Opinie Sawanny Guianan

Sawanny Guianan
Średnia ocen
5
6.0
Słońca
Rekomendacja 100%

Opis Sawanny Guianan

Charakterystyka ogólna
Gran Sabana to trawiasta kraina pełna starych gór stołowych tepui, malowniczych wodospadów i gigantycznych równin. Najbardziej popularnym wśród turystów regionem tego południowo-wschodniego obszaru Wenezueli jest park narodowy Canaima. Pamiętajmy, że przy aktualnym reżimie, jaki panuje w tym kraju, podróżowanie po państwie jest naprawdę niebezpieczne. A do parku Canaima jedyną opcją dojazdu jest.. przelot awionetką z Ciudad Bolivar. Stąd pewność turystów, że będąc na miejscu, ryzyko rabunku jest naprawdę niewielkie. To właśnie w Canaima jest najwięcej białych, podczas, gdy na południu tego kraju próżno szukać tego odcienia skóry wśród spacerowiczów.

Do parku Canaima przybywa się przede wszystkim dla słynnych stołowych gór, tzw. tepuis. To jedne z najstarszych gór świata. Pamiętające jeszcze świat zamieszkały przez dinozaury. Jednak świadomość chodzenia po terenach, po których przechadzały się te prehistoryczne stwory nie jest wymagana, by skutecznie pobudzić wyobraźnię tu przybywających. Wystarczy spojrzeć na kształt tepui. Sięgające kilkaset metrów skalne ściany, z których raz po raz spływa struga wody. Coś wprost wspaniałego. Gigantyczne kolosy. Cięty niczym nożem. Skalne prostopadłościany z idealnie płaskimi wierzchołkami.

Na terenie parku Gran Sabana znajduje się także najwyższy na świcie wodospad: Salto Angel. To bez wątpienia największa atrakcja parku. Widok słupa wody spadającej z niemal 1000-metrowego progu skalnego naprawdę wprawia w zdumienie. Jedynym problemem może być fakt, że wodospad jest dosyć sporadycznie widoczny w całości. Z reguły większa jego część pokryta się szczelnymi chmurami. Niemniej nawet widok częściowo pokrytego stratusami Salto Angel na długo pozostaje w pamięci.

Wśród występujących na terenie Gran Sabana wodospadów warto wspomnieć o jeszcze jednym. Wyjątkowym. Chodzi o Salto Sapo. Wodospad, do którego przybywa większość turystów przebywających w parku Canaima. Na czym polega jego fenomen? Na tym, że szlak prowadzi... za ścianą wody spływającej z progu tepui! Tak, tak! Moc wody obserwujemy jakby „z tyłu”. Huk ogłusza zmysły. Nazywany „Wodospadem Żab” dzięki ukrytej pod kaskadami spadającej wody ścieżce prowadzącej na jego drugą stronę wodospad Sapo jest jedną z głównych atrakcji parku.

Co zobaczyć? I kto powinien tu zajrzeć?
Zajrzeć powinien bez wątpienia każdy. Ileż bowiem razy mamy okazję, by w czasie spaceru po górach, skałach, dżungli, móc zajrzeć pod wodospad od drugiej, zwykle niedostępnej i niewidocznej strony wodospadu? Ileż razy mamy okazję podziwiać najwyższy wodospad świata?

Informacje praktyczne i porady
Jazda pod Salto Angel trwa ok. 6 godzin. Płynie się łodzią, więc pamiętajmy o kurtce przeciwdeszczowej. Na miejscy czeka nas już suchy hamak. Warto też zabrać latarkę, gdyż śpimy w lesie deszczowym, bez elektryczności. Jeśli natomiast chodzi o wodospad Salto Sapo, pamiętajmy, by uprzednio, przed wejściem za ścianę wody wodospadu rozebrać do slipek. W przeciwnym razie będziemy mieć kompletnie mokre rzeczy. Doradza się także spacer boso lub w sandałach. Bez aparatu fotograficznego. Ubranie i sprzęt fotograficzny można pozostawić przed wodospadem albo zapakować w nieprzemakalny worek, który należy uprzednio zabrać ze sobą na spacer..

Dojazd
Jedyną opcją dojazdu do Gran Sabana jest wykupienie lotu z Ciudad Bolivar, co zwykle wiąże się z koniecznością wykupienia 3-dniowego touru po parku Canaima. W skład programu zwykle wchodzi trekking pod najwyższy wodospad świata, Salto Angel oraz właśnie spacer pod Salto Sapo. Warto.


5 zdjęcia: Sawanny Guianan

Sawanny Guianan
od Jerzy
z dnia: 01.02.2013
Sawanny Guianan
od Małgorzata
z dnia: 01.02.2012

Sawanny Guianan
od Marian
z dnia: 01.02.2010
Sawanny Guianan
od Anja
z dnia: 01.04.2006
Ocena zdjęcia: 4.4

Sawanny Guianan
od Anja
z dnia: 01.04.2006
Ocena zdjęcia: 4.9

Firma
O nas
Prasa
 
Wybierz język


Atrakcje turystyczne Sawanny Guianan, infromacje o Sawanny Guianan od urlopowiczów, - porady Wenezuela Inne

HolidayCheck.pl jest
członkiem Polskiej
Izby Turystycznej.
 
HolidayCheck.pl jest
w prestiżowym gronie
firm polecanych
przez magazyn Forbes
© 1999 - 2018, wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis HolidayCheck.pl używa plików cookies w celu identyfikacji, konfiguracji, utrzymywania sesji, prowadzenia statystyk oraz obsługi emisji reklam. Korzystanie z serwisu HolidayCheck.pl oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Więcej szczegółów tutaj.
Poi index