Indonezja

Wycieczki Indonezja - Last Minute Indonezja - Wczasy Indonezja

Indonezja Mapa
Nusa Dua
Nusa Dua
Jakarta
Jakarta
Senggigi
Senggigi
Medan
Medan
Indonezja Inne
Indonezja Inne
Bali
Bali
Jawa
Jawa
Lombok
Lombok
Bintan i Batam
Bintan i Batam
Sulawesi
Sulawesi
Sumatra
Sumatra
Flores
Flores
Kalimantan
Kalimantan
Papua Zachodnia
Papua Zachodnia
Moluki
Moluki

Popularne hotele - Indonezja

5.8
Słońca
Rekomendacja: 99%
Dojazd własny
1 dzień

5.7
Słońca
Rekomendacja: 100%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.8
Słońca
Rekomendacja: 98%
Dojazd własny
1 dzień

5.5
Słońca
Rekomendacja: 94%
Oferty wycieczek
6 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.9
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.5
Słońca
Rekomendacja: 97%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.7
Słońca
Rekomendacja: 100%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.4
Słońca
Rekomendacja: 97%
Dojazd własny
1 dzień

5.5
Słońca
Rekomendacja: 91%
Oferty wycieczek
6 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.9
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

Ulubione miejscowości - Indonezja

Informacje i porady praktyczne - Indonezja


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Niezależnie od celu naszego przyjazdu, by móc wjechać na teren Indonezji potrzebna jest wiza. Wizę turystyczną możemy uzyskać na dwa sposoby. Po pierwsze można ją wykupić na granicy na lotniskach w: Dżakarcie, Medanie, Pekanbaru, Padangu, Surabayi, Manado i Denpasar, lub portach morskich na wyspie Batam – w Sekupang, Balu Ampo, Nongsa, Marina Teluk Senimba; na wyspie Bintan – w Bandar Bentan Telani Lagoi, Bandar Seri Udana Lobam; na wyspie Sumatra – w Belawan, Sibolga, Teluk Bayur; na wyspie Jawa – w Tanjung Priok (Dżakarta); na wyspie Bali – w Padang Bai; w prowincji Irian Zachodni (Papua Zachodnia) – w Jayapura. Taka wiza upoważnia do pobytu na terenie Indonezji przez 30 dni i nie można jej przedłużać.

Jeśli chcemy przebywać w Indonezji dłużej niż 30 dni, powinniśmy skorzystać z drugiej możliwości i starać się o wizę w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Po jej otrzymaniu możemy przekraczać indonezyjską granicę na dowolnym przejściu. Pamiętajmy, że nasz paszport musi być ważny na co najmniej 6 miesięcy (w przypadku wizy wielokrotnej 18 miesięcy). Poza tym żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny lub bilet nadalszą podróż.
 
Nie ma ograniczeń co do wwozu lubwywozu obcych środków płatniczych. Limit dotyczy tylko miejscowej waluty i wynosi 5 mln IDR.
 
W Indonezji jest kilka polskich placówek dyplomatycznych – ambasada w Dżakarcie oraz konsulaty honorowe w Surabaya, Bandungu, Denpasar i Medanie.


Szczepienia
W przypadku wyjazdu do Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień. Istnieje jednak zagrożenie chorobami zakaźnymi, dlatego zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu i wściekliźnie. Warto też, ze względu na pojawienie się ognisk ptasiej grypy, zaszczepić się przeciwko zwykłej grypie. Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje znaczne zagrożenie malarią. Przy podróżach poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają szczepienia lub profilaktyczne przyjmowanie lekarstw. Służba zdrowia zarówno publiczna jak i prywatna jest w Indonezji odpłatna. Warto się ubezpieczyć przed podróżą.

