Portoryko

Wycieczki Portoryko - Last Minute Portoryko - Wczasy Portoryko

Portoryko Mapa
San Juan
San Juan
Vieques
Vieques
Rio Grande
Rio Grande
Puerto Rico
Puerto Rico

Portoryko - wszystkie regiony:

Popularne hotele - Portoryko

Ulubione miejscowości - Portoryko

Informacje i porady praktyczne - Portoryko


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Portoryko jest państwem stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi, więc obowiązują tam te same przepisy wjazdowe, co w USA. Procedura starania się o wizę jest długa i skomplikowana. Zaczynamy od aplikacji internetowej w Consular Electronic Application Center. Najpierw musimy zrobić i wgrać zdjęcie do systemu internetowego, następnie wypełniamy formularz DS-160 i drukujemy potwierdzenie złożenia wniosku. Osoby starające się o wizę do USA (z pewnymi wyjątkami) muszą odbyć rozmowę z konsulem. W celu umówienia spotkania należy zadzwonić pod jeden z wymienionych numerów:
  703 700 120 (z telefonów stacjonarnychw Polsce)
740 94 00 (z telefonów komórkowych w Polsce),
 (48 22) 523 2000 (w Polsce i z zagranicy).

Czas oczekiwania na spotkanie to zwykle dwa dni robocze. Należy na nie przygotować: paszport ważny co najmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA, potwierdzenie opłaty (obecnie wiza nieimigracyjna kosztuje 140 USD), formularz DHL umożliwiający odesłanie paszportu po wydaniu wizy, ważne wizy amerykańskie (jeśli je posiadamy) oraz wszelkie dodatkowe dokumenty, które mają uzasadniać nasze aplikowanie o wizę. Przed rozmową przechodzi się przez kontrole bezpieczeństwa, następuje też skanowanie odcisków palców. Jeżeli wiza zostanie przyznana, paszport zostawiamy w ambasadzie lub konsulacie. Po wydrukowaniu wizy zostanie przysłany przesyłką DHL do domu.

Przy wjeździe do Portoryko wymagana jest wiza wydana przez konsula Stanów Zjednoczonych. Kolejnym ważnym dokumentem, jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy. Turyści nie są zobowiązani do przestawienia służbom mundurowym biletu powrotnego, jednak bilet powrotny może okazać się niezbędny w razie jakichkolwiek wątpliwości.

W Portoryko nie ma polskiej ambasady, najbliższa jest w Waszyngtonie.

Szczepienia
Na Portoryko nie ma większych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Zalecane są jednak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu i wściekliźnie. Osoby, które przebywały na terenach zagrożonych infekcją żółtej gorączki, muszą wykazać dokument potwierdzający, że zostały przeciwko niej zaszczepione.

Klimat / Kiedy jechać?
Portoryko znajduje się w strefie równikowej. Klimat jest tu ciepły i wilgotny, kształtowany pod wpływem północno-wschodniego pasatu. Średnia roczna temperatura wynosi około 25 stopni Celsjusza. Opadów jest sporo, na obszarach górskich dochodzą nawet do 4300 mm rocznie. Od czerwca do listopada zdarzają się huragany, których szczególne nasilenie przypada na wrzesień. W tym okresie odradza się turystom odwiedzanie wyspy. Sezon turystyczny rozpoczyna się 15 grudnia i trwa do 15 kwietnia. Wtedy możemy się jednak natknąć na tłumy amerykańskich turystów.

Waluta
Na terenie Portoryko obowiązuje dolar amerykański. 1 dolar USA = 100 centów. Pieniądze najlepiej wymienić przed wyjazdem, choć nie powinniśmy mieć z tym kłopotów również na miejscu. Nie ma też problemu przy korzystaniu z kart płatniczych. Bankomatów jest sporo. Akceptują wszystkie standardowe karty (VISA, MasterCard, Maestro). W bankomatach umieszczonych przy bankach zapłacimy kilka dolarów prowizji, w pozostałych jest nawet szansa na uniknięcie dodatkowych opłat. W supermarketach, sklepach i restauracjach zapłacimy kartą. W mniejszych barach, pubach i kinach prawdopodobnie będzie z tym problem.

