Rumunia

Wycieczki Rumunia - Last Minute Rumunia - Wczasy Rumunia

Rumunia Mapa
Venus
Venus
Bukarest
Bukarest
Saturn
Saturn
Neptun
Neptun
Mamaia
Mamaia
Eforie Nord
Eforie Nord
Oradea
Oradea
Rumunia Inne
Rumunia Inne
Riwiera Rumuńska
Riwiera Rumuńska

Relacje z podróży Rumunia

Opinia dotyczy wycieczki z września tego roku (2013) o nazwie Bułgaria, Rumunia - Fale Dunaju i szczyty Kar... czytaj dalej

Popularne hotele - Rumunia

Informacje i porady praktyczne - Rumunia


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Od kiedy Rumunia przystąpiła do Unii Europejskiej wjazd odbywa się bez zbędnych formalności. Podobnie jak w przypadku innych państw należących do strefy Schengen, wjazd dla obywateli Polski odbywa się bez kontroli na granicach lądowych i morskich. Niemniej jednak należy zabrać ze sobą jeden dokument tożsamości, paszport lub dowód osobisty.

Szczepienia
Przy wjeździe na terytorium Rumunii nie są wymagane żadne specjalne szczepienia. Podobnie jak w przypadku innych państw Unii Europejskiej, obywatele polscy objęci są prawem do bezpłatnej opieki medycznej w podstawowym zakresie. Należy zabrać ze sobą z Polski Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawaną przez NFZ. Karta nie obejmuje usług prywatnych i innych dodatkowych zabiegów medycznych.
 
Klimat / Kiedy jechać?
Rumuni leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Istotnym czynnikiem kształtującym pogodę i klimat są wysokie pasma górskie Karpat. Obszary południowo-wschodnie znajdują się w zasięgu działania mas powietrza znad Morza Czarnego. Klimat tej części kraju jest łagodniejszy, zimy krótsze i praktycznie bezśnieżne, zaś lata mniej upalne. Srogie zimy i upalne lata są charakterystyczne dla obszarów północo-zachodnich. Ogromne znaczenie dla aktualnego stanu pogody ma wysokość nad poziomem morza. W najwyższych partiach śnieg może również spaść w środku lata. W górach pogoda jest nieprzewidywalna. Latem bardzo groźne są gwałtowne burze z piorunami i ulewy. Rumunię można odwiedzać przez cały rok. Najwięcej osób na podróż wybiera porę letnią. Warunki pogodowe są bardzo dobre, czasami wręcz upalne. To idealny czas na odwiedzenie terenów nadmorskich i plażowanie. Bardziej dogodnym czasem do zwiedzania miast i zabytków jest okres jesienny, kiedy jest nieco chłodniej. Jesień to również przepiękne krajobrazy i mieniące się kolorami górskie połoniny. Zimą i wiosną warto odwiedzić Rumunię ze względu na ciągle żywe tradycje ludowe i obrzędy świąteczne okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Waluta
Walutą Rumunii jest nowy lej, wprowadzony do obiegu w lipcu 2005 roku. Jeden lej to wartość 100 bani. Kurs leja w Polsce nie jest zbyt korzystny, dlatego też lepiej zabrać ze sobą euro lub dolary, które wymienimy bez problemu prawie wszędzie. Można również posługiwać się kartą płatniczą. Bardziej korzystne jest płacenie bezpośrednio kartą, niż pobieranie pieniędzy z bankomatu. Za wypłaty z bankomatu pobierane są często prowizje, dlatego też dobrze jest zorientować się co do ich wysokości.
 
