Peru

Wycieczki Peru - Last Minute Peru - Wczasy Peru

Peru Mapa
Cusco/Cuzco
Cusco/Cuzco
Lima
Lima
Arequipa
Arequipa
Iquitos
Iquitos
Peru
Peru

Peru - wszystkie regiony:

Relacje z podróży Peru

Spędzamy troszkę czasu w Puskay oglądając farbowanie wełny w sposób tradycyjny, naturalnymi farbami i jedzą... czytaj dalej
Dla samego widoku delty Orinoko /zdj 1/ i Amazonki/zdj 2/już warto poświęcić kilkanaście godzin na przelot ... czytaj dalej

Popularne hotele - Peru

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


5.1
Słońca
Rekomendacja: 92%
Dojazd własny
1 dzień

5.2
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


4.9
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

Informacje i porady praktyczne - Peru


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Przebywanie na terenie Peru do 3 miesięcy nie jest warunkowane posiadaniem specjalnej wizy. Przy przekraczaniu granicy argentyńskiej nasz paszport wzbogaci się o nowy stempel z pieczątką „90 dias” (90 dni). Granicę z Peru możemy pokonać drogą powietrzną (najwięcej połączeń z Europy ląduje w stolicy kraju), wodną (największe porty są również zlokalizowane w Limie), bądź lądową (sieć autobusowa pomiędzy krajami Ameryki Południowej jest bardzo dobrze rozwinięta).
 
Szczepienia
Nie istnieją szczepienia obowiązkowe, bez których nie zostaniemy wpuszczeni na teren Peru. Bardzo zalecane jest jednak zaszczepienie się na żółtaczki typu A i B. Jeśli mamy zamiar spędzać czas w strefie wiecznie zielonych lasów równikowych warto zaszczepić się na żółtą febrę oraz posiadać leki przeciwmalaryczne. Przebywając w niektórych uboższych regionach kraju (pn-zach prowincje) warto posiadać szczepionkę na dur brzuszny.
 
Klimat / Kiedy jechać?
Termin przyjazdu do Peru jest uzależniony od tego, jaki charakter posiada nasz wyjazd. Jeśli nastawiamy się na trekking po Andach należy raczej unikać okresu między listopadem a marcem. Niebo nad Cordilierą Blanca i Huayhuash spowite jest wówczas ciemnymi chmurami i potrafi padać całą dobę. Po peruwiańskich górach najlepiej wędrować w lipcu – wówczas mamy największą gwarancję błękitnego nieba. Gdy celujemy w zwiedzanie miast, warto wybrać okres, kiedy nie będą nam dokuczać upały – od października do listopada oraz od marca do kwietnia. Wybierający się na obszar wiecznie zielonych lasów deszczowych nie powinni udawać się do Peru w styczniu oraz w lutym. Z kolei na wybrzeżu słoneczne i ciepłe lato trwa od stycznia do marca.
 
Waluta
Peso. Średni kurs oscyluje w okolicach relacji 0,9 peso – 1 PLN. Jadąc do Peru warto mieć w portfelu także amerykańskie dolary, gdyż w tutejszych kantorach jest to najpopularniejsza waluta wymienna. Bez problemu funkcjonują też bankomaty (praktycznie w każdej miejscowości). 

Język
Hiszpański. Nie zdziwmy się jednak, gdy podczas targowania się na lokalnych bazarach, usłyszymy lokalne odmiany indiańskiego jeżyka keczua.
 
Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
W gniazdkach elektrycznych płynie prąd o napięciu 230V. Wtyczki nie posiadają zunifikowanego charakteru. Zdarzają się zarówno takie typu europejskiego, jak i takie, które zwykło używać się w Stanach (z charakterystycznymi ukośnymi, płaskimi końcówkami). Telefony komórkowe maja dość dobry zasięg we wszystkich miastach oraz na obszarze większej i średniej wielkości miejscowości.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Historia Peru to przed wszystkim historia słynnego Państwa Inków. Wielkie, bogate imperium, zwane Tahuantinsuyu (Krajem Czterech Części) istniało jedynie 100 lat. Skutecznie splądrowane i ostatecznie zniszczone przez żądnych władzą i bogactwem europejskich konkwistadorów. O hiszpańskich wyprawach zbrojnych, podstępnym zabiciu władcy Inków, Atahualpy napisano już tomy. Tutaj wspomnijmy tylko, że rok 1532 rozpoczął wieloletnią wojnę inkasko-hiszpańską, wskutek której fascynująca nas dzisiaj kultura Inków uległa bezpowrotnej zapaści. Peru (wówczas znane pod nazwą wicekrólestwa Peru, a następnie Nowej Kastylii) zaczęło być traktowane jako zasobny skarbiec Hiszpanii. Peruwiańczycy odzyskali niepodległość dopiero po trzech wiekach – w 1821 r. Kolejne lata to kolejne konflikty zbrojne (m.in. zatargi z sąsiednimi Boliwią, Ekwadorem i Chile), konflikty społeczne, zamachy terrorystyczne, partyzantka, zagrożenie destabilizacji państwa (słynny Świetlisty Szlak). Znana nam współcześnie względnie stabilizacyjna sytuacja państwa to efekt licznych reform dokonanych za czasów rządów Alberto Fujimori (władzę zdobył w 1990 r.).

