Opinie Góra Nemrut

Góra Nemrut
Średnia ocen
4.1666666666667
5.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Góra Nemrut

Góra Nemrut (Nemrut Dagi) to jeden z najwyższych szczytów leżącego w południowo-wschodniej Turcji pasma Antytauru. Wznosi się na wysokość 2134 m n.p.m. i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych związanych z kulturą późnego okresu hellenistycznego. Miejsce to zostało odkryte w 1881 roku przez niemieckiego inżyniera Karla Sestera, dokładnie jednak zbadane dopiero w latach 50-tych XX wieku.

 
Na Górze Nemrut możemy podziwiać świetnie zachowany zespół świątynno-sepulkralny tzw. hierotezjon, który powstał w I wieku p.n.e. Składa się on z tumulusa (kurhanu) o wysokości 50 metrów, który został usypany z drobnych okruchów skalnych. Do niego, od wschodu, północy i zachodu, przylegają trzy tarasów ozdobione grupą pięciu monumentalnych rzeźb, które przedstawiają bogów panteonu persko-greckiego. Niestety, prawdopodobnie w wyniku silnego trzęsienia ziemi, utraciły one głowy, nadal budzą jednak zachwyt swoimi rozmiarami. Najbardziej znana jest głowa bogini Fortuny, a tłumy turystów przyciągają także niezapomniane widoki wschodu i zachodu słońca.

 
Także dookoła wzniesienia znajdują się ruiny wielu innych budowli pochodzących z tamtych czasów. Na sam szczyt można zaś dostać się samochodem lub na pieszo. Najlepiej być tu jeszcze przed świtem, aby obserwować piękny wschód słońca. Jak już wspomnieliśmy, równie klimatycznie jest o zachodzie.

 
Na koniec warto jeszcze dodać, że w Turcji mamy dwa Nemrut Dagi. Pierwszym z nich jest właśnie omówiona przez nas góra z posągami głów na północ od Kahty. Drugi Nemrut Dagi to wulkan nad jeziorem Van. Oba są dość odległe od utartych szlaków i oba robią ogromne wrażenie.


35 zdjęcia: Góra Nemrut

Góra Nemrut
od Jędrek
z dnia: 01.09.2011
Góra Nemrut
od Jędrek
z dnia: 01.09.2011

Góra Nemrut
od Jędrek
z dnia: 01.09.2011
Góra Nemrut
od Jędrek
z dnia: 01.09.2011

Góra Nemrut
od Jędrek
z dnia: 01.09.2011
Góra Nemrut
od Jędrek
z dnia: 01.09.2011
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Góra Nemrut, infromacje o Góra Nemrut od urlopowiczów, - porady Inne Turcja

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index