Opinie Wycieczka Luxor

Wycieczka Luxor
Średnia ocen
4.5
5.4
Słońca
Rekomendacja 95%

Opis Wycieczka Luxor

Charakterystyka ogólna
Osoby podróżujące do Luksoru po przylocie muszą wypełnić deklaracje celną. Następnie opłacamy wizę, jej koszt to 15 $. Można również postarać się o wizę turystyczną przed wylotem, w ambasadzie Arabskiej Republiki Egiptu. Lotnisko w Luksorze przyjmuje przede wszystkim połączenia krajowe, ale loty z niektórych miast europejskich również odbywają się bezpośrednio do Luksoru. Niestety z Polski nie ma jeszcze lotów bezpośrednich.

Luksor jest turystyczną "mekką". Od XIX w. przeżywał parowcowe oblężenie ze strony europejskich turystów. Turyści tutaj przybywający chętnie zwiedzali pozostałości Teb – dawną stolicę Nowego Państwa. Skumulowanie tak wielu ciekawych starożytnych zabytków na jednym terenie jest naprawdę zdumiewające. Trudno też się dziwić, że około 85% gospodarki miasta opiera się na turystyce. Większość turystów odwiedza Luksor między październikiem, a lutym, gdy jest jeszcze chłodniej.

Skąd nazwa Luksor? Pochodzi z języka arabskiego: od słowa oznaczającego tyle do "pałace", "zamki". Początkowo nie było to miejsce ciekawe, a wręcz przeciwnie - było to typowe prowincjonalne miasteczko. Zainteresowanie zwiedzaniem Luksoru ze strony turystów pojawiło się XIX wieku, kiedy to przybywali oni w te rejony, aby zobaczyć ruiny miejscowości Teb.

Do Luksoru nie warto jest wybierać się na kilkudniowy pobyt ze względu na bardzo wysokie ceny za noclegi. Hotele w Luksorze starają się maksymalnie wykorzystywać przybywających tutaj turystów poprzez dyktowanie wręcz zaporowych cen. Nic dziwnego, skoro turyści przebywający w dwóch najpopularniejszych kurortach - Hurghada i Sharm el Sheikh, najczęściej decydują się właśnie na pobyt dwudniowy. Wszystko ze względu na odległość.

Najważniejszym miejscem na tym obszarze jest świątynia Luksorska, która położona jest w samym centrum miasta. Zwiedzać ją można zarówno w dzień jak i w nocy, ale zdecydowanie bardziej polecana jest pierwsza opcja. Świątynię stworzono ku czci trzech Bogów: Amona, Mut i Chonsu. Miejsce te było południowym haremem, w którym to mieszkał Mut ze swoim synem Chonsu. Świątynie wypadowana została przez dwóch władców Amonhotepa III i Ramzesa II. Przez kolejne dziesiątki lat świątynia była przebudowywana przez panujących faraonów. Mimo wszystko nie utraciła swojego wyglądu i budziła szacunek u kolejnych przybywających tutaj nacji na czele z walczącymi żołnierzami. Zajrzyj również do najstarszego meczetu w Luksorze - El-Mekashkesh, gdzie pochowane są zwłoki X-wiecznego islamskiego świętego, kilku kościołów oraz wspaniałej bazyliki koptyjskiej położonej tuż obok Świątyni Luksorskiej.

Na terenie Luksoru znajduje się m.in. kaplica Serafina, aleja sfinksów z ludzkimi głowami, sześć kolosów Ramzesa II, pylon o szerokości 65 metrów, meczet Abu al-Haggaga, kolumnada Amonhotepa III i jego dziedziniec, sala hypostylowa. W Luksorze znajdują się również liczne sanktuaria. Warto jest zapoznać się również z kolekcją historycznych przedmiotów umieszczonych w muzeum luksorskim. W pobliżu stworzone zostało również muzeum Mumifikacji, które jak sama nazwa wskazuje, przedstawia historię mumifikacji.

Będąc w Luksorze warto zwiedzić przede wszystkim:
- Świątynie Luksorską
- Świątynię Amona w Karnaku
- Muzeum Luksorskie
- Muzeum Mumifikacji
- Dolinę Królów i Królowych
- Świątynie Hatszepsut
- Kolosy Memnona
- Madinat Habu
- dom Howarda Cartera – odkrywcy grobowca Tutenchamona
- Ramesseum


21 zdjęcia: Wycieczka Luxor

Wycieczka Luxor
od Silvi
z dnia: 01.10.2017
Wycieczka Luxor
od Christel
z dnia: 01.07.2016

Wycieczka Luxor
od Susan
z dnia: 01.02.2016
Wycieczka Luxor
od Susan
z dnia: 01.02.2016

Wycieczka Luxor
od Susan
z dnia: 01.02.2016
Wycieczka Luxor
od Susan
z dnia: 01.02.2016
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Wycieczka Luxor: 83

6.0
Słońca
Polecam wycieczkę, na prawdę można poczuć klimat starożytnego Egiptu. Zobaczyć można świątynię Amona w Karnaku, Kolosy Memnona, Świątynię Hatsepsut oraz Dolinę Królów z grobowcami faraonów (za dodatkową opłatą grobowiec Tutenhamona). Ponadto odwiedziliśmy manufakturę alabastru i przeprawiliśmy się przez Nil łodzią motorową. Czytaj dalej opinię
wrzesień 14,
Daniel, Wiek 26-30

6.0
Słońca
Miałam przyjemność wziąć udział w wycieczce do Luksoru w lipcu 2011 z Hurghady. Wyjazd jest w godzinach porannych (3 - 4 w nocy). Zwiedzanie zaczyna się od starożytnego „miasta pałaców” czyli największego zespołu świątyń – Karnaku. A tam największa Sala Kolumnowa, obelisksy i hieroglify wykute na ścianach świątyni. I temperatura, która w lipcu wynosiła 49 st. celsjusza o godz. 10 rano. Po obiedzie w restauracji do której płynęliśmy łódką po Nilu (dodatkowo płatne) zwiedzaliśmy Kolosy Memnona oraz osławioną Dolinę Królów – miejsce odnalezien... Czytaj dalej opinię
lipiec 11,
Magdalena, Wiek 26-30

6.0
Słońca
LUXOR piekne historyczne miasto. Natomiast w KARNAKU można zwiedzić świątynię Amona wraz z jej gigantycznymi kolumnami, które zdecydowanie podkreślają potęgę faraonów. W wielkiej sali kolumnowej czułam się jak mała mróweczka. Dolina Królów znajdująca się w pustynnych górach też jest warta zobaczenia. Otoczona jest skałami bez śladu roślinności kryje w sobie grobowce faraonów. Każdy z nich zaczynano drążyć, gdy faraon wstępował na tron. Jeśli władał długo, to pisarze, rzeźbiarze i malarze mogli skończyć pracę. Inaczej część malowideł pozos... Czytaj dalej opinię
grudzień 10,
Aleksandra, Wiek 31-35


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Wycieczka Luxor, infromacje o Wycieczka Luxor od urlopowiczów, - porady Egipt Inne

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index