundować sobie również innego rodzaju rozrywkę i odwiedzić Park Narodowy Lucayan, w którym znajdują się najstarsze na świecie podwodne jaskinie. Z doskonałych warunków do nurkowania słyną również Wyspy Exuma . A to dzięki wrakom statków skrywającym się w pięknych błękitnych wodach. Znajduje się tam również Sea Park, w którym można podziwiać rzadkie gatunki ptaków i podwodnej fauny i flory. Doskonale do nurkowania nadają się także wody w okolicy Andros. Wyspa słynie jednak przede wszystkim z porastającego ją tropikalnego lasu, w którym rosną bajecznie kolorowe gatunki orchidei oraz żyją iguany. Abacos z kolei to wyspa, która głównie odwiedzana jest przez żeglarzy, ze względu na panujące tu idealne warunki do uprawiania tego sportu. Warto również zobaczyć wyspę Eleuthera nazywaną klejnotem Bahamów. Ma ona około 180 km długości, ale jest bardzo wąska. W niektórych miejscach ma jedynie 1-2 metrów szerokości. Obowiązkowo wybierzmy się natomiast na Harbour Island. Nie można bowiem będąc na Bahamach nie zobaczyć słynnych plaż pokrytych różowym piaskiem.

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Karaiby? Polecamy hotele w Bahamy. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Bahamy. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Bahamy. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Bahamy

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index