Wenezuela

Wycieczki Wenezuela - Last Minute Wenezuela - Wczasy Wenezuela

Wenezuela Mapa
Caracas
Caracas
Playa el Agua
Playa el Agua
Juan Griego
Juan Griego
Maracaibo
Maracaibo
Orinoco Delta
Orinoco Delta
Canaima
Canaima
Ciudad Bolívar
Ciudad Bolívar
Wenezuela Inne
Wenezuela Inne
Margarita
Margarita

Wenezuela - wszystkie regiony:

Relacje z podróży Wenezuela

Wybrałam się z mężem na objazdowo-pobytową wycieczkę do Wenezueli z Triadą. Ogólne wrażenia oki, ale jak to... czytaj dalej
Bardzo lubię program Kobieta na krańcu świata. Oglądałam odcinek na temt kobiet w Wenezueli.. w te wakacje ... czytaj dalej
Wenezuela jest pięknym miejscem. Nocując nad rzeką Orinoko, w specjalnie przygotowanym szałasie sfotografow... czytaj dalej

Informacje i porady praktyczne - Wenezuela


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Przekraczając granicę z Wenezuelą celnicy poproszą nasz nas o wypełnienie specjalnej karty migracyjnej, na podstawie której zezwala się na pobyt na terenie kraju do 90 dni. Przy opuszczaniu kraju pamiętajmy obowiązku uiszczenia opłaty wyjazdowej, która obecnie wynosi aż 40 USD. Do Wenezueli najprościej dostaniemy się drogą lotniczą. Najwięcej połączeń z Europy ląduje w stolicy kraju, Caracas. Istnieje także możliwość dotarcia do tego pięknego kraju drogą wodną (największe porty są również zlokalizowane w Caracas), bądź lądową (sieć autobusowa pomiędzy krajami Ameryki Południowej jest bardzo dobrze rozwinięta).

Szczepienia
Nie istnieją szczepienia obowiązkowe, bez których nie zostaniemy wpuszczeni na teren Wenezueli. Jeśli mamy zamiar spędzać czas w strefie wiecznie zielonych lasów równikowych warto zaszczepić się na żółtą febrę oraz posiadać leki przeciwmalaryczne. Zazwyczaj zaleca się także zaszczepienie przeciwko obu odmianom żółtaczki (typu A i B) oraz przeciwko durowi brzusznemu.
 
Klimat / Kiedy jechać?
Ze względu na fakt, iż obszar Wenezueli położony jest w strefie podrównikowych mas wilgotnego powietrza, najlepszym okresem na wizytę jest czas pomiędzy styczniem a marcem. Wówczas pada zdecydowanie najmniej. Nie zaleca się przyjazdu do Wenezueli między majem a wrześniem. Najwięcej deszczu jest w maju i w czerwcu. Chętni do odwiedzin słynnych tepui z jeszcze słynniejszymi wodospadami (m.in. najwyższego na świecie Salto Angel) muszą zadecydować. Widok na kaskady z pewnością będzie bardziej imponujący w porze deszczowej. Kosztem potwornej wilgoci oraz braku możliwości kąpieli pod wodospadami. W porze suchej z kolei pod Salto Angel możemy płynąć nawet do siedmiu godzin w jedną stronę. Wszystko przez wyschnięte koryta. Przed śmiałkami trudna decyzja.
 
Waluta
Od stycznia 2008 obowiązującą wenezuelską walutą jest bolivar fuerte (tzw. bolivar mocny). Kurs względem polskiego złotego przedstawia się następująco: 1 VEF = 0,72 PLN. Przyjeżdżając tutaj warto mieć w portfelu amerykańskie dolary, gdyż w tutejszych kantorach jest to najpopularniejsza waluta wymienna. Bankomaty znajdują się tylko w większych miastach (Caracas, Ciudad Bolivar, Merida). 


Język
Hiszpański.
 
Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
W gniazdkach płynie prąd o napięciu 110V. Wtyczki większości pokojów hotelowych posiadają charakterystyczne ukośne otwory (typ amerykański - na miejscu nie ma problemu z zakupem odpowiednich konwerterów). Telefony komórkowe funkcjonują na częstotliwości 10 Hz i mają dość dobry zasięg we wszystkich miastach oraz na obszarze większej i średniej wielkości miejscowości.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Sama nazwa państwa „Wenezuela” pochodzi od jednego z uczestników wyprawy Vespucciego, nijakiego de Ojeda, który to dotarłszy do wybrzeży Jeziora Maracaibo, na widok napotkanych tutaj nawodnych osad nabrał przeświadczenia, że oto odnalazł niewielką kopię słynnej Wenecji. Nazwa „Venezuela” oznacza właśnie „Małą Wenecję”. Od XVI w. wchodziła owa „Mała Wenecja” wchodziła w skład Wicekrólestwa Peru, a od 1717 r. stała się częścia nowo utworzonego wicekrólestwa Nowej Granady. XVIII wiek to okres konkwisty. Wenezuela, podobnie jak pozostałe kraje Ameryki Łacińskiej, zaczęła być penetrowana przez żądnych złota i sławy awanturników. Wojnę o niepodległość zapoczątkowały 1806 nieudane wyprawy F. de Mirandy. 5 lat później junta rewolucyjna proklamowała niepodległość kraju. Wkrótce potem proklamowano utworzenie republiki federacyjnej Wielka Kolumbia, po której rozpadzie w 1830 r., Wenezuela stała się samodzielną republiką. XX wiek w Wenezueli to okres dyktatorskich rządów, a co za tym idzie destabilizacji politycznej. Pomimo odkryć złóż złota i ropy naftowej kraj zaczął popadać w światowe długi. Współcześnie populistyczny dyktator Wenezueli, Chavez, prowadzi antyamerykańską politykę w ścisłej współpracy z kubańskimi dyktatorami.