Oprócz popularnych również w Polsce świąt wolnych od pracy w Peru obchodzi się także m.in.:
2.02 - święto La Virgen de la Candelaria
24.06 - staroinkaskie święto Inti Raymi (obchodzone w Cuzco)
29.06 - święto Piotra i Pawła
16.07 – święto La Virgen del Carmen
28.07 i 29.07 - Święto Niepodległości
30.08 - Dzień Św. Róży z Limy
8.10 - rocznica bitwy pod Angamos
18.10 – pokutne święto El Señor de los Milagros
8.12 - Dzień Matki Boskiej Niepokalanej
 
Mentalność / Tradycja
Pomimo faktu, iż Peru stanowi najczęściej odwiedzane państwo całej Ameryki Południowej, przeciętny Peruwiańczyk nie jest wcale wyjątkowo wylewny i wybitnie gościnny wobec przybyszów. Peruwiańczycy to raczej skryci ludzie. Można podejrzewać, że owa nieufność wynika w pewnym stopniu z niskiej samooceny i poczucia wstydu. Przeciętny standard życia w Peru jest bardzo niski. Ludzie są mocno doświadczeniu przez los. W związku z tym rzadko na ich ustach spotkamy szczery uśmiech. Ciężko przychodzi także robienie zdjęć przechodniom. Najczęściej napotkamy zakryte dłońmi twarze. Pomimo skrytości i swego rodzaju nieśmiałości zawsze możemy liczyć na pomoc. Zarówno przy pytaniu o drogę, jak i podczas logistycznych problemów przy zakupie biletów czy już w samym autobusie.
 
Religia
Peruwiańczycy to bardzo katolicki naród. Należy jednak nadmienić, że obrzędy chrześcijańskie mieszają się tutaj z pogańskimi – nierzadko pochodzącymi z czasów inkaskich a nawet preinkaskich. Widać to choćby na przykładzie oddawania czci Pacha Mamie czyli Matce Ziemi, czy na przykładzie diabelskich tańców z maskami, tzw. diablada. Kościoły katolickie są często otwarte przez całe dnie. Zazwyczaj wypełnione gorliwie modlącymi się wiernymi, całującymi rzeźby i zapalającymi świeczki pod wizerunkami świętych.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Największy port lotniczy w kraju to lotnisko
Aeropuerto Internacional Jorge Chávez. Położone jest 10 km na północ od granic stolicy kraju. Rocznie obsługuje ok. 6 mln pasażerów. Oficjalna strona lotniska to: www.lap.com.pe

Praktycznie wszyscy turyści przylatujący do Peru, korzystają z usług korporacji taksówkowych, licznie obsługujących około lotniskowy ruch. Z terminalu do centrum Limy dostaniemy się w ok. 40 minut.

Samolotem dolecimy także do wielu innych miejscowości Peru (do najpopularniejszych połączeń krajowych należą relacje do: Cuzco, Tumbes, Arequipy).

Biorąc pod uwagę infrastrukturę drogową Peru, odradza się turystom wynajmowanie samochodu, choć należy przyznać, że firm oferujących taką usługę jest coraz więcej.
 
Transport publiczny
Peruwiański przemysł transportu kolejowego napędzany jest przede wszystkim dzięki słynnemu połączeniu z Cuzco do Aquqas Calientes, miejscowości położonej pod Machu Picchu. Za kilka godzin przejażdżki zapłacimy ponad 200 PLN. Koleją dojedziemy także z Arequipy do Puno, położonego nad Jeziorem Titicaca. Mając zamiar przeżycia przygody związanej z przejażdżką peruwiańską koleją zaleca się kupno biletu kilka dni przed (kolej jeździ rzadko). Podstawowym i zarazem najpopularniejszym środkiem transportu publicznego w Peru są autobusy. Ceny są przystępne, a warunki jazdy bardzo komfortowe (zwłaszcza na połączeniach daleko dystansowych).