Język
W Portoryko obowiązują dwa języki urzędowe: hiszpański i angielski. Podstawowym językiem jest hiszpański, natomiast angielski jest nauczany w szkołach jako drugi język.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Napięcie w sieci wynosi 110V. Prąd ma częstotliwość podobną jak w Polsce – 60 Hz. Musimy pamiętać, by sprawdzić, czy nasz sprzęt będzie działał również przy obniżonym napięciu. Do kontaktów pasują tylko wtyczki amerykańskie (typ A). W związku z tym potrzebny jest adapter, który jednak bez problemu można kupić w hotelowym sklepiku.

Nie ma problemów z zasięgiem, pod warunkiem, że nasz aparat telefoniczny spełnia odpowiednie parametry techniczne. Jeśli komórka nie jest trzyzakresowa, nie będzie działać w Portoryko.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje

Wyspę odkrył Krzysztof Kolumb w 1493 roku. Nazwał ją San Juan Bautista (Wyspa Świętego Jana Chrzciciela). W tym samym rejsie brał też udział Hiszpan Juan Ponce de León, który ze względu na opowieści miejscowych Indian o bogactwie, postanowił tutaj powrócić. Zrobił to w roku 1508. Wtedy też powstało tu pierwsze osiedle europejskie, miasto Caparra. W roku 1521 na północnym wybrzeżu Hiszpanie założyli swoją główną osadę, którą nazwali Puerto Rico (bogaty port). Złoża złota na wyspie szybko się jednak wyczerpały. W XVI wieku stolica została przekształcona w bastion będący schronieniem dla galeonów przewożących złoto do Europy z Ameryki i innych części Karaibów. Po 1830 rozwinęły się tutaj duże plantacje trzciny cukrowej, kawy i tytoniu. W 1898 roku, po 405 latach hiszpańskiego panowania, Portoryko przeszło pod zwierzchność amerykańską. Stało się tak w wyniku przegranej przez Hiszpanów wojny. W 1917 amerykański Kongres nadał wszystkim mieszkańcom Portoryko obywatelstwo amerykańskie. W 1948 Portoryko otrzymało prawo do wybierania gubernatora w demokratycznych wyborach, zaś w 1952 roku przyjęto konstytucję, która precyzuje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Na jej mocy Portoryko jest państwem stowarzyszonym z USA. Status ten został zatwierdzony w 1993 przez ogólnonarodowe referendum.


Mentalność / Tradycja

Portoryko zamieszkane jest głównie przez potomków Europejczyków i przywiezionych w przeszłości na wyspę niewolników z Afryki oraz rodowitych Indian zamieszkujących niegdyś te okolice. W związku z europejskim pochodzeniem i dominacją katolicyzmu, zwyczaje Portorykańczyków są podobne do naszych. Tamtejsi mieszkańcy są wyjątkowo życzliwi i uprzejmi. Uśmiechają się i pozdrawiają przechodniów na ulicy, chętnie pomagają, wskazują drogę. Mówi się o nich, że są najszczęśliwszym narodem na ziemi. Sami swój kraj nazywają Isla del Encanto czyli Wyspa Zauroczenia.


Religia

Portorykańczycy są w większości katolikami (niemal 64%). Mieszka tam również znaczna grupa zielonoświątkowców (20%). Wśród pozostałych wyznawców protestantyzmu dominują adwentyści i baptyści. Na Portoryko można też spotkać Świadków Jehowy i Mormonów oraz niewielką grupę muzułmanów.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Najłatwiej dostać się do Portoryko samolotem – loty kursują z wielu miast amerykańskich i europejskich. Jedyne międzynarodowe lotnisko znajduje się na przedmieściach stolicy – San Juan. W sumie jednak na wyspie jest 30 portów lotniczych. Na Portoryko można też dotrzeć się droga morską np.z Miami, czy Dominikany. Główne centra turystyczne w kraju (Portoryko, San Juan) są połączone siecią lotów wewnętrznych.

