Argentyna

Wycieczki Argentyna - Last Minute Argentyna - Wczasy Argentyna

Argentyna Mapa
Buenos Aires
Buenos Aires
El Calafate
El Calafate
Puerto Iguazu
Puerto Iguazu
Ushuaia
Ushuaia
Argentyna
Argentyna

Argentyna - wszystkie regiony:

Relacje z podróży Argentyna

Jedziemy! Autobus wprawdzie przyjechał po godzinieoczekiwanie (co i tak, jak na standardy Ameryki Południow... czytaj dalej
Koniec. Ależ to minęło! Jak z bicza strzelił! Kilka dni.Cudownych. Spełniających marzenie z dzieciństwa. Zn... czytaj dalej
Skoro jesteśmy w El Chalten, warto prócz trekkingu podsłynne Cerro Torre oraz Fitz Roy wybrać się na krótki... czytaj dalej
Czas wracać. Im dalej od miradora nad Lago de Los Tres, tymmam wrażenie, że ściana Fitz Roy’a pokazuje się ... czytaj dalej

Popularne hotele - Argentyna


4.9
Słońca
Rekomendacja: 93%
Dojazd własny
1 dzień

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.7
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.0
Słońca
Rekomendacja: 90%
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

4.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


5.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.8
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

Informacje i porady praktyczne - Argentyna


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Przebywanie na terenie Argentyny do 3 miesięcy nie jest warunkowane posiadaniem specjalnej wizy. Przy przekraczaniu granicy argentyńskiej nasz paszport wzbogaci się o nowy stempel z pieczątką „90 dias” (90 dni). Granicę z Argentyną możemy pokonać drogą powietrzną (najwięcej połączeń z Europy ląduje w stolicy kraju), wodną (największe porty są również zlokalizowane w Buenos Aires), bądź lądową (sieć autobusowa pomiędzy krajami Ameryki Południowej jest bardzo dobrze rozwinięta).

Szczepienia
Nie istnieją szczepienia obowiązkowe, bez których nie zostaniemy wpuszczeni na teren Argentyny. Jeśli mamy zamiar spędzać czas w strefie wiecznie zielonych lasów równikowych warto zaszczepić się na żółtą febrę oraz posiadać leki przeciwmalaryczne. Przebywając w niektórych uboższych regionach kraju (pn-zach prowincje) warto posiadać szczepionkę na dur brzuszny.

Klimat / Kiedy jechać?
Ze względu na fakt, iż obszar Argentyny przecina kilka stref krajobrazowo-klimatycznych (od klimatu zwrotnikowego gorącego z wiecznie zielonymi lasami deszczowymi przez podzwrotnikowy z solniskami i półpustyniami, przez kontynentalne masy klimatu miarkowanego ciepłego z łańcuchem ponad pięciotysięcznych Andów z jednej i atlantyckim wybrzeżem z drugiej strony, po polarno-morskie wpływy mas znad Antarktydy na południu Patagonii) nie ma jednej pory, którą poleca się szczególnie turystom wybierającym się na wyprawę do tego kraju. I tak: do Patagonii najlepiej jechać w okresie grudzień-luty (najmniejsze opady i najwyższe temperatury). Do prowincji północnych najlepiej udać się w okresie październik-kwiecień. Miasta położone w środkowej części kraju najprzyjemniej zwiedza się między listopadem a marcem. Argentyński klimat nie posiada jednak charakteru wybitnych skrajności, zatem praktycznie o każdej porze roku pobyt w Argentynie będzie niezapomnianym przeżyciem.

Waluta
Argentyńskie pesos. Średni kurs oscyluje w okolicach relacji 0,85 peso – 1 PLN. Jadąc do Argentyny warto mieć w portfelu amerykańskie dolary, gdyż w tutejszych kantorach jest to najpopularniejsza waluta wymienna. Bez problemu funkcjonują też bankomaty (praktycznie w każdej miejscowości).

