Chile

Wycieczki Chile - Last Minute Chile - Wczasy Chile

Chile Mapa
Santiago de Chile
Santiago de Chile
Wyspa Wielkanocna
Wyspa Wielkanocna
Puerto Varas
Puerto Varas
Chile
Chile

Chile - wszystkie regiony:

Relacje z podróży Chile

Jest to temat, który zasługuje zdecydowanie na oddzielny artykulik ;) Po pierwsze, moja pierwsza przejażdżk... czytaj dalej
Był artykuł na temat metra, ale to nie wystarcza… ;) Bo komunikacja w Santiago po prostu zachwyca! A raczej... czytaj dalej
Muszę napisać parę słów o miejscu, w którym mogłabym spędzić każdy wieczór :) Centro Cultural Palacio de Mo... czytaj dalej
Będąc w Santiago de Chile, miałam możliwość wyjechania z grupą licealistek oraz studentek na tzw. misje. Ch... czytaj dalej

Popularne hotele - Chile

Informacje i porady praktyczne - Chile


Przed podróżą

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Na granicy / wiza
Przebywanie na terenie Chile do 3 miesięcy nie jest warunkowane posiadaniem specjalnej wizy. Przy przekraczaniu granicy chilijskiej nasz paszport wzbogaci się o nowy stempel z pieczątką „90 dias” (90 dni). Granicę z Chile możemy pokonać drogą powietrzną (najwięcej połączeń z Europy ląduje w stolicy kraju), wodną (największy porty zlokalizowane jest Valparaiso), bądź lądową (sieć autobusowa pomiędzy krajami Ameryki Południowej jest bardzo dobrze rozwinięta).
 
Szczepienia
Nie istnieją szczepienia obowiązkowe, bez których nie zostaniemy wpuszczeni na teren Chile. Na obszarach przygranicznych z Boliwią warto posiadać szczepienia przeciwko żółtej febrze. Zaleca się także szczepienia na żółtaczkę typu A (zwłaszcza, jeśli wybieramy się do Chile w ciepłym okresie) oraz dur brzuszny.
 
Klimat / Kiedy jechać?
Ze względu na fakt, iż terytorium Chile przecina kilka stref krajobrazowo-klimatycznych (od klimatu zwrotnikowego gorącego przez podzwrotnikowy z solniskami i półpustyniami, przez oceaniczne masy klimatu umiarkowanego ciepłego, po polarno-morskie wpływy mas znad Antarktydy na południu Patagonii) nie ma jednej pory, którą poleca się szczególnie turystom wybierającym się na wyprawę do tego kraju. I tak: do Patagonii najlepiej jechać w okresie grudzień-luty (najmniejsze opady i najwyższe temperatury). Do prowincji północnych najlepiej udać się w okresie październik-kwiecień. Miasta położone w środkowej części kraju najprzyjemniej zwiedza się między listopadem a marcem. Wówczas istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo opadów oraz najwyższe średnie temperatury (od października do kwietnia temperatura w Santiago nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza).
 
Waluta
Chilijskie pesos. Średni kurs oscyluje w okolicach relacji 170 CLP – 1 PLN. Jadąc do Chile warto mieć w portfelu amerykańskie dolary, gdyż w tutejszych kantorach jest to najpopularniejsza waluta wymienna. Bez problemu funkcjonują też bankomaty (praktycznie w każdej miejscowości).


Język
Hiszpański.

 
Prąd / Zasięg telefonów komórkowych
W gniazdkach płynie prąd o napięciu 220V. W większości miejsc używa się końcówek typu europejskiego. Telefony komórkowe mają dość dobry zasięg we wszystkich miastach oraz na obszarze większej i średniej wielkości miejscowości. Ze względu na dużą połać nie zamieszkanych przestrzeni (rozległe obszary Altiplano, Andów) znaczna część terytorium Chile jest de facto poza zasięgiem działanie telefonii komórkowej.

Kraj i ludzie

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Historia / Obyczaje
Historia Chile bogata jest w nagłe zwroty zdarzeń oraz ostre konflikty zbrojne. Podobnie, jak wszystkie latynoskie państwa Chile podlegało konkwiście - kapitania Chile administracyjnie należała do Wicekrólestwa Peru. Wskutek antyhiszpańskiego powstania w 1810 r. ogłoszono powstanie niepodległej republiki. Istotnym okresem w dziejach tego państwa stanowi okres dyktatury generała Augusto Pinocheta. Z jednej strony jego krwawy stosunek do problematyki rozprawiania się z opozycją spowodował śmierć tysięcy osób, z drugiej zaś wprowadzone za jego czasów reformy doprowadziły do tego, że Chile stało się obok Argentyny najbogatszym państwem Ameryki Łacińskiej. Pisząc o historii tego kraju, nie sposób nie wspomnieć o licznych wojennych zatargach (m.in. tzw. wojna o saletrę z Boliwią i Peru lub potężny konflikt z Argentyną, wskutek którego do Chile dołączono południową część patagońskiego wybrzeża pacyficznego).

