Kenia

Wycieczki Kenia - Last Minute Kenia - Wczasy Kenia

Kenia Mapa
Amboseli
Amboseli
Masai Mara
Masai Mara
Nairobi
Nairobi
Diani Beach
Diani Beach
Malindi
Malindi
Shanzu Beach
Shanzu Beach
Tsavo West
Tsavo West
Tsavo Ost
Tsavo Ost
Mombasa
Mombasa
Prowincja Nadmorska
Prowincja Nadmorska
Prowincja Wielkiego Rowu
Prowincja Wielkiego Rowu

Relacje z podróży Kenia

Nasze safari zamówiliśmy jeszcze w Polsce, na miejscu Kennedy podjechał pod hotel i zabrał nas do swojego b... czytaj dalej
Gdy rozmawiając z jakąś osobą, Błażej wypowiada słowa, „Ola uratowała mi kiedyś życie”, najczęstsza reakcja... czytaj dalej

Popularne hotele - Kenia

5.4
Słońca
Rekomendacja: 95%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.2
Słońca
Rekomendacja: 94%
Oferty wycieczek
6 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 91%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 92%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 88%
Oferty wycieczek
7 dni

5.5
Słońca
Rekomendacja: 97%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 92%
Oferty wycieczek
6 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.2
Słońca
Rekomendacja: 93%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

5.1
Słońca
Rekomendacja: 91%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

5.5
Słońca
Rekomendacja: 89%
Oferty wycieczek
7 dni
Dojazd własny
1 dzień

Informacje i porady praktyczne - Kenia


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Obywatele Polski potrzebują wizy wjazdowej do Kenii. Można ją nabyć na granicy, bez względu na jej rodzaj (morska, lądowa, powietrzna) oraz kraj z którego przyjeżdżamy, przypływamy lub przylatujemy. Istnieje kilka typów wiz, a z naszego punktu widzenia najważniejsze to : wiza turystyczna, która kosztuje 25 USD, jest ważna trzy miesięce i umożlwia wielokrotny wjazd do Kenii; oraz wiza tranzytowa, kosztuje 10 USD, jest ważna do 3 dni, i wydaje się ją gdy celem podróży jest kraj inny niż Kenia. Procedura jest prosta, należy wypełnić wniosek wizowy. W części linii lotniczych jest on rozdawany przed wylądowaniem.
Osoby ubiegające się o wizę powinny legitymować się paszportem, ważnym jeszcze min. 6 miesięcy, w którym będzie min. jedna cała wolna strona, na której wiza może zostać wklejona.

Szczepienia
obowiązkowe : przeciwko żółtej gorączce; zalecane : przeciwko durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B, polio, meningokowemu zapaleniu opon mózgowych.

Klimat / Kiedy jechać?
Klimat Kenii w poszczególnych częściach kraju : wybrzeże, pustynna północ, okolice jeziora Wiktorii, okolice Mount Kenya, Nairobi znacznie się różni. Warto natomiast podkreślić iż od czerwca do sierpnia to najchłodniejszy okres.

Waluta
Walutą w Kenii jest szyling kenijski (100 KES – ok. 4zł – lipiec 2010). Nie ma możliwości zakupu tej waluty w Polsce, należy mieć ze sobą Euro lub dolary amerykańskie (WAŻNE : w przypadku dolarów banknoty muszą być wydane po 2000 roku, w przeciwnym razie nie będą honorowane), badź też karty płatnicze (sieć bankomatów jest dobrze rozbuowana).

Język
Oficjalnym językiem jest angielski, ogólnonarodowym suahili, natomiast dominującą rolę w poszczególnych regionach odgrywają m.in. takie języki jak: luo, kikuju i masajski.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
prąd : 240V ; wtyczki typu G (takie jak powszechnie stosowane są w Wielkiej Brytanii i Irlandii). Nie ma problemu z zasięgiem telefonów komórkowych. Warto podczas pobytu zainwestować w zakup karty SIM lokalnych operatorów (połączenia do Europy są wówczas kilkukilkunastokrotnie tańsze).