 
Klimat / Kiedy jechać?
Indonezja jest położona w strefie wilgotnego klimatu równikowego (niektóre wyspy leżą już w strefie podrównikowej). W kraju wyróżnia się dwie pory roku – suchą i deszczową. Pora sucha trwa od kwietnia do października, natomiast deszczowa od listopada do marca. Musimy jednak pamiętać, że Indonezja to kraj bardzo rozległy, więc na jej wschodnich terenach suchy okres zaczyna się później. Poza tym w Indonezji ciężko przewidywać pogodę. Deszczu należy się spodziewać również w porze suchej, a piękne słoneczne dni mogą przyjść w porze deszczowej. Jednego możemy być pewni – przez cały rok (poza terenami górskimi oczywiście) w Indonezji jest bardzo gorąco (około 28-35 stopni Celsjusza) i niezwykle parno. Najlepiej odwiedzić ten kraj na granicy pór roku – kiedy opady są już mniejsze, ale nie jest jeszcze tak bardzo gorąco.
 

Waluta
Lokalną walutą w Indonezji jest rupia indonezyjska (IDR). 1 IDR = 100 senów. Pamiętajmy jednak, że tak jak w większości krajów Azji, najlepiej jest mieć przy sobie dolary amerykańskie. Są najkorzystniej (zwłaszcza duże nominały) wymieniane na rupie. Pieniądze można wymieniać w bankach, agencjach turystycznych, a w dużych centrach turystycznych u ulicznych „money changers”. Przy pomocy kart płatniczych możemy w Indonezji kupić bilety lotnicze lub uiścić rachunek w lepszych hotelach i restauracjach. Nie można natomiast płacić za biletyautobusowe i kolejowe. Dostęp do bankomatów jest powszechny, ale tylko w dużych miastach i miejscowościach turystycznych.
 

Język
Język urzędowy w Indonezji to bahasa indonesia (indonezyjski). Powstał w 1928 roku na mocy deklaracji o stworzeniu nowego języka. Jest bardzo zbliżony do malajskiego. Odróżnia się od niego większą ilością zapożyczeń z niderlandzkiego. Do zapisu służy alfabet łaciński. W Indonezji dobrze znany jest również angielski. Poza tym mieszkańcy posługują się także holenderskim, chińskim i arabskim. Do tego dochodzi jeszcze około 300 języków miejscowych, z których najbardziej rozpowszechniony jest jawajski.
 

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
W indonezyjskiej sieci elektrycznej płynie prąd o takich samych parametrach jak w Polsce (220 V, 50 Hz). Z kontaktami też nie powinno być problemów. Obowiązują wtyczki europejskie (typ C) i brytyjskie (typ G).
 
Zasięg telefonów bez zarzutu. Musimy się jednak liczyć z opłatami roamingowymi. Warto zastanowić się nad wykupieniem lokalnego numeru. 

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Archipelag Malajski jest jednym z najstarszych zamieszkanych obszarów świata. Na Jawie odkryto, pochodzące sprzed 500 tys. lat, szczątki praczłowieka (pitekantropa). Wyspy zostały na stałe zasiedlone ok. 3 000 p.n.e. przez plemiona austronezyjskie. Zorganizowana państwowość pojawiła się jednak dopiero w VI w. n.e. na Sumatrze i Jawie. Wyspy w tym czasie zasiedlała ludność indyjska. Doprowadziło to do wyparcia pierwotnych wierzeń przez hinduizm. Od VII w. coraz większą popularność zaczął zyskiwać buddyzm. W XII w., w wyniku nawiązania kontaktów handlowych z Arabami, rozpoczął się natomiast proces islamizacji kraju. W XVI wieku do wysp indonezyjskich przybyło wielu poszukujących przypraw kupców z Europy (głównie Portugalczyków). W 1521r. dopłynął tu w trakcie swej wyprawy dokoła świata Ferdynand Magellan. Począwszy od XVII wieku wyspy podporządkowywali sobie stopniowo Holendrzy działający w ramach Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na przełomie XIX i XX w. obszary zostały skolonizowane całkowicie przez Holendrów z wyjątkiem Timoru Wschodniego należącego do Portugalczyków. Ruch wyzwoleńczy rozwijał się na wyspach odpoczątku XX wieku. W czasie II wojny światowej wyspy indonezyjskie były okupowane przez Japonię. Przez kolejne cztery powojenne lata trwała walka o wyzwolenie się spod dominacji Holandii. Nastąpiło to 27 grudnia 1949r. Od 1963r. Indonezja sprawuje kontrolę polityczną nad Irianem Zachodnim (zachodnia część Nowej Gwinei), a w 1975r. zbrojnie zdobyła Timor Wschodni. Prowincja ta jednak nadal walczy o swoją niezależność.

