Atrakcja turystyczna Kościół św. Tomasza Apostoła

Opinie Kościół św. Tomasza Apostoła

Kościół św. Tomasza Apostoła

Kościół św. Tomasza Apostoła nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Kościół św. Tomasza Apostoła, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Kościół św. Tomasza Apostoła

Kościół św. Tomasza Apostoła w Krakowie mieści się na rogu ulic Szpitalnej i św. Tomasza. Znajduje się pod opieką zgromadzenia zakonnego duchaczek. Kościół powstał na początku XVII wieku w stylu barokowym w miejscu drewnianego zboru ariańskiego. Początkowo kościołem zajmowali się karmelici, duchaczki stały się nowym gospodarzem ok. 1800 roku.
W 1963 roku budynek kościoła św. Tomasza Apostoła w Krakowie przeszedł gruntowną konserwację.

Fasada świątyni jest dwukondygnacyjna. Portal wykonano z marmuru dębnickiego. Ponad nim umieszczono trzy kamienne posągi: Chrystusa, św. Piotra oraz św. Pawła. W przedsionku znajduje się barokowa figura Jezusa Miłosiernego, którą przeniesiono z nieistniejącego już krakowskiego kościoła św. Ducha.

Ołtarz główny zdobi wizerunek Matki Boskiej Szkaplerznej, który w okresie nowenny do Ducha Świętego zasłaniany jest obrazem przedstawiającym zesłanie Ducha Świętego. Obraz namalowany został w 1932 roku przez Jana Bąkowskiego. W kościele św. Tomasza Apostoła w Krakowie oglądać możemy jeszcze jedno dzieło tego malarza – portret Nimfy Suchańskiej z 1931 roku.

W ołtarzu bocznym na tle obrazu z widokiem Jerozolimy znajduje się siedemnastowieczny krucyfiks – krzyż ten, podobnie jak figura Jezusa, przeniesiony został z kościoła św. Ducha. Na uwagę zasługuje także barokowa ambona, zwieńczona osiemnastowiecznym posążkiem anioła.


Ten temat jest zamknięty.

2 zdjęcia: Kościół św. Tomasza Apostoła

Kościół św. Tomasza Apo...
od Piotr
z dnia: 01.06.2013
Kościół św. Tomasza Apo...
od Marta
z dnia: 01.04.2012

Hotele w okolicy

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km

5.5
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Kościół św. Tomasza Apostoła, infromacje o Kościół św. Tomasza Apostoła od urlopowiczów, - porady Małopolskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index