Atrakcja turystyczna Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Opinie Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego nie ma obecnie żadnych ocen.

Jesteś pierwszym, który ocenia atrakcję turystyczną Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, w ten sposób pomagasz innym Użytkownikom.

Opis Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Charakterystyka ogólna

Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego znajduje się przy ulicy Ziemowita 39, w dzielnicy Warszawa-Targówek. Powstał w 1919 roku jako wotum wdzięczności Bogu za odzyskanie Niepodległości. Inicjatorami budowy i głównymi wykonawcami byli warszawscy kolejarze. Przy budowie wykorzystali oni materiały pochodzące z rozbiórki Dworca Wileńskiego, zniszczonego w czasie I wojny. Autorem projektu był Stefan Szyller; to on nadał budowli cechy stylu zakopiańskiego. Teren ogrodzono korzystając ze starych podkładów kolejowych – niektóre z nich zachowały się do dziś.
Ten mały i skromny kościółek powstał jako budowla tymczasowa; planowano wznieść w tym miejscu świątynię murowaną. Tak się jednak nie stało i świątynia w prawie niezmienionym kształcie do dziś zachwyca wiernych niepowtarzalną architekturą. Jedyną większą zmianą było dobudowanie dwóch kaplic bocznych w trakcie remontów po II wojnie światowej. Kościół powstał jako jednonawowy, z podcieniami i prostokątnymi okienkami. Wysoki dach jest kryty dachówką; na środku znajduje się sygnaturka ze spiczastym hełmem. Sąsiadująca plebania powstała z pozostałości soboru im. Aleksandra Newskiego wznoszącego się niegdyś na placu Saskim (obecnie plac Piłsudzkiego). Do świątyni przylega drewniana dzwonnica, której szkielet stworzono z torów kolei petersburskiej. W 2011 roku przeprowadzono gruntowną renowację kościoła, ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej.
Wewnątrz kościoła można zobaczyć trzy drewniane ołtarze projektu Stanisława Witkiewicza. Ołtarz główny do 1975 roku krył obraz R. Cichacza „Zmartwychwstanie Pańskie”. W 2003 roku umieszczono tu kopię „Zmartwychwstania” J. Matejki. Nad nią znajduje się rzeźba Zmartwychwstałego Chrystusa stworzona przez Piotra Grzegorka z Kluczborka. W ołtarzach bocznych umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Antoniego. Warto zwrócić uwagę na przedstawienia św. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki, autorstwa Małgorzaty Wrochny. Kościelne organy 7-głosowe o trakturze pneumatycznej stworzone zostały w 1920 przez firmę Adolfa Homana.
Współcześnie w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego urządzane są koncerty „Arcydzieła muzyki chóralnej i baroku”. W 1944 roku w okolicach świątyni doszło do tzw. „Łapanki na Targówku” w trakcie której aresztowano 4 tysiące mężczyzn; wydarzenie to upamiętnia msza święta, odprawiana co roku w sierpniu w intencji ofiar. Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego to dziś piękny i oryginalny akcent wnoszący w obszar budownictwa miejskiego rodzime motywy ludowe.


Ten temat jest zamknięty.

Hotele w okolicy

5.1
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,4 km

4.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 2,7 km

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 2,7 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, infromacje o Kościół Zmartwychwstania Pańskiego od urlopowiczów, - porady Mazowieckie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index