Atrakcja turystyczna Zamek Kapituły Warmińskiej Olsztyn

Opinie Zamek Kapituły Warmińskiej Olsztyn

Zamek Kapituły Warmińskiej Olsztyn
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Zamek Kapituły Warmińskiej Olsztyn

Charakterystyka ogólna

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie jest miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia. Podstawowe budynki kompleksu powstawały w XIV wieku przez około siedem lat. Zbudowano je oczywiście w obowiązującym wówczas stylu gotyckim. Od początku zamek pełnił funkcje obronne, a 30-metrowa wieża była bardzo ważnym punktem obserwacyjnym. System zamkowych murów obronnych połączono w niektórych miejscach z murami miejskimi, tworząc duży kompleks.

Aż do 1454 roku zamek podlegał wojskowej opiece zakonu krzyżackiego. W tym czasie kilkukrotnie przejmowali go Polacy. Po raz pierwszy został zajęty po bitwie pod Grunwaldem, po raz drugi zdobyto go w 1414 roku, po kilkudniowym oblężeniu. W 1521 roku obiekt ostatecznie przeszedł w ręce polskie. Najbardziej znaną osobą, która pełniła funkcje administratora Zamku Kapituły Warmińskiej był Mikołaj Kopernik. Zarządzał on obiektem przez pięć lat, od 1516 do 1521 roku. To tutaj powstał „Traktat o monetach”, to w tym zamku Kopernik przeprowadził wiele z obserwacji astronomicznych.

W XVIII wieku Zamek Kapituły Warmińskiej przeszedł gruntowną przebudowę. Ponieważ jego militarne funkcje straciły na znaczeniu, dobudowano do niego skrzydło pałacowe, doprowadzono dojazd od strony miasta, a także zlikwidowano podgrodzie i fragmenty murów. Kolejny duży remont przeprowadzono na początku XX wieku, mocno ingerując w pierwotny wygląd zamku. Obniżono między innymi podłogi pomieszczeń.

Od 1921 roku w zamku działało muzeum, natomiast od 1945 roku mieści się w nim główna siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Jednym z jego cenniejszych eksponatów jest astronomiczna tablica doświadczalna, wykonana w 1517 roku przez Mikołaja Kopernika. Można ją podziwiać na ścianie krużganka. Warto wiedzieć, że czerwone linie na tablicy zostały namalowane za pomocą farby sprowadzanej specjalnie aż z Włoch. Ze słynnym astronomem wiąże się również stała wystawa tematyczna, mieszcząca się w sali, w której niegdyś mieszkał. W muzealnej Bibliotece przechowywany jest medyczny inkunabuł, z którego korzystał Kopernik. W Muzeum zwiedzający mogą podziwiać także bogate kolekcje rzeźby gotyckiej, wyrobów konwisarskich, portretów malarzy holenderskich, grafiki współczesnej, a także wiele wyrobów rzemiosła artystycznego i kultury ludowej. Najciekawszą z sal zamkowych, udostępnioną zwiedzającym, jest dawny refektarz, w którym można podziwiać sklepienie kryształowe powstałe w 1520 roku.

Na terenie kompleksu zamkowego co roku organizowane są różne imprezy w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego, a także „Niedziele w Muzeum”, a także wieczory zamkowe. Warto wiedzieć, że od 1997 roku w Zamku działa Bractwo Rycerskie.

Informacje praktyczne

Muzeum działające w Zamku Kapituły Warmińskiej w sezonie można zwiedzać od 9.00 do 17.00. Poza sezonem atrakcja jest dostępna dla zwiedzających do godziny 16.00. Na wieżę można wchodzić w okresie od maja do września. Zwiedzanie obiektu zajmuje mniej więcej godzinę. Należy do tego doliczyć 15 minut na wejście na wieżę.

Bilet normalny kosztuje 9 złotych, natomiast ulgowy 7. Można wykupić sam wstęp na wieżę oraz dziedziniec zamkowy w cenie 3 złotych.

Pamiątki można kupić w sklepiku na dziedzińcu, a na podzamczu odpocząć w kawiarni.

W odległości około 100 metrów od zamku, przy ulicy Nowowiejskiego, mieści się bezpłatny parking dla autokarów.

Odwiedzając Olsztyn warto wybrać się również nad 'Jezioro Długie'.


Ten temat jest zamknięty.

50 zdjęcia: Zamek Kapituły Warmińskiej Olsztyn

Zamek Kapituły Warmińsk...
od Janusz
z dnia: 01.09.2015
Zamek Kapituły Warmińsk...
od Janusz
z dnia: 01.09.2015

Zamek Kapituły Warmińsk...
od Janusz
z dnia: 01.09.2015
Zamek Kapituły Warmińsk...
od Janusz
z dnia: 01.09.2015

Zamek Kapituły Warmińsk...
od Janusz
z dnia: 01.09.2015
Zamek Kapituły Warmińsk...
od Janusz
z dnia: 01.09.2015
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Zamek Kapituły Warmińskiej Olsztyn: 2

6.0
Słońca
Zamek gotycki z XIV wieku, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej, którym w latach 1516 - 1521 był Mikołaj Kopernik. Od 1945 roku znajduje się w nim Muzeum Warmii i Mazur. Na zamku znajdują się pozostałości po działalności Kopernika w dziedzinie astronomii, oraz bogate zbiory rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego i grafiki współczesnej. Ekspozycje są naprawdę wspaniałe, warto im poświęcić dłuższą chwilę. Warto również wykupić wejście na wieżę zamkową (dodatkowo płatne). Mozolna wędrówka po... Czytaj dalej opinię
wrzesień 15,
Janusz, Wiek 51-55

6.0
Słońca
Miejsce, w którym przebywał, pracował i prowadził prace naukowe Mikołaj Kopernik. To stąd dowodził obroną Olsztyna przed Krzyżakami. Obecnie w zamku znajduje się pub i przede wszystkim Muzeum Warmii i Mazur. Tuż przed wejściem - pomnik Kopernika. Czytaj dalej opinię
październik 14,
Michał, Wiek 31-35

Hotele w okolicy

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,0 km

5.6
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,1 km

5.5
Słońca
Rekomendacja: 93%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,6 km
Goście chwalą: piękną restaurację, stan hotelu, ogólną czystość, wielkość łazienki, dobrą znajomość języków obcych


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Zamek Kapituły Warmińskiej Olsztyn, infromacje o Zamek Kapituły Warmińskiej Olsztyn od urlopowiczów, - porady Warmińsko-Mazurskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index