Mentalność / Tradycja
Ludność Indonezji jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym, językowym i religijnym. Ogółem w kraju występuje około 300 grup etnicznych. Najliczniejsze z nich Jawajczycy (46%), Sundajczycy (13%), Madurowie (7%), Malajowie, Minangkabau, Bugijczycy, Batakowie, Balijczycy, Aczinowie. Większość mieszkańców Indonezji jest wyznawcami Islamu.
 
Na terenach, gdzie dominuje ludność muzułmańska, powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Podczas zwiedzania meczetów należy zdjąć buty. Kobiety powinny dodatkowo okryć głowy. Na Bali, podczas zwiedzania świątyń buddyjskich i hinduistycznych, należy nałożyć sarong (rodzaj spódnicy upiętej z jednego płata tkaniny). Udostępniany jest namiejscu, najczęściej bezpłatnie.
 
Musimy pamiętać, że trochę inna jest w Indonezji granica pomiędzy tym, co prywatne a publiczne. Indonezyjczycy potrafią zadawać pytania, dotyczące tematów uchodzących w naszym kręgu kulturowym za osobiste.
 
Religia
80% mieszkańców Indonezji to muzułmanie. Na wyspach mieszkają również chrześcijanie (protestanci i katolicy), hinduiści i buddyści. Muzułmanie przeważają na Jawie, zachodniej Sumatrze, Kalimantanie. Na Bali spotkamy hinduistów, katolików na Flores, protestantów na Papui.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Pomiędzy poszczególnymi indonezyjskimi wyspami najszybciej można się przemieszczać drogą powietrzną. Obecnie na terenie Indonezji znajdują się 652 lotniska i operuje 17 linii lotniczych (rejsy regularne) oraz 28 firm oferujących usługi czarterowe. Narodowe linie lotnicze to Garuda Indonesia. Na wyspach wschodnich na wylot dobrze jest przyjść nawet kilka godzin wcześniej, gdyż samoloty często nie czekają do wyznaczonej godziny, tylko odlatują wcześniej.

Na miejscu obowiązuje ruch lewostronny, a po drogach mogą poruszać się samochody tylko z indonezyjską rejestracją. Szlaki komunikacyjne (z wy­jątkiem autostrad) są zatłoczone i niebezpieczne. Punkty wynajmu samochodów znajdują się w dużych hotelach, gdzie pojazd można wynająć na dowolny okres. Aby wypożyczyć samochód trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy. Przy dłuższych pobytach zaleca się jednak posiadanie indonezyjskiego prawa jazdy, gdyż lokalne firmy ubezpieczeniowe czasem nie honorują dokumentu międzynarodowego w sprawach o odszkodowanie.


Transport publiczny
Pomiędzy indonezyjskimi wsypami możemy przemieszczać się samolotami lub na promach. Na Jawie i Sumatrze istnieją linie kolejowe. Kursują też autobusy liniowe. Lepiej jednak z nich nie korzystać, ponieważ jeżdżą nieregularnie i zazwyczaj są przepełnione. Bardzo popularne są minibusy oraz ich lokalna odmiana – bemo, czyli przebudowane ciężarówki z dwoma rzędami ławek. Nie ma ustalonych przystanków, a punkty przesiadkowe są najczęściej przy ważnych skrzyżowaniach lub na przedmieściach. Jeśli chcemy zatrzymać bemo, musimy zamachać ręką. Opłata zależy od przejechanej odległości, ale najlepiej jest ustalić ją zaraz powejściu do pojazdu. Musimy być przygotowani na to, że lokalna ludność przewozi tym środkiem transportu dosłownie wszystko.


