Dania

Wycieczki Dania - Last Minute Dania - Wczasy Dania

Dania Mapa
Kopenhaga
Kopenhaga
Billund
Billund
Aalborg
Aalborg
Bornholm
Bornholm
Fionia
Fionia
Półwysep Jutlandzki
Półwysep Jutlandzki
Zelandia
Zelandia

Popularne hotele - Dania


5.3
Słońca
Rekomendacja: 98%
Dojazd własny
1 dzień


5.2
Słońca
Rekomendacja: 97%
Dojazd własny
1 dzień

4.9
Słońca
Rekomendacja: 88%
Dojazd własny
1 dzień

4.9
Słońca
Rekomendacja: 96%
Dojazd własny
1 dzień4.7
Słońca
Rekomendacja: 92%
Dojazd własny
1 dzień

5.1
Słońca
Rekomendacja: 93%
Dojazd własny
1 dzień

Informacje i porady praktyczne - Dania


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Od 1972 roku Dania jest członkiem Unii Europejskiej. Podobnie jak w przypadku innych państw należących do strefy Schengen, wjazd dla obywateli Polski odbywa się bez kontroli na granicach lądowych i morskich. Niemniej jednak należy zabrać ze sobą jeden dokument tożsamości, paszport lub dowód osobisty.

Szczepienia
Przy wjeździe na terytorium Danii nie są wymagane żadne specjalne szczepienia. Podobnie jak w przypadku innych państw Unii Europejskiej, obywatele polscy objęci są prawem do bezpłatnej opieki medycznej w podstawowym zakresie. Należy zabrać ze sobą z Polski Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawaną przez NFZ. Karta nie obejmuje usług prywatnych i innych dodatkowych zabiegów medycznych.
 
Klimat / Kiedy jechać?
Dania leży w zasięgu klimatu umiarkowanego chłodnego. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, dlatego też ta pora roku jest najbardziej popularna wśród turystów. Średnia temperatura lipca w Kopenhadze dochodzi do 19,6ºC, a zdarzają się również dni upalne. Należy jednak wziąć po uwagę fakt, że lato to również czas, kiedy spada najwięcej deszczu, a zwłaszcza w sierpniu, a potem we wrześniu. Najchłodniejszym miesiącem jest luty, a średnia temperatura w Kopenhadze w tym okresie kształtuje się na poziomie około 1,3ºC poniżej zera. Zimę łagodzi wpływ ciepłego prądu – Golfsztromu. Surowy klimat panuje na należących do Danii Wyspach Owczych, położonych między Szkocją a Islandią, gdzie jest zimno, wietrznie i deszczowo oraz na Grenlandii, gdzie 85% powierzchni pokrywają wieczne śniegi. Średnia temperatura lipca w południowej części wyspy kształtuje się na poziomie 6-7ºC.
 
Waluta
Dania jest krajem, który nie przyjął waluty europejskiej. Walutą obowiązującą jest korona duńska. Aktualny kurs korony z dnia 04.09.2010 wynosi - 0,53 PLN . Korona duńska dzieli się na 100 oren. W większości miejsc można płacić kartą kredytową. Bankomatów jest dużo, a banki z reguły otwarte od 9:30 do 16:00 lub dłużej.
 
Język
Językiem urzędowym jest duński, należący do grupy nordyckich języków germańskich. Duńczycy stanowią 95 % społeczeństwa, pozostała część to głównie Szwedzi, Norwegowie i Niemcy. Bez problemu można porozumieć się po niemiecku lub angielsku.
 
Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Napięcie prądu elektrycznego w Danii wynosi standardowo 220V/ 50 Hz. Może się zdarzyć, że wtyczki i gniazdka będą inne niż w Polsce, dlatego profilaktycznie można zaopatrzyć się w przejściówki.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Danii pochodzą sprzed około 11,5 tys. lat p.n.e. Czasy wikingów to lata ok. 800 – 1050 n.e., kiedy to przybysze z Północy atakowali nadbrzeżne osady, plądrowali i zakładali nowe. Z wikingami wiąże się również powstanie pierwszej państwowości duńskiej. Wielu badawczy za pierwszego władcę Danii uważa, panujące na przełomie IX i X wieku Gorma Starego z Jelling. Chrześcijaństwo na ziemiach duńskich pojawiło się na początku IX wieku wraz z przybyciem na te tereny, arcybiskupa Hamburga i Bremy - Ansgara. Kolejnym władcą był syn Gorma Starego - Harald Sinozęby, a po nim Swen Widłobrody, następnie jego potomek Kanut Wielki. Państwo duńskie rozciągało się wtedy na tereny Wysp Brytyjskich i Norwegii. W 1158 roku władzę przejął Waldemar, zwany Wielkim, a później jego syn Waldemar Zwycięzca. Dania powiększyła się o terytoria na ziemiach niemieckich oraz na terenie dzisiejszej Estonii i stała się jednym z silniejszych państw w Europie. W 1397 roku w Kalmar doszło do silniejszego powiązania państw skandynawskich, poprzez wybranie na wspólnego władcę Danii, Szwecji i Norwegii - Eryka Pomorskiego. W 1448 roku z porozumienia wycofała się Szwecja. Do krwawych zatargów między Danią a Szwecją dochodziło za czasów panowania Christiana II, jak również w latach późniejszych. Dania straciła na rzecz Szwecji min. Gotlandię i Skanię, w 1814 roku również Norwegię. Podobnie jak inne kraje Europy, również i państwo duńskie organizowało zamorskie wyprawy i zakładało kolonie w Indiach, Bangladeszu czy na terytoriach Afryki. Posiadłości zamorskie w większości zostały sprzedane Wielkiej Brytanii. Dania wraz z Norwegią przyłączyła Grenlandię, która w 1979 r uzyskała status regionu autonomicznego, oraz Wyspy Owcze, stanowiące do dziś terytorium zależne. W 1846 r utraciła na rzecz Niemiec terytoria w południowej Jutlandii. W czasie I wojny światowej Dania pozostała neutralna. W 1940 roku została zaatakowana przez Niemcy, pomimo kolejnej deklaracji o neutralności, a rząd ogłosił kapitulację. Po wojnie w 1972 roku stała się członkiem UE.
 Mentalność / Tradycja
Religia
Przeważająca większość społeczeństwa, około 78% należy do kościoła ewangelicko-luterańskiego. Muzułmanie stanowią w przybliżeniu 3% społeczności, a katolicy – 0,65%. Wyznawców islamu reprezentują głównie emigranci z Turcji. Spora grupa bo około 12% deklaruje brak wyznania.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Na terenie Dani zlokalizowanych jest 13 lotnisk. Kopenhaskie lotnisko Kastrup, obsługujące loty międzynarodowe położone jest w odległości 11 km od miasta. Z centrum, w ciągu 15 minut można dojechać tam koleją lub nieco dłużej autobusem. Lotniska znajdują się również w: Roskilde - położone 6 km od miasta, na wyspie Lolland w miejscowości Rodby, na Fionii w Odense, Aalborg, Aarhus, na wyspie Bornholm w pobliżu miejscowości Ronne. Połączenia na terenie Danii obsługują przewoźnicy: SAS i Cimber Sterling. Samolotem można się dostać również na teren Grenlandii i Wysp Owczych.

Wynajem samochodu na terenie Danii nie stanowi większego problemu, o ile dysponujemy dość zasobnym portfelem. Samochód można wynająć na lotnisku, w stolicy i innych większych miastach. Najlepiej jest dokonać rezerwacji wcześniej, telefonicznie lub poprzez strony internetowe firm wynajmujących, w ten sposób można uzyskać nieco niższą cenę. Za dzień wynajmu trzeba zapłacić około 550 koron. Można się poruszać na podstawie polskiego prawa jazdy. Na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkością do 50km/h, poza 80 km/h, a na autostradzie 120km/h.