Oprócz popularnych również w Polsce świąt wolnych od pracy w Argentynie obchodzi się także m.in.:
21.05 - Dzień Marynarki Wojennej (święto upamiętnia bitwę pod Iquique, w której zginął kapitan narodowy bohater Chile, Arturo Prats. W czasie święta mieszkańcy wybrzeża puszczają w ocean niewielkie stateczki z umocowaną w nich flagą państwową).
29.06 – Dzień Św. Piotra i Pawła
16.07 - Święto Matki Boskiej z Carmen
18.09 - Dzień Niepodległości
19.09 - Święto Armii,
12.10 - Dzień Kolumba (Dzień rasy)
8.12 - Niepokalane Poczęcie NMP
 
Mentalność / Tradycja
Chilijczycy w porównaniu z Argentyńczykami jawią się jako ludzie nieco bardziej zamknięci od sąsiadów ze wschodu. Owszem, większość z nich jest serdeczna i gościnna, lecz nie widać w ich zachowaniach tej spontanicznej radości, jaką można spotkać w Argentynie. Z tego też powodu w miejscach publicznych jest tutaj zdecydowanie ciszej niż choćby dzielnicach Buenos Aires. Na pewno nie sposób odmówić temu narodowi niezwykłej uprzejmości. Zawsze wytłumaczą, jak dojść w szukane miejsce. Z ciekawostek – warto unikać dyskusji na temat Argentyńczyków. Obie nacje nie darzą się większą sympatią.
 
Religia
Znakomita większość Chilijczyków to katolicy. Na drugim miejscu pod względem liczby wyznawców znajdują się protestanci.

Transport

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Lotniska / Wynajem samochodów
Największy port lotniczy w kraju to lotnisko Aeropuerto Internacional Comodoro Arturo Merino Benítez (10 km na północny zachód od Santiago de Chile). Obsługuje ponad 7 mln pasażerów rocznie. W samym Chile nie znajdziemy aż tylu lotnisk, co w sąsiedniej Argentynie. Porty lotnicze znajdują się jednak w każdym większym regionie kraju – od patagońskich obszarów (np. w niewielkim Chile Chico), przez środkową część kraju (np. Puerto Montt, Temuco, Concepcion, Santiago de Chile), aż po północne rubieże (Arica zlokalizowane tuż przy granicy z Peru).

Z lotniska Santiago de Chile (http://www.aeropuertosantiago.cl/) do centrum stolicy kraju można dostać się taksówką, autobusem (cena od 1400 do 1700 chilijskich pesos za podróż w jedna stronę) lub prywatnymi minibusikami.

Na terenie lotniska działają również przedstawicielstwa 6 firm wypożyczających samochody.
Wynajęcie auta to coraz bardziej popularny proceder wśród zagranicznych turystów. Uwzględniając konkurencyjne względem europejskich ceny paliwa obowiązujące w Chile (poniżej 700 chilijskich pesos na litr), taki transport przy czterech osobach na pewno się opłaci. Wypożyczalnie samochodów są już obecne we wszystkich większych miastach kraju. Za dzień wypożyczenia w niektórych firmach zapłacimy nawet 20 000 chilijskich pesos. Im dłuższy okres wypożyczenia, tym niższa cena.
 

Transport publiczny
W Chile praktycznie nie istnieje sieć kolejowa. Projekt zrekonstruowania i odnowienia tzw. Transandiny (zawieszonej linii kolejowej biegnącej z chilijskiego Los Andes do argentyńskiej Mendozy) de facto upadł. A z nim upadła przewidywana opcja wydłużenia Transandiny tak, by łączyła nadoceaniczne Valparaiso z Buenos Aires. Podstawowym i zarazem najpopularniejszym środkiem transportu publicznego w Chile są dalekobieżne autobusy. Podróż autokarem dalece odbiega od takiej, do jakiej zdążyliśmy przywyknąć w Europie. Wygodne, rozkładane praktycznie do pozycji leżącej fotele, dużo miejsca na nogi, klimatyzacja, czyste toalety, obsługa (często z serwisem obiadowym), filmy DVD, etc. Dzięki temu podróże, które ze względu na wielkie dystanse trwają często ponad dobę, są bardzo przyjemnym doświadczeniem.


Taksówki / Infrastruktura
Taksówki to obok autobusów najpopularniejsza forma transportu stosowana w Chile. W większych miastach nie powinniśmy mieć problemu ze złapaniem wolnej taksówki. Pamiętajmy jednak o ustalaniu ceny za kurs przed jego rozpoczęciem.

Infrastruktura drogowa w Chile jest na dosyć wysokim poziomie. Zwłaszcza, jeśli idzie o drogi krajowe. Te są przystosowane do dużych obciążeń, a z tego względu wciąż są zachowane w dobrym stanie. Podobnie jest w przypadku dróg biegnących w okolicy co większych miast. Nieco gorzej przedstawia się sytuacja z jakością dróg w biedniejszych regionach oraz na prowincji. Nie znajdziemy jednak w Chile wielu dróg, które jak to ma miejsce np. w Boliwii lub Brazylii jest okresowo nieprzejezdna ze względu na np. katastrofalne warunki atmosferyczne.