Język
Hiszpański. W północnych częściach prowincji Jujuy, przy granicy z Boliwią można spotkać na Indian posługujących się również lokalnym odmianami języka Quechua

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
W gniazdkach płynie prąd o napięciu 110V. Od 2005 r. wtyczki większości pokojów hotelowych posiadają charakterystyczne ukośne otwory (typ amerykański - na miejscu nie ma problemu z zakupem odpowiednich konwerterów). W bardzo wielu miejscach wciąż używa się jednak wtyczek typu europejskiego. Telefony komórkowe maja dość dobry zasięg we wszystkich miastach oraz na obszarze większej i średniej wielkości miejscowości. Ze względu na dużą połać nie zamieszkanych przestrzeni (rozległe obszary pampy, Andów, wiecznie zielonych lasów deszczowych) większa część Argentyny jest de facto poza zasięgiem działanie telefonii komórkowej.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Argentyna, podobnie jak wszystkie państwa Ameryki Łacińskiej, objęta była konkwistą. Jednak XV-wieczne wyprawy koncentrowały swoją uwagę zwłaszcza na opływającym w złoto Państwie Inków, obejmującym dzisiejsze tereny Boliwii, Ekwadoru i Peru. Obszar współczesnej Argentyny był traktowany przez kolonizatorów nieco po „macoszemu”. W XIX w. dla nie docenianego skrawka hiszpańskiej kolonii przyjęto szumnie brzmiącą nazwę „Wicekrólestwa La Platy”. O tym, na ile poważnie Hiszpanie traktowali tereny najbogatszego dziś państwa Ameryki Łacińskiej najlepiej świadczy fakt, że Wicekrólestwo La Platy było zarządzane z dalekiej Limy. Stan rzeczy zaczął ulegać zmianie na przełomie XVIII i XIX w. Trwał wówczas konflikt między Kreolami (Hiszpanami urodzonymi w Ameryce) i tzw. „pół wyspiarzami”, Hiszpanami przysyłanymi przez Koronę. Kryzys w Hiszpanii stał się okazją do zwołania posiedzenia (22 maja 1810 r.), które de facto stanowiło o państwowości późniejszej Argentyny. Pod presją manifestujących na ulicach mieszkańców 25 maja został wybrany rząd złożony niemal z samych Kreoli. Teoretycznie sprawował władzę w imieniu Ferdynanda VII, w praktyce jednak Buenos Aires oderwało się od Hiszpanii. Dzień tzw. „rewolucji majowej”, o której tu wspominam, uznawany jest dziś za narodziny nowego państwa. Niepodległość Argentyna ogłosiła formalnie dopiero 6 lat później – w 1816 r.
Oprócz popularnych również w Polsce świąt wolnych od pracy w Argentynie obchodzi się także m.in.:
2.04 - Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)
25.05 - rocznica powstania pierwszego rządu narodowego
20.06 - Święto Flagi Narodowej
9.07 - Święto Niepodległości
17.08 - rocznica śmierci gen. José de San Martína
12.10 - Święto Rasy (obchodzone jako święto odkrycia Ameryki)
 
Mentalność / Tradycja
Argentyńczycy to bardzo otwarci ludzie. Niezwykle serdeczni i gościnni. Niektórym europejskim przybyszom może przeszkadzać ich bezpośredniość oraz gwałtowny styl bycia, ale idzie się do tego przyzwyczaić. Również do głośnych salw śmiechu towarzyszącym błahym rozmowom na ulicy. Do codziennej tradycji należałoby zaliczyć typowo latynoski zwyczaj wspólnego wieczerzowania do późnych godzin nocnych. Argentyńczycy bardzo wysoko cenią relacje rodzinne. Dobrze czują się wszelkiego rodzaju happeningach, przyjęciach, rodzinnych grillach. Dochodzą do wniosku, że każda okazja jest dobra, aby spotkać się i zacieśniać relacje z członkami, z reguły dość licznej, rodziną. Kolejną tradycją, której hołduje praktycznie każdy dorosły Argentyńczyk to ceremonia picia yerba mate. Nie sposób nie wspomnieć także o kulturze traktowania młodych kobiet na ulicach. Turystki muszą być przygotowane na ciągłe zaczepki ze strony argentyńskich macho. A na któreś już z kolei zawołanie „Hola linda” zareagować uśmiechem... i stanowczym kontynuowaniu spaceru. ;)
 
