Opinie Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska
Kategoria: Warte zobaczenia
Podkategoria: Inny krajobraz
Średnia ocen
4.1666666666667
5.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Wyspa Sobieszewska

Charakterystyka ogólna

Wyspa Sobieszewska jest obecnie jednym z osiedli Gdańska i mieści się w ujściu Wisły. W oficjalnych granicach miasta znajduje się od 1973 roku. Wyspa nie ma zbyt dużej powierzchni, choć jest trzecią pod względem wielkości wyspą polskiego wybrzeża Bałtyku – jej szerokość maksymalna wynosi około 10 kilometrów, natomiast długość 6 kilometrów. Powstała dopiero około 120 lat temu, częściowo w wyniku działania sił natury, a częściowo została stworzona przez człowieka. Na Wyspie znajdują się dwa małe jeziora.

Na terenach, na których obecnie znajduje się Wyspa Sobieszewska, ludzie osiedlali się od tysięcy lat – najstarsze odnalezione ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z okresu neolitycznego. Najprawdopodobniej jednak Wyspa była zamieszkiwana wtedy jedynie sezonowo – pobyt całoroczny bardzo utrudniały bagna i moczary. Tereny te zaczęły się rozwijać mniej więcej na przełomie XIV i XV wieku, kiedy zaczęły się tutaj tworzyć pierwsze stałe osady.

Z biegiem lat zmieniali się właściciele Wyspy Sobieszewskiej, podobnie jak zmieniała się przynależność Gdańska. Wedle podpisanego w 1919 roku w Wersalu traktatu, Wyspa Sobieszewska wraz z Gdańskiem miała tworzyć Wolne Miasto Gdańsk.

Na Wyspie Sobieszewskiej żyje ponad 300 gatunków ptaków, rośnie również wiele rzadkich roślin. Dlatego też Wyspa otrzymała status „wyspy ekologicznej” i założone zostały na niej dwa rezerwaty ornitologiczne – rezerwat przyrody Ptasi Raj oraz rezerwat przyrody Mewia Łacha. Po terenie tego drugiego można poruszać się jedynie wzdłuż wyznaczonego szlaku, nie można też wprowadzać do niego psów. Wszystkie te środki mają na celu ochronę kilkuset lęgów ptaków.

Można tutaj znaleźć wiele tras spacerowych, a także spędzić dzień na plaży. Wyspa Sobieszewska leży w pasie Jantarowego Wybrzeża, nazywanego również Bursztynowym Wybrzeżem. Jest to pas wybrzeża, na który najczęściej wyrzucany jest przez morze bursztyn.

Informacje praktyczne

Na Wyspę Sobieszewską najłatwiej i najszybciej można dostać się samochodem. Prowadzą do niej dwa mosty – na Martwej Wiśle, na śluzie w Przegalinie. Można również skorzystać z przeprawy promowej na Wiśle Przekop. Wyspa jest oddalona od centrum Gdańska o około 15 kilometrów.

Strona internetowa: www.wyspa.pl

Będąc w Gdańsku warto zwiedzić również 'Wyspę Spichrzów'.


Ten temat jest zamknięty.

Opinie Wyspa Sobieszewska: 1

5.0
Słońca
Bardzo fajne miejsca na wypoczynek - położone kawałek od Gdańska. możne tu sie wyciszyć i zrelaksować - i plażę są super. Do tego podróź przez stary most zwodzony :) Czytaj dalej opinię
czerwiec 14,
Karolina, Wiek 26-30

Hotele w okolicy

4.4
Słońca
Rekomendacja: 75%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 1,0 km

5.0
Słońca
Rekomendacja: 83%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 2,9 km

4.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 5,0 km


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Wyspa Sobieszewska, infromacje o Wyspa Sobieszewska od urlopowiczów, - porady Pomorskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index