Atrakcja turystyczna Plac Świętego Piotra

Opinie Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra
Średnia ocen
4.6666666666667
5.6
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Plac Świętego Piotra

Charakterystyka ogólna

Piazza di San Pietro – powstał w latach 1656-1667 według projektu Berniniego na zamówienie papieża Aleksandra VII. Składa się z dwóch części: pierwszej, bliżej fasady bazyliki, na planie trapezu, oraz drugiej, głównej na planie elipsy. Plac otoczono kolumnadą na której ustawione są posągi 140 świętych (w tym Polaka Jana Odrowąża). Kolumnada ta jest dostojną ,scenograficzną oprawę dla uroczystości religijnych odbywających się na placu, który może pomieścić nawet 300 tys. osób. Od wschodu plac otwiera się na Via Della Conziliazione prowadzącą aż do Tybru. W planach Berniniego ta strona także miała być zamknięta kolumnadą, jednak nie doszło do tego, prawdopodobnie z powodu śmierci Aleksandra VII.
 
Egipski obelisk stojący na środku Piazza di San Pietro początkowo zdobił cyrk Kaliguli i Nerona i do 1586 r. znajdował się w jego ruinach na lewo od bazyliki. W kuli na szczycie przechowywane są relikwie Świętego Krzyża.
 
Z transportem obelisku na obecne miejsce łączy się legenda. Oto papież pod groźbą kary śmierci nakazał robotnikom absolutne milczenie podczas pracy. Gdy monument podniesiono do pionu, jeden z uczestników przedsięwzięcia zauważył, że wyschnięte i naprężone liny za chwilę pękną. Nie zważając na konsekwencję, krzyknął: Wody na liny!, co natychmiast wykonano unikając w ten sposób katastrofy. Papież odstąpił od egzekwowania kary, przeciwnie, nagrodził odważnego robotnika.
 
Anegdota szybko rozpowszechniła się w Europie w wielu odmianach. W Polsce ubarwiano nią opowieść o wciagnięciu dzwonu Zygmunt na jedną z wawelskich katedr.

Plac Świętego Piotra to miejsce wielu niezwykle ważnych dla całego chrześcijańskiego świata wydarzeń. To właśnie tutaj odbywają się beatyfikacje osób błogosławionych i kanonizacje osób uznanych przez Kościół Katolicki za święte. 27 kwietnia 2014 roku na placu odbędzie się kanonizacja papieża Polaka, Jana Pawła II, a także papieża Jana XXIII. Dotychczas nie zdarzało się, aby jednocześnie kanonizowano dwóch papieży, dlatego też jest to jedno z najbardziej wyczekiwanych i dyskutowanych wydarzeń roku.


285 zdjęcia: Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra
od Christian und Andi
z dnia: 01.12.2017
Plac Świętego Piotra
od Monika & Uwe
z dnia: 01.08.2017

Plac Świętego Piotra
od Thomas
z dnia: 01.02.2016
Plac Świętego Piotra
od Andre
z dnia: 01.12.2015

Plac Świętego Piotra
od Andre
z dnia: 01.12.2015
Plac Świętego Piotra
od Andre
z dnia: 01.12.2015
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Plac Świętego Piotra: 17

5.0
Słońca
Ogromny plac, niemal zawsze wypełniony przez turystów z całego świata. Jest to obowiązkowy punkt każdego zwiedzającego Rzym i Watykan. Warto wybrać się w niedziele na audiencję Papieża. Czytaj dalej opinię
czerwiec 15,
Wojtek, Wiek 19-25

6.0
Słońca
W telewizji plac św. Piotra robi dużo większe wrażenie. warto się wybrać na audiencję w środę. Ogromne tłumy szczególnie w niedziele. Czytaj dalej opinię
kwiecień 15,
Mateusz, Wiek 19-25

5.0
Słońca
Plac wydaje się mniejszy niż w telewizji, nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak się spodziewałam. Mnóstwo ludzi i kolejki do Bazyliki. Oczywiście warto przyjść też na audiencję generalną na plac i to właśnie z tego powodu mam dobre wspomnienia z tego miejsca, bo sam plac jest nieco rozczarowaniem. Czytaj dalej opinię
marzec 14,
Ola, Wiek 26-30

Hotele w okolicy

5.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,2 km

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,2 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Plac Świętego Piotra, infromacje o Plac Świętego Piotra od urlopowiczów, - porady Lacjum

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index