Język
Językiem urzędowym jest rumuński, należący do grupy języków romańskich. Dużą mniejszość narodową stanowią Węgrzy, zamieszkują głównie tereny Siedmiogrodu i Banatu, jak również Niemcy. Mniejszość polska zamieszkuje wsie na terenie Bukowiny. Rumuni wykazują dużą zdolność do języków obcych, dlatego porozumiewanie się na terytorium Rumunii nie powinno stanowić większego problemu.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Na początku pierwszego tysiąclecia p.n.e. tereny Rumunii zamieszkiwane były przez Daków i Getów. W pierwszym wieku naszej ery Rzymianie utworzyli tu swoją prowincję. Po upadku cesarstwa rzymskiego tereny najeżdżane były wielokrotnie przez plemiona barbarzyńskie: Hunów, Awarów, Longobardów. Około 500 roku na wybrzeżach Rumunii zaczęli osiedlać się Bułgarzy. Od IX wieku Siedmiogród znalazł się pod panowaniem węgierskim. Na terenach Mołdawii, Wołoszczyzny, Besarabii utworzono w XIV wieku księstwa rumuńskie, najpierw pod panowaniem węgierskim, a później tureckim. Zjednoczenie księstw nastąpiło w 1856 roku, a ostateczne uznanie przez Turcję państwa Rumunia dokonało się 23 grudnia 1861 r. W wyniku wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1877-78, Rumunia straciła na rzecz Rosji część Besarabii , a zyskała część Dobrudży. W okresie I wojny światowej państwo rumuńskie sprzymierzyło się z państwami ententy. W wyniku pokoju z Węgrami z 1920 roku w Trianon, Rumunia zyskała Siedmiogród, część Banatu oraz Maramureszu, a na mocy traktatów z Austrią i Bułgarią otrzymała Bukowinę i południową Dobrudżę. Po wybuchu II wojny światowej, państwo straciło jednak część ziem na rzecz ZSRR, Węgier i Bułgarii. Po sfałszowanych wyborach w 1946 roku władzę zdobyli komuniści, a w 1948 r proklamowano utworzenie Rumuńskiej Republiki Ludowej. Od 1965 do 1989 roku władzę w Rumunii sprawował Nicolae Ceauşescu. W wyniku rewolucji w 1989 roku doszło do obalenia rządów komunistycznych i ustanowienia samodzielnego państwa. W 200 Rumunia weszła do Unii Europejskiej.

Mentalność / Tradycja
Rumuni są bardzo przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych, uprzejmi i życzliwi. Nigdzie się nie śpieszą i wydają się być pogodzeni z życiem, często w niełatwych górskich warunkach. W świadomości wyraźnie zaznacza się odrębność kulturowa od słowiańskich sąsiadów. Język rumuński należy do grupy języków romańskich.

Religia
Najwięcej osób to wyznawcy prawosławia i grekokatolicy. Znaczną grupę stanowią katolicy i protestanci, pozostali to wyznawcy judaizmu i muzułmanie.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Loty międzynarodowe i krajowe obsługuje lotnisko Otopeni w Bukareszcie. Można się tam dostać autobusem pośpiesznym z centrum miasta lub taksówką. Drugie lotnisko Bukaresztu – Băneasa skupia się głównie na obsłudze lotów krajowych, zagranicznych czarterów i lotów tanich linii lotniczych. Międzynarodowe lotnisko działa również w Timişoarze, położone w odległości 10 km od centrum miasta. Można stąd dolecieć do Budapesztu, Wiednia, Kiszyniowa, Lwowa, Rzymu, Paryża i wielu miast rumuńskich, w tym oczywiście do Bukaresztu. Z centrum miasta na lotnisko można dostać się autobusem nr 26. Samochód można wynająć w Bukareszcie i innych większych miastach. Można poruszać się na podstawie polskiego prawa jazdy. Ceny benzyny są nieco niże niż w Polsce. Za litr benzyny trzeba zapłacić około 3,3 leja, a za litr ropy około 3,2. Obowiązują ograniczenia prędkości, do 120 km/h na drodze ekspresowej, 90 km/h na pozostałych i 50 km/h na terenie zabudowanym.

