Atrakcja turystyczna Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie Xanten

Opinie Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie Xanten

Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie Xanten
Kategoria: Warte zobaczenia
Podkategoria: Muzeum
Średnia ocen
3
3.6
Słońca
Rekomendacja 62%

Opis Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie Xanten

Charakterystyka ogólna

Xanten jest małym, niemieckim miasteczkiem, położonym w północno-zachodniej części kraju. Jest ono znane przede wszystkim z Parku Archeologicznego, który jest jednym z największych archeologicznych muzeów na otwartym powietrzu na świecie – zajmuje powierzchnię około 73 hektarów. Co prawda w mieście można podziwiać również inne atrakcje i cenne zabytki, takie jak średniowieczne centrum, imponującą katedrę czy piękne, sztuczne jezioro, jednak to właśnie Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie przyciągają sporą część z miliona turystów, przybywających co roku do Xanten.

W Parku Archeologicznym postanowiono zrekonstruować rzymskie zabudowania. Był to pomysł o tyle uzasadniony, że na terenach obecnego Xanten niegdyś istniała Colonia Ulpia Traina, miasto rzymskie o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym. Powstało ono najprawdopodobniej po 13 roku przed naszą erą i bardzo szybko rozkwitło. Do dziś zachował się tylko układ niektórych uliczek i szczątki obiektów, jednak dzięki wielkiemu wysiłkowi zespołu naukowców udaje się zbudować coraz więcej budynków. W ambitnych planach jest rekonstrukcja całego miasta.

Obecnie w Parku Archeologicznym w Xanten można podziwiać, między innymi, amfiteatr, mury miejskie, świątynie, oberżę, a także zrekonstruowane mieszkania Rzymian, w których łatwiej można sobie wyobrazić, jak wyglądało tutaj życie codziennie dwa tysiące lat temu. Dużym sukcesem było zbudowanie łaźni, ogrzewanej przy pomocy hypocaustum, czyli dawnego systemu ogrzewania podłogowego, opartego na gorącym powietrzu. Jest to osiągnięcie tym większe, że do czasów nam współczesnych nie zachowała się w całości żadna łaźnia rzymska ogrzewana tym sposobem, dlatego prace rekonstrukcyjne polegają w większości na domysłach. Niestety, hypocaustum działało zaledwie 16 lat, obecnie jest wyłączona z użytku – najwyraźniej przed naukowcami jeszcze sporo pracy, jednak najważniejszy krok został już uczyniony.

Na terenie Parku Archeologicznego wzniesiono Muzeum Rzymskie, otwarte dla zwiedzających od 16 sierpnia 2008 roku. W bardzo ciekawym architektonicznie budynku, łączącym nowoczesność z nawiązaniami do antycznych budowli, turyści mogą podziwiać bogatą kolekcję rzeczy związanych z Cesarstwem Rzymskim. Warto wiedzieć, że budynek został zbudowany na miejscu innego, pochodzącego sprzed dwóch tysięcy lat. Dlatego też w podziemiach Muzeum Rzymskiego można podziwiać starożytne fundamenty. Nawiązaniem do poprzedniego budynku jest brak w muzeum pięter – przestrzeń podzielona jest na zawieszone na różnej wysokości platformy.

Zarówno Park Archeologiczny, jak i Muzeum Rzymskie są w dużym stopniu nastawione na edukację oraz poszerzanie wiedzy historycznej. Dlatego też na terenie obiektu organizowanych jest bardzo dużo imprez oraz specjalnych wydarzeń, skierowanych nie tylko do dzieci, ale również dla dorosłych. Przed przyjazdem warto sprawdzić, czy akurat danego dnia nie dzieje się coś ciekawego.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia Parku Archeologicznego oraz Muzeum Rzymskiego:

Od marca do października: 09.00 – 18.00
Listopad: 09.00 – 17.00
Od grudnia do lutego: 10.00 – 16.00

Obiekt jest zamknięty 24, 25 i 31 grudnia.

Ceny biletów wstępu:
9 euro – normalny
6 euro – ulgowy (studenci oraz osoby niepełnosprawne)

Dzieciom poniżej 18 roku życia przysługuje bezpłatny wstęp zarówno do Parku Archeologicznego, jak i do Rzymskiego Muzeum.
Istnieje możliwość wykupienia także biletu rodzinnego w cenie 18 euro, z którym do obiektu mogą wejść rodzice wraz z dziećmi poniżej 18 roku życia.


Ten temat jest zamknięty.

53 zdjęcia: Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie Xanten

Park Archeologiczny i M...
od Hotel an de Mar...
z dnia: 01.11.2014
Park Archeologiczny i M...
od Georg
z dnia: 01.07.2012

Park Archeologiczny i M...
od Georg
z dnia: 01.07.2012
Park Archeologiczny i M...
od Georg
z dnia: 01.07.2012

Park Archeologiczny i M...
od Georg
z dnia: 01.07.2012
Park Archeologiczny i M...
od Georg
z dnia: 01.07.2012
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie Xanten: 16

5.0
Słońca
Swietny park! niesamowicie pelno przedmiotow codziennego uzytku i sprzetow rzymian. Plusy: dom, koloseum i laznie- przepiekne, pobudzajace wyobraznie, bogato zaopatrzone muzeum plac zabaw mozliwosc pracy z ludzmi udajacymi rzymian minusy: zamnieta swiatynia- park caly czas sie rozwija wiec czesc atrakcji jest dopiero w planach. nieczytelny kierunek zwiedzania opisy miejsc zapisane niezwykle ciezkim jezykiem Na zwiedzanie lepiej wybrac ladny, ale nie wyjatkowo sloneczny dzien, gdyz teren jest duzy a malo zacieniony Czytaj dalej opinię
lipiec 14,
Ada, Wiek 19-25

Hotele w okolicy

4.9
Słońca
Rekomendacja: 86%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,6 km

6.0
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,7 km

4.3
Słońca
Rekomendacja: 75%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,8 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie Xanten, infromacje o Park Archeologiczny i Muzeum Rzymskie Xanten od urlopowiczów, - porady Nadrenia Północna-Westfalia

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2017, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index