Atrakcja turystyczna Grobowce skalne Myra

Opinie Grobowce skalne Myra

Grobowce skalne Myra
Średnia ocen
4.6666666666667
5.6
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Grobowce skalne Myra

Opis atrakcji

 
Demre to niewielka miejscowość na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji, położona nieco ponad 100 km od znanego kurortu Antalya. W starożytności było znane pod nazwą Myra i wówczas odgrywało bardzo dużą rolę w regionie. Myra zapisała się także jako miasto bardzo ważne w dziejach chrześcijaństwa. W I w. n.e. odwiedził je św. Paweł w czasie swojej wędrówki do Rzymu, prawdopodobnie założył tu pierwszą gminę chrześcijańską. Miasto Myra słynie również z działalności biskupa Mikołaja. W V wieku Myra była stolicą Licji (kraina znajdująca się na terenie południowo-zachodniej Azji Mniejszej).

Obok kościoła św. Mikołaja oraz licznych ruin, grobowce skalne są jedną z głównych atrakcji w tureckiej miejscowości Demre (często używa się dawnej nazwy Myra). Znajdują się nieco dalej od wybrzeża, w ścianie urwiska, która w majestatyczny sposób góruje nad miastem.

 

Co warto zobaczyć
Zespół grobowców w Myrze pochodzi z epoki likijskiej i przez znawców jest uznany za najbardziej unikalną pamiątkę z tamtych czasów. Dokładna data ich powstania nie jest ściśle określona, datuje się je na VI do III w. p. n. e. Skalne grobowce zachwycają przede wszystkim ze względu na fakt, iż są one wykute w ścianie urwiska na nieprawdopodobnej wysokości. Jest to spowodowane wierzeniem, że jeśli zmarły zostanie pochowany naprawdę wysoko, to łatwiejdostanie się do nieba.

 
Pomimo upływu już tysięcy lat, niektóre grobowce nadal zachowują ślady kolorów, w innych zaś można zobaczyć niezwykłe płaskorzeźby przedstawiające postać zmarłego w otoczeniu rodziny lub pochówek i rytuały pogrzebowe.

 

Informacje praktyczne/dojazd
Do  Demre dostaniemy się bez problemu z każdej większej miejscowości na tureckimwybrzeżu. Najbliżej i najłatwiej dojechać ze znanego kurortu Antalya oddalonego nieco ponad 120 km na północny-wschód.

 
Aby przyjrzeć się samym grobowcom, najlepiej skorzystać z jednodniowych wycieczek organizowanych przez lokalne biura podróży. Wówczas przewodnik (raczej w języku angielskim) opowie nam ciekawe historie i pokaże także pozostałe atrakcje miasta.


285 zdjęcia: Grobowce skalne Myra

Grobowce skalne Myra
od HolidayCheck Co...
z dnia: 01.04.2018
Grobowce skalne Myra
od Beate
z dnia: 01.11.2017

Grobowce skalne Myra
od Christina
z dnia: 01.10.2016
Grobowce skalne Myra
od Silke
z dnia: 01.06.2015

Grobowce skalne Myra
od Dirk
z dnia: 01.10.2015
Grobowce skalne Myra
od Dirk
z dnia: 01.10.2015
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Grobowce skalne Myra, infromacje o Grobowce skalne Myra od urlopowiczów, - porady Riwiera Egejska

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index