Religia
Znakomita większość Argentyńczyków (ok. 90%) to katolicy. Należy jednak nadmienić, że niektóre obrzędy sprawowane przez Argentyńczyków odbiegają od klasycznie pojmowanej tradycji chrześcijaństwa. Odwiedzając cmentarze Recoleta i Chacarita możemy spotkać np. procesje pielgrzymów rozmawiających ze stanowiącymi przedmiot kultu portretami Juana i Evity Peronów, Carlosa Gardela i psychotycznej Mądrę María.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Największy port lotniczy w kraju to lotnisko Aeropuerto Internacional de Ezeiza "Ministro Pistarini", położone 22 km na wschód od centrum Buenos Aires. Rocznie obsługuje ok. 8 mln pasażerów. Wyposażone jest w 3 terminale (A,B i C). Lecąc do Buenos nie spodziewajmy się jednak terminalu na kształt londyńskiego Heathrow, czy frankfurdzkiego Ren-Men. Argentyńskie lotnisko Buenos Aires-Ezeiza prędzej przypomina nasz swojskie Okęcie niż wielkie międzynarodowe terminale Europy Zachodniej. Oficjalna strona lotniska to: www.aa2000.com.ar

Z lotniska do centrum Buenos można dostać się taksówką (dojazd zajmuje ok. 40 minut), autobusem (linia 394 – kierunek Monte Grande; linia 4 – kierunek Camino de Cintura).

Samolotem dolecimy także do ponad 40 miejscowości Argentyny (m.in. do: San Carlos de Bariloche, Foz di Iguazu, Ushuai, El Calafate, Mendozy, Córdoby, Río Gallegos, San Juan, Trelew, Santa Fe).

Wynajęcie samochodu to coraz bardziej popularny proceder wśród zagranicznych turystów. Uwzględniając konkurencyjne względem europejskich ceny paliwa obowiązujące w Argentynie (poniżej 1 USD na litr), taki transport przy czterech osobach na pewno się opłaci. Wypożyczalnie samochodów są już obecne we wszystkich większych miastach kraju.

Transport publiczny
W Argentynie działają praktycznie tylko dwie linie kolejowe (do Mendozy oraz na północ od Buenos Aires). Reszta działa okresowo. Zresztą, wszystkie one są dość krótkiej długości, uwzględniwszy dystanse, z jakimi przychodzi nam zmierzyć się w tym kraju. Podstawowym i zarazem najpopularniejszym środkiem transportu publicznego są dalekobieżne autobusy - tzw. autobusy typu CAMA bądź semiCAMA. Podróż tego typu autobusem dalece odbiega od takiej, do jakiej zdążyliśmy przywyknąć w Europie. Wygodne, rozkładane praktycznie do pozycji leżącej fotele, dużo miejsca na nogi, klimatyzacja, czyste toalety, obsługa (często z serwisem obiadowym), filmy DVD, etc. Podróż z Buenos Aires do patagońskiego Rio Gallegos (ok. 2000 km) zajmująca ponad półtorej doby mija naprawdę bardzo sympatycznie. W miastach kursują lokalne busy (problem z kupowaniem biletów – nie prowadzi się regularnej sprzedaży biletów w kioskach; kupno biletu możliwe jest wyłącznie w autobusie, w specjalnych kasownikach przyjmujących – i tu uwaga – wyłącznie monety. A tych w Argentynie jest permanentny deficyt. Każdy zbiera na przejazdy autobusem...). W Buenos kursuje także kilka linii tramwajowych. Jeździ także miejska kolej dojazdowa (gwarantująca najszybsze połączenie z centrum miasta).

 
Taksówki / Infrastruktura
Taksówki to obok autobusów najpopularniejsza forma transportu stosowana w Argentynie. Będąc w największych miastach, charakterystyczne auta będą mijały nas z częstotliwością minimum raz na pół minuty. Warto ustalić cenę za kurs przed jego rozpoczęciem. Warto się targować. Z reguły bowiem argentyńscy kierowcy na widok europejskiego turysty podwajają standardową stawkę za przejazd.

Infrastruktura drogowa w Argentynie zależy od regionu. Okolice większych miast wyposażone są w dobrej jakości jezdnie utwardzone. Największe drogi między prowincjami są również dobrej jakości. Jednak w większości małych wsi, w górach, na południowym odcinku słynnej Ruty 40, w biedniejszych prowincjach, itd. drogi są często w opłakanym stanie, o szutrowej nawierzchni. Po obfitych opadach drogi te są często okresowo nieprzejezdne.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Oprócz świąt (opisanych w zakładce „Kraj i ludzie”), które obchodzone są w Argentynie w sposób wyjątkowo huczny i spontaniczny, warto spędzić w Argentynie kilka dni okresu karnawału. Każda prowincja posiada własne, uzależnione od tradycji społeczności lokalnych sposoby radosnego przezywania tych dni pełnych muzyki, tańca i zabawy. Jednym z najsłynniejszych jest karnawał obchodzony w Gualeguaychu. Kolejnym wydarzeniem, które powoli wpisuje się na stałe w kalendarz argentyńskich imprez światowych jest słynny Rajd Paryż-Dakar (swoją drogą, ciekawe, kiedy organizatorzy zdecydują się na zmianę, nieco nie przystającej do rzeczywistości, nazwy), który rozpoczyna się w Buenos Aires. Warto także współuczestniczyć w tzw. Białym Marszu, gromadzącym co czwartek o godz. 15:30 na Plaza 25 de Mayo kobiety, które utraciły bliskich sobie mężczyzn w trakcie wojskowej junty. Innym wydarzeniem, w którym warto przynajmniej raz uczestniczyć jest udanie się na jeden z meczów ligi argentyńskiej. Piłka nożna to dla Argentyńczyków temat nr jeden. Miłość, pasja, życie. Wszystko to zaobserwujemy na jednym z wypełnionych po brzegi stadionów pełnych tiffosi.
 
Specjalności kulinarne
Będąc w Argentynie nie sposób nie spróbować słynnej na całym świecie wołowiny. Zwłaszcza przygotowanej na grillu. Wrażenie smakowe niezapomniane! Świat z roku na rok coraz bardziej docenia argentyńskie winnice. Warto przekonać się o tym spędzając kilka dni w prowincji Mendoza. Jeśli trafimy do El Calafate, nie sposób nie spróbować słynnej czekolady. W trakcie naszego pobytu w Argentynie na pewno niejednokrotnie zaproponuje się nam łyk yerba mate. Nie odmawiajmy.

 
Styl życia
Argentyńczycy uwielbiają spędzać czas w rodzinnym – co z reguły oznacza „w bardzo szerokim” – gronie. Wszystkie tak pięknie celebrowane tradycje dnia codziennego (wspólne picie yerba mate, wieczorne ucztowanie, wspólne wyjścia na happeningi, itd.) pięknie wkomponowują się w ten model pielęgnowania życia rodzinnego. Argentyńczycy pracują z reguły dwa razy dziennie – z przerwą na sjestę. Przez to można odnieść czasem wrażenie, że cały dzień Argentyńczyka jest czymś wypełniony. Myliłby się jednak ten, kto wyobraża sobie pędzącego i zestresowanego Argentyńczyka, który usiłuje zmieścić się w standardowym 15-godzinnym dniu. Nic z tych rzeczy. Ostatnią rzeczą, o jakiej pomyśli Argentyńczyk to pośpiech. Ceni swój czas. Pozostaje w zgodzie z wewnętrzną potrzebą spokoju i odseparowania się od pędzącego świata zewnętrznego. Bo skoro coś się obsunęło czasowo, oznacza to, że widocznie coś innego było ważniejsze i należy się z tym pogodzić. I koniec. Po co się z tego powodu denerwować. „Maniana!” A ileż dzięki takiej filozofii zaoszczędzonych nerwów.
 
Warte zobaczenia
Do najpiękniejszych miejsc Argentyny należy zaliczyć przede wszystkim:
Aconcaguę – najwyższy szczyt kontynentu, ale także najwyższą górę półkuli południowej i zachodniej
Boca – kolorową dzielnicę Buenos Aires
Cerro de los 7 colores – czyli górę o siedmiu kolorach położoną w północno-zachodniej prowincji Jujuy
Cordobę – perłę architektury argentyńskiego kolonializmu
Patagonię – z największym spośród wciąż rozrastających się lodowców świata Glaciar Moreno oraz przepięknymi iglicami Cerro Torre i Fitz Roy pod El Chalten
Salinas Grande – największe solnisko Argentyny położone na zachód od Purmamarci
Saltę – z najpiękniejszymi kościołami Argentyny (katedrą oraz kościołem Św. Franciszka)
San Carlos de Bariloche – górską stolicę Argentyny
Wodospady Iguazu – kilkaset kaskad zlokalizowanych na granicy Argentyny i Brazylii

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Ameryka Południowa? Polecamy hotele w Argentyna. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Argentyna. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Argentyna. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Argentyna

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index