Opinie groty

groty
Średnia ocen
4.75
5.7
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis groty

Charakterystyka ogólna
Będąc tutaj, łatwo zrozumieć, dlaczego właśnie to miejsce wybrali reżyserzy „Gwiezdnych Wojen” na plan filmowy kręconych tutaj scen sławnego kinowego hitu. I faktycznie. Stając w krajobrazie okolic Matmaty poczujemy się, niczym pośród scenografii popularnego filmu. Nazwa pustynnej osady Matmata oznacza w języku Berberów tyle, co: „nic tu nie ma”. Interesujące, bo... w pierwszej chwili odwiedzający dowiedziawszy się o genezie tej nazwy, przyklaskują z zadowoleniem. Bo z pozoru określenie wydaje się być bardzo trafnym. Ale, gdy tylko przyjrzymy się otoczeniu w sposób bardziej drobiazgowy i szczegółowy, wówczas zauważymy, że okoliczne wapienne kopuły skalne układają się w fantastyczne formy, przystosowując swoje kształty na potrzeby... domów dla lokalnych społeczności. Pomysł bardzo trafny. Temperatura wewnątrz skał oscyluje w okolicach 25 stopni, podczas gdy na zewnątrz leje się z nieba niemiłosierny żar. Okazuje się, że w tych niewidocznych z daleka domostwach kwitnie życie, w spiżarniach krzątają się berberyjskie kobiety w tradycyjnych długich szatach, z licznymi tatuażami na czole, policzkach, nosie i dłoniach. Zdobienie ciała zmywalnymi wzorami z henny to dawny obyczaj.

Gdzie jeszcze mogą podjechać przybywający fani „Gwiezdnych Wojen”? Podróżując tropem bohaterów filmu z pewnością dotrą nad słone jezioro Szott el-Dżerid, gdzie obok krateru filmowy Luke obserwował dwa słońca.

Będąc w osadzie Matmata warto odwiedzić jedno ze wspomnianych, tradycyjnych, berberyjskich domostw. – niskie, wykute w skale korytarze prowadzą przez wewnętrzne podwórko do kilku grot. Te zaś zawierają pomieszczenia sypialne, kuchnię oraz pomieszczenie w rodzaju „spiżarni”. Ściany pobielane są ozdobione kilimami; maty do spania położone bezpośrednio na klepisku, ale też zbite z desek łóżko, postawione na wysokich nogach; warsztat tkacki. W kuchni znajdziemy stół z taboretami oraz - najczęściej - kuchenkę gazową.

Co zobaczyć? I kto powinien tu zajrzeć?
Co fani „Gwiezdnych wojen” muszą zobaczyć obowiązkowo? Przede wszystkim słynną formację Sidi Driss (tą samą, którą w V-wiecznych księgach wspominał grecki historyk, Herodot), która została stworzona specjalnie na potrzeby filmu. Według architektów planu filmowego, formacja była wznoszona tradycyjną metodą ręczną. To właśnie w jej wnętrzach bywał filmowy Luke Skywalker. Przybywający tłumnie fani filmu mają do dyspozycji specjalnie oddany na ten cel przez tunezyjskie władze hotel dla fanatyków filmu.

Informacje praktyczne i porady
Berberowie pozwolą nam zobaczyć swoje domostwa – pamiętajmy jednak, że należy za taką gościnę zapłacić.

Dojazd
Do osady najprościej dostaniemy się, wykupując jedną z dwudniowych wycieczek na Saharę.


121 zdjęcia: groty

groty
od Freddy
z dnia: 01.05.2015
groty
od Neli
z dnia: 01.12.2014

groty
od Neli
z dnia: 01.12.2014
groty
od Neli
z dnia: 01.12.2014

groty
od Neli
z dnia: 01.12.2014
groty
od Neli
z dnia: 01.12.2014
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie groty: 9

6.0
Słońca
... żyją Berberowie - rdzenni mieszkańcy Afryki Północnej i Sahary. Zamieszkują oni podziemne groty (parę metrów pod ziemią), gdzie znajdują się wszystkie pomieszczenia mieszkalne. W lecie zapewnia to osłonę przed dotkliwymi upałami. Pomimo wysiłków obecnych władz Tunezji, Berberowie nie mają zamiaru się przenieść do bardziej cywilizowanych domów - chcą pozostać w swoich podziemnych grotach. Dzięki uprzejmości miejscowych mieszkańców mamy możliwość obejrzenia ich domów od środka - ta wizyta robi wrażenie.... Czytaj dalej opinię
czerwiec 14,
Janusz, Wiek 51-55


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne groty, infromacje o groty od urlopowiczów, - porady Inne Tunezja

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index