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Kenia leży w Afryce Wschodniej. W 1885 roku, podczas kongresu berlińskiego nakreślono obecne granice tego kraju. W okresie kolonialnym w Kenii osiedliło się wielu Europejczyków (tzw. Białe Wzgórza), których opór, a także krawawo stłumione powstanie Mau-Mau opóźniły odzyskanie niepodległości do 1963 roku. Pierwszym prezedentem tego kraju został Jomo Kenyatta (uczeń Bronisława Malinowskiego). Po nim stanowisko to piastował Daniel Arap Moi, a obecnie Mwai Kibaki.
Kenię zamieszkuje około czterdziestu różnych grup etnicznych. Każda z nich ma swoją tradycję, obyczaje i język. Pod względem kulturowo-językowym ludy Kenii zaliczymy do grup, Bantu (np. Kikuju, Luhiya), Nilotów (np. Luo, Masajowie), Kuszytów (np. Somali).

Mentalność / Tradycja
Kenia to kraj kontrastów i nierówności w rozwoju społeczno-gospodarczym pomiędzy poszczególnymi jego regionami. W samej stolicy – Nairobi, w dzielnicy Karen standard życia jest porównywalny do europejskiego, natomiast w slumsach tego miasta ludzie nie mają zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych.
Wiele grup przyjęło pewne elementy modernizacji – telefony komórkowe, internet, zachowując jednocześnie, tradycyjne elementy kultury (np. kwestia płatności za żonę). Inni pielęgnują « egoztyczne » elementy kultury tradyjnej by móc sprzedać je ciekawskim turystom.

Religia
Większość mieszkańców Kenii to wyznawcy różnych odłamów chrześcijaństwa. Protestanci (Anglikanie, Kalwini, Zielonoświątkowcy, Adwentyści) stanowią ponad połowę społeczeństwa tego kraju, a kilka milionów Kenijczyków to katolicy. Do najważniejszych religii Kenii zaliczymy także islam, religie tradycyjne oraz bahaizm.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
W Kenii funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć portów lotniczych (w całym kraju jest ich kilkadziesiąt) – w pewne rejony Kenii nadal najłatwiej i najszybciej jest dostać sie samolotem. Loty międzynarodowe obsługują głównie : Jomo Kenyatta International Airport (Nairobi) oraz Moi International Airport (Mombasa).
Firmy wynajmujące samochody znajdują się an lotniskach, w niektórych hotelach, bardzo często lokalne biura podróży pośredniczą w tej kwestii.

Transport publiczny
Sieć transportu publicznego jest dobrze rozbudowana w całej Kenii. Istnieje wiele firm autobusowych oferujących dojazd do wielu miejscowości w Kenii, a także w Ugandzie, Tanzanii, Ruandzie i Zambii. Jest również kilka połączeń kolejowych między najważniejszymi miastami. Między niewielkimi miejscowościami, a także na mniejsze odległości jeżdżą « Dala-dala » (od słowa « dola » czyli dolar), mini-busy, w których liczba pasażerów nie zależy od ilości miejsc – co dodaje uroku całej podróży. Dala-Dala są również śordkiem transportu publicznego w większych miastach, a Nairobi pomiędzy dzielnicami a centrum jeżdżą również autobusy.

Taksówki / Infrastruktura
Taksówki są popularnym środkiem transportu zarówno w dużych jak i niewielkich miejscowościach. Najlepiej uzgodnić cenę przed rozpoczęciem kursu i należy zawsze i wsędzie targować się. W duyżych, zakorkowanych miastach lepszym pomysłem może być pokonanie trasy na motorze lub w rikszy (tzw. Tuk tuk), w mniejszych miejscowościach i na krtszych odcinakch polecam boda-boda (rower).
Kilka dróg krajowych jest w dobrym stanie. Inne, np. między Kisumu i Nairobi wymagają dobrego zawieszenia. Wiele dróg gruntowych podczas pory deszczowej jest nieprzejezdna (z uwagi na śliską nawierzchnię) bądź też wypadek samochodowy (które zdarzają się niezwykle często).

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Święta narodowe
1 stycznia – Nowy Rok,
Wielki piątek
Poniedziałek Wielkanocny
1 maja- Święto Pracy
1 czerwca – Dzień Maroka (Madaraka Day)
10 października Moi Day
20 października Kenyatta Day
12 grudnia Jamhuri Day
25/26 Boże Narodzenie

Wydarzenia
Kwiecień
Maulidi al Nabi (urodziny proroka)
Lamu przeobrażą się na jeden tydzień w piekło. Bębny dudnią, ludność świętuje, śpiewa i tańczy. Jak od setek lat mężczyźni tańczą wokół pala, a kapitanowe dżonek mierzą się w regatach. Święto ruchome zależne od muzułmańskiego kalendarza.

