Opinie Ratusz

Ratusz
Kategoria: Warte zobaczenia
Podkategoria: Inne budynki

Ratusz nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Ratusz, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Ratusz

Charakterystyka ogólna
Kołobrzeg to miasto słynące przede wszystkim z plaży, mola i portu. Będąc w mieście, warto jednak przejść się po jego centrum i zwrócić uwagę na niektóre budynki, np. ratusz. Ratusz w Kołobrzegu to prawdziwa wizytówka miasta.
Pierwotnie na placu ratuszowym wznosił się imponujący gotycki ratusz, który powstał około roku 1380. Budowla ta stanowiła siedzibę Rady Miejskiej, była wizytówką hanzeatyckiego miasta i świadczyła o sukcesach ekonomicznych mieszczan. Zachowane materiały ikonograficzne doskonale ukazują jej piękno: rozety, blanki, maswerki i fryzy zdobiły gotycki budynek, który był prawdziwą perłą architektury miasta. Pierwszy ratusz działał w swym pierwotnym kształcie do 1807 roku, gdy w czasie oblężenia przez wojska napoleońskie na początku XIX wieku został zniszczony i ostatecznie rozebrany. Na szczęście zachowano niektóre elementy, które w późniejszym czasie miały być wykorzystane przy budowie nowego ratuszu i świadczyć o wartości historycznej nowego obiektu. Tak też się stało: na jego pozostałościach wzniesiono w latach 1829-1832, wg Projektu Karola Fryderyka Schinkla, nowy ratusz o charakterze neogotyckim w duchu dziewiętnastowiecznego upodobania do romantyzmu i średniowiecza. Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek. Z dawnego ratusza przetrwały jedynie gotyckie sklepienia w podziemiach oraz fragmenty północno-wschodniej ściany z kilkoma kamiennymi kolumnami.
Ratusz nigdy nie służył celom militarnym, lecz wieże i blanki strzelnicze mają podkreślać militarną historię miasta. Na szczególną uwagę zasługuje wieża zegarowa, na której dawniej koncertowała orkiestra. Obecnie to stąd wybrzmiewa dźwięk zegarowego kuranta, który wybija pełne godziny i kwadranse. Wieżę zdobią wizerunki herbów miejskich. Na jednej z nich mieści się wyrzeźbiona głowa Adebara - kołobrzeskiego buntownika, straconego za liczne występki i rozwiązłe życie. Zgodnie z tradycją, dotknięcie jej przynosi spełnienie życzenia. Obecnie w ratuszu znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, Urząd Stanu Cywilnego oraz swoją siedzibę ma Rada Miasta.


9 zdjęcia: Ratusz

Ratusz
od Angie
z dnia: 01.02.2016
Ratusz
od Angie
z dnia: 01.02.2016

Ratusz
od Aleksandra
z dnia: 01.04.2014
Ratusz
od Horst
z dnia: 01.08.2012

Ratusz
od Horst
z dnia: 01.08.2012
Ratusz
od Horst
z dnia: 01.08.2012
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Hotele w okolicy

4.7
Słońca
Rekomendacja: 75%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,4 km

4.8
Słońca
Rekomendacja: 90%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,6 km
Goście chwalą: dogodny Check in/Check out, przyjazny personel, dobrą znajomość języków obcych, czystość w restauracji, czystość w pokoju

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,9 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Ratusz, infromacje o Ratusz od urlopowiczów, - porady Zachodniopomorskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index