Transport publiczny
Wraz z rozwojem transportu samochodowego, kolej stała się mniej popularnym środkiem transportu. Według danych statystycznych, długość linii kolejowej na terenie Danii wynosi około 620 km. Za pomocą kolei można dotrzeć do prawie wszystkich głównych miast. Przejazdy tym środkiem transportu nie należą do najtańszych, np. za bilet z Kopenhagi do Aalborg, gdzie podróż trwa 4,5 godziny, trzeba w przybliżeniu zapłacić 40 €. Można jednak zakupić kartę Inter Rail Denmark Pass, upoważniającą nas do przejazdów drugą klasą, które powinniśmy zrealizować w ciągu określonej liczby dni. Karta taka jest  szczególnie korzystna, jeżeli zamierzamy dużo podróżować koleją.
Autobusami można podróżować zarówno na trasach dalekobieżnych, obsługiwanych min. przez Abilskous Rutebiler, jak i na liniach lokalnych, obsługiwanych przez mniejszych przewoźników. Za przejazd z Kopenhagi do Aalborg, gdzie podróż trwa 5 godzin, trzeba zapłacić około 320 koron. Taniej jest kupować od razu bilet powrotny. Większość rozkładów jazdy, wraz z cenami znajduje się na stronach internetowych przewoźników.
Ważnym środkiem transportu, z racji usytuowania Danii na wielu wyspach jest prom. Promem dostaniemy się min. na Bornholm z Kopenhagi, a w sezonie letnim również bezpośrednio z Polski: Świnoujścia, Kołobrzegu, czy Gdańska.

Taksówki / Infrastruktura
Przejazd taksówkami jak na skandynawski kraj przystało jest dość drogi. Za zatrzymanie taksówki lub wzięcie jej z postoju, już na wstępie zapłacimy około 24 koron, a dalej według stawki za kilometr, zmieniającej się w zależności od pory dnia. Droższa stawka początkowa obowiązuje w przypadku zamawiania taksówki przez telefon. Za przejazd kilometra, według taryfy wgodzinach od 7:00 do 16:00, trzeba zapłacić około 12 koron. Najdrożej jest w godzinach nocnych i w dniach świąt państwowych.
Drogi na terenie Danii prezentują bardzo wysoki standard. Długość autostrad to ponad 1100 km. Dodatkowym ułatwieniem dla kierowców jest połączenie wielu wysp mostami.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Dniami wolnymi od pracy są: Nowy Rok, Wielkanoc, 8 maja - Dzień Modlitwy, Wniebowstąpienie Pańskie przypadające na piąty czwartek po Wielkanocy, Zielone Świątki, 5 czerwca - Święto Konstytucji, Boże Narodzenie. Kalendarz wydarzeń kulturalnych obfituje w różnorodne imprezy o charakterze muzycznym. W styczniu w Odense odbywa się Zimowy Festiwal Jazzowy, a w marcu w Aalborg - Festiwal Operowy. Jedna z największych imprez dla wykonawców i miłośników jazzu organizowana jest na początku lipca w Kopenhadze, a na przełomie czerwca i lipca – Festiwal Rockowy w Roskilde. W stolicy odbywają się również największe targi mody w Skandynawii pod nazwą Copenhagen Fashion Week, który przypada w sierpniu. W sierpniu w Odense organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy, a kolejna podobna imprez w Kopenhadze we wrześniu. W lipcu w parku rozrywki Bakken koło stolicy odbywa się Światowy Kongres Mikołajów, podczas którego zapadają decyzje odnośnie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. 25 lipca to narodowe święto Wysp Owczych, które upamiętnia norweskiego króla Olafa, za panowania którego przyjęto chrześcijaństwo. W sierpniu w Odense odbywa się Festiwal Kwiatów, podczas którego prezentowane są niezliczone gatunki kwiatów i warzyw, a w Kopenhadze - Urodziny Syrenki. W tym miesiącu organizowany jest również Europejski Festiwal Średniowiecza, uważany za jeden z największych na kontynencie. Początek września to możliwość spotkania tysięcy fanów latawców na wyspie Romo nad Morzem Północnym. We wrześniu organizowany jest Tydzień Kultury na Bornholmie.

