Atrakcja turystyczna Muzeum Solidarności

Opinie Muzeum Solidarności

Muzeum Solidarności
Kategoria: Warte zobaczenia
Podkategoria: Muzeum
Średnia ocen
4.8333333333333
5.8
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Muzeum Solidarności

Charakterystyka ogólna
Muzeum Stoczni Gdańskiej "Solidarność" mieści się w podziemiach budynku NSZZ „Solidarność” przy ul. Wałów Piastowskich 24. Można tutaj zobaczyć słynną już wystawę pt. "Drogi do Wolności". W dziewięciu odpowiednio wyposażanych salach istnieje możliwość odbycia multimedialnej podróży przez dzieje polskiej historii z lat 1956-1989.

Twórcy muzeum pragnęli połączyć dwie, wydawałoby się zupełnie przeciwstawne założenia. Z jednej bowiem strony obiekt jest pełni multimedialny, ale jednocześnie wizytujący muzeum mają możliwość poczucia się jak gdyby w rzeczywistość PRL-u. Na tej umiejętnej syntezie nowoczesności z po PRL-owskcih swądkiem polega mistrzostwo konceptu, jaki osiągnęli twórcy muzeum.

W muzeum główny nacisk położono na przedstawienie szczegółów wydarzeń poprzedzających powstanie NSZZ Solidarność. Odtworzono m.in. podziemną drukarnię z muzealnymi powielaczami oraz typową celę więzienną z wyposażeniem. Na ekranach można obejrzeć archiwalne filmy przypominające zamieszki, represje i codzienną rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu nawet lat.

Otwarta 31 sierpnia 2000 r. (w 20. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych) wystawa "Drogi do Wolności" przez pierwsze siedem lat mieściła się na terenie stoczni, w historycznej Sali BHP. Można tam było zobaczyć m.in. tablicę z 21 postulatami, stół, przy którym w sierpniu 1980 r. toczyły się negocjacje, sklep spożywczy z pustymi półkami (jedynym towarem był ocet), podziemną drukarnię czy transporter opancerzony Scott.

Kiepski stan Sali BHP i konieczność jej remontu sprawiły, że w 2007 r. wystawa została przeniesiona do niedalekich podziemi gmachu Komisji Krajowej "Solidarności". Tu pozostanie do otwarcia budynku Europejskiego Centrum Solidarności.

Co zobaczyć? I kto powinien tu zajrzeć?
W trakcie zwiedzania i projekcji odbędziemy raz jeszcze pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Poznamy na czym polegały stosowane przez komunistów metody propagandowe i brutalność służb porządkowych podczas stanu wojennego. Ostatnia sala prezentuje film, ukazujący stopniowe pękanie socjalistycznych oków gnębiących tzw. kraje bloku wschodniego. W muzuem znajdziemy także m.in.: replikę sklepu z czasów PRL-u, opancerzony wóz milicyjny oraz zejście w podziemia.

Informacje praktyczne i porady
Obiekt czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00-17.00
Ceny biletów wstępu przedstawiają się następująco:
6zł normalny i 4zł ulgowy.

Dojazd
Aktualnie wystawa czynna w podziemiach budynku NSZZ przy ul. Wały Piastowskie 24.

Będąc w Gdańsku warto zwrócić również uwagę na 'Muzeum Poczty Polskiej'.


Ten temat jest zamknięty.

16 zdjęcia: Muzeum Solidarności

Muzeum Solidarności
od Michał
z dnia: 01.01.2015
Muzeum Solidarności
od Michał
z dnia: 01.01.2015

Muzeum Solidarności
od Michał
z dnia: 01.01.2015
Muzeum Solidarności
od Michał
z dnia: 01.01.2015

Muzeum Solidarności
od Michał
z dnia: 01.01.2015
Muzeum Solidarności
od Michał
z dnia: 01.01.2015
Następne zdjęcia atrakcji turystycznych

Opinie Muzeum Solidarności: 5

6.0
Słońca
Niesamowita podróż w historii, do czasów które pamiętam z dzieciństwa. Fascynująca ekspozycja skłaniająca do refleksji, jak daleko udało się dokonać zmiany w Polsce Czytaj dalej opinię
wrzesień 15,
Łukasz, Wiek 36-40

6.0
Słońca
Tu trzeba być choć jeden raz! Będąc w Gdańsku bądź Trójmieście - punkt obowiązkowy. Na samą wizytę proponuję przeznaczyć większość dnia. Byłem w styczniu i zwiedzałem swobodnie w weekend. Wizyta daje bardzo duży zastrzyk wiedzy na temat historii Polski w latach 1970–1989r. Czytaj dalej opinię
styczeń 15,
Michał, Wiek 31-35

Hotele w okolicy

5.3
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,3 km

5.4
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,3 km
Goście chwalą: możliwości spędzania wolnego czasu w okolicy, dogodne położenie na wycieczki fakultatywne, sklepy w okolicy, przyjazny personel, dobrą znajomość języków obcych

5.5
Słońca
Rekomendacja: 100%
Dojazd własny
1 dzień
Odległość: 0,4 km
Goście chwalą: czystość w pokoju, przystosowanie dla osób niepełnosprawnych, sklepy w okolicy, stan hotelu, możliwości spędzania wolnego czasu w okolicy


Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Muzeum Solidarności, infromacje o Muzeum Solidarności od urlopowiczów, - porady Pomorskie

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index