Opinie Aładża

Aładża
Średnia ocen
4.5
5.4
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Aładża

Informacje ogólne
Umiejscowiony w jaskini, jest najbardziej znanym spośród eremickich klasztorów skalnych, jakie dzialaly na bulgarskim wybrzezu w XIII — XIV w. Miejscowe jaskinie naturalnie powstaly w miekkim, wapiennym dnie starożytnego Morza Sarmackiego, jakie pokrywalo niemal całą poludniowo-wschodnią Europę ok. 12 min lat temu. Klasztor, w 40-metrowej skale, tworzą dwa poziomy zawierające dwie cerkiewki, kaplice, kryptę (cmentarz), kuchnie, jadalnie, kilka cel mnisich oraz obejście dla hodowanego inwentarza. W najdalej w kierunku zachodnim wysuniętej cześci poziomu dolnego, tuż obok schodów, po których wchodzą turyści, znajduje się cerkiew klasztorna. Nie znamy chrześcijańskiej nazwy klasztoru. Słowo „aladża" jest persko-tureckiego pochodzenia i znaczy „pstry, kolorowy". Określenie takie pochodzić mogło od koloru skał (bialych i szarych) lub pozostałości fresków znajdujących się wewnątrz. Legendy głoszą, że pierwotnym wezwaniem monastyru byla Św. Trójca.
Okolo 800 m w kierunku północno zachodnim od glownego klasztoru natkniemy sie na inną grupe jaskiń, skrytą bujną roślinnością. Jaskinie znajdujące się na trzech poziomach nazywane są „Katakumbami". Krypta, dwa plaskorzeźbione krucyfiksy oraz znaleziska pochodzące z IV — VI w.: ceramika, monety z czasow Justyniana I Wielkiego (527 — 565), jak również resztki metalowej kadzielnicy pozwolily naukowcom wysnuć wniosek, ze katakumby uzytkowane i zamieszkane byly w okresie wczesnochrześcijańskim. Faktu dowodzić mogą: pozostałości bazyliki wczesnochrześcijańskiej, niewielkie fortyfikacje i liczne osiedla z tego samego okresu ulokowane w kierunku wschodnim od monastyru.
Katakumby wraz z innymi okolicznymi zabudowaniami (również samym monastyrem Aładża) mogą byę nawet jednym z pierwszych chrześcijańskich ogrodków nad Morzem Czarnym, wspominanych w kronice cesarza bizantyjskiego Konstantyna VII Porfirogenety (913 — 959). Jeśli tak bylo naprawdę, to XIII-wieczny klasztor skalny jest kontynuacją starożytnej tradycji chrześcijańskiej na tym terenie, tworzącą, razem z katakumbami, olbrzymi kompleks monastyczny.
Monastyr zwiedzać można w godzinach: 9.00 —18.00 (01.06 — 31.10) i 10.00 —16.00 (01.11 —31.05). Wstęp kosztuje 1 USD (posiadaczom legitymacji ISIC należy się 50% zniżka).
Powyżej klasztoru ulokowane jest wygodne schronisko (Łowna Sreszta), tel.: (0-52) 355 190, serwujące posilki (np. 4 USD za danie rybne). Warto tu wybrać się na pokaz „Nestinari" — znanego bosego tańca na rozżarzonych węglach.
Aby dostać się do monastyru, trzeba skierować sie na południe ze Złotych Piasków, drogą E87. Po 2 km napotkamy skręt w prawo (zachód), skąd monastyr oddalony jest o 1,5 km.


77 zdjęcia: Aładża

Aładża
od Joanna
z dnia: 01.06.2016
Aładża
od Eckhard
z dnia: 01.06.2016

Aładża
od Lars
z dnia: 01.07.2015
Aładża
od Neli
z dnia: 01.09.2014

Aładża
od Neli
z dnia: 01.09.2014
Aładża
od Neli
z dnia: 01.09.2014
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Hotele w okolicy

4.5
Słońca
Rekomendacja: 78%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,8 km
Goście chwalą: wielkość pokoju, wielkość łazienki, dobre wyposażenie pokoju

5.8
Słońca
Rekomendacja: 100%
Oferty wycieczek
3 dni, AI
Odległość: 1,8 km

5.7
Słońca
Rekomendacja: 98%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,9 km
Goście chwalą: przyjazny personel, dobrą znajomość języków obcych, piękny basen, dogodny Check in/Check out, ogólną czystość


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Aładża, infromacje o Aładża od urlopowiczów, - porady Złote Piaski

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index