Atrakcja turystyczna Kościół św. Michała Archanioła (Białołęka)

Opinie Kościół św. Michała Archanioła (Białołęka)

Kościół św. Michała Archanioła (Białołęka)

Kościół św. Michała Archanioła (Białołęka) nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Kościół św. Michała Archanioła (Białołęka), w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Kościół św. Michała Archanioła (Białołęka)

Charakterystyka ogólna

Kościół św. Michała Archanioła wznosi się w dzielnicy Warszawa-Białołęka, przy ulicy Głębockiej 119. Barokowa świątynia powstała w XVIII wieku na miejscy starszego kościoła, spalonego w trakcie potopu szwedzkiego. Świątynia stoi niedaleko zabytkowego cmentarza z 1534 roku, znajdującego się na terenie Grodziska. Według źródeł fundatorką pierwszego kościoła w tym miejscu była królowa Bona.
Budowa świątyni zaczęła się w 1717 roku, z inicjatywy bernardynów, którzy otrzymali ziemie w Grodzisku od króla Zygmunta III Wazy. Powstały wtedy także zabudowania zakonne. W 1734 roku odlano dwa spiżowe dzwony na potrzeby kościoła. Świątynia zbudowana jest z modrzewia, posiada stromy dwuspadowy dach kryty gontem i niedużą wieżyczkę zakończoną krzyżem. Na początku XIX wieku kościół posiadał cztery ołtarze; w głównym znajdował się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, w bocznych natomiast podobizny św. Antoniego, św. Michała i św. Jana Nepomucena. Główny ołtarz pochodzi z praskiej świątyni bernardynów, rozebranej w połowie XIX wieku. Po zlikwidowaniu zakonu w 1864 kościół stał się częścią parafii Matki Boskiej Loretańskiej na Pradze. W 1888 roku przeprowadzono gruntowny remont świątyni. Zniszczony w czasie II wojny światowej kościół wyremontowano w latach 50. Od 1965 roku znajduje się on w rejestrze zabytków, a w 1975 stał się oddzielną parafią. Na początku XXI wieku przeprowadzono gruntowną renowację kościoła.
Wśród zabytkowego wyposażenia, prócz ołtarza z XVII wieku, znajdują się drewniane figury św. Feliksa, Jana Nepomucena i dwóch świętych bernardyńskich. Ciekawy jest obraz św. Stanisława z XVIII wieku i kielich z dorobioną pod koniec XIX wieku stopą. Znajdują się tu również 6-głosowe organy z 1976 roku.


Ten temat jest zamknięty.

Hotele w okolicy

3.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 4,7 km

5.1
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 4,7 km

4.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 7,9 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Kościół św. Michała Archanioła (Białołęka), infromacje o Kościół św. Michała Archanioła (Białołęka) od urlopowiczów, - porady Mazowieckie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index