Atrakcja turystyczna Latarnia morska Stilo

Opinie Latarnia morska Stilo

Latarnia morska Stilo
Kategoria: Warte zobaczenia
Podkategoria: Inne budynki
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Latarnia morska Stilo

Charakterystyka ogólna

Latarnia morska Stilo znajduje się w małej miejscowości Sasin. Jest pięknie położona 900 metrów od brzegu, na wysokiej, zalesionej wydmie (wysokość wzgórza to 55 metrów n.p.m.). Latarnię, na początku XX wieku, zbudowali Niemcy, którzy zmontowali ją z gotowych elementów ze staliwa, skręcanych śrubami. Jest to bardzo nietypowy sposób budowania latarni: na świecie istnieją tylko trzy konstrukcje tego typu.
Latarnia Stilo ma nieco ponad 33 metry, szerokość wieży u podstawy wynosi 7,3 metra, a zasięg jej świateł to prawie 44 km. Pomalowana w charakterystyczne dla tego typu obiektów kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Autorem jej projektu jest znany w tamtych czasach berliński konstruktor budowli morskich Walter Körte ze Złotowa. Jako źródło światła, zastosowano tutaj lampę łukową prądu stałego 110V, opracowaną przez Paula Mullera z Berlina. 20 lat później, zmodernizowano urządzenie świetlne i maszynownia. Dotychczasową lampę wymieniono na żarówkę o mocy 2000W oraz zainstalowano światło rezerwowe zasilane gazem. Budynek maszynowni został rozbudowany i podwyższony. Pod koniec II wojny światowej, latarnia została ostrzelana przez niezidentyfikowany samolot, który uszkodził soczewkę i szyby laterny, ale w kwietniu 1946r. latarnia została ponownie uruchomiona.
Mówiąc o historii latarni, warto także wspomnieć o roku 1972, kiedy to radiostacja latarni odegrała bardzo ważną rolę podczas akcji ratunkowej duńskiego statku. Statek miał awarię silników i wszedł na mieliznę przy sztormie 12 stopni w skali Beauforta! Dzięki załodze latarni, akcja ratunkowa przebiegła bardzo sprawnie i szybko.
Latarnia Stilo jest już oczywiście na emeryturze i w 1992 roku została udostępniona do zwiedzania. Administratorem latarni morskiej Stilo jest Urząd Morski w Gdyni.

Informacje praktyczne

Latarnię można zwiedzać w okresie wakacji, od 1 czerwca do 31 sierpnia, w godzinach 10:00 – 18:00.


57 zdjęcia: Latarnia morska Stilo

Latarnia morska Stilo
od Wolfgang & Petra
z dnia: 01.05.2014
Latarnia morska Stilo
od Paweł
z dnia: 01.08.2010

Latarnia morska Stilo
od Paweł
z dnia: 01.08.2010
Latarnia morska Stilo
od Paweł
z dnia: 01.08.2010

Latarnia morska Stilo
od Paweł
z dnia: 01.08.2010
Latarnia morska Stilo
od Marek
z dnia: 01.09.2012
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Latarnia morska Stilo: 2

6.0
Słońca
... Warto oba przejść. Latarnia czysta i dobrze utrzymana. Miły pan sprzedaje bilety i pamiątki. Wejściówka - cena znośna, dzieci do lat 4 nie mogą wejść, ale nasza 2-latka weszła i to znacząco lepiej niż dorośli z lękiem wysokości. Schody wąskie i na koniec dość strome. Po drodze można obejrzeć obrazy, akurat była wystawa malarstwa współczesnego. Na górze barierka i widoki ponad wierzchołkami drzew. Bar na dole był już nieczynny. Miejsce warte odwiedzenia jeśli jest się w okolicy. Dla naszej 2-latki była to super atrakcja, przez kilka dni wspom... Czytaj dalej opinię
wrzesień 12,
Marek, Wiek 41-45

6.0
Słońca
Latarnia morska Stilo położona jest ok. 11 km linią brzegową od Łeby. Z Łeby samochodem jest ok. 24 km i objeżdża sie dookoła jezioro Sarbsko. Jest jedną z 14 latarń morskich w Polsce, dających oznakowanie nawigacyjne pomiędzy Rozewiem i Czołpinem. W 2006 roku obchodziła swoje 100-lecie istnienia. Została zaprojektowana przez pruskiego specjalistę budowlanego z Berlina - Waltera Koerte. Jej podstawowe dane: wysokość wieży - 33,4 m; zasięg światła - 23,5 Mm; szerokość u podstawy - 7,3 m; szerokość pod galerią - 3,9 m. Latarnię wybudowano na ... Czytaj dalej opinię
sierpień 11,
Paweł, Wiek 41-45

Hotele w okolicy

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 11,2 km

5.0
Słońca
Rekomendacja: 87%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 12,1 km

4.9
Słońca
Rekomendacja: 86%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 12,3 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Latarnia morska Stilo, infromacje o Latarnia morska Stilo od urlopowiczów, - porady Pomorskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index