W Portoryko, tak jak w USA, infrastruktura jest przystosowana dla samochodów. Stąd nie najlepsza sieć komunikacji lokalnej i międzymiastowej. Samochód można wynająć bardzo łatwo, przy minimum formalności. Należy posiadać kartę kredytową oraz prawo jazdy. Krajowe prawo jazdy akceptowane jest przez miesiąc od przybycia na Portoryko. Obowiązuje ruch prawostronny. Miejscowi kierowcy nie zwracają większej uwagi na przepisy ruchu drogowego, więc należy być ostrożnym.


Transport publiczny
Na Portoryko można mieć znaczne trudności z przemieszczaniem się, gdyż transport publiczny prawie nie istnieje. Funkcjonuje kilka prywatnych firm, oferujących przejazdy międzymiastowe małymi busami. Pojazdy odjeżdżają dopiero wtedy, gdy nazbierają odpowiednią liczbę pasażerów. A na to można czekać nawet kilka godzin.

W San Juan kursują finansowane przez miasto autobusy. Kilka linii łączy oddalone od siebie dzielnice dużej stolicy. Poza tym po mieście jeździ metro – tak nazywany jest w San Juan pociąg miejski.


Taksówki / Infrastruktura
Każde miasto posiada centralny postój taksówek, zwykle w odległości spaceru od głównego placu miasta. Pojazdy z reguły mają taksometry, ale dobrze potwierdzić kwotę przed rozpoczęciem kursu.

Na Puerto Rico istnieje rozwinięta sieć dróg i autostrad (dróg utwardzonych jest w sumie 14400 km). Jednak ze względu na znaczne uzależnienie od transportu kołowego są one bardzo zatłoczone.

Ciekawostką jest droga biegnąca przez całą wyspę z zachodu na wschód po szczytach pasma górskiego Cordillera. Dla zapierających dech w piersiach widoków warto jest wyruszyć tą krętą, wąską i niebezpieczną trasą. Przy dobrej pogodzie z wielu miejsc widać odległe o kilkadziesiąt kilometrów Ocean Atlantycki oraz Morze Karaibskie.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez zwiedzam_odwiedzam
Wydarzenia
Większość mieszkańców Portoryko to chrześcijanie, w przeważającej części katolicy, zatem kalendarz świąt jest dość zbliżony do polskiego. Szczególnie huczne obchodzone jest Boże Narodzenie – dekoruje się budynki, wędruje od domu do domu i śpiewa kolędy. Na Nowy Rok, tak jak w całej Ameryce Łacińskiej występuje zwyczaj jedzenia o północy 12 winogron, w rytm nadawany przez zegar wybijający północ. W tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową urządza się karnawał: parady platform, tańce i imprezy uliczne. Ponadto co roku każde miasto czci swojego patrona, urządzając najczęściej siedmiodniowy festiwal (np. w stolicy Dzień San Juana Bautisty). W lipcu przypadają dwa święta narodowe Dzień Niepodległości USA (4 lipca) oraz Dzień uchwalenia Konstytucji (25 lipca).

Poza tym San Juan to miejsce licznych festiwali i festynów takich jak festiwal ludowy LeLoLai, Puerto Rico Heineken Jazz Festival ,festiwal sztuki Inter-American Festival of Art, a...
Ostatnia wersja została edytowana przez zwiedzam_odwiedzam
Wydarzenia
Większość mieszkańców Portoryko to chrześcijanie, w przeważającej części katolicy, zatem kalendarz świąt jest dość zbliżony do polskiego. Szczególnie huczne obchodzone jest Boże Narodzenie – dekoruje się budynki, wędruje od domu do domu i śpiewa kolędy. Na Nowy Rok, tak jak w całej Ameryce Łacińskiej występuje zwyczaj jedzenia o północy 12 winogron, w rytm nadawany przez zegar wybijający północ. W tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową urządza się karnawał: parady platform, tańce i imprezy uliczne. Ponadto co roku każde miasto czci swojego patrona, urządzając najczęściej siedmiodniowy festiwal (np. w stolicy Dzień San Juana Bautisty). W lipcu przypadają dwa święta narodowe Dzień Niepodległości USA (4 lipca) oraz Dzień uchwalenia Konstytucji (25 lipca).

