Jamajka

Wycieczki Jamajka - Last Minute Jamajka - Wczasy Jamajka

Jamajka Mapa
Falmouth
Falmouth
Montego Bay
Montego Bay
Negril
Negril
Ocho Rios
Ocho Rios
Port Antonio
Port Antonio
Runaway Bay
Runaway Bay
Kingston
Kingston
Whitehouse
Whitehouse
Surrey County
Surrey County

Jamajka - wszystkie regiony:

Relacje z podróży Jamajka

Jamajka zawsze jawiła mi się jako swoisty raj. Wyspa stworzona do relaksu, dobiegające zewsząd reggae, rast... czytaj dalej

Popularne hotele - Jamajka

5.0
Słońca
Rekomendacja: 93%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

5.6
Słońca
Rekomendacja: 96%
Oferty wycieczek
7 dni

5.2
Słońca
Rekomendacja: 93%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

5.2
Słońca
Rekomendacja: 88%
Oferty wycieczek
4 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

5.2
Słońca
Rekomendacja: 86%
Dojazd własny
1 dzień

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Oferty wycieczek
4 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień


5.0
Słońca
Rekomendacja: 85%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

4.9
Słońca
Rekomendacja: 84%
Dojazd własny
1 dzień

4.9
Słońca
Rekomendacja: 76%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień

Informacje i porady praktyczne - Jamajka


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Tak jak w przypadku większości krajów Ameryki Środkowej, Polaków odwiedzających Jamajkę obowiązują wizy pobytowe. Sprawa jest o tyle łatwa, że można taką wizę wykupić już po przylocie, na lotnisku. Koszt takiej wizy to 25$.

Na granicy trzeba okazać paszport ważny minimum 6 miesięcy oraz bilet powrotny .Jeżeli nie jedziemy na zorganizowany przez biuro podróży wyjazd, służby graniczne mogą również wymagać od nas okazania gotówki lub karty kredytowej, zapewniających nam środki na utrzymanie w trakcie pobytu. Zdarza się też, że potrzebny będzie szczegółowy plan pobytu... warto się przygotować;)

Z ciekawych przepisów celnych należy pamiętać, że nie można wwozić na Jamajkę kawy, żywności ani roślin, jak też wydawnictw pornograficznych...


Szczepienia
Jadąc bezpośrednio z Polski nie musimy mieć żadnych szczepień. Jeżeli jednak wcześniej odwiedzaliśmy Amerykę Południową albo Afrykę, musimy okazać dowód aktualnego szczepienia przeciwko żółtej febrze. Warto też zaszczepić się przeciwko żółtaczce oraz używać środków odstraszających komary – istnieje minimalne zagrożenie malarią.

Ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do tamtejszej flory bakteryjnej, musimy rozsądnie decydować o tym co i gdzie jemy czy pijemy. Osoby wrażliwe powinny unikać nieprzetworzonej żywności oraz nieprzegotowanej wody.
 
Jeżeli chodzi o opiekę lekarską, to poza większymi ośrodkami (Kingston i MontegoBay) możemy mieć problem z profesjonalną pomocą. Warto też pamiętać, że na Jamajce honorowane są wyłącznie ubezpieczenia międzynarodowych firm ubezpieczeniowych, ale nawet posiadając takie ubezpieczenie lekarz może zażądać od nas gotówki. Trzeba mieć przy sobie kilkadziesiąt dolarów na wszelki wypadek.


Klimat/ Kiedy jechać?
Pogoda na Jamajce nie jest specjalnie zróżnicowany w ciągu roku. Delikatnie chłodniej jest w miesiącach zimowych (24-25 st) niż letnich (28 st). Najwyższe opady notowane są w maju i czerwcu oraz wrześniu i październiku. Czyli na wakacje dla ciepłolubnych polecam lipiec/sierpień, dla preferujących niższe temperatury – np. styczeń:)

Waluta
Na Jamajce obowiązującą walutą jest dolar jamajski (1 JMD) dzielący się na 100 centów. W przeliczeniu na złotówki taki dolar to około 5gr. Najlepiej jest je wymieniać z dolarów amerykańskich, a korzystać z usług sprawdzonych kantorów lub banków. Pokwitowanie  wymiany będzie potrzebne do wymiany niewydanej waluty. Dolarów jamajskich nie można wywozić z kraju.


Język
Mamy szczęście! Urzędowym językiem na Jamajce jest język angielski:)


Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
Ups... napięcie najczęściej zupełnie inne od polskiego – 110V. Musimy zatem sprawdzić przed wyjazdem, czy na pewno nasza suszarka do włosów lub inny elektryczny sprzęt, który chcemy zabrać, będzie działał pod takim napięciem. Zadbajmy też o łącznik do wtyczek –obowiązują bowiem wtyczki płaskie typu amerykańskiego.


Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Jamajka, jak większość wysp na Morzu Karaibskim, została odkryta przez Kolumba w 1494 roku. Hiszpańska ekspansja trwała do połowy XVII wieku, kiedy to wyspę podbiła angielska flota wojenna. Pod panowaniem brytyjskim kwitły uprawy trzciny cukrowej oraz handel niewolnikami. Niewolnictwo zostało zniesione dopiero w XIX wieku. Po odkryciu złóż boksytu to one zaczęły napędzać gospodarkę – obecnie jest to turystyka. Jamajka niepodległość uzyskała w 1962 roku, jest częścią brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
 
Tak burzliwa historia spowodowała niesamowitą mieszaninę kultur i ras ludności zamieszkującej Jamajkę. Ich większość stanowią potomkowie niewolników z Afryki Zachodniej. Do tego doszli przybysze z Europy, Indii, Chin i Azji Zachodniej. Jamajczycy bardzo chętnie emigrują z kraju, najczęściej do Stanów Zjednoczonych, w poszukiwaniu dobrobytu. Spora część emigrantów z innych krajów traktuje Jamajkę jako przystanek w dalszej drodze.


Mentalność / Tradycja
Jamajka jednoznacznie kojarzy nam się z reggae. Rytmiczne rytmy, znane wszystkim głównie dzięki Bobowi Marleyowi, wzbogacone są treściami społecznymi, politycznymi i metafizycznymi, prosto z gett na przedmieściach Kingston. Bob Marley był jednym z rastafarian – ruchu czarnoskórych, czujących przynależność do czarnej Afryki, szukających tam swoich korzeni i czujących się Afrykanami czczącymi władcę Etiopii.
 
Mówiąc o Jamajce i jego mieszkańcach nie można zapomnieć o marihuanie – używce powszechnie stosowanej, jednak nie dozwolonej. Dla rastafarian ganja to uzdrowicielskie ziele niezbędne do medytacji:)
 
Ogólnie rzecz biorąc naród jamajski jest pogodny i wyluzowany, otwarty na turystów i ciekawy innych ludzi. Tradycyjnie gościnni.


Religia
Większość Jamajczyków to Chrześcijanie – napotykamy się na kościoły anglikańskie, prezbiteriański, rzymskokatolickie. Swoich wyznawców ma także judaizm, hinduizm i islam. Zachowały się też pozostałości kultury afrykańskiej w religii – np. wiara we własnego ducha, który po śmierci pozostaje na Ziemi.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Na Jamajce funkcjonują dwa międzynarodowe porty lotnicze. Pierwszy z nich, ważniejszy, zlokalizowany jest w stolicy – Kingston. Drugi mieści się po przeciwległej stronie wyspy – Montego Bay. Krajowe lotniska znajdują się między innymi w Ocho Rios, Negril, Mandeville. Krajowe linie lotnicze, Air Links, obsługują połączenia między Ocho Rio a Montego Bay i Kingston. Jeżeli chodzi o stolicę, to międzynarodowe lotnisko Norman Manley International Airport znajduje się poza jej obrębem, w The Palisadoes. Natomiast lotnisko krajowe, Tinson Pen, w pobliżu portu.
 
Na międzynarodowych lotniskach bez problemu znajdziemy przedstawicieli firm wypożyczających samochody. Biorąc pod uwagę wielkość wyspy (długość 240 km, maksymalna szerokość 80 km) może to być całkiem sympatyczny środek transportu. Koszt wynajęcia samochodu to od 50$ za dobę plus obowiązkowe ubezpieczenie. Musimy mieć przy sobie ważne prawo jazdy (wydane co najmniej rok wcześniej), kartę kredytową oraz skończone 25 lat. Na Jamajce obowiązuje ruch lewostronny, główne drogi są dobrze utrzymane, natomiast stan lokalnych zostawia wiele do życzenia. Nocą jazdę utrudnia słabe oświetlenie dróg, jak również fakt, że niektórzy kierowcy zapominają włączyć światła...


Transport publiczny
Transport publiczny na Jamajce jest bardzo słabo rozwinięty. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że wyspa jest bardzo mała i łatwiej się dostać gdziekolwiek na własną rękę. Nie istnieją autobusy kursujące według stałego rozkładu jazdy. Na dalszych trasach możemy skorzystać z usług prywaciarzy. Należy jednak dowiedzieć się o nich dużo wcześniej (od mieszkańców lub z informacji turystycznej) i postarać się o rezerwację miejsca, gdyż autobusy te bywają przepełnione. Również w większych miastach możemy natknąć się na zatłoczone, prywatne busiki kursujące bez rozkładu.

Linii kolejowych na Jamajce nie ma.