Czerwic/Lipiec
Rhino Charge: W pierwszy weekend czerwca miłośnicy samochodów terenowych spotykają się na wyścigu nosorożców. To spotkanie KCs (Kenya Cowboys) białych Kenijczyków. Każdy biorący udział wspiera w ten sposób ratowanie zagrożonych nosorożców. Miejsce imprezy trzymane jest w tajemnicy i podawane jest krótko przed rozpoczęciem.

Wędrówki zwierząt
Niemal 2 miliony antylop gnu przemieszczają się w poszukiwaniu wody oraz trawy w corocznej wędrówce. Najlepszym miejscem do oglądanie jest brzeg rzeki Mara w Masai Mara. Stada przybywają głównie na przełomie czerwca i lipca do Masai Mara i wracają na przełomie października i listopada z powrotem do Serengeti w Tanzanii.

Safarirallye
To trwająca 3 dni impreza, podczas której motocykliści muszą pokonać ponad 4000 km przez Kenię. Jest to jeden z najtrudniejszych odcinków na świecie. Start i meta mają miejsce w Nairobi.

Sierpień
Derby wielbłądów
W sierpniu w Maralal w Północnej Kenii zbierają się miłośnicy wielbłądów. Trasa wyścigu ma ponad 42 km. W programie są także pokazy mody, tańce oraz aukcja zwierząt domowych.

Październik
Moi Day
Parady wojskowe dla upamiętnienia wyboru Daniela arap Mois na prezydenta (1978).

Kenyatta Day
Z okazji aresztowania późniejszego prezydenta republiki, Jomo Kenyatta przez Brytyjczyków w 1952 roku.

Diwali
Najważniejsze święto dla Hindusów, przede wszystkim w Mombasie. Świętuje się wtedy powrót boga Ramy. W programie są tańce uliczne.

Listopad
Idd-ul Fitr (małe Hammerfest)
To muzułmańskie święto, które obchodzi się dla uczczenia końca miesiąca postu – ramadanu.

Grudzień
Jamhuri Day
Przemowy i pochody na upamiętnienie odzyskania niepodległości w 1963 r.

Specjalności kulinarne
Kenia nie słynie ze specjalności kulinarnych. Głównym pożywieniem mieszkańców tego kraju jest ugali, ryż lub chapati, mięso i sukumę (po polsku szpinak). Na wybrzeżu i w okolicach jezior je się dużo ryb i owoców morza. Dzieci uwielbiają kurczaka i frytki. W miastach funkcjonuje wiele restauracji z hinduskim, arabskim i europejskim jedzeniem, jak również tych oferujących specjały kuchni kenijskiej.

Irio
Narodowe danie Kikuju to danie jednogarnkowe z kukurydzy, czerwonej fasoli i ziemniaków. Ziarna kukurydze oddziela się od kolb i gotuje do miękkości z fasolą. Potem dodaje się obrane ziemniaki oraz posiekany szpinak. Całość po dodaniu przypraw: soli i pieprzu gotuje się aż nabierze konsystencji papki.

Raki
Na całym wybrzeżu delikatesem są świeżo schwytane skorupiaki wielkości małych talerzy. Gotuje się je z imbirem i serwuje w sosie własnym.

Krewetki kokosowe
Krewetki podgrzewa się na gorącym oleju w upieczonymi na złoto paskami miąższu z kokosa. To niezwykła, lecz bardzo smaczna kombinacja.

Matoke
W zachodnich regionach Kenii, blisko granicy z Ugandą banany zastępują kukurydzę. Matoke to potrawa z rozgotowanych bananów, stanowiąca główny składnik diety mieszkańców.

Ryba morska przygotowana po suahilijsku
Warto spróbować ryby przygotowywanej z imbirem, mleczkiem kokosowym oraz sokiem z limonki. To specjalność kuchni suahili z wybrzeża. Rybę dzieli się na porcje, podsmaża z cebulką, czosnkiem i masłem, dodaje się posiekane pomidory i dusi. Na koniec doprawia się szafranem, kuminem i polewa mleczkiem kokosowym.

Nyama Choma
Jest ot ulubione danie biesiadne Kenijczyków. W daniu znajduje się wiele grillowanego mięsa: kurczaka, koziny- czasem trochę łykowatej,

Samosas
Rodzaj pierogów w przyprawionym mocno mięsem mielonym lub warzywami upieczone na chrupko. Podaje się jako przystawkę lub jako przekąskę.

