Opinie Pergamon

Pergamon
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Pergamon

Starożytny Pergamon to jedno z największych miast w dziejach ludzkości. Mimo, że leżał bardzo blisko wybrzeża Morza Egejskiego, nie był od początku swego istnienia portem morskim, jak większość osad w tej okolicy. Jednakże, dzięki swojej strategicznej lokalizacji wysoko na szczycie, mała początkowo osada, bardzo szybko rozrosła się do stolicy potężnego Państwa Pergamońskiego. Dzięki kolejnym władcom z dynastii Attalidów, miasto stało się prawdziwym centrum kulturalno-naukowym Azji Mniejszej. Pergamon uzyskał miano drugiego – po Aleksandrii – ośrodka naukowego, a jego symbolem stała się potężna biblioteka, której budowę zapoczątkował Attalos I na przełomie III i II wieku p.n.e.
 
Miasto zajmowało trzy sztucznie wybudowane tarasy odpowiadające trzem dzielnicom - górnej, środkowej i dolnej. Łączyła je droga wiodąca od dolnej bramy aż do cytadeli.

Do czasów dzisiejszych najlepiej zachowało się miasto górne, gdzie znajdowały się główne świątynie, wspaniały ołtarz pergamońskii olbrzymia bibliotek. Żaden jednak budynek nie ostał się wbardzo dobrym stanie, najlepiej zachowaną częścią miasta są pozostałości olbrzymiego teatru wybudowanego na zboczu wzniesienia.

 
Duża część miasta po dziś dzień znajduje się pod grubą warstwą ziemi, Turcji bowiem nie stać na prowadzenie tak szeroko zakrojonych wykopalisk archeologicznych. Należy pamiętać, że w tym państwie mamy ok. 100 tys. stanowisk!
 
Co ciekawe, najsłynniejszy zabytek tego miasta, Ołtarz Pergamoński, nie znajduje się na tutejszym akropolu, lecz w Berlinie ;-) Gigantycznych rozmiarów, 36 na 34 metry, poświęcony był Zeusowi i Atenie, a powstał w latach 180–160 p.n.e. W późniejszych latach został prawie całkowicie zniszczony, a materiał wykorzystano przy budowie murów miasta. Na szczęście, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w II połowie XIX wieku przez niemiecką ekspedycję archeologiczną, udało się znaleźć poszczególne części, które wywieziono do Berlina i tam zrekonstruowano.

 
Dojazd

Pergamon znajduje się ok. 100 km na północny-wschód od dużego miasta Izmir. Bez problemu dotrzemy tu komunikacją autobusową praktycznie z większości dużych miast w Turcji.

 Przy okazji warto powiedzieć, że ogólnie funkcjonujące przekonanie, że pergamin wymyślono właśnie w Pergamonie, jest mylne. Ten materiał był znany już od starożytności, aczkolwiek miasto bardzo przyczyniło się do jego upowszechnienia. Był to wynik nałożenia embarga na eksport papirusu do Pergamonu przez Aleksandrię, która rywalizowała z miastem o miano najważniejszego ośrodka naukowego. W ten sposób chciano utrudnić rozwój Pergamonu, który jednak nie poddał się i upowszechnił na szeroką skalę wspomniany już pergamin. Co ciekawe, wyraźna przewaga pergaminowego kodeksu nad papirusowym zwojem uwidoczniła się dopiero w IV wieku n.e.


75 zdjęcia: Pergamon

Pergamon
od HolidayCheck Co...
z dnia: 01.03.2018
Pergamon
od Klaus
z dnia: 01.02.2015

Pergamon
od Ingrid
z dnia: 01.10.2013
Pergamon
od Ingrid
z dnia: 01.10.2013

Pergamon
od Bernd
z dnia: 01.06.2013
Pergamon
od Thomas & Stefan
z dnia: 01.03.2013
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Pergamon, infromacje o Pergamon od urlopowiczów, - porady Riwiera Egejska

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index