Taksówki / Infrastruktura
Z racji, że transport publiczny na Jamajce kuleje, taksówki są najpopularniejszym środkiem transportu turystów. Zrzeszenie taksówkarzy Juta ma ustalone ceny przejazdu na konkretnych trasach – cenniki wywieszone są najczęściej na lotniskach i w większych hotelach. Samochody z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi z literami PP to samochody posiadające licencję na płatny przewóz osób. W tym przypadku cenę uzgodnijmy, zanim rozpoczniemy jazdę.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez JKPodróżnik
Wydarzenia
Jamajka cały rok kipi od wydarzeń, festiwali i świąt. Duża ich część jest oczywiście organizowana z nastawieniem na turystów – mieszkańcy specjalnie dla nich odgrywają swoje role, przebierają się i tańczą całe noce. Warto wziąć w tym udział, nie ma szans, żeby się kiepsko bawić. Jednocześnie można poznać sporą część kultury kraju.Organizowanych jest wiele imprez muzycznych, artystycznych, kulturalnych i sportowych. Największą popularnością cieszą się festiwale reggae oraz karnawał.

Z festiwali reggae można wymienić: w lutym, w Ocho Rois, z okazji rocznicy urodzin Boba Marleya; w lipcu w St. Andrew (International Reggae Day); Reggae Sumfest jesienią. W październiku w Negril możemy trafić na pokazy tańca afrykańskiego i gry na bębnach, a w listopadzie czeka na nas Jamaica Jazz and Blues Festival w Orabessca. 6-go sierpnia trafimy na pokazy z okazji Dnia Niepodległości w Kingston a w maju w Portland na Święto Kwiatów.
 

Specjal...
Ostatnia wersja została edytowana przez JKPodróżnik
Wydarzenia
Jamajka cały rok kipi od wydarzeń, festiwali i świąt. Duża ich część jest oczywiście organizowana z nastawieniem na turystów – mieszkańcy specjalnie dla nich odgrywają swoje role, przebierają się i tańczą całe noce. Warto wziąć w tym udział, nie ma szans, żeby się kiepsko bawić. Jednocześnie można poznać sporą część kultury kraju.Organizowanych jest wiele imprez muzycznych, artystycznych, kulturalnych i sportowych. Największą popularnością cieszą się festiwale reggae oraz karnawał.

Z festiwali reggae można wymienić: w lutym, w Ocho Rois, z okazji rocznicy urodzin Boba Marleya; w lipcu w St. Andrew (International Reggae Day); Reggae Sumfest jesienią. W październiku w Negril możemy trafić na pokazy tańca afrykańskiego i gry na bębnach, a w listopadzie czeka na nas Jamaica Jazz and Blues Festival w Orabessca. 6-go sierpnia trafimy na pokazy z okazji Dnia Niepodległości w Kingston a w maju w Portland na Święto Kwiatów.
 

Specjalności kulinarne
O to, gdzie zjemy, nie warto się w Jamajce martwić – restauracje są na każdym kroku.

Kuchnia jamajska charakteryzuje się (jak to na Karaibach bywa) dużą ilością przypraw i ciekawych dla Europejczyka owoców. Podstawą potraw jest z reguły ryż, groch i kurczak plus sosy i owoce. Popularne danie to kurczak jamajski na oleju kokosowym z marchewką, cebulą, słodkimi ziemniakami, pomidorami i pieprzem. Dania często też przygotowywane są z wędzonego mięsa wieprzowego. Wykorzystywane jest też mięso kozie, przygotowywane z curry. Warto spróbować również specyficznej morskiej ryby – Jack – która ma zielony kolor i jest podawana na wiele różnych sposobów.
 

Styl życia
Jamajczycy uwielbiają sport, zwłaszcza krykiet. Aktywnie spędzają czas na grze lub ze znajomymi na plaży lub tańcząc przy muzyce na żywo. Należy też wspomnieć, że jest to bardzo pracowity naród.


Warte zobaczenia
Na Jamajce nie zachowało się wiele zabytków. Warto obejrzeć barokową katedrę w Santiago. Stolica –Kingston – nie jest specjalnie ciekawa, chyba, że lubimy współczesną zabudowę. Koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Boba Marleya w Santiago. Dla odważnych – Kraj Maroonów, utworzony przez zbiegłych niewolników murzyńskich w XVIII wieku. Ich potomkowie nadal praktykują magię i dzikie rytuały...


Pamiątki z Jamajki
Na Jamajce kupić można wiele tradycyjnych pamiątkowych drobiazgów. Ciekawszą pamiątką będą wyroby z drewna i wikliny. Z Jamajki warto przywieźć także alkohole: rum, likier Tia Maria oraz piwo, a także wyjątkową kawę Blue Mountain, uważaną za najlepszą na świecie. Rocznie produkuje się jej jedynie 900 ton.

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Karaiby? Polecamy hotele w Jamajka. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Jamajka. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Jamajka. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Jamajka

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index