Brazylia

Wycieczki Brazylia - Last Minute Brazylia - Wczasy Brazylia

Brazylia Mapa
Salvador
Salvador
Fortaleza
Fortaleza
Brasilia
Brasilia
Manaus
Manaus
Porto de Galinhas
Porto de Galinhas
Itaparica
Itaparica
Mato Grosso do Sul
Mato Grosso do Sul
São Paulo
São Paulo
Rio de Janeiro
Rio de Janeiro
Amazonia
Amazonia

Relacje z podróży Brazylia

Wróćmy jeszcze raz do Vale dos Vinhedos… bo stąd nie da się odejść tak po prostu, tak po jednej wizycie… ;-... czytaj dalej
Vale dos Vinhedos – raj dla wielbicieli winogron i wszelkich produktów, jakie można z nich uzyskać!!! Jest ... czytaj dalej
FENAVINHO to największe targi winne w Brazylii, które w tym roku (2011) odbyły się po raz piętnasty i trwał... czytaj dalej
…czyli mała podróż po winnym świecie Brazylii. A na tej wycieczce, chcę zabrać Was w jedno magiczne miejsce... czytaj dalej

Popularne hotele - Brazylia

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.7
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

5.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
5.3
Słońca
Rekomendacja: 92%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień


5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień

Informacje i porady praktyczne - Brazylia


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Przebywanie na terenie Brazylii do 3 miesięcy nie jest warunkowane posiadaniem specjalnej wizy. W przypadku chęci przedłużenia pobytu w celach turystycznych powyżej 90 dni należy zgłosić się do Policji Federalnej - najpóźniej na 10 dni przed upływem terminu (koszt ok. 10 USD). Granicę z Brazylią możemy pokonać drogą powietrzną (najwięcej połączeń z Europy ląduje w Rio de Janeiro i Sao Paolo), wodną (praktycznie wszystkie większe nadbrzeżna miasta posiadają międzynarodowe porty morskie), bądź lądową (sieć autobusowa pomiędzy krajami Ameryki Południowej jest bardzo dobrze rozwinięta).
 
Szczepienia
Nie istnieją szczepienia obowiązkowe, bez których nie zostaniemy wpuszczeni na teren Brazylii. Jeśli mamy zamiar spędzać czas w strefie wiecznie zielonych lasów równikowych warto zaszczepić się na żółtą febrę oraz posiadać leki przeciwmalaryczne. Zaleca się także szczepienie na dur brzuszny i cholerę. W okresach deszczowych w Brazylii wzrasta liczba zachorowań na denge.
 
Klimat / Kiedy jechać?
90 % powierzchni brazylijskiego terytorium położone jest w strefie klimatu równikowego, który z kolei dzieli się na trzy podtypy: równikowy wybitnie wilgotny (Nizina Amazonki), podrównikowy wilgotny (Wyżyna Gujańska, Mato Grosso, centrum Wyżyny Brazylijskiej) oraz podrównikowy suchy (północno-wschodnia część Wyżyny Brazylijskiej). Niewiele w Brazylii jest regionów, w których temperatura w ciągu roku spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Pora deszczowa na większości obszarów zaczyna się w listopadzie, a kończy ok. marca (południe Brazylii jest deszczowe praktycznie przez cały rok). Północno-wschodnie tereny Brazylii są z kolei często nawiedzane przez katastrofalne w skutkach susze.
 
Waluta
Brazylijski real. Średni kurs waluty przedstawia się w relacji 1 BRL = 1 PLN.
 
Język
Portugalski.

Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
W zależności od regionu napięcie w brazylijskich gniazdkach wynosi 110 V (stany północne) lub 220 V (stany południowe). Pamiętajmy, że sprzęt audiowizualny działa w Brazylii w systemie PAL-M. Telefony komórkowe przywożone z Polski działają najczęściej jedynie w większych miastach. Jednakże ze względu na fakt, iż w Brazylii dominuje system amerykański, zasięg ten dotyczy wyłącznie aparatów 3-systemowych (system GSM w Brazylii dopiero raczkuje).