Taksówki / Infrastruktura
Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie tzw.umowy. Oprócz tego w miastach można także korzystać z przewozów konnych i riksz.

W Indonezji w większości drogi pozostawiają wiele dożyczenia, są wąskie, pełne dziur, zatłoczone.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Ze względu na kulturowe i religijne zróżnicowanie regionu w Indonezji obchodzone są święta islamskie, chrześcijańskie i buddyjskie. Kalendarz świąteczny jest więc wyjątkowo napięty:

Nowy Rok – 1 stycznia
Chiński Nowy Rok – luty
Eid Al-Adha – luty
Muzułmański Nowy Rok – marzec
Hinduski Nowy Rok (Hari Raya Nyepi) – marzec/kwiecień
Wielki Piątek – marzec
Wielkanoc – marzec/kwiecień
Urodziny Proroka Mahometa – kwiecień/maj
Dzień urodzin i śmierci Buddy – maj
Wniebowstąpienie Pańskie – maj
Dzień Niepodległości Republiki Indonezji – 17 sierpnia
Święto Dnia Niepodległości – 18 sierpnia
Dzień Wniebowstąpienia Proroka Mahometa (święto isra i miradż ) – październik
Eid Al-Fitri – listopad
Boże Narodzenie – 25-25 grudnia

Z muzułmańskich świąt warto wspomnieć o Eid Al-Fitri (Duży Bajram). Związane jest z obchodami końca Ramadanu. Indonezyjczycy świętują go przez dwa dni i jest to święto narodowe. W tym czasie nieczynne są wszystkie sklepy i urzędy. Po obchodach i odmówieniu modlitw w meczetach wierni odwiedzają się nawzajem i proszą swoich przyjaciół i rodziców o wybaczenie. Na tę okazję są przygotowywane specjalne potrawy i spożywane podczas wspólnej uczty.
Warto wspomnieć też o buddyjskim święcie Waicak. Buddyści świętują dzień urodzin i śmierci Buddy procesją religijną. Na początku procesji jest niesiony święty ogień, następnie statua Buddy. W procesji do świątyni podążają ubrani w żółte kolory wierni. Niosą świeczki i bukiety kwiatów. Ceremonia odbywa się wieczorem, przy pełni księżyca.
W interesujący sposób hinduiści świętują na Bali Nowy Rok kalendarza słonecznego i księżycowego. W ostatnim dniu starego roku składają oczyszczające ofiary i dary na skrzyżowaniach dróg, po środku wsi i w centrach miast. Śpiewne są mantry, które mają odpędzić demony starego roku. W tym samym celu wieczorem bije się w gongi i wędruje po ulicach z pochodniami. Nazajutrz, w dniu Nyepi wszędzie obowiązuje spokój. Nie można pracować, ani się przemieszczać, nikt nie powinien być widziany na ulicach.

W całej Indonezji obchodzone jest świeckie święto rocznicy Proklamowania Niepodległości. Przypada ono 17 sierpnia. Dzień wcześniej prezydent wygłasza orędzie do narodu. Najważniejszym punktem ceremonii jest podniesienie flagi w Pałacu Stanu w Dżakarcie. Poza tym obchody Dnia Niepodległości przybierają różną postać: zawodów sportowych, konkursów naukowych i literackich. Odbywają się również wybory najlepszych wykładowców, studentów, pracowników społecznych, lekarzy itd. Zwycięscy są zaproszeni na audiencję do Prezydenta podczas obchodów święta w Pałacu Prezydenckim.