Sukuma Wiki
To danie smakuje lepiej niż tłumaczenie znaczenia jego nazwy (cały tydzień). Przygotowuje się je wtedy, kiedy kończą się fundusze. Przygotowuje się je ze szpinaku, w miarę możliwości z duszonymi pomidorami, papryką i pokrojonym w kostkę mięsem.

Ugali
Danie codzienne dla większości Kenijczyków. To papka z mąki kukurydzianej ugotowanej z wodą. Ugali jest głównie dodatkiem do dań mięsnych, ragouts, podawane jest także czasem z sukumą.

Styl życia
W zależności od pochodzenia, wyznania, poziomu wykształcenia, miejsca zamieszkania, i statusu majątkowego różni się styl życia Kenijczyków i ich sposób spędzania wolnego czasu. Podejście do czasu ,,Ważny jest dzień dzisiejszy, a jutro zatroszczy się o siebie", różne od Europejskiego i trudne do zaakceptowania jest cechą wszystkich mieszkańców Kenii.

Warte zobaczenia
Dla lubiących przyrodę parki narodowe i rezerwaty przyrody : Masai Mara, Tsavo East i West, Amboseli, Kakamega ; dla lubiących góry : Mount Kenya, dla lubiących morze (ocean) : Momabasa i Lamu. Dla fascynatów kulturą tradycyjną Afryki : Masai Mara (Masajowie), Kisumu (Luo), okolice jeziora Turkana (Samburu), wybrzeże : Lamu, Malindi, Mombasa (kultura suahili).

Kenia: Przewodnik

Kenia to miejsce gdzie można poczuć klimat ogrodów Edenu. Tworzą go samotne zatoczki rozsiane w zatokach Oceanu Indyjskiego, długie, białe piaszczyste plaże ocienione liśćmi palm i plaże niedostępne dla rekinów dzięki chroniącym je rafom koralowym. To także zielone wzgórza majaczące na horyzoncie, szerokie sawanny przemierzane przez stada słoni, lwy i gepardy. Kenia to miejsce gdzie występuje wielka różnorodność krajobrazów: pradawne puszcze, wygasłe wulkany, aktywne gejzery, smagane słońcem pustynie oraz połyskujące lodowce. Kenia oferuje mnóstwo zarówno tym, którzy poszukują odpoczynku, jak i przygody.

Krajobraz o świcie pokrywa jeszcze zasłona z mgły, czyniąc rozpoznawalnymi tylko kontury bawołów, poruszających się na tle różowej smugi na horyzoncie. Kilka minut później krwiście czerwona kula słońca pokaże się na niebie i skąpie krajobraz w niesamowitym świetle, dając tym samym sygnał do rozpoczęcia koncertu niezliczonym stadom ptaków.

Kto choć raz brał udział w porannym safari na sawannie, nie zapomni tego do końca życia. Już sama sawanna zamieszkana przez niezliczonych przedstawicieli świata zwierząt czyni z Kenii wyśmienity cel na urlop. Na tym jednak nie kończy się oferta tego wschodnioafrykańskiego kraju położonego na równiku. Na turystów spragnionych słońca i morza czekają jeszcze rajskie plaże nad turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego z miałkim, białym piaskiem oraz niezwykła flora, którą można podziwiać w nadmorskich parkach narodowych.

Na spragnionych aktywności czeka praktycznie nieograniczona oferta: pływanie, nurkowanie, surfing, windsurfing, żeglarstwo, wędkarstwo morskie. Amatorzy wspinaczki mogą zdobyć pokryty śniegiem pięciotysięcznik Mount Kenya, będący znakiem firmowym kraju. Chętnych na spotkanie ze śladami początków historii ludzkości przyciągnie na pewno stanowisko archeologiczne ze znaleziskami sprzed 1,6 miliona lat nad jeziorem Turkana w Koobi Fora. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Narodowe w Nairobi, w którym wystawiono w pełni zachowany szkielet hominida.

Również geografia kraju jest bardzo zróżnicowana. Połowa Kenii leży po północnej, a druga po południowej stronie równika i dzięki temu występują w niej prawie wszystkie krajobrazy charakterystyczne dla różnych odmian klimatu tropikalnego: obfitujące w roślinność i opady strefy nadmorskie nad Oceanem Indyjskim, żyzne tereny uprawne w centrum lądu, tropikalny las deszczowy i lodowce na Mount Kenya, pustynie i półpustynie na północy nad jeziorem Turkana, największym słonym jeziorem na świecie. Kenia to kraj łagodnych pagórków, szerokiej sawanny, jezior, gór i rzek.