Poza tym San Juan to miejsce licznych festiwali i festynów takich jak festiwal ludowy LeLoLai, Puerto Rico Heineken Jazz Festival ,festiwal sztuki Inter-American Festival of Art, afro-amerykański Bomba y Plena Festival oraz Bacardi Arts Festival. Odbywający się co roku w marcu Festiwal Casalsa jest największym wydarzeniem kulturalnym na Karaibach. Program obejmuje koncerty prowadzone gościnnie przez najsłynniejszych dyrygentów oraz koncerty uznanych orkiestr i solistów z różnych krajów.


Specjalności kulinarne
Na Portoryko najbardziej typowym daniem głównym jest wywodzące się z hiszpańskiej tradycji kulinarnej caldero, czyli duszony gulasz lub gęsta zupa, składająca się z mięsa i warzyw. Inne popularne danie obiadowe to mofongo relleno (platan zapiekany z mięsem). Bardzo polecana jest również lokalna zupa z czarnej fasoli – frijoles negros. Warto spróbować też churrasco (spora porcja grillowanego mięsa), czy empanadilli (smażony pieróg z mięsem). Portorykańczycy jedzą również tostones (smażone banany w formie krążków, dość tłuste).

Nie można oczywiście zapominać o czymś do picia. Przede wszystkim rumie i wszelkich drinkach powstających na jego bazie. Pinacolada, Cuba Libre czy Mojito na Karaibach smakują lepiej


Styl życia
Więź Portoryko ze stanami zjednoczonymi nie ma jedynie charakteru politycznego. Widoczna jest również w specyficznym stylu życia. Pogłębiająca się amerykanizacja (w negatywnym tego słowa znaczeniu) nie zatarła jednak jeszcze lokalnej specyfiki. W rezultacie Portoryko łączy w sobie klimat Ameryki Północnej i Południowej. Zachwyca turystów z całego świata jedynym w swoim rodzaju połączeniem oryginalnej, kreolskiej tradycji i nowoczesności z USA rodem. Na Puerto Rico turyści odnajdą zarówno dziewiczo piękną przyrodę, spokojne plaże, ale także miejscowości wakacyjne, które tętnią bogatym życiem kulturalnym obfitującym w najlepsze kluby i dyskoteki. Nie zapominajmy wszak, że to stamtąd wywodzi się reggaeton, a Portorykańczycy wypracowali własny, znany na całym świecie styl tańczenia salsy.


Warte zobaczenia
W stolicy warto przede wszystkim udać się na Stare Miasto, by powędrować pośród zabytków okresu kolonialnego. Koniecznie trzeba też obejrzeć wspaniałe fortyfikacje z czasów Kolumba (Fort San Felipe del Morro, Fort San Juan, Fort de San Geronimo del Boquerón , Fort San Cristóbal). Warto też poznać sztukę portorykańską i karaibską, zwiedzając MAPR (Museo de Arte de Puerto Rico) i MAC (Museo de Arte Contemporaneo). Warto też zwiedzić Fabrykę i Muzeum Bacardi, najpopularniejszego producenta rumu na Karaibach. Jeżeli jesteśmy zainteresowani najdawniejszymi kulturami zamieszkującymi wyspę, wybierzmy się do Parque Indigena Caguana (znajdują się tam zabytki z okresu prekolumbijskiego) lub w okolice Arecibo, gdzie położona jest morska Jaskinia Indian, na której ścianach znajdują się prehistoryczne malowidła. Dla łaknących kontaktu z dziewiczą naturą polecamy malownicze szlaki turystyczne w lesie deszczowym w rezerwacie El Yunque oraz jaskinie Rio Camuy – trzeci pod względem wielkości zespół jaskiń na świecie. W zatoce La Parguera żyją bioluminescencyjne mikroorganizmy, które świecą gdy woda zostanie poruszona. Takie zjawisko można obserwować tylko w kilku miejscach na świecie. Zafascynowani techniką koniecznie powinni obejrzeć gigantyczny, mający średnicę 305 metrów, radioteleskop w Obserwatorium Arecibo. Budowla „wystąpiła” m.in. filmie Golden Eye z serii przygód Jamesa Bonda.


Pamiątki
Pamiątki z Portoryko najlepiej wyszperać na miejscowych targach lub podczas licznych festiwali i targów rzemieślniczych.

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Karaiby? Polecamy hotele w Portoryko. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Portoryko. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Portoryko. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Portoryko

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index