Specjalności kulinarne
Kuchnia indonezyjska jest różnorodna jak sama Indonezja. Na Bali kuchnia jest ostra i obfituje w przyprawy, na Jawie z kolei jedzenie przyprawia się łagodnie i na słodko. W tej różnorodności można jednak odnaleźć kilka powszechnych składników. Podstawą kuchni w Indonezji są mięso, ryby, ryż i owoce morza. Do tego koniecznie kilka typów dodatków. Po pierwsze pasty bumbu – ucierane w drewnianych moździerzach z najróżniejszych składników i przypraw. Służą do marynowania, smażenia, gotowania. Z aromatycznych papryczek i innych składników uciera się (tym razem w kamiennych misach) sangale – kolejne pasty o bardzo intensywnym smaku. Przyprawą znaną wyłącznie w Indonezji jest ketjap manis. To gęsty słodkawy sos uzyskiwany zfermentowanej soi i orzeszków. Przeciwwagą dla aromatycznych przypraw jest używane w całej Indonezji, łagodzące smak mleczko kokosowe. Do wielu potraw stosuje się również bardzo różne gatunki orzechów.
W Indonezji popularne potrawy to: tahu i tempe (rodzaje serów z tofu), nasi goreng (smażony ryż z jajkiem sadzonym i krewetkami), nasicampur (biały ryż z kurczakiem, warzywami, jajkiem), ikan bakar (ryba z grilla), pastel (nadziewane różnym farszem pierożki). Większość potraw spotkamy w podobnej lub niezmienionej wersji w innych krajach regionu.

Styl życia
Mieszkańcy Indonezji zyskują status w pełni dorosłych przez małżeństwo i rodzicielstwo. Zdarzają się ciągle małżeństwa kojarzone, będące wyrazem przymierza między klanami. Poligamia występuję rzadko, głównie w społecznościach muzułmańskich i chińskich.

Indonezyjczycy są silnie przywiązani do religii i tradycji. Zachowała się choćby tradycyjny kukiełkowy teatr cienia na Jawie. Na Bali wciąż popularne są walki kogutów, na Madurze wyścigi byków, a na Nias skakanie przez kamienną ścianę o wysokości do 1.5 metra.

Jednocześnie jednak Indonezyjczycy miłują się w ciekawostkach technologicznych i bardzo nie chcą uchodzić za zacofanych.

Generalnie mieszkańcy Indonezji to ludzie bardzo ciepli, otwarci i weseli. Podobnie, jak Polacy uwielbiają piłkę nożną, pomimo nie najlepszego poziomu gry własnej reprezentacji.

Warte zobaczenia
Indonezja kusi różnorodnością. To raj zarówno dla poszukujących pięknych widoków, osób szukających wrażeń podczas uprawiania sportu, jak i koneserów kulturowej odmienności. Tutaj możemy podać tylko kilka sugestii z miliona możliwości.
W Dżakarcie miłośnicy muzeów mogą wybierać pomiędzy Muzeum Narodowym, Historii Dżakarty i Teatru Indonezyjskiego Wayang. Na centralnej Jawie znajduje się też Sangiran – stanowisko antropologiczne praczłowieka. W pewnej odległości od Yogyakarty leży świątynia Borobudur – powstała około 800 r. n.e., jedna z największych świątyń buddyjskich na świecie. Warto też zwiedzić Prambanan – świątynię hinduistyczną, również pochodzącą z IX wieku. Przebywając na Jawie powinniśmy także odwiedzić tutejszy Park Narodowy Ujungkulon, zamieszkany przez zagrożone wyginięciem nosorożce jawajskie. Jeśli już o zwierzętach mowa, to obowiązkowo udajmy się na Komodo lub inną wyspę (np. Rinca), na której żyją słynne warany. Ogromne jaszczury, nazywane smokami z Komodo, są największymi współcześnie żyjącymi jaszczurkami. Osiągają długość około 3 m. Warto odwiedzić także górzystą Sumatrę z jeziorem Tobo, znajdującym się w kalderze wulkanu. Tamtejsze lasy deszczowe zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W prowincji Irian Jaya na Nowej Gwinei znajdują się jedne z najgłębszych jaskiń na świecie, a na Bali przepiękne tarasy ryżowe. Można by jeszcze długo wymieniać, a jeszcze dłużej zwiedzać.

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Azja? Polecamy hotele w Indonezja. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Indonezja. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Indonezja. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Indonezja

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index