Opinie Pałac Sztynort

Pałac Sztynort
Średnia ocen
2.0833333333333
2.5
Słońca
Rekomendacja 0%

Opis Pałac Sztynort

Charakterystyka ogólna

W Sztynorcie, w XV wieku, wybudowany został pierwszy pałac rodu Lehndorffów. Uległ on zniszczeniu w XVI wieku. Odbudowano go w nieco innej lokalizacji, jednak i drugi pałac nie miał szczęścia – spłonął podczas potopu szwedzkiego. Trzeci pałac, czyli ten, który możemy podziwiać dzisiaj, powstał w latach 1689-1691. Z tego okresu pochodzi również rozległy, 18-hektarowy park, urządzony przez hrabinę Marię Eleonorę von Dönhoff. Umieszczono w nim wiele rzeźb, które niestety nie przetrwały do współczesnych nam czasów. Wyjątkiem jest zegar słoneczny z 1741 roku, który obecnie można oglądać na dziedzińcu muzeum w Morągu.

W XIX wieku pałac zaczął tracić na świetności. Od upadku uratowała go żona Karola II, Anna Hohn. Przeprowadziła ona znaczną rozbudowę obiektu. W jej ramach dobudowano, między innymi, boczne skrzydła, powstały wówczas również liczne budynki w ogrodzie, takie jak neogotycka kaplica, czy neoklasycystyczna herbaciarnia.

Od 1941 roku pałac przeszedł w ręce ministerstwa spraw zagranicznych Rzeszy. Warto wiedzieć, że często w pałacu w Sztynorcie pojawiał się minister Joachim von Ribbetrop. Dzięki temu, że obiekt w trakcie wojny pełnił funkcję siedziby wojsk sowieckich, pałac uniknął zmieszczenia. Niestety wojsko opuszczając budynek, zabrało ze sobą większość jego wyposażenia. To, co zostało, między innymi obrazy, zostało przewiezione do olsztyńskiego muzeum.

Pałac w Sztynorcie po zakończeniu wojny nie był zagospodarowany i przez wiele lat niszczał. Pojawiało się kilka planów odbudowy czy rewitalizacji, wszystkie jednak się nie powiodły, pomimo znakomitej lokalizacji obiektu – jest położony na szlaku wielkich jezior, niemal w samym jego centrum.

Od 2009 roku pałac znalazł się w rękach Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury. Dzięki funduszom tej organizacji w końcu rozpoczęto prace w zniszczonym, lecz wciąż pięknym budynku. Co ciekawe, po ukończeniu remontu, fundacja planuje otwarcie w pałacu szkoły rzemiosł tradycyjnych oraz konserwacji zabytków.


Ten temat jest zamknięty.

5 zdjęcia: Pałac Sztynort

Pałac Sztynort
od Zbigniew
z dnia: 01.07.2015
Pałac Sztynort
od Zbigniew
z dnia: 01.07.2015

Pałac Sztynort
od Zbigniew
z dnia: 01.07.2015
Pałac Sztynort
od Annette
z dnia: 01.09.2010

Pałac Sztynort
od Annette
z dnia: 01.09.2010

Opinie Pałac Sztynort: 2

3.0
Słońca
Ciekawe miejsce, jednak jego stan jest opłakany. Część budynków grozi wręcz zawaleniem. Obiekt 100 m od portu tak wiec i tak każdy żeglarz na pewno zobaczy. Czytaj dalej opinię
lipiec 15,
Zbigniew, Wiek 41-45

Hotele w okolicy

4.7
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 6,9 km

4.8
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 12,1 km

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 12,4 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Pałac Sztynort, infromacje o Pałac Sztynort od urlopowiczów, - porady Warmińsko-Mazurskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index