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Dzisiejszy obszar Brazylii, odkryty pod koniec XV wieku, został na mocy traktatu z Tordesillas (podpisanego w 1494 r.) wzięty w posiadanie Portugalczyków. Z tego okresu pochodzi też współczesna nazwa kraju. Zaczerpnięto ją z pojęcia określającego eksportowane z tych obszarów drewno, tzw. pau brasi. Następnie na opisywanych ziemiach toczyły się długie walki pomiędzy kolonizatorami z Portugalii, Hiszpanii, Holandii i Francji. Przyczyną, dla której współczesne terytorium Brazylii cieszyło się tak wielkim zainteresowaniem, były liczne surowce, jakie odkryto tutaj na przełomie XVII i XVIII wieku. Do dotychczas eksploatowanych plantacji trzciny cukrowej i bawełny dołączyły pokłady złota i diamentów. Na swoją sławę brazylijska kawa musiała poczekać aż do 2. poł. XIX wieku. Wkrótce potem pod naciskiem polityki Wielkiej Brytanii w Brazylii zniesiono niewolnictwo. Ukoronowaniem zmian prowadzących do ustanowienia cesarstwa brazylijskiego, wojen z Argentyna o Urugwaj, osłabienia ścisłych dotychczas związków z Portugalią, stało się obalenie w 1889 r. cesarstwa i ustanowienie republiki, której konstytucja, uchwalona 1891 r. i wzorowana na konstytucji USA, nadała Brazylii federacyjny charakter. Taki ma do dziś (oficjalna nazwa kraju to: Federacyjna Republika Brazylii).

Oprócz popularnych również w Polsce świąt wolnych od pracy w Brazylii obchodzi się także m.in.:
21.04 - Święto Tiradentes (upamiętniające egzekucję brazylijskiego bohatera narodowego, Joaquima Jose da Silva Xaviera)
7.09 - Dzień Niepodległości
12.10 - Święto Matki Boskiej Objawionej (patronki Brazylii)
15.11 - Dzień Proklamacji Republiki
 
Mentalność / Tradycja
Brazylijczycy to niezwykle serdeczni i otwarci ludzie. Niektórym europejskim przybyszom owa latynoska bezpośredniość może wręcz przeszkadzać. Te narodowe cechy znajdują swoje odzwierciedlenie w obyczajowości społecznej Brazylijczyków. Mimo religijności, której oficjalnie hołduje większość mieszkańców, posiadają oni bardzo liberalny swobodny stosunek do spraw życia seksualnego. Kolejnym zjawiskiem typowym dla Brazylijczyków jest wszechobecny tutaj kult ciała. Ludzie bardzo dużą uwagę przykuwają do wyglądu (widać to zwłaszcza na brazylijskich plażach) – piękna opalenizna, umięśnione torsy mężczyzn, wysportowane sylwetki surferów, szczupłe talie kobiet. Pomimo wszechobecnej sympatii i życzliwości wobec cudzoziemców należy pamiętać o wysokiej polaryzacji w brazylijskim społeczeństwie. Rabunki, kradzieże, napady – to smutna druga strona brazylijskiej rzeczywistości. Nie dziwmy się zatem m.in. temu, gdy jadąc z brazylijskim przyjacielem po nocnych ulicach, ten nie będzie zatrzymywał się na czerwonych światłach na skrzyżowaniach. To kwestia bezpieczeństwa. Brazylijska policja sama nieoficjalnie zaleca takie zachowanie.
 
Religia
Popularnie uważa się Brazylijczyków za wyjątkowo głęboko wierzącą społeczność chrześcijan w skali światowej. Jeśli wierzyć statystykom, społeczność ta liczy sobie przeszło 120 mln katolików (75% wszystkich Brazylijczyków). Oznacza to jedno z największych skupisk społeczności katolickiej na świecie. Należy dodać, że część Brazylijczyków łączy obrządki katolicyzmu z praktykami spirytualistycznych religii afrykańskich.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Do najważniejszych portów lotniczych w kraju należy zaliczyć lotniska: w Rio de Janeiro – Galeao (GIG) i Dumont (SDU); oraz w Sao Paulo – Guarulhos im. Gubernatora Andrégo Franca Montoro'ego (GRU) i Congonhas (CGH).
Wynajęcie samochodu to coraz bardziej popularny proceder wśród zagranicznych turystów przybywających do Brazylii. Aby wynająć samochód, trzeba mieć 21 lat oraz dowód licencji. Jeśli chodzi o Rio de Janeiro, główne agencje wynajmu samochodów znajdują się na lotnisku Galeao (obsługuje ok. 40% przybywających do Brazylii turystów) oraz wzdłuż Av Princesa Isabel w Copacabana.
 