Wydarzenia/atrakcje

Ostatnia wersja została edytowana przez administrator
Wydarzenia
Każda prowincja Chile posiada własne, uzależnione od tradycji społeczności lokalnych wydarzenia kulturalne. Celuje w tym zwłaszcza nad oceaniczne Valparaiso – uważane za serce chilijskiej sceny kulturalnej. Sąsiednie Vina del Mar można porównać do naszego Sopotu. Zwłaszcza w lutym, gdy odbywa się tutaj festiwal muzyczny. Z cyklicznych wydarzeń nie sposób nie wymienić coniedzielnych tańców na pasażu Estado w Santiago. W ogóle stolica Chile znana jest z zamiłowania do muzycznych występów. Wiele tu koncertów odgrywanych na świeżym powietrzu oraz festiwali teatralnych. Spośród tych ostatnich wyróżnić należy tzw. „Santiago a Mil” (rozgrywany w styczniu każdego roku).
 
Specjalności kulinarne
Co specjałów chilijskiej kuchni zaliczmy bez wątpienia tzw. humitas, czyli masę zgniecionej i ugotowanej kukurydzy o konsystencji gęstego budyniu zawijanego w duże liście kukurydzy. Będąc w Chile warto skosztować curanto – które powinno być pełne wszelkiego rodzaju ryb i owoców morza. Zdarzają się także curanto z mięsem wołowym lub wieprzowym. Kolejnym przysmakiem serwowanym w Chile jest empanadas – przypominające nasze rodzime pierogi, tyle, że znacznie większe. Empanadas sprzedawane może być z cebulą, serem, mięsem, owocami morza, rybami, itd. Pamiętajmy jednak, że nie jest to tylko i wyłącznie specjał stricte chilijski. Pyszne empanadas skosztujemy również w Argentynie, czy Boliwii.

Ogólnie rzecz biorąc kuchnia chilijska bogata jest w produkty „oceanicznopochodne”. Ze względu jednak na dosyć wysokie ceny ryb dieta przeciętnego Chilijczyka oparta jest w znacznej mierze na fasoli, kukurydzy oraz na wołowinie (zwłaszcza z jajkami wbitymi na wierzch - tzw. lomo a lo pobre).
 
Styl życia
Chilijczycy są bardzo kulturalnym i stonowanym narodem. Pod tym względem przypominają nieco Europejczyków. Są znacznie bardziej nieśmiali i cisi, gdy porównamy ich z sąsiadami ze wschodu. Gdy chodzi o światopogląd i sposób obycia, przeciętny Chilijczyk jest niewątpliwie bardziej konserwatywny i pruderyjny niż przeciętny Argentyńczyk. Nieprzypadkowo z uporem porównuję obie nacje, gdyż oba społeczeństwa nie darzą się większą sympatią, a wszystkie wymienione różnice w cechach charakteru tylko te różnice uwypuklają. Chilijczyk nazwie Argentyńczyka „zadufanym w sobie lekkoduchem”, wskazując jednocześnie na wysoki poziom chilijskiej gospodarki i narodowy szacunek do pracy. Argentyńczyk odpowie „nieoryginalnemu i pozbawionemu dobrego stylu oraz gustu, Chilijczykowi, że ma fatalną reprezentację i brzydką żonę. Taki urok sąsiedzkich sporów.
 
Warte zobaczenia
Do najpiękniejszych miejsc Chile należy zaliczyć przede wszystkim:
Altiplano –w Chile mieści się południowo-zachodnia część tego śródgórskiego płaskowyżu
Atacama – jedna z najsuchszych pustyń na świecie, a na nim 86-metrowy prekolumbijski El Gigante de Atacama
Cathedrales de Marmol – piękne krasowe grzyby skalna nad Lago Carrera
jeden z kilkudziesięciu wulkanów, które znajdują się na terytorium Chile
nadoceaniczne „Trójmiasto” – konurbacja złożona z Valparaiso, Vina del Mar i Renaci
Torres del Paine – jeden z najpiękniejszych parków narodowych o górskim charakterze na kontynencie. Miłośnicy pięknych widoków znajdą tu niemal wszystko: od lodowców, przez wodospady, baśniowe laguny, niezwykle zielone lasy, po fantastyczne skalne iglice.
Wyspa Wielkanocna – słynna przede wszystkim za sprawą kamiennych posągów przedstawiających głowy „wpatrzone w ocean”

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Wybierasz się na wczasy do Ameryka Południowa? Polecamy hotele w Chile. Na Holidaycheck znajdziesz oferty wycieczek do Chile. Zanim wyjedziesz na wymarzone wczasy, przeczytaj o Chile. Twój urlop zaczyna się tu i teraz - znajdź i zobacz hotele w Chile

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Country index