Transport publiczny
Podstawowymi środkami transportu publicznego są kolej i autobus. Sieć połączeń kolejowych jest bardzo dobrze rozbudowana. Koleją można dostać się do większości miejscowości na terenie kraju. Należy oczywiście wyłączyć te obszary, gdzie nie ma poprowadzonej sieci kolejowej ze względu na ukształtowanie powierzchni, jak na przykład wysokie góry czy delta Dunaju. Bilety można kupić bezpośrednio na stacji kolejowej lub zarezerwować w biurze Agenţie de voiaj CFR do 9-ciu dni wcześniej. Na większych dworcach kolejowych problemem może być odnalezienie właściwej kasy, gdyż często różne pociągi przydzielone są do innych okienek. Funkcjonują cztery typy pociągów, różniące się szybkością i ceną. Pociągi osobowe kursują lokalnie, między większymi miejscowościami. Podobnie jak u nas zatrzymują na wszystkich stacjach i są dość powolne. Drugi typ stanowią pociągi przyśpieszone kursujące na większych odległościach i zatrzymujące się na wybranych stacjach. Trzeba wykupić dodatkowo miejscówkę. Nieco szybsze i znacznie droższe są pociągi pośpieszne, część z nich stanowią pociągi międzynarodowe. Najszybsze i najdroższe, podobnie jak u nas są pociągi Inter City. Sieć połączeń autobusowych jest bardzo dobrze rozbudowana. Można dotrzeć do wielu małych miejscowości. Bilet można nabyć tradycyjnie na dworcu w kasie lub u kierowcy.
 
Taksówki / Infrastruktura
Z taksówek można korzystać we wszystkich dużych miastach i w wielu mniejszych. Ceny za przejazd nie są bardzo wygórowane. Koszt przejazdu 1 km to kwota około 1,5-2,0 lei w zależności od firmy. Lepiej jest jednak ustalić cenę kursu z góry. Jakość dróg na terenie Rumunii jest bardzo zróżnicowana. Drogi krajowe są w większości o dobrej nawierzchni. Gorzej jest w przypadku dróg wojewódzkich i lokalnych, szczególnie na obszarach górskich. Na drogach lokalnych, prowadzących do małych miejscowości często nie ma asfaltu.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Dniami wolnymi od pracy są: 1-2 stycznia – Nowy Rok (Anul Nou); Wielkanoc (Paşte) (ruchoma); 1 maja – święto pracy (Ziua Internationala a Muncii); Święto Wniebowstąpienia (Rusalii). Do ciekawszych wydarzeń należą obchodzone w regionie Maramuresz liczne święta ludowe: Tanjaua czyli święto pierwszego oracza roku, Sâmbra Oilor - uroczystość z okazji wyjścia pasterzy ze stadami owiec w góry lub organizowane latem spotkania, na których panny dowiadują się jaką mają szanse na zamążpójście. 1 marca w Rumunii obchodzi się święto wiosny – Martisor, podczas którego symbolem jest biało-czerwony kotylion.Urządza się w tym czasie różne ludowe zabawy i wzajemnie wręcza sobie drobiazgi.
 
Specjalności kulinarne
Jednym z najbardziej popularnych dań wywodzących się z tradycji pasterskich są mamałygi z mąki kukurydzianej, przyrządzane na przeróżne sposoby. W najprostszej postaci podawana jest gotowana z wodą i okraszona serem, masłem lub śmietaną. W innej wersji może być zapiekana z bryndzą lub smażona w postaci placków. Innym specjałem są pożywne cibory czyli zawiesiste zupy. Często podaje się czosnkową, również gęstą z pulpetami mięsnymi i jarzynami lub flaczki z kwaśną śmietaną. Bardzo popularne są również dania z baraniny, zwłaszcza w górach i na ich obrzeżu. Wiąże się to również z tradycjami pasterskimi. Często serwuje się gołąbki, przyrządzane w liściach kapusty świeżej i kiszonej lub w liściach winorośli, często duszone w sosie pomidorowym. Warte spróbowania są wędzone, ostre kiełbaski – cârnăciori olteneşti. Z tradycji węgierskich wywodzą się gulasze z mięsa wołowego i wieprzowego, często z dodatkiem kluseczków, serwowane w restauracjach w Siedmiogrodzie. Na południu możemy skosztować pieczonej papryki, nadziewanej mięsem ryżem oraz musaki czyli zapiekanki z ziemniaków i mięsa z przyprawami. Popularne są również dania z podrobów: nerek, wątroby. Warto spróbować pysznego pieczywa i serów oraz innych produktów nabiałowych: kefirów, maślanek. Z deserów można spróbować małych pączków polanych miodem lub naleśników z konfiturami. Z napojów alkoholowych na stołach często gości śliwowica lub owocowe brandy, zawierające 40% alkoholu lub więcej. W Rumunii produkuje się również wiele gatunków win i piw. Tradycje winiarskie na terenach Rumunii liczą 6 tysięcy lat.