Oprócz popularnych również w Polsce świąt wolnych od pracy w Wenezueli obchodzi się także m.in.:
19.04 – rocznica ogłoszenia niepodległości
12.05 – Dzień Pracy
5.05 – Dzień Niepodległości
24.07– rocznica urodzin Simona Bolivara
12.10 – rocznica odkrycia Ameryki
 
Mentalność / Tradycja
Wenezuelczycy to bardzo otwarci ludzie. Niezwykle serdeczni i gościnni. Zagadywanie przez nieznajomych na ulicy jest tutaj czymś zupełnie normalnym.
Przed przyjazdem obowiązkowo zaznajommy się z chyba najpopularniejszym słowem, jakie jest słyszane niemal wszędzie. I wcale nie chodzi o słynne „manana” – to klasyfikuje się na drugim miejscu. Chodzi raczej o magiczne „chévere”, oznaczające mniej więcej tyle, co „super”. Usłyszymy je w sklepie, restauracji, hotelowej recepcji, na dworcu, w kościele. Słowem niemal wszędzie. Nie jest tajemnicą wszechobecny w Wenezueli kult ciała. Standardem są pierwszokomunijne prezenty w postaci karnetów do gabinetów piękności. Na osiemnastkę dziewczyny fundują sobie pierwsze operacje plastyczne. A potem jeszcze jedną. I jeszcze... Nocując w wenezuelskim domu nie powinien dziwić nas sposób, w jaki rodziny gromadzą się wokół telewizora, a konkretnie wokół puszczanych w niej bez przerwy telenoweli. Wenezuelczycy żyją życiem bohaterów latynoskich seriali. Ostatni odcinek „Esmeraldy” jest powszechnie komentowany na lokalnych bazarach, w sklepach, rodzinnych spotkaniach. Trzeba się po prostu przyzwyczaić.
 
Religia Znakomita większość Wenezuelczyków to katolicy. Pomimo licznych rozwodów i rozbitych małżeństw (najprawdopodobniej bierze się to z powszechnego tutaj kultu ciała, której to pokusie nie potrafią często oprzeć się także żonaci mężczyźni), pod względem oddania wierze katolickiej wenezuelską społeczność popularnie uważa się za jedną z gorliwszych na świecie. Jakkolwiek to połączyć.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Największy port lotniczy w kraju to lotnisko im. Maiqueti Simóna Bolívara, położone 26 km na północ od centrum Caracas. Rocznie obsługuje ok. 6 mln pasażerów. Wyposażone jest w 2 terminale. Oficjalna strona lotniska to: http://www.aeropuerto-maiquetia.com.ve/

Z lotniska do centrum stolicy Wenezueli można dostać się taksówką (dojazd zajmuje ok. 30 minut) lub autobusem.

Samolotem dolecimy także do kilkunastu miejscowości Wenezueli (m.in. do: Maracaibo, Barcelony, Puerto Ordaz, Santo Domingo, Las Piedras, Valera).

Wynajęcie samochodu to coraz bardziej popularny proceder wśród zagranicznych turystów. Uwzględniając konkurencyjne względem europejskich ceny paliwa obowiązujące w Wenezueli (ok... 0,12 USD na galon!), taki transport przy czterech osobach na pewno się opłaci. Wypożyczalnie samochodów są już obecne we wszystkich większych miastach kraju. Dzienny koszt wynajęcia samochodu to ok. 160 PLN (bez limitu kilometrów).
 
Transport publiczny
W Wenezueli nie istnieje sieć kolejowa. Podstawowym i zarazem najpopularniejszym środkiem transportu publicznego są dalekobieżne autobusy. Podróż tego typu autobusem (tzw. typ CAMA) dalece odbiega od takiej, do jakiej zdążyliśmy przywyknąć w Europie. Wygodne, rozkładane praktycznie do pozycji leżącej fotele, dużo miejsca na nogi, klimatyzacja, czyste toalety, obsługa (często z serwisem obiadowym), filmy DVD, etc. W Caracas bardzo popularne (niestety uważane za mało bezpieczne, zwłaszcza dla turystów) jest metro. Pisząc o transporcie w Wenezueli, nie sposób nie wspomnieć o promach. Często bowiem stanowią jedyną formę dotarcie do celu. Tak jest m.in. w przypadku relacji Cumena – wyspa Margarita lub wyprawy pod wodospad Salto Angel. Ta ostatnia przeprawa odbywa się na 10-osobowej, motorowej łodzi i nie rzadko trwa kilka godzin.

