Opinie Skalne miasto Petra

Skalne miasto Petra
Średnia ocen
4.9166666666667
5.9
Słońca
Rekomendacja 97%

Opis Skalne miasto Petra

Charakterystyka ogólna
Skalne miasto, Petra przez wieki było stolicą arabskiego królestwa. Po krótkim okresie zapomnienia (zapomniano o niej na blisko kilkaset lat) teraz jest jednym z najludniej odwiedzanych miejsc Bliskiego Wschodu. Miasto Nabatejczyków znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest na terenie wyżynnym, półpustynnym, wśród skał ciągnących się na odległość ok. 1,6 km ze wschodu na zachód i z północy na południe, będących zachodnią częścią masywu Dżabal asz-Szara. Położone w skalnej dolinie miasto wymaga od odwiedzających odrobiny wysiłku, by do niego dotrzeć – prowadzi tutaj bowiem jedna wąska droga wśród skał. Jak już wspomniano, Petra była stolicę arabskiego królestwa.W okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza "wielobarwna".
Dolinę Petry przecina koryto rzeki okresowej – Wadi Musa, której dopływy okalają płaskowyże, na których rozrosło się antyczne miasto Nabatejczyków.

Oczywiście miasto nie jest obecnie zamieszkiwane, służąc wyłącznie jako atrakcja turystyczna. Uwaga, zabytek, o którym mowa znajduje się na nowej liście 7 cudów świata.

Co zobaczyć? I kto powinien tu zajrzeć?
Do najbardziej znanych budowli skalnego miasta należą:
Tak zwany „Skarbiec Faronów”, czyli Khazneh. Wykuta w skale piętrowa budowla, która prawdopodobnie (choć nie jest to pewne) służyła jako grobowiec któregoś z władców Petry (króluje pogląd, że mógł to być Aretas IV i jego żona).
Deir, czyli "Klasztor" – nazwa pochodzi z okresu bizantyjskiego, kiedy to w budowli tej rzeczywiście znajdował się klasztor chrześcijański.
Pałac Córki Faraona, czyli Kasr al Bint Faraoun .
Wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej, na który składają się „Grób Urny”, „Grób Jedwabny”, „Grób Koryncki” i monumentalny „Grób Pałacowy.
Teatr –wybudowany w I wieku n.e. Jeden z największych obiektów w Petrze. W czasach antycznych mieściło się w nim od 6 do nawet 10 tysięcy widzów.

Informacje praktyczne i porady
Dojazd do Petry z Ammanu autobusem Rum Turist Transport kosztować będzie 20 JD (dorośli) lub 15 JD (dzieci). Bilety wstępu do Petry kosztują: 21 JD na 1 dzień, 26 JD na 2 dni, 31 JD na 3 dni i muszą być wykorzystane w ciągu kolejnych dni przez właściciela – bileterzy porównują nazwisko z paszportem. Nie warto kombinować. ;) W Jeff’s Bookshop można nabyć znakomitą mapę Petry (5 JD) z dokładnie pokazaną rzeźbą terenu.
Wchodząc do Petry, wielu miejscowych naganiaczy będzie nam wmawiać, że nie damy rady przejść całej doliny na własnych nogach. Wszystko po to, by wynająć u nich osła, konia, czy wręcz bryczkę (poruszanie się pojazdami mechanicznymi wewnątrz jest zabronione). Nie warto wierzyć w te opowieści - całość bez problemu można zwiedzić na piechotę. Na zwiedzenie Petry wystarczy jeden dzień.

Dojazd
Najprościej jest wsiąść do autobusu jadącego z Ammanu. Koszta wymieniono w zakładce „informacje praktyczne i porady”.


1076 zdjęcia: Skalne miasto Petra

Skalne miasto Petra
od Gabriele
z dnia: 01.04.2016
Skalne miasto Petra
od Gabriele
z dnia: 01.04.2016

Skalne miasto Petra
od Gabriele
z dnia: 01.04.2016
Skalne miasto Petra
od Gabriele
z dnia: 01.04.2016

Skalne miasto Petra
od Gabriele
z dnia: 01.04.2016
Skalne miasto Petra
od Gabriele
z dnia: 01.04.2016
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Skalne miasto Petra: 67

6.0
Słońca
Petra oczywiście jest niesamowita. Niewiarygodne dzieło człowieka, które wraz z zachwycającym dziełem natury tworzy jeden z cudów świata, i słusznie. O tym, ze warto jest zobaczyć to miejsce pisali inni. Do tych opinii chciałabym dorzucić parę bieżących informacji i rad. W kwietniu 2014 Petra kosztowała 50 JD/dzień i 55JD/2dni.1JD mniej więcej 1euro, więc dosyć wysoka kwota. Dzieci do 15 roku życia wchodzą za darmo, a ci którzy odwiedzają Jordanię tylko na 1 dzień muszą zapłacić, aż 90 JD za wejście. Przy zakupie trzeba mieć ze sobą paszp... Czytaj dalej opinię
kwiecień 14,
Małgorzata, Wiek 36-40

6.0
Słońca
Jeden z cudów tego świata - na pewno warto jest wybrać się na wycieczkę żeby zobaczyć to wspaniałe miejsce. W lipcu jest bardzo gorąco więc warto zaopatrzyć się w nakrycie wody i bardzo mocno schłodzone napoje.. Czytaj dalej opinię
lipiec 12,
Czarek, Wiek 26-30

6.0
Słońca
W Petrze była kilka lat temu moja mama. Kiedy obejrzałam zdjęcia wiedziałam, że po prostu muszę tak być! Na początku tylko marzyłam myśląc, że to bardzo odległa sprawa. W ubiegłym roku wybraliśmy się do Egiptu więc pomysł nabrał kolorów, ale niestety z Hurghady nie mogłam znaleźć wycieczki do Petry. W tym tak zaplanowałam wakacje, żeby w końcu spełnić swoje marzenie. Wybraliśmy się w Sharm El Sheikh i wyjazd do Petry był najważniejszym fakultetem na mojej liście. W końcu nadszedł ten dzień. Daleką podróż urozmaicił prom, którym płynęliśm... Czytaj dalej opinię
lipiec 11,
Beata, Wiek 41-45

6.0
Słońca
Jeden z cudów świata, który koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy. Bajeczne widoki. Wąwóz, którym przebiega główny szlak zapiera dech w piersiach. Najlepiej spędzić tam kilka dni. Czytaj dalej opinię
maj 11,
Mariusz, Wiek 41-45

6.0
Słońca
Wejście na teren obiektu jest trochę oddalone od centrum starożytnego miasteczka, więc na pierwszy rzut oka teren niczym nie zachwyca. Idąc ścieżka widzimy tylko skały w niektórych miejscach wymyte przez wodę, co w sumie wchodzi w stały krajobraz Jordanii. Po pewnym czasie wchodzi się do wąwozu, a tam już są widoki zapierające dech w piersi. To właśnie tam kręcone były sceny do jednej z przygód Indiana Jonesa. Zaraz za wąwozem zaczyna się starożytne miasto wykute w skałach. Nie na darmo obiekt ten został wybrany jednym z siedmiu nowych cudów... Czytaj dalej opinię
maj 11,
Agata, Wiek 14-18

Hotele w okolicy

5.2
Słońca
Rekomendacja: 92%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,6 km

4.7
Słońca
Rekomendacja: 86%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,8 km

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,8 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Skalne miasto Petra, infromacje o Skalne miasto Petra od urlopowiczów, - porady Ma'an

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index