Geograficzną ciekawostką Kenii jest uskok, ciągnący się przez cały kraj z południa na północ. Jest on częścią Wielkich Rowów Afrykańskich, szczeliny w skorupie ziemskiej ciągnącej się od Jordanii do Mozambik, będącej odpowiedzialną za dramatycznie wyglądający krajobraz w tej części Kenii. Głęboko poniżej na dnie rowu migocze łańcuch pereł siedmiu jezior, siedlisko dziesiątek tysięcy fl... czytaj dalej
Kenia to miejsce gdzie można poczuć klimat ogrodów Edenu. Tworzą go samotne zatoczki rozsiane w zatokach Oceanu Indyjskiego, długie, białe piaszczyste plaże ocienione liśćmi palm i plaże niedostępne dla rekinów dzięki chroniącym je rafom koralowym. To także zielone wzgórza majaczące na horyzoncie, szerokie sawanny przemierzane przez stada słoni, lwy i gepardy. Kenia to miejsce gdzie występuje wielka różnorodność krajobrazów: pradawne puszcze, wygasłe wulkany, aktywne gejzery, smagane słońcem pustynie oraz połyskujące lodowce. Kenia oferuje mnóstwo zarówno tym, którzy poszukują odpoczynku, jak i przygody.

Krajobraz o świcie pokrywa jeszcze zasłona z mgły, czyniąc rozpoznawalnymi tylko kontury bawołów, poruszających się na tle różowej smugi na horyzoncie. Kilka minut później krwiście czerwona kula słońca pokaże się na niebie i skąpie krajobraz w niesamowitym świetle, dając tym samym sygnał do rozpoczęcia koncertu niezliczonym stadom ptaków.

Kto choć raz brał udział w porannym safari na sawannie, nie zapomni tego do końca życia. Już sama sawanna zamieszkana przez niezliczonych przedstawicieli świata zwierząt czyni z Kenii wyśmienity cel na urlop. Na tym jednak nie kończy się oferta tego wschodnioafrykańskiego kraju położonego na równiku. Na turystów spragnionych słońca i morza czekają jeszcze rajskie plaże nad turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego z miałkim, białym piaskiem oraz niezwykła flora, którą można podziwiać w nadmorskich parkach narodowych.

Na spragnionych aktywności czeka praktycznie nieograniczona oferta: pływanie, nurkowanie, surfing, windsurfing, żeglarstwo, wędkarstwo morskie. Amatorzy wspinaczki mogą zdobyć pokryty śniegiem pięciotysięcznik Mount Kenya, będący znakiem firmowym kraju. Chętnych na spotkanie ze śladami początków historii ludzkości przyciągnie na pewno stanowisko archeologiczne ze znaleziskami sprzed 1,6 miliona lat nad jeziorem Turkana w Koobi Fora. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Narodowe w Nairobi, w którym wystawiono w pełni zachowany szkielet hominida.

Również geografia kraju jest bardzo zróżnicowana. Połowa Kenii leży po północnej, a druga po południowej stronie równika i dzięki temu występują w niej prawie wszystkie krajobrazy charakterystyczne dla różnych odmian klimatu tropikalnego: obfitujące w roślinność i opady strefy nadmorskie nad Oceanem Indyjskim, żyzne tereny uprawne w centrum lądu, tropikalny las deszczowy i lodowce na Mount Kenya, pustynie i półpustynie na północy nad jeziorem Turkana, największym słonym jeziorem na świecie. Kenia to kraj łagodnych pagórków, szerokiej sawanny, jezior, gór i rzek.

Geograficzną ciekawostką Kenii jest uskok, ciągnący się przez cały kraj z południa na północ. Jest on częścią Wielkich Rowów Afrykańskich, szczeliny w skorupie ziemskiej ciągnącej się od Jordanii do Mozambik, będącej odpowiedzialną za dramatycznie wyglądający krajobraz w tej części Kenii. Głęboko poniżej na dnie rowu migocze łańcuch pereł siedmiu jezior, siedlisko dziesiątek tysięcy flamingów, na krawędzi uskoku piętrzy się łańcuch górski - Aberdary, samotny, gęsto porośnięty górzysty teren z torfowiskami oraz sterczącymi stożkami wulkanicznymi. Prawie wszystkie regiony są turystycznie dostępne, a w szczególności tłumnie odwiedzane parki narodowe Masai Mara, Tsavo, Amboseli. Na wybrzeżu oraz w większych miastach jest dostępna szeroka oferta noclegowa: od luksusowych hoteli, aż do bungalowów (bandas). Całe szczęście Kenii udało się uchować przed zalewem betonowych hoteli przeznaczonych dla turystyki masowej. W parkach narodowych dobry komfort oferują loggie. Są także kempingi z namiotami o szerokiej skali komfortu.