 
Taksówki / Infrastruktura
Taksówki to obok autobusów najpopularniejsza forma transportu stosowana w wenezuelskich miastach. Charakterystyczne, pomalowane na żółto, auta są tutaj dosłownie na każdym rogu ulicy. Pamiętajmy o ustaleniu ceny za kurs zanim go zaczniemy. Warto się targować. Z reguły bowiem wenezuelscy kierowcy na widok europejskiego turysty podwajają standardową stawkę za przejazd.

Infrastruktura drogowa w Ekwadorze zależy od regionu. Przykładowo – dość popularna droga łącząca Caracas z Meridą często jest podmywana przez ulewne deszcze. Zdarzają się na niej także błotne lawiny. Okolice większych miast oraz co ważniejsze drogi między prowincjami wyposażone są w dobrej jakości jezdnie utwardzone.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Oprócz świąt (opisanych w zakładce „Kraj i ludzie”), które obchodzone są w Wenezueli w sposób wyjątkowo huczny i spontaniczny, warto spędzić tutaj kilka dni okresu karnawału. Każda prowincja posiada własne, uzależnione od tradycji społeczności lokalnych sposoby radosnego przezywania tych dni pełnych muzyki, tańca i zabawy. Najbarwniejszym świętem kościelnym jest Boże Ciało, świętowane w San Francisco de Yare pod nazwą Los Diablos Danzantes. Zobaczymy tutaj kolorową, taneczną paradę, w skład której wchodzą przebrani za różne wyśnione postacie tancerze. Największe festiwale i inne imprezy kulturalne odbywają się przede wszystkim w stolicy kraju.
 
Specjalności kulinarne
Głównym składnikiem podstawowej diety przeciętnego Wenezuelczyka jest przesławny w całej Ameryce Południowej kurczak z ryżem. Czasami dodawane są świeże warzywa, a na deser owoce, wśród nich najczęściej: arbuz, melon, mango i papaja. Na śniadanie zwykło się spożywać tzw. arepa – tutejszy chleb, upieczony z mąki kukurydzianej. Co zamożniejsi dostaną do niego jajecznicę. Narodową potrawą Wenezueli uznawany jest tzw. pabellon criollo. To nic innego, jak cebula podawana z pociętą w paski smażoną wołowiną. Często także z warzywami. Specyficzny smak potrawie nadaje kolendra. Dla spragnionych wrażeń polecamy np. smażone termity (z ostrą papryką).
 
Styl życia
Znakomitą większość wenezuelskiej społeczności stanowią tzw. mestizos. To bardzo pogodni, zazwyczaj uśmiechnięci ludzie. No, i przede wszystkim – bardzo towarzyscy. Prędko nawiążą z nami kontakt. Pomogą. Wskażą cenne wskazówki. W większych miastach Wenezueli obserwuje się (ku przerażeniu wielkiego wodza...) zwrot ku kulturze ze Stanów. Widoczne jest to zwłaszcza w kręgach młodzieżowych. Anglojęzyczna muzyka, dżinsy, t-shirty z amerykańskimi powiedzeniami – to wizytówka coraz szerzej reprezentowanej grupy społecznej tutejszych Latynosów. Odrębną grupę stanowią tzw. Ranchitos, czyli biedota zamieszkująca okolice co większych miast. Ranchitos rządzą się własnym prawem, mają swoje obyczaje, które przynieśli ze sobą z prowincji, która opuścili w poszukiwaniu lepszego jutra. Większość z nich do dziś go nie odnalazła. Stąd patologie, alkoholizm (Ranchitos lubią wypić - alkoholizm znacznie wyprzedza tu narkomanię, stanowiąc ogromny problem dla rządu) i masowe codzienne migracje do centrum miast w poszukiwaniu zarobku, chleba, ofiar kradzieży, itp.
 
Warte zobaczenia
Warte zobaczenia Do najpiękniejszych miejsc Wenezueli należy zaliczyć przede wszystkim:
Canaimę - Park Narodowy usiany tepui (większość z nich zlokalizowanych jest w Gran Sabana)
Deltę Orinoko – czyli zwierzęcy raj pełen: aligatorów, anakond, czapli białych, kajmanów, kapibarów, itp.
Jaskinię ptaka Guacharo – sięgającą 12 km głębokości jaskinię pełną stalagmitów i stalaktytów, z odciśniętymi na ścianach śladami pradawnych zwierząt
Los Llanos – obszar usiany prześlicznymi andyjskimi miasteczkami (np. Meridą)
Los Roques – archipelag wysp, na których posmakujemy klimat piaszczystych plaż, zielonych palm, przepięknej rafy koralowej i błękitu Morza Karaibskiego
Roraima – górę z licznymi endemicznymi gatunkami roślin
Salto Angel – najwyższy na świecie wodospad spływający z gigantycznego tepui

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Ameryka Południowa? Polecamy hotele w Wenezuela. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Wenezuela. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Wenezuela. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Wenezuela

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index