Atrakcja turystyczna Starożytne miasto Aspendos

Opinie Starożytne miasto Aspendos

Starożytne miasto Aspendos
Średnia ocen
4.5
5.4
Słońca
Rekomendacja 87%

Opis Starożytne miasto Aspendos

Charakterystyka ogólna

Aspendos jest niewielką turecką miejscowością położoną w odległości około 50 km od popularnego kurortu Antalya. W starożytności było to ważne greckie miasto na terytorium Azji Mniejszej. To tutaj były bite monety, które przyjmowały inne starożytne miasta. Początki miasta Aspendos są datowane na I wiek p.n.e. Miasto rozkwitało m.in. dzięki swojemu położeniu nad rzeką Eurymedon. Handlowano olejem, wełną oraz solą.
 
Co zobaczyć? I kto powinien tu zajrzeć?

Pierwszymi znaczniejszymi ruinami, na jakie trafimy w drodze do teatru, będą znajdujace się niedaleko od niego, już za wioską. Belkis, pozostałości łaźni i gimnazjonu (po prawej stronie szosy, za krzyżówką z drogą ciągnącą się do akweduktu). Oba zabytki pochodzą z II w.
Obecnie największą atrakcją turystyczną Aspendos jest antyczny amfiteatr, który jest jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów spośród wszystkich pochodzących z okresu rzymskiego na świecie. Amfiteatr powstał prawdopodobnie około 160 r.p.n.e. za panowania Marka Aureliusza, a został skonstruowany z myślą o 15 tys. widzach. Przy jego budowie bardzo pomysłowo skorzystano z naturalnej rzeźby terenu, np. zbocze wykorzystano do wzniesienia widowni.
Amfiteatr ma imponujące jak na tamte czasy rozmiary: 100 m szerokości, 70 m długości, a ściany samej sceny osiągają aż 22 m wysokości. Na samej scenie wznosi się także 50-metrowa fasada, za którą skrywano techniczne elementy sceny. Pozwalała ona również na niespodziewane pojawianie się aktorów opuszczanych na scenę przy pomocy lin ( deus ex machina).
Będąc w amfiteatrze na pewno zaskoczy nas niesamowita akustyka miejsca. Zachęcamy również, aby np. rzucić jakiś mały kamyczek czy monetę (tylko potem ją zabrać!) – przekonacie się, że dźwięk spadającego elementu będzie doskonale słyszalny w każdej części budowli!
Po wyjściu z teatru możemy zobaczyć jeszcze kilka ruin starożytnego Aspendos, w przeciwieństwie do większości turystów, którzy docierają tu tylko ze względu na teatr. Na terenie miasta Aspendos można znajdują się również pozostałości agory, bazyliki, stadionu oraz akweduktu. Rzeczywiście ruiny nie rzucają na kolana - te zabytki zachowały się znacznie gorzej, także ich eksponowanie jest zdecydowanie słabsze (w wielu miejscach rosną już chwasty i dostęp jest znacznie utrudniony) - ale warto tam się przejść ze względu na widoczny stamtąd, wspaniały dawniej akwedukt.
Na północy znajdziemy fundamenty ułożone w kształt wydłużonej podkowy. Znajdował się tu niegdyś stadion długi na ponad 200 m, a szeroki na prawie 30m. Ścieżka między stadionem a teatrem zaprowadzi nas najpierw do bramy wschodniej, a potem na samo wzgórze z akropolem. Mieściło się tu administracyjno-handlowe centrum miasta, z takimi chociażby budynkami, jak buleuterion (siedziba rady miejskiej), bazylika (dutasala zebrafi) czy dwie hale targowe oraz agora. Wszystkie budowle pochodzą z czasów rzymskich.
Dla wielbicieli przede wszystkim fotografii znajdzie się nie jedno „dobre ujęcie” ;-)

Informacje praktyczne/Dojazd

Aby zwiedzić amfiteatr w Aspendos , najprościej jest skorzystać z organizowanych przez biura podróży wycieczek. Jednak możemy tutaj także dotrzeć na własnych nogach, a po drodze zobaczymy m.in. antyczny most oraz ruiny starożytnego miasta. Należy kierować się w kierunku północnym, do przejścia będziemy mieli ok. 4 km od głównej szosy.


71 zdjęcia: Starożytne miasto Aspendos

Starożytne miasto Aspendos
od Vigotour Day Tours
z dnia: 01.11.2014
Starożytne miasto Aspendos
od Harry
z dnia: 01.04.2013

Starożytne miasto Aspendos
od Bernd
z dnia: 01.08.2011
Starożytne miasto Aspendos
od Maren
z dnia: 01.01.2011

Starożytne miasto Aspendos
od Maren
z dnia: 01.01.2011
Starożytne miasto Aspendos
od Maren
z dnia: 01.01.2011
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Hotele w okolicy

5.1
Słońca
Rekomendacja: 86%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 11,5 km
Goście chwalą: stan hotelu, dobre wyposażenie pokoju, udogodnienia dla dzieci, wielkość łazienki, wielkość pokoju

4.8
Słońca
Rekomendacja: 84%
Oferty wycieczek
3 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 11,8 km
Goście chwalą: udogodnienia dla dzieci, przystosowanie dla rodzin z dziećmi, dobre wyposażenie pokoju, czystość w pokoju, piękny basen

5.6
Słońca
Rekomendacja: 95%
Oferty wycieczek
7 dni, AI
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 11,8 km
Goście chwalą: odległość do plaży, przystosowanie dla rodzin z dziećmi, dogodny Check in/Check out, czystość w pokoju, przyjazny personel


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Starożytne miasto Aspendos, infromacje o Starożytne miasto Aspendos od urlopowiczów, - porady Riwiera Turecka

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index