Atrakcja turystyczna Stare miasto Sibenik

Opinie Stare miasto Sibenik

Stare miasto Sibenik
Średnia ocen
4.5
5.4
Słońca
Rekomendacja 95%

Opis Stare miasto Sibenik

Szybenik położony jest w środkowej Dalmacji, nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Można się tutaj dostać drogą lotniczą, lotem do Splitu lub Zadaru, a stamtąd autobusem bezpośrednio do Szybenika. Miasto posiada również liczne połączenia autobusowe z innymi miejscowościami w kraju i zagranicą, w tym dużo połączeń z Niemcami.
Szybenik został założony przez Słowian, przybyłych tutaj około VII wieku. W X wieku powstał gród obronny. Szybenik jako pierwsze chorwackie miasto zdobyło prawa miejskie w 1298 roku. W 1412 roku władzę nad miastem przejęli Wenecjanie. W celu ochrony przed licznymi najazdami tureckimi, Wenecjanie wybudowali fortece obronne. Pod koniec XVIII wieku miasto znalazło się pod zarządem austriackim, aż do końca I wojny światowej. Po wojnie na mocy postanowień traktatu w Rapallo zostało przyznane Jugosławii. Najważniejszym zabytkiem miasta jest średniowieczna katedra św. Jakuba, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia znajduje się przy placu tuż koło ratusza. Na uwagę zasługują również inne budowle sakralne: kościół św. Barbary, kościół św. Jan i kościół św. Mikołaja. Warto pospacerować uliczkami starego miasta, zobaczyć zabytkową architekturę i poczuć atmosferę miejsca. Wspaniałą panoramę Szybenika i okolicznych wysp można podziwiać z wznoszącej się nad miastem twierdzy św. Anny. Z samej twierdzy, która była dziełem Wenecjan zachowało się niewiele, ale widok z góry jest warty wspinaczki.
Jednym z głównych wydarzeń w mieście jest Międzynarodowy Festiwal Dzieci. W czerwcu i w lipcu Szybenik staje się miastem dzieci. Ulice i place wypełnione pomysłowością i twórczością dziecięcą. W tym roku festiwal święcił swoją 50-tą rocznicę. W sierpniu odbywają się wieczory pieśni z Dalmacji. We wrześniu organizowane jest Święto Średniowiecza, podczas którego mieszkańcy Szybenika mają okazję zaprezentować przybyłym kulturalne dziedzictwo miasta. Przebierają się w historyczne stroje, wykonują średniowieczne rzemiosła.


42 zdjęcia: Stare miasto Sibenik

Stare miasto Sibenik
od Erhard
z dnia: 01.05.2016
Stare miasto Sibenik
od Waltraut
z dnia: 01.05.2015

Stare miasto Sibenik
od Ursula
z dnia: 01.04.2014
Stare miasto Sibenik
od Ursula
z dnia: 01.04.2014

Stare miasto Sibenik
od Ursula
z dnia: 01.04.2014
Stare miasto Sibenik
od Ursula
z dnia: 01.04.2014
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Stare miasto Sibenik: 20

5.0
Słońca
Szybenik to bardzo ciekawe i zaskakujące miasto. Pierwsze wrażenie sprawia jako małe, niezadbane i trochę przykurzone. Jednak po głębszym poznaniu, zapuszczając się głębiej w uliczki starego miasta, z łatwością odkryjemy wszystkie uroki i piękne stare nadmorskie kamieniczki. Zdecydowanie warto spędzić tam dłuższą chwilę, żeby w pełni odkryć jego uroki. Może nie jest tak piękny jak Split, ale zdecydowanie wart poświęcenia czasu! Czytaj dalej opinię
wrzesień 15,
Paweł, Wiek 26-30

Hotele w okolicy

5.9
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,5 km

4.9
Słońca
Rekomendacja: 82%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 4,4 km

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 5,1 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Stare miasto Sibenik, infromacje o Stare miasto Sibenik od urlopowiczów, - porady Dalmacja

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index