Kwestia poruszania się po terenie Kenii zależy od możliwości finansowych. Jeśli ktoś nie chce podróżować z innymi w minibusie, może zdecydować się na safari w klasycznym stylu. Mniej obciążające finansowo, ale bardzo wyczerpujące jest safari z grupą podróżując w przebudowanej ciężarówce na tereny na północy Kenii lub do rezerwatów i parków narodowych.

Ludność zamieszkująca Kenię jest tak samo różnorodna jak cały kraj- to 33 miliony mieszkańców pochodzących z ponad 40 narodów, a co się z tym wiąże pochodzących z różnych kultur i mówiących odmiennymi językami. Do tego dochodzą jeszcze mieszkańcy z Europy i Hindusi, czyli wielokulturowy tygiel różnych religii: chrześcijańskiej, muzułmańskiej hinduistycznej. Wszystkie z nich żyją o wielu lat w pokojowej koegzystencji. Konflikty, jeśli się pojawiają, dotyczą rywalizacji pomiędzy plemionami. Rywalizacja przybiera na sile przed wyborami. Mimo tego, Kenii los oszczędził dramatycznych wydarzeń sąsiednich krajów. Pomijając jeden pucz, kraj to oaza spokoju na targanych konfliktami afrykańskim kontynencie. Kraj posiada bardzo interesujące i zmienne losy. W IX wieku było to kwitnące centrum handlu z Chinami, Cejlonem, Indiami i Persją. Wymieniano brokat, szkło, porcelanę i jedwab za kość słoniową oraz niewolników. Wizyta Vasco da Gamy w 1489 roku zapoczątkowała stulecie portugalskiego panowania w kraju. Potem kraj znalazł się pod rządami Brytyjczyków i stało się kolonią korony. Koniec tej epoki nastąpił w 1963 roku, kiedy to Kenia odzyskała oficjalnie niepodległość.

Wszystkie rządy Kenii były zorientowane na współpracę z zachodem, jednak nie uchroniło to kraju przez turbulencjami. Niepokoje polityczne przed wyborami w 1997, a potem 2 zamachy Al Kaidy w Mombasie sprawiły, że liczba turystów drastycznie spadła, ale na szczęście od tego czasu dużo się zmieniło. Od 2005 roku biura organizujące safari oraz hotele notują zdecydowany wzrost liczby turystów. Co ważne, do niedawna prawie jedynymi odwiedzającymi byli biali goście, lecz obecnie zwiększa się liczba tych Kenijczyków, którzy także mogą sobie pozwolić na urlop we własnym kraju.

Czy Kenia to bezpieczne miejsce na urlop? Należy w tym miejscu wspomnieć, że w kraju występuje wysoki współczynnik przestępczości, szczególnie w Nairobi, gdzie różnice pomiędzy bogatymi i biednymi są bardzo duże. Jednak w ostatnich latach podjęto szereg działań mających na celu zapewnienie bezpiecznego pobytu turystów zagranicznych na terenie Kenii. Policja, wojsko i KWS (Kenia Wild Service) zjednoczyły się w swoich wysiłkach i zwiększyły liczbę patroli.

Kontakt z Kenijczykami jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Większość turystów styka się z nimi jako pracownikami hotelu, kierowcami lub prowadzącymi safari. Kenijczycy są przyjaźni oraz pomocni, ale nie powinno się oczekiwać, że po kilku godzinach zawrze się z nimi przyjaźń do grobowej deski. W Kenii ten proces wymaga czasu. Dodatkowo mogą pojawić się nieporozumienia w kwestii majętności turystów. Kenijczycy uważają każdego Europejczyka, który może sobie pozwolić na butelkę wina do kolacji za bogacza. Wynika to stąd, że kosztuje ono więcej niż miesięczna pensja pracownika. Nie należy się tym jednak zrażać- warto pozwolić sobie na spotkanie z serdecznością Kenijczyków i cieszyć się wymarzonym urlopem!

zamknij


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Afryka? Polecamy hotele w Kenia. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Kenia. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Kenia. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Kenia

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index