Transport publiczny
Po Brazylii najlepiej przemieszczać się autobusem. Kraj posiada jedną z lepiej zorganizowanych sieci autobusowych na kontynencie – o czym może świadczyć choćby autostrada długości 5 000 km łącząca nadgraniczne z Wenezuelą z południową prowincja Paraną. Wyróżnia się trzy rodzaje autokarów: tzw. convencional (najtańsze), executivo i leito (najdroższe). W Brazylii nie działa sieć kolejowa (z wyjątkiem dosłownie paru kilkukilometrowych odcinków o charakterze wyłącznie turystycznym. W Sao Paulo i Rio de Janeiro bez wątpienia najlepszym, najczystszym i najbezpieczniejszym środek komunikacji jest metro.
 
Taksówki / Infrastruktura
Taksówki są jednym z najlepszych sposobów, aby poruszać się po brazylijskich miastach. Są dość tanie i szybkie. Pamiętajmy, że większość kierowców nie mów po angielsku, ale nie powinno to stanowić problemu w podjęciu tzw. negocjacji cenowych za kurs. ;) Warto dodać, że istnieją również tzw. radio taksówki - droższe (o ok. 30%), lecz znacznie bezpieczniejsze.

Infrastruktura drogowa w Brazylii nie odbiega strukturą od pozostałych państw Ameryki Południowej. Obok szerokich autostrad łączących północne prowincje z południowymi są także takie drogi, jak BR-230 (tzw. Transamazonika), uważana za „jedną z najgorszych dróg świata”. Łączy wybrzeże z sercem Puszczy Amazońskiej i przez większą część jest zwykłym gliniastym duktem, którego pokonanie w porze deszczowej jest praktycznie awykonalne.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Bez wątpienia okresem, z którym każdemu przeciętnemu turyście kojarzy się Brazylia jako miejsce wyjątkowe i warte odwiedzenia jest czas karnawału. Obchodzony jest on bowiem w tym państwie w sposób niezwykle huczny i spontaniczny. Wybierając się na wyprawę do Brazylii, warto tak zaplanować pobyt, aby przeznaczyć sobie przynajmniej kilka dni na obchody karnawału. Z pozostałych ciekawych wydarzeń, warto wspomnieć o równie hucznie obchodzonym Święcie Brazylijskiej Flagi (Dia da Baneira Nacional) - 19.11. W zależności, do którego stanu skierujemy swoje kroki, mamy szanse na przeżywanie święta o charakterze lokalnym, których w Brazylii obchodzi się bez liku.
 

Specjalności kulinarne
Podstawę tutejszej kuchni stanowi ryż, czarna fasola oraz mąka z manioku (tzw. farinha). Oprócz tego kluczową rolę w brazylijskim posiłku odgrywają także wszelkiego rodzaju sosy. Dieta przeciętnego Brazylijczyka nie może istnieć bez mięsa. Najlepiej takiego smażonego na grillu. Wśród tradycyjnych dań brazylijskiej kuchni należałoby wymienić tzw. feijoada completa (gulasz podawany z fasolą, ususzonym mięsem, kiełbasą, szczypiorkiem, czosnkiem oraz ostrą papryką) i tzw. sopa de palmito (czyli zupę z palmowych serc). Z alkoholi najpopularniejszą sławą cieszą się caipirinhe (wódka z soku z trzciny cukrowej) cachaça (rum z trzciny cukrowej).
 

Styl życia
Brazylijczycy nie maja problemów z okazywaniem uczuć. Są spontaniczni i otwarci. Z większością z nich pogadamy o polityce, korupcji, pięknych dziewczętach i... oczywiście o piłce nożnej. To stale obecne tematy, wokół których kręci się życie w brazylijskich kawiarniach i barach. Warto też pamiętać, o tym, że Brazylijczycy są dosyć wrażliwi na wszelkiego rodzaju przejawy rasizmu.

 
Warte zobaczenia
Do najpiękniejszych miejsc Brazylii należy zaliczyć przede wszystkim:
Copacabanę – jedną z najsłynniejszych plaż świata
Encontro das Águas – czyli miejsce spotkania się dwóch nurtów Amazonki: ciemnej Rio Negro z jasną Solimőes
Pantanalu – rozległy bagnisty rezerwat fauny i flory w Puszczy Amazońskiej
Praia das Fontes – czyli Plażę Źródeł leżącą nieopodal Fortalezy
Statuę Chrystusa Zbawiciela i Głowę Cukru nad Rio de Janeiro
Tepui na Wyżynie Gujańskiej
Wodospady Iguazu – kilkadziesiąt kaskad na pograniczu z Argentyną

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Ameryka Południowa? Polecamy hotele w Brazylia. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Brazylia. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Brazylia. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Brazylia

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index