Opinie Galata

Galata
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Galata

Galata (dawniej znana jako Pera) to dzielnica tureckiej stolicy, Stambułu. Jest ona położona w europejskiej części miasta, połączona ze starym Konstantynopolem przez trzy mosty: Most Galata, Most Atatürka i Most Haliç.
 
Galata powstała jako kolonia Republiki Genueńskiej, która istniała na tych terenach w XII – XV wieku. Wówczas miasto otaczały solidne mury obronne, które jednak w XIX wieku prawie całkowicie wyburzono i wykorzystano pod zabudowę dla innych budynków. Do dziś zachował się jedynie mały fragment w okolicach wieży.
 
W dzielnicy Galata najbardziej interesującymi miejscami będą: most i wieża Galata, dawny kościół św. Pawła i św. Dominika oraz Palazzo del Comune z XIV wieku, który był siedzibą najwyższego urzędnika - podesty.

Most Galata wybudowała niemiecka firma MAN na początku XX wieku. Miał on prawie 0,5 km długości, został jednak silnie uszkodzony w wyniku pożaru w 1992 roku. Wówczas kolejny niemiecki przedstawiciel, firma Thyssen, podjął się budowy nowego mostu, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jego konstrukcja wspiera się na 114 stalowych filarach. Aby umożliwić statkom wejście do portów nad ZłotymRogiem, most posiada cztery otwierające się skrzydła o masie 5000 ton.
 
W dzielnicy Galata, najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest jednak Wieża Galata (poturecku Galata Kulesi), zwana również Wieżą Chrystusa lub WspaniałąWieżą. Została zbudowana w 1384 roku jako część fortyfikacji i była wówczas najwyższympunktem w mieście (63 metry). W XVI wieku znajdowało się tu więzienie, pod koniec XVIII wieku wieża spłonęła. Po jej odrestaurowaniu, ostatecznie w 1967 roku, otworzono ją dla zwiedzających. Obecnie znajduje się tutaj klub, restauracja, sklep z pamiątkami oraz wspaniały punkt widokowy na Stambuł.
 
Na terenie Galata znajdziemy również polski akcent! Jest nim Muzeum Adama Mickiewicza, które mieści się w domu, w którym pisarz mieszkał i zmarł w 1855 roku. W 1955 roku, w stulecie śmierci wieszcza, w budynku otwarto ekspozycję poświęconą poecie, przygotowaną przez Muzeum Literatury w Warszawie. W podziemiach urządzono symboliczną kryptę, w którą wmurowano krzyż i płytę z napisem "Miejsce czasowego spoczynku Adama Mickiewicza, 26 listopada - 30 grudnia 1855 roku." Władze tureckie wykupiły budynek z rąk prywatnych właścicieli, przeprowadziły gruntowny remont  i nawiązało kontakt z Muzeum Literatury w Warszawie, które dostarczyło obecną ekspozycję. Ponadto w 2005 roku, w 150 rocznicę śmierci poety, władze miejskie nadały przyległej ulicy imię Adama Mickiewicza.

 Dokładny adres:

Serdar Ömer Caddesi, Tatlı Badem Sokak nr 23, Beyoğlu,
tel: 0212 253 66 98

Zwiedzanie: codziennie w godz.: 9.00 -17.00
Na miejscu można kupić przewodnik w jęz. polskim


47 zdjęcia: Galata

Galata
od PattyH
z dnia: 01.10.2014
Galata
od PattyH
z dnia: 01.10.2014

Galata
od PattyH
z dnia: 01.10.2014
Galata
od PattyH
z dnia: 01.10.2014

Galata
od PattyH
z dnia: 01.10.2014
Galata
od PattyH
z dnia: 01.10.2014
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Hotele w okolicy

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km

5.7
Słońca
Rekomendacja: 88%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km

4.6
Słońca
Rekomendacja: 86%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Galata, infromacje o Galata od urlopowiczów, - porady Istambuł i okolice

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index