Opinie Pałac Topkapi

Pałac Topkapi
Średnia ocen
4.5
5.4
Słońca
Rekomendacja 97%

Opis Pałac Topkapi

Charakterystyka ogólna

Przez czterysta lat Pałac Topkapı był centrum Imperium Osmańskiego. Tutaj mieszkał sułtan, polityczny i duchowy władca Muzułmanów, oraz jego harem. W pałacu załatwiano wszystkie najważniejsze interesy Imperium, tutaj mieściło się centrum biurokracji osmańskiej. Mieszkały tutaj też elitarne oddziały piechoty, czyli janczarzy. Mimo że pałac zajmuje bardzo duży teren – w jego murach mieszkało okresowo nawet 5000 ludzi – nie sprawia wrażenie monumentalnego. Są tutaj tylko jedno lub dwupiętrowe budynki, urzekają one raczej swoją filigranową architekturą a nie wielkością. Zwiedzający to miejsce mówią, że pałac wygląda niczym skamieniały obóz namiotowy. Mimo że pałac był wielokrotnie przebudowywany, struktura podstawowa się nie zmieniła.

Pałac Topkapı jest podzielony na cztery dziedzińce. Na pierwszy dziedziniec wchodzi się Bramą Cesarską (Bab-ı Hümayun). W czasach Imperium Osmańskiego było to miejsce, gdzie stacjonowali janczarzy. Po lewej stronie od wejścia znajduje się kościół świętej Ireny (Aya Irini),nazywany też kościołem Boskiego Pokoju, pochodzący z VIII wieku, który żołnierze wykorzystywali jako arsenał i zbrojownię. Dziś odbywają się w nim wystawy i koncerty muzyki klasycznej. Pierwotnie było to jedna z najbardziej imponujących, bizantyjskich budowli sakralnych. Niestety kościół nie jest udostępniony zwiedzającym.

Na końcu pierwszego dziedzińca przy Bramie Pozdrowień, zaczyna się właściwy teren muzeum. Po przejściu przez bramę znajdujemy się na drugim dziedzińcu. Tutaj obradował wielki wezyr i jego rada (divan)oraz oczekiwano na audiencję. Mieszkali tutaj też kaci, którzy wykonywali na pierwszym dziedzińcu wyroki wydane przez sułtana. Po lewej stronie od bramy, znajduje się Dywan, czyli siedziba rady państwa. W jednym kącie znajduje się zakratowane okno, przez które sułtan mógł kontrolować przebieg obrad. Na przeciwległej stronie dziedzińca znajdują się pomieszczenia kuchni, w których gotowano posiłki dla kilku tysięcy ludzi. Kopuły kuchni są dobrze widoczne z Morza Marmara. Obecnie w pomieszczeniach znajduje się największe poza Chinami ekspozycje chińskiej porcelany. Niestety z ponad 10 000 egzemplarzy wystawiona jest tylko niewielka ich część.

Z drugiego dziedzińca wchodzi się też do legendarnego haremu, czyli prywatnej strefy sułtana, do której wstęp miał tylko on sam i jego synowie. Tutaj mieszkały setki kobiet utrzymywanych przez sułtanów, brały swój początek intrygi pałacowe a stróżem był „czarny eunuch”. Prawdziwą władczynią haremu była jednak Valide Sultan, czyli matka sułtana. Zwiedzając harem można podziwiać luksusowe łaźnie, piękne pokoje i salony ale też poczuć, w jak ograniczonej przestrzeni musiały tutaj żyć kobiety. Na powierzchni 6700 m² znajdowało się ponad 300 pomieszczeń. Zwiedzanie haremu jest możliwe w małych grupach, wpuszczanych w półgodzinnych odstępach.

Wyjście prowadzi na trzeci dziedziniec, na którym znajdują się najważniejsze ekspozycje. Zaraz za bramą prowadzącą na trzeci dziedziniec, tak zwaną Bramą Szczęśliwości (Bab-ı Saadet ), znajduje się Sala Audiencyjna, w której można podziwiać tron. Punktem kulminacyjnym zwiedzania są pomieszczania ograniczające dziedziniec z prawej strony. Wystawione są w nich najpiękniejsze szaty, najrzadsze rodzaje broni i najbardziej kosztowne skarby Imperium Osmańskiego. Wyeksponowane są tutaj dworskie stroje przeznaczone na specjalne okazje, słynne sułtańskie szable oraz najsłynniejsze skarby sułtanów takie jak cenne, zdobione biżuterią pióropusze oraz słynny sztylet Topkapı, wysadzany 86-karatowymi diamentami. Wszystko to świadczy o przepychu panującego za czasów Imperium Osmańskiego. Dokładnie naprzeciwko, po drugiej stronie dziedzińca, znajdują się święte skarby Islamu, między innymi relikwie takie jak włosy z brody proroka Mahometa, odcisk jego stopy oraz kawałki bramy ze świątyni Kaaba w Mekce. W czasie zwiedzania recytowane są fragmenty z Koranu.

Ostatni, tak zwany czwarty dziedziniec nie jest zamkniętym terenem, przypomina raczej duży ogród z wieloma pawilonami, gdzie odpoczywał sułtan. Część pałacu po prawej stronie została przekształcona w kawiarnię, z której rozpościera się piękny widok na Bosfor i azjatycką część Stambułu. Można tutaj odpocząć po długim i pełnym wrażeń zwiedzaniu pałacu.


771 zdjęcia: Pałac Topkapi

Pałac Topkapi
od Amel
z dnia: 01.04.2017
Pałac Topkapi
od Amel
z dnia: 01.04.2017

Pałac Topkapi
od Amel
z dnia: 01.04.2017
Pałac Topkapi
od Peter
z dnia: 01.05.2013

Pałac Topkapi
od Marcin
z dnia: 01.03.2015
Pałac Topkapi
od Marcin
z dnia: 01.03.2015
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Pałac Topkapi: 29

6.0
Słońca
Widziałam go po raz pierwszy, zrobił na mnie wieelkie wrażenie, ogromny, piękny, przebogaty,kuchnie pałacowe, zbrojownia, skarbiec, przepiękne ikony w skarbcu, jestem zachwycona szczególnie sztyletem, ogólnie pałac niesamowity. Na pewno jeszcze tam wrócę mam nadzieję mieć duużo więcej czasu wtedy na zwiedzanie samego pałacu. Naprawdę warto. Czytaj dalej opinię
czerwiec 15,
Ewelina, Wiek 26-30

Hotele w okolicy

5.1
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,2 km

5.5
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,4 km

5.8
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,5 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Pałac Topkapi, infromacje o Pałac Topkapi od urlopowiczów, - porady Istambuł i okolice

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index