Opinie Plac Ban Jelačić

Plac Ban Jelačić
Średnia ocen
4.4166666666667
5.3
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Plac Ban Jelačić

Postać Bana Josipa Jelaciciajest niezmiernie ważna w historii Chorwacji. Symbolizuje ona dążenie narodu do osiągnięcia wolności, a także niezależności. Warto wiedzieć kilka słów na temat tej ważnej postaci.

 Josip Jelacić żył w XIX wieku ibył chorwackim Banem, czyli wysokim państwowym dygnitarzem i członkiem rodziny szlacheckiej Jelacić. Odegrał ważną rolę, bowiem przyczynił się do zniesienia poddaństwa, a także przeprowadzenia pierwszych wyborów do chorwackiego parlamentu. W Chorwacji traktowany jest jako bohater narodowy.
 
Plac Bana Jelacicia znajdujesię w centrum miasta. Znajduje się na południe od dzielnicy Dolac. Sam placistnieje od XVII wieku i początkowy nazywany był on Harmica. Znamienną cechąplacu jest fakt, że znajdują się na nim budynki, które należą do różnycharchitektonczych stylów. Przechadzając się po placu Josipa Jelacicia możnazauważyć budowle klasycystyczne, secesyjne, t akże modernistyczne. Najstarszy znich pochodzi z 1827 roku.

 Na placuznajduje się pomnik Bana Josipa Jelacicia na koniu, który został stworzonyprzez rzeźbiarza Antona Fernkorna. Pomnik po raz pierwszy stanął na placu w 1866 roku, mimo wielu protestówradych miasta. Pomnik zwrócony był w kierunku północny, natomiast miecztrzymany przez Bana skierowany w kierunku Węgier, co miało symbolizować walkęJelacicia w czasie rewolucji węgierskiej w 1848 roku.

W 1947roku pomnik został usunięty, bowiem rząd Jugosławii nazwał Jelacicia sługą obcych interesów. Pomnik był przechowywany w piwnicy jednej z galerii. Wtedy także zmieniono nazwę na Plac Republiki.

Powrót Jelacicia jako bohatera narodowego nastąpił ponownie dopiero po rozpadzieJugosławii w 1990 roku. Wtedy też pomnikpowraca na swoje dawne miejsce, jednakże wtedy zostaje zwrócony w kierunkupołudniowym. Nazwa placu zostaje ponownie zmieniona na tę obowiązującą po dziśdzień.

Obecnieplac jest jednym z najczęstszym miejscem spotkań mieszkańców. Stanowi częśćdeptaka miejskiego, a ruch samochodowy jest tu niemożliwy.


Ten temat jest zamknięty.

1 zdjęcia: Plac Ban Jelačić

Plac Ban Jelačić
od Bernhard
z dnia: 01.09.2006
Ocena zdjęcia: 2.6

Hotele w okolicy

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,1 km

5.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,3 km

5.5
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,4 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Plac Ban Jelačić, infromacje o Plac Ban Jelačić od urlopowiczów, - porady Zagrzeb

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index