 
Taksówki / Infrastruktura
Taksówki to obok autobusów najpopularniejsza forma transportu stosowana w Peru. Będąc w największych miastach, charakterystyczne auta będą mijały nas z częstotliwością minimum raz na pół minuty. Pamiętajmy, by ustalić cenę za kurs przed jego rozpoczęciem. Warto się targować. Regułą jest, że latynoski kierowca na widok europejskiego turysty podwaja bądź potraja standardową stawkę za przejazd.

Infrastruktura drogowa w Peru należy do jednej z najtragiczniejszych na kontynencie. Na porządku dziennym są katastrofalne w skutkach wypadki. Najlepiej utrzymana jest szosa prowadząca wzdłuż wybrzeża. Im dalej w głąb kontynentu, tym stan dróg jest coraz gorszy. Po obfitych opadach, i tak już opłakany stan dróg (często o szutrowej nawierzchni), staje się jeszcze bardziej opłakany, a droga w praktyce nieprzejezdna.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Peruwiańskiemu fiestowaniu towarzyszą często wielobarwne stroje, piękne nakrycia głowy, kolorowe maski, muzyka, tańce, jedzenie i picie. Przy okazji wszelkich świąt katolickich odbywają się huczne procesje, podczas których wynoszone są obrazy i posągi świętych. Wszystkie relikwie ubierane są w piękne stroje i przyozdobione naręczami kolorowych kwiatów. Takie procesje w mniejszych miejscowościach spotkać można nawet w zwykłą niedzielę. Do świąt, które zaobserwujemy tylko tutaj nie sposób nie zaliczyć słynnego, odbywającego się 24 czerwca w Cuzco prainkaskiego święta Inti Raymi. To największe tego typu święto Inków obchodzone w Peru. Inkowie oddawali tego dnia cześć Słońcu. Współcześnie odtwarzane obchody nie sposób porównać z niczym innym.


Specjalności kulinarne
Jeżdżąc po Peru z niezbyt wypchanym portfelem, z pewnością nasza dieta ograniczy się do ryżu z kurczakiem, - dania serwowanego tutaj niemal na każdym rogu. Taki standardowy obiad to koszt poniżej 5 PLN. Peru słynie także z budzącego najczęściej niesmak wśród gringo tzw. cuy, czyli niczego innego, jak pieczonej świnki morskiej. Warto skosztować także tzw. papa a la huancaina – ziemniaków podawanych w sosie serowym. Danie stanowi najczęściej przystawkę do głównego posiłku. Będąc nad wybrzeżem, warto spożywać dużo owoców. Są niezwykle słodkie i – co chyba najważniejsze – bardzo tanie.

 
Styl życia
Rozwarstwienie dochodów i sposób życia peruwiańskiej społeczności jest dla przybysza wręcz szokujący. Zjawisko w sposób najbardziej jaskrawy zaobserwujemy na przykładzie stolicy, gdzie w ekskluzywnych dzielnicach willowych Miraflores, San Isidro czy Barranco zamieszkuje rasa biała, głównie właściciele firm, prawnicy, lekarze, specjaliści czy pracownicy korporacyjni. Jeżdżą pięknymi jeepami, stołują się w drogich restauracjach, a o dobytek dba zazwyczaj czekająca w domu gosposia. Wakacje spędzają zazwyczaj poza granicami Peru. Obok nich żyją miliony taksówkarzy, pucybutów, ulicznych sprzedawców i innych, których sens egzystencji ogranicza się do zdobycia funduszy na posiłek najbliższego dnia. Dwa, zupełnie różniące się od siebie, światy. Peruwiańskie „manana” nie posiada już tak pozytywnego wymiaru, jak to słyszane w pobliskiej Argentynie bądź Ekwadorze. 

Warte zobaczenia
Do najpiękniejszych miejsc Peru należy zaliczyć przede wszystkim:
Arequipa – przepiękne miasto zlokalizowane pod okolicznych wulkanem Misti
Cordiliera Blanca i Cordiliera Huayhuash – zdecydowanie najpiękniejsze pasma środkowej części Kordyliery Andów Centralnych
Cuzco – była stolica Imperium Inków
Iquitos – zaszyta w amazońskiej puszczy miejscowość, do której nie prowadzi żadna naziemna droga
Kanion Colca - czyli jeden z najgłębszych kanionów świata
Machu Picchu – najliczniej odwiedzany zabytek kontynentu, który docenią zwłaszcza wielbiciele pradawnych kultur
Ollantaytambo – kolejna z obowiązkowych atrakcji dla wielbicieli pradawnych kultur
Płyta Nazca – ze słynnymi, wielkimi rysunkami niewiadomego pochodzenia
Wyspy Uros na Jeziorze Titicaca – pływające po najwyższym spośród żeglownych jezior świata wyspy w całości zbudowane z trzciny, zwanej totora

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Ameryka Południowa? Polecamy hotele w Peru. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Peru. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Peru. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Peru

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index