Styl życia
Rumunia to kraj bardzo zróżnicowany kulturowo. Obok Rumunów mieszkają Węgrzy, Niemcy, Cyganie, Turcy, Bułgarzy, Polacy i inni, którzy współtworzą współczesny obraz kraju. Z jednej strony w Rumuni widzimy europejskie, rozbudowujące się miasta. Z drugiej strony kultura pasterska i ciągle żywy ludowy folklor, w elementy współczesne wplątane pozostałości z czasów Ceauşescu. Na prowincji spotkamy życzliwych, uczciwych ludzi, a na południu zetkniemy się z żebrzącymi Cyganami i cygańskimi królami, opływającymi w luksusy.
 
Warte zobaczenia
Warto przejść się ulicami Bukaresztu i zobaczyć Parlament, który miał być największym budynkiem na świecie oraz świątynie stolicy, w tym jedną z najpiękniejszych - cerkiew Stavropleos, Rumuńskie Ateneum - obecnie siedzibę Orkiestry Filharmonii Rumuńskiej, Zajazd Manuka - turecki karawanseraj. W odległości 30 km od Bukaresztu, na malowniczej wyspie wznosi się Monaster Snagov, gdzie według legendy spoczywają prochy hrabiego Drakuli. Rumuński folklor można podziwiać w regionie Maramuresz, odwiedzając wsie Vadu Izei, Budeşti. Warte zobaczenia są również piękne, drewniane cerkwie w Ieud, Şurdeşti oraz wyjątkowy w skali światowej Wesoły Cmentarz w Săpănta. Na terenie Bukowiny można udać się do tradycyjnych wsi zamieszkałych przez mniejszość polską: Plesza, Nowy Sołoniec, Pojana Mikuli oraz zobaczyć piękne monstery w Voroneţ, Dragomirna, Suceviţa, malowaną cerkiew Ścięcia Św. Jana Chrzciciela we wsi Arbore, ruiny twierdzy tronowej hospodarów mołdawskich i monastery w Suczawie. Przyjaźnie nastawionych ludzi, wspaniałe zabytki i dzikie góry odnajdziemy w Transylwanii. Warto tutaj odwiedzić urokliwy Braszów, w tym przejść się najwęższą uliczką w Europie oraz zwiedzić historyczne centrum Mediaş i Sighişoary oraz Sybin i Kluż. W Sighişoarze znajduje się słynny Dom Drakuli. Warte zobaczenia są również zamki w miejscowościach Râşnov, Bran i Hunedoara oraz ufortyfikowane kościoły saskie w Biertanie i Rejmerze. Niewątpliwie warto poświęcić czas na obejrzenie jednego z najcenniejszych zabytków Rumunii – katedry św. Michała. Godne polecenia są również zabytkowe monastery na terenie Mołdawii – Monaster Râşca, Monaster Neamţ, Monaster Probota, zabytkowe centrum Jassy oraz Wąwóz Bicaz na terenie Karpat Wschodnich. Na obszarze Banatu i Kriszny warto zwiedzić najsłynniejszą Jaskinię Niedźwiedzia w Rumunii i Jaskinię Meziad oraz piękne tereny krasowe Karpat. Warto udać się do zabytkowej Timişoary, Oradei i do uzdrowiska termalnego Băile Herculane. Kąpieli można zażywać w nadmorskich kurortach na Morzem Czarnym: Mamaia, Mangalia. Nie można również pominąć stolicy regionu – Konstancy oraz unikatowych krajobrazów Delty Dunaju. Rumunia to również niezliczone trasy do pieszych wędrówek górskich.

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Europa? Polecamy hotele w Rumunia. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Rumunia. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Rumunia. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Rumunia

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index