Specjalności kulinarne
Kuchnię duńską należy uznać za raczej mało ekstrawagancką. Spożywa się dania proste i sycące, obfitujące w tłuszcz. Tradycyjne menu bazuje na daniach przyrządzanych z wieprzowiny, wołowiny, ryb, ziemniaków, warzyw gotowanych i marynowanych oraz sosach. Z dań mięsnych popularna jest szynka z kością i warstwą słoniny, pieczona w piecu na chrupko. Chętnie spożywa się wszelkiego rodzaju kotlety mielone, od małych nazywanych frikadelle, aż po duże, kojarzące się ze śląską nazwą - karbonade. Tego typu dania podaje się często w towarzystwie sosów - białego lub szarego. Chętnie konsumowane są różnego typu kiełbaski, często z wody lub grillowane oraz grochówki, pieczone boczki i ziemniaki w różnej postaci. Ze jeden z symboli duńskiej kuchni można uznać małe kanapeczki, przyrządzane z ciemnego pieczywa o charakterystycznym kwaskowatym smaku w połączeniu, z różnymi dodatkami w postaci ryb, mięs, serów i pikli. Osobny rozdział w jadłospisie zajmują ryby, w tym najpopularniejszy śledź. Konsumuje się go często wędzonego, smażonego lub jako składnik innych dań. Kolejnym przysmakiem rybnym jest węgorz, który podawany jest wędzony, a czasami również pieczony w cieście. Z deserów często serwowany jest krem z jagód lub malin z gęstą śmietaną. Duńczycy pijają bardzo dużo kawy, która urozmaicana jest różnymi dodatkami, jak alkoholowe likiery, lody czy bita śmietana. Z napojów alkoholowych warto spróbować zwłaszcza duńskich piw.
 
Warte zobaczenia
Popularnym miejscem, chętnie odwiedzanym przez turystów przez cały rok jest oczywiście stolica kraju – Kopenhaga. Na zwiedzanie miasta warto poświęcić przynajmniej kilka dni, a jako środka lokomocji najlepiej użyć roweru lub własnych nóg. Na spacer warto udać się na Plac Ratuszowy, do parku Tivoli, wzdłuż ulicy Stroget i nabrzeża Langelinie. Z pewnością godne zobaczenia jest Charlottenborg – obecnie siedziba Akademii Królewskiej, Kościół Marmurowy, zamek Rosenborg, pałac Amalienborg czyli oficjalna rezydencja królewska i oczywiście słynna fontanna Gefiony i kopenhaska Syrenka. Warto również odwiedzić liczne muzea stolicy min. Muzeum Rekordów Guinnesa, Ny Carlsberg Glyptotek, gdzie znajdują się bogate zbiory rzeźby antycznej, Muzeum Narodowe i inne.

W Helsingr można zwiedzić zamek Kronborg nazywany zamkiem Hamleta, znajdujący się na Liście UNESCO i letnią rezydencją królewską - pałac Marienlyst. W Hillerd zaś znajduje się słynny kompleks pałacowy z epoki renesansu - Frederiksborg, a w Rungsted - Muzeum Karen Blixen. Warto również udać się do dawnej stolicy kraju – Roskilde i zwiedzić katedrę oraz Muzeum Łodzi Wikińskich. W Odense, położonym na Fonii wart zobaczenia jest szczególnie zamek (Odense Slot), Muzeum i Dom Rodzinny H.C. Andersena. W Aalborg na Jutlandii można podziwiać kamienicę Jensa Bangsa, nazywaną najpiękniejszą kamienicą Skandynawii. Dania może pochwalić się jedną z najlepszych ofert dla rodzinnego wypoczynku: parki rozrywki, centra edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Do szerokiej oferty należy zaliczyć min. Natur Bornholm - centrum przyrodniczo - edukacyjne, wspomniane już Kopenhaskie Ogrody Tivoli, Bakken, Cukierkowa Kraina – BonBon-Land, Geo Center Mons Klint na wyspie Mons, gdzie można podziwiać również najwyższe klify nad Bałtykiem, Legoland, Lalandia, Ribe VikingeCenter i wiele innych. Na terenie Danii funkcjonuje ponad sto pełnowymiarowych pół golfowych. Ponadto kraj uważany jest za raj dla rowerzystów a tutejsze wody oferują idealne warunki do uprawiania windsurfingu i paralotniarstwa.

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Europa? Polecamy hotele w Dania. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